Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wiarygodność informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
100%
Rachunkowość jest systemem informacyjnym. Jakość informacji sprawozdawczej od wielu lat stanowi centralny punkt zainteresowania zarówno praktyków, jak i teoretyków rachunkowości. Celem sprawozdawczości finansowej jest dostarczenie informacji o jednostce, przydatnej obecnym i potencjalnym odbiorcom. Celem niniejszego artykułu jest analiza metod wyceny stosowanych w sprawozdawczości finansowej małych przedsiębiorstw oraz próba określenia wpływu wyboru określonej koncepcji wyceny na przydatność informacji sprawozdawczej. W pierwszej części artykułu dokonano przeglądu kluczowych metod wyceny w aspekcie wielkości jednostki gospodarczej. Kolejna część została poświęcona cechom jakościowym informacji sprawozdawczej, ze szczególnym uwzględnieniem informacji sprawozdawczej małych przedsiębiorstw. Do realizacji powyższego celu badawczego wykorzystano analizę aktów prawnych i literatury przedmiotu oraz metody dedukcji(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena wpływu wywieranego za pośrednictwem informacji na konsumentów i inwestorów. Wiarygodność informacji wzmacnia zdolność podmiotu do jego efektywnego stosowania. Rozbudzenie nadmiernych oczekiwań wśród odbiorców informacji oraz jej niedostatek prowadzą ostatecznie do spadku możliwości wywierania wpływu na zachowanie konsumentów i inwestorów. (abstrakt oryginalny)
3
100%
The following paper is a theoretical introduction of the misinformation effect to behavioural finance. The misinformation effect causes a memory report regarding an event or particular knowledge to become contaminated with misleading information from another source. The paper aims to describe possible impact of the aforementioned phenomenon on the interpretation of stock market data, as well as the consequences of misinformation on investment-related decisions and the effective market hypothesis. (original abstract)
W pracy podano dwie listy błędów, jakie może powodować układ percepcji wzrokowej przez samą formę otrzymywanego przekazu. Na początku podano uproszczony schemat etapów rozpoznawania obrazów. Większość złudzeń wzrokowych jest powodowana przez wspomniane zjawisko hamowania obocznego, które może występować na każdym z etapów rozpoznawania obrazów. Zjawisko to nie będzie w pracy tej dokładnie analizowane. Można jedynie wskazać na skomplikowanie takiej analizy, która może być tematem następnych badań. (fragment tekstu)
W artykule poruszono ważną kwestię wiarygodności informacji pozyskanej z sieci. Ukazano w nim trudności występujące podczas oceny wiarygodności informacji oraz zaprezentowano opracowane metody oceny. W artykule przedstawiono także dwie ontologie mające na celu weryfikację informacji. W pierwszej z nich, utworzonej przez Foxa i Huanga skoncentrowano się na pochodzeniu wiedzy, na sprawdzeniu autora informacji oraz jej powielania w innych źródłach. Uwzględniono w niej także aspekt czasu oraz niepewności. Druga z opisanych ontologii została utworzona przez Autorkę artykułu. Powstała poprzez adaptację metod używanych przez historyków do weryfikacji informacji. Artykuł zawiera także wskazanie podobieństw oraz różnic w zaprezentowanych ontologiach. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ustalenie, czy i jakie techniki zarządzania wrażeniem wykorzystują w swoich raportach niefinansowych spółki energetyczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) Warszawie w potencjalnym zamiarze stworzenia nie rzeczywistego, lecz upiększonego obrazu swojego funkcjonowania. Metodyka/podejście badawcze: Badaniu podlegały raporty niefinansowe ośmiu spółek energetycznych notowanych na GPW w Warszawie. Wykorzystano zarówno ilościową analizę treści służącą do ustalenia zakresu publikowanych informacji środowiskowych, jak i jakościową analizę treści koncentrującą się na wizualnych i narracyjnych ujawnieniach z tego obszaru. Zastosowano również metodę liczenia słów, w odniesieniu do pozytywnych (dobrych) i negatywnych (złych) sformułowań użytych w badanych raportach. W analizie lingwistycznej uwzględniono zarówno semantyczne, jak i fleksyjne aspekty polskich wyrażeń idiomatycznych. Wyniki: Stwierdziliśmy, że badane spółki wykorzystywały zarówno wizualne, jak i narracyjne techniki zarządzania wrażeniem w swoich raportach niefinansowych. Perfekcyjna grafika (rysunki), nienaganny styl narracji czy staranny układ tekstu należą do głównych aspektów pozytywnych. Z drugiej strony stwierdzono