Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wiejski rynek pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W opracowaniu zaprezentowano w ujęciu dynamicznym, poziom oraz strukturę przedmiotową, podmiotową i przestrzenną podaży, popytu i bezrobocia na wiejskim rynku pracy. Zdaniem autorki, uchwycenie zjawisk i procesów cechujących te parametry ekonomiczne, stwarza możliwość poznania istoty oraz stopnia dojrzałości ekonomicznej badanego rynku, a także określenia kierunków i uwarunkowań jego rozwoju w bliższej i dalszej przyszłości.
Celem autorki było podkreślenie znaczenia szkoleń dla osób bezrobotnych, w tym kobiet mieszkających na obszarach wiejskich. Jak podają źródła, jednym z czynników, który miał wpływ na przemiany sektora edukacji był znaczny wzrost aspiracji edukacyjnych Polaków. Jednak istotnym problemem, który dotyczył kształcenia zawodowego w systemie oświaty, było zbyt wąskie powiązanie tej oferty kształcenia z rynkiem pracy. Autorka przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w powiatowych urzędach pracy.
Przedstawiono analizę zawodów i kwalifikacji mieszkańców obszarów wiejskich powiatu otwockiego z punktu widzenia zapotrzebowania na reprezentowane przez nich umiejętności na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Strukturę zawodową osób bezrobotnych zaprezentowano na tle zawodów nadwyżkowych, zrównoważonych i deficytowych na poziomie powiatu oraz województwa mazowieckiego. Kwalifikacje osób zatrudnionych rozpatrywano natomiast od strony ich zgodności z wykonywaną faktycznie pracą. Analiza ta udowodniła strukturalny charakter bezrobocia ludności wiejskiej, czyli innymi słowy niedopasowanie, w tym przypadku pod względem zawodowym, podaży do popytu na siłę roboczą. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu była prezentacja ewolucji zatrudnienia w rolnictwie Unii Europejskiej. Zdaniem autorów, znajomość tych zagadnień może być dla Polski źródłem wiadomości w kwestii kierunków i zakresu niezbędnych działań dotyczących wzrostu wydajności pracy oraz zagospodarowania uwalnianych zasobów siły roboczej w perspektywie integracji z Unią Europejską.
Autor podjął próbę prezentacji wpływu głównych czynników makroekonomicznych na charakter i tendencje zmian na wiejskim rynku pracy w okresie przemian strukturalnych. Autor wybrał podstawowe makroekonomiczne parametry opisujące stan gospodarki, a mające wpływ na sytuację na wiejskim rynku pracy (PKB, budżet państwa, handel zagraniczny).
Artykuł przedstawia część badania przeprowadzonego w regionie zachodniopomorskim. Dotyczy lokalnych strategii rozwoju w odniesieniu szczególnie w związku z obszarami wiejskimi, przedsiębiorczością, działalnością lokalnej administracji. Największym atutem tego badania jest nowe podejście do rozpoznania miejscowej sytuacji. Analiza jest prowadzona wielowątkowo. To rozważa inne warunki obszaru badawczego, zgodnie z położeniem geograficznym. Na podstawie funkcji regionów wybrano cztery grupy respondentów, przeprowadzono badania i dokonano analizy. Celem badań było wskazanie działań, dzięki którym rząd polski rozpoczął poprawę sytuacji na obszarach wiejskich. Jest to nieocenione źródło informacji i pomysłów dla autorów planu w administracji lokalnej.(abstrakt autora)
Przedstawiono wyniki poszukiwań syntetycznych opisów sytuacji w rolnictwie i na wiejskim rynku, będących podstawą badania wpływu podejmowanych działań w zakresie rolnictwa, na sytuację na wiejskim rynku pracy. Zaprezentowano syntetyczną analizę wiejskiego rynku pracy oraz przeprowadzono porównanie uporządkowań województw metodą rangową.
Głównym celem artykułu była charakterystyka oraz porównanie zmian sezonowości bezrobocia w gminach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Analizę przeprowadzono wykorzystując dane dotyczące miesięcznej liczby bezrobotnych w latach 2000-2014. Sezonowe składniki bezrobocia wyodrębniono przy użyciu procedury ARIMA Census X-12. Wahania sezonowe dla poszczególnych gmin porównano na podstawie ich amplitudy, symetryczności i intensywności. Badaniem objęto gminy wiejskie województwa zachodniopomorskiego. Analizy przeprowadzone dla województwa zachodniopomorskiego wskazały na duże różnice w sezonowości bezrobocia w gminach wiejskich województwa. Rolnictwo i bliskość miast w województwie zachodniopomorskim wywoływały podobne zachowanie sezonowości bezrobocia na wiejskich rynkach pracy, natomiast turystyka była najistotniejszym czynnikiem wpływającym na intensywność wahań sezