Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  White Paper
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Autor omawia szczegółowo zalecenia Białej Księgi. Biała Księga prezentuje i objaśnia krajom stowarzyszonym zakres wtórnej legislacji, jaka została w Unii przyjęta w celu urzeczywistnienia rynku wewnętrznego. Legislacja dotycząca rynku wewnętrznego przedstawiona jest głównie w postaci dyrektyw.
Przedstawiono genezę powstania Białej Księgi a tym samym historię procesów integracyjnych w Europie.
3 maja 1995 r. komisja Europejska przyjęła Białą Księgę w sprawie przygotowania stowarzyszonych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do integracji z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej. Autor omawia główne założenia i strukturę Białej Księgi.
4
Content available remote Polski transport w świetle założeń Białej Księgi UE z 2011
80%
Niepowodzenie dotychczasowej europejskiej polityki transportowej w zrównoważonym rozwoju transportu i zagrożenia związane z dalszą dominacją transportu samochodowego na rynku transportowym, takie jak: - kongestia i związane z nią ograniczone możliwości zaspokojenia rosnących potrzeb przewozowych, - rosnący degradacyjny wpływ transportu na środowiska, - wysokie koszty transportu i koszty zewnętrzne, są przyczyną ciągłego poszukiwania bardziej skutecznych sposobów zrównoważonego rozwoju transportu, który odpowiadałby współczesnym aspiracjom i standardom, a jednocześnie nie odbierał szans przyszłym pokoleniom.W dokumencie "Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu" 6 stwierdzono, że w sektorze transportu niezbędne jest do 2050 r. ograniczenie emisji CO2 o co najmniej 60% w porównaniu z 1990 r. Osiągnięciu tego celu służyć ma 10 zadań ujętych w trzech grupach: - pierwsza obejmuje działania zmierzające do poprawy struktury zużywanych w transporcie paliw i systemów napędowych, - druga obejmuje działania zmierzające do lepszego wykorzystania przyjaznych dla środowiska gałęzi i technologii przewozu, - trzecia służyć ma szerszemu wykorzystaniu Inteligentnych Systemów Transportowych dla zwiększania efektywności transportu i jego bezpieczeństwa. Celem referatu jest analiza polskiego transportu w świetle założeń Białej Księgi z 2011: - ocena jego stanu na tle współczesnych problemów transportu UE oraz - analiza zgodności przyjętych kierunków rozwoju transportu z kierunkami rozwoju europejskiego transportu przedstawionymi w Białej Księdze 2011. Efektem przeprowadzonych rozważań jest wskazanie obszarów, w których rozwój polskiego transportu nie jest zgodny z tendencjami unijnymi i działań niezbędnych dla zmiany tej sytuacji.(abstrakt autora)
Biuro wymiany Informacji o Pomocy Technicznej (TAIEX) funkcjonuje od 1996 r. Zostało zlokalizowane w Brukseli i działa w strukturze Komisji Europejskiej. Omówiono główne zadnia TAIEX. Celem TAIEX jest zapewnienie wymiany informacji i świadczenia odpowiednich usług na rzecz krajów stowarzyszonych w zakresie prawodawstwa Wspólnot, jego transpozycji do prawa narodowego, wyjaśniania terminologii prawniczej, tłumaczeń, szkoleń i wymiany kadr.
Przedstawiono zasady harmonizacji transportu drogowego ustalone na szczycie w Essen w grudniu 1994 r. Aby zapewnić odpowiednią jakość usług oraz bezpieczeństwo przewozów, ustalono ścisłe wymagania, jakie muszą spełniać powstające na obszarze Wspólnoty przedsiębiorstwa w sferze transportu drogowego.
Artykuł zawiera opis Białej Księgi składającej się z księgi właściwej i z obszernego Aneksu. Księga omawia: przepisy wspólnotowe regulujące swobodny handel artykułami rolnymi, przepisy weterynaryjne, handel żywymi zwierzętami, nasieniem, komórkami jajowymi i embrionami, handel produktami zwierzęcymi, zwalczanie chorób i zapobieganie im, import żywych zwierząt i produktów zwierzęcych z krajów nieczłonkowskich. Omawia także system kontroli, przepisy o zdrowotności roślin i żywieniu zwierząt. Ponadto ustawodastwo w dziedzinie rynków rolnych, procesy dostosowawcze prowadzone w Polsce w związku z Białą Księgą.
Przedstawiono uregulowania prawne sektora ubezpieczeń w UE. Stan liberalizacji sektora ubezpieczeniowego w poszczególnych państwach członkowskich UE, Białą Księgę Komisji Europejskiej - stan przygotowania państw Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z rynkiem wewnętrznym UE, polski sektor ubezpieczeń i ubezpieczycieli w perspektywie akcesji Polski do UE.