wykorzystanie nadmiernej liczby słów, występowanie niepotrzebnych powtórzeń czy celowe pomijanie niekorzystnego słownictwa. Te techniki są częściej stosowane przez większe podmioty, podczas gdy mniejsze nie przywiązują wagi do tego typu elementów. Implikacje badawcze/ograniczenia: Badania stanowią cenny wkład, umożliwiając zrozumienie interesariuszom, w jaki sposób firmy wykorzystują techniki zarządzania wrażeniem w raportach przedstawiających informacje niefinansowe. Badanie zostało ograniczone do ośmiu (wszystkich) spółek energetycznych notowanych na GPW w Warszawie należących do sektora energetycznego. Z tego powodu istnieje potrzeba prowadzenia dalszych prac w celu ustalenia, czy inne spółki giełdowe stosują techniki zarządzania wrażeniem w raportowaniu niefinansowym. Oryginalność/wartość: Artykuł jest pierwszą publikacją wskazującą, jak duże giełdowe spółki energetyczne w Polsce zarządzają wrażeniem w raportowaniu środowiskowym. Przeprowadzona analiza ma na celu poszerzenie wiedzy na temat kreowania korzystnego dla interesariuszy wizerunku działalności biznesowej przez firmy o dużym wpływie na środowisko naturalne. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę obowiązek raportowania niefinansowego przez te podmioty zgodnie z wprowadzoną dyrektywą 2014/95/UE. (abstrakt oryginalny)
Pragnąc przedstawić sylwetkę etycznego pracownika public relations należy najpierw określić kogo rozumiemy pod pojęciem pracownika PR. Następnie wskazać wartości i zasady etyczne, jakimi powinien się kierować w swojej działalności pracownik public relations. Należy przy tym podkreślić, że znaczenie etyki w działalności public relations jest często wyróżnikiem tej działalności komunikacyjnej, co więcej, jawi się także jako element współczesnych definicji PR. Podjęte w ten sposób działania pozwolą nakreślić, jaki powinien być etyczny pracownik PR.(fragment tekstu)
Pracując przez wiele lat na uczelni, prowadząc zajęcia ze studentami, korzystając z doświadczeń PR-owców pracujących w agencjach PR i działach PR w firmach/organizacjach, a jednocześnie towarzysząc przez te lata działalności Polskiego Stowarzyszenia Public Relations doszłam do wniosku, że wszelkie naruszenia norm etycznych czy obyczajowych można przypisać jednemu z czterech najczęściej popełnianych grzechów - podobnie jak wszelkie ludzkie niegodziwości popełniane względem bliźnich można zawrzeć w dziesięciu nakazach potocznie nazywanych dekalogiem. Idąc tropem P. Kotlera, którego dzieło "Principles of Marketing" w dalszym ciągu jest często jedynym źródłem informacji o public relations dla szerokiej rzeczy polskich PR-owców, proponuję również "zabawę" w "cztery P", czyli cztery grzechy główne polskiego public relations: pycha, przekłamanie, pragmatyzm i przemilczenie. (fragment tekstu)
Przestępstwo rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w związku z publicznym przetargiem zostało stypizowane w art. 305 § 2 Kk umiejscowionym w rozdziale XXXVI Kk zatytułowanym - przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Zgodnie z art. 305 § 2 Kk karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega ten, kto w związku z publicznym przetargiem rozpowszechnia informacje lub przemilcza istotne okoliczności mające znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany. Przedmiot niniejszych rozważań został skoncentrowany na wybranych zagadnieniach dotyczących przestępstwa rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Autor wskazuje, iż zasadnicza uwaga została skoncentrowana na znamionach czynnościowych przestępstwa stypizowanego w art. 305 § 2 Kk. Przedmiotowe rozważania mają na celu przedstawienie nie tylko znamion czynnościowych jakimi są: rozpowszechnianie informacji lub przemilczenie istotnych okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu, ale również znamię działania na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.(abstrakt oryginalny)
Codziennie dociera do nas ogromna ilość informacji. Często bywa tak, że choć nawet nie jesteśmy w stanie zbadać ich wiarygodności, to musimy się do nich ustosunkować lub je ocenić. Zdarza się, że na ich podstawie podejmujemy decyzje. Przyzwyczajeni do przyczynowo-skutkowego postrzegania świata, tworzymy historie, których podstawowym zadaniem jest usunięcie chaosu informacyjnego oraz sprawienie, by docierające dane były sensowne. Niniejszy esej jest przykładem tego typu narracji. Przedstawiam w nim wygodny w użyciu psychologiczny model, jakim posłużę się w analizie danych, które - przynajmniej na pierwszy rzut oka - trudno połączyć w racjonalną całość. (fragment tekstu)
Wzrost zapotrzebowania społeczeństw na zwiększoną społeczną odpowiedzialność biznesu datuje się od początku XXI wieku, chociaż już w 1974 roku P. Drucker zwrócił uwagę, że "wolne przedsiębiorstwo działające w warunkach wolności ekonomicznej nie może istnieć tylko dlatego, że jest dobre dla biznesu; sens jego istnienia polega na tym, że jest potrzebne społeczeństwu". Nowa rola przedsiębiorstwa w globalnej gospodarce wymusiła niejako włączenie aspektu społecznej odpowiedzialności do systemów zarządzania firmami. Wiąże się to w sposób bezpośredni ze strategią, która nie może być już zorientowana wyłącznie na maksymalizację zysków bez uwzględniania kosztów poniesionych przez system ekologiczny i społeczeństwo. Misja i strategia przedsiębiorstwa powinna obejmować wymiar ekonomiczny, ekologiczny i społeczny. Ten stan rzeczy jest konsekwencją nie tylko nowych regulacji, czy odgórnych postulatów, ale przede wszystkim zmian w świadomości społecznej konsumentów, które dały o sobie znać na początku lat dziewięćdziesiątych. (fragment tekstu)
Autor podjął próbę uzasadnienia tezy, że forma w jakiej kredytobiorca płaci bankowi za udzielone zobowiązanie może ujawnić jego wiarygodność kredytową.
Cel - Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki weryfikacji informacji niefinansowych ujawnianych w sprawozdawczości organizacji (sprawozdaniu z działalności, raporcie rocznym, raporcie zintegrowanym itp.), z uwzględnieniem obecnych praktyk w zakresie weryfikacji informacji oraz propozycji własnych. Metodologia badania - W artykule wykorzystano metody badawcze, tj. analizę literatury przedmiotu, analizę publikacji korporacyjnych oraz analizę porównawczą. Wynik - W opinii autorki pełna weryfikacja danych niefinansowych publikowanych w sprawozdawczości organizacji nie jest możliwa ze względu na jej obszerność tematyczną. Wypracowane obecnie rozwiązania opierają się jedynie na stwierdzaniu spójności ujawnianych informacji ze sprawozdaniem finansowym oraz przepisami prawa (w przypadku sprawozdania z zarządu), lub stwierdzenia, czy zakres publikowanych danych jest zbieżny z wytycznymi lub standardami, tj. GRI G4 czy IIRC. Zdaniem autorki należałoby określić katalog możliwych do weryfikacji wskaźników niefinansowych, które byłyby obligatoryjnie ujawniane przez przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Problematyka wiarygodności informacji niefinansowych ujawnianych w sprawozdawczości organizacji nabiera w ostatnich latach istotnego znaczenia ze względu na zmiany oczekiwań informacyjnych interesariuszy. Obecnie nie wypracowano w pełni uniwersalnej metody weryfikacji danych niefinansowych zawieranych w sprawozdawczości organizacji. (abstrakt oryginalny)
Although introducing explicit indices for measuring the transparency of central banks has enabled many empirical researches about theoretical issues of central banks' transparencies, the simple and one-dimension definition of transparency behind many of these indices has raised doubts about their reliability. All of these indices explicitly or implicitly assume that making more information available or making more precise information would automatically lead to greater transparency. In other words, the fundamental presumption of all these indices is that there is no friction in the conveyance of information. In this paper, by applying the conceptual framework proposed by Winkler (2000), transparency has been defined as "the degree of genuine understanding of the monetary policy process and policy decisions by the public". In accordance with such a definition, an index based on the four elements of Openness, Clarity, Honesty and Common Understanding has been developed to measure the transparency of central banks. Using the proposed index for measuring the transparency of three major central banks: the Federal Reserve, the ECB and the Bank of England and comparing the results with that of Siklos(2010) reveals that not only our calculated transparency's score, but also our ranking is different from him. These two points highlight that central banks may find new ways of being transparent which could not be assessed just based on the openness on information, so the results of empirical studies conducted based on such indices could not be reliable.(original abstract)
Autor zastanawia się w jaki sposób zmieniające się warunki realizacji badań marketingowych wpływają na wiarygodność tych badań. Rozważa zalety i wady badań prowadzonych telefonicznie i przez Internet.