Źródłami europejskiego prawa trzech Wspólnot są traktaty założycielskie: traktat paryski i traktaty rzymskie wraz z dołączonymi do nich aneksami i protokołami. Prawo wspólnotowe ustanowione przez państwa członkowskie stanowi prawo pierwotne. Prawo wtórne lub pochodne to normy prawne uchwalone przez instytucje Wspólnot w celu realizacji zadań ustanowionych w traktatach. Ponadto źródłami prawa europejskiego są: postanowienia umów międzynarodowych i umowy zawierane pomiędzy państwami członkowskimi Wspólnot.
10
Content available remote Komisja Europejska między rolą regulacyjną a polityczną
61%
Artykuł ten próbuje odpowiedzieć na pytanie o rolę, jaką w systemie politycznym Unii Europejskiej pełni Komisja. Zasadnicze znaczenie ma to, na ile jest to rola polityczna, a na ile regulacyjna oraz czy połączenie obu tych sposobów funkcjonowania ma pozytywne czy też negatywne konsekwencje. (fragment tekstu)
Omówiono założenia Białej Księgi dotyczące rolnictwa. Problematykę związaną ze swobodnym handlem artykułami rolnymi reguluje ok. 1000 przepisów, z których około 200 uznano za podstawowe. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa reguluje problemy weterynarii, zdrowotności roślin oraz żywienia zwierząt. Druga grupa reguluje kwestię standardów jakościowych oraz etykietowania.
Opracowanie skupia się na kwestiach bezpieczeństwa konsumentów. Autorzy przybliżają Czytelnikom zawartość opublikowanej 12 stycznia 2000 roku przez Komisję Europejską "Białej Księgi w sprawie bezpieczeństwa żywności", która w kompleksowy sposób przedstawia strategię związaną z reformą prawa żywnościowego Unii Europejskiej w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa żywności i odzyskania zaufania konsumentów.
Przedstawiono program działania na rzecz rozwoju towarowego transportu multimodalnego w Europie, zaproponowany przez Komisję Europejską. Intermodalność jest strategicznym elementem europejskiej polityki transportowej w jej dążeniu do zapewnienia odpowiednich warunków, dla zrównoważonego przemieszczania.
Treść Białej księgi wskazuje, że przed polityką transportową UE stawiane są rozległe cele wynikające z koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wymaga to szerszego spojrzenia i oddziaływania na poszerzające się łańcuchy powiązanych ze sobą działań tworzących systemy wsparcia logistycznego dla życia społecznego i gospodarczego. Zakres problemów związanych z tym procesem znacznie wykracza poza ramy dotychczasowej polityki transportowej. Dlatego coraz częściej w dokumentach unijnych używa się określeń "mobilność" i "polityka mobilności" jako równoważnych do pojęć "transport" i "polityka transportowa", ale lepiej oddającego specyfikę podejmowanej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Jest to fragment wyróżnionej pracy magisterskiej, dotyczący polskiej Ustawy o zamówieniach publicznych z 1994 roku. Autorka omówiła podobieństwa i różnice przepisów polskich i dyrektyw Unii Europejskiej odnośnie zamówień publicznych oraz zagadnienie dostosowania polskiej ustawy do przepisów obowiązujących w UE. Wskazała także na dokumenty w sprawie zamówień publicznych: Green Paper (Zielona Księga) i rządowa umowa o zamówieniach publicznych.
Autorka przedstawia stanowisko Unii Europejskiej wobec społeczeństwa informacyjnego oraz dokumenty w sprawie rozwoju społeczeństwa informacyjnego we Wspólnocie przyjęte przez Komisję Europejską.
19
Content available remote Społeczne aspekty toczącej się w Polsce debaty na temat przyszłości Europy
51%
Artykuł podsumowuje dotychczasowy przebieg debaty nad przyszłością Europy w Polsce z punktu widzenia obywateli i społeczeństwa obywatelskiego. Celem artykułu jest wskazanie preferencji społecznych w Polsce odnośnie do przyszłego kształtu, budżetu i polityk UE w oparciu o analizę ilościową i jakościową oraz metodę porównawczą na podstawie badań opinii publicznej, stanowisk organizacji społeczeństwa obywatelskiego, raportów badawczych, danych z monitoringu debat nad scenariuszami dla Europy zaproponowanymi przez Komisję Europejską. Polacy oczekują UE, która ich chroni i broni, zwłaszcza przed terroryzmem i imigracją, jest inkluzyjna i skuteczniejsza w działaniu. (abstrakt oryginalny)
Cele obecnie dyskutowanej reformy podatkowej przedstawione w "Białej Księdze Podatków" są w zasadzie kierunkowo zbieżne z celami reformy podatkowej przeprowadzonej w latach 1989-1993, którą ze względu na kolejność dokonywanych zmian można nazwać pierwszą. Artykuł krótko przypomina jej założenia a także omawia "Białą Księgę Podatków".
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.