Tematem niniejszego artykułu jest zagadnienie oceny prac badawczych, a w szczególności ocena wiarygodności danych statystycznych użytych w badaniu. Pomijam fakt, kiedy Autor pracy nie podaje źródła danych, co dyskwalifikuje badanie. Zdarzają się przypadki, gdy Autor powołuje się na konieczność utajnienia źródła danych, wówczas Recenzentowi pozostaje wybór: uznać, że dane są wiarygodne bądź odrzucić to założenie, a tym samym odstąpić od wykonania recenzji. Jak wyeliminować istotny mankament recenzji? Odpowiedzi może dostarczyć następująca hipoteza: Jeśli dane statystyczne mają rozkład zgodny z rozkładem Benforda, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można zweryfikować wiarygodność danych wykorzystanych w badaniu. W zakończeniu artykułu sformułowano założenia systemu wspomagającego Recenzentów przy formułowaniu ocen prac badawczych. W załączniku zamieszczono wyniki badania empirycznego, które z założenia mają wesprzeć proces weryfikacji sformułowanej hipotezy badawczej.(abstrakt oryginalny)
W erze cyfrowej jednym z popularnych źródeł szukania informacji stał się Internet. Zamieszczane tam informacje nie zawsze są wiarygodne. Celem artykułu jest określenie, w jakim stopniu odbiorcy weryfikują wiarygodność informacji znalezionych w Internecie, a także scharakteryzowanie kryteriów pomocnych przy ocenie ich wiarygodności. Realizacja celu opierała się na analizie literatury przedmiotu oraz raportów poświęconych zagadnieniom korzystania z Internetu. W artykule zamieszczono m.in. charakterystykę atrybutów informacji składających się na jej jakość, ponieważ stanowią one główne wyznaczniki przy określaniu kryteriów oceny informacji. Tematyka jest o tyle ważna, że świadomość oraz wiedza internautów, w jaki sposób korzystać z informacji zamieszczanych w Internecie, może zabezpieczać przed cyberatakami oraz ułatwiać podejmowanie decyzji i kształtować odpowiednie zachowanie. Literatura przedmiotu i tutoriale dostarczają wskazówek pomagających ocenić jakość informacji, ale jak wynika z badań, użytkownicy Internetu rzadko świadomie weryfikują prezentowane tam treści. Pewną trudnością jest też ustalenie, na ile cecha, jaką jest wiarygodność informacji, może być wystarczająca przy podejmowaniu decyzji(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie argumentów potwierdzających tezę wyrażoną stwierdzeniem: określony w MSR i MSSF nowy paradygmat rachunkowości jakim jest "dozwolony w umownych granicach" pomiar i wycena utrudni zachowanie wiarygodności informacji sprawozdawczej jednostek stosujących procedury wynikające z MSR-ów i MSSF-ów. Celem stosowania nadzoru korporacyjnego powinno być więc zapewnienie wiarygodnych informacji o kapitałach własnych organizacji gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Hybrydowy model zaufania w internecie
100%
Człowiek stale pozostaje we współzależności z innymi członkami społeczności, które tworzy, poszukując możliwości zaspokojenia osobistych potrzeb. Stale też podejmuje mniej lub bardziej racjonalne decyzje dotyczące sposobów ich zaspokajania. Zarówno budowanie relacji interpersonalnych, jak i wybór strategii działania są obarczone pewnym ryzykiem.(skrócony abstrakt oryginalny)
Osoby projektujące badanie preferencji nabywców instytucjonalnych stają przed trudnym problemem wyboru podmiotu badania. Zasadniczą komplikację w tym przypadku stanowi fakt zespołowego podejmowania decyzji zakupu. Od dokonanego wyboru zależy wiarygodność informacji o preferencjach organizacji. Referat przedstawia teoretyczne podstawy wyboru podmiotu badania w ramach badań preferencji nabywców instytucjonalnych i pokazuje potencjalny wpływ dokonanego wyboru na wiarygodność informacji o preferencjach organizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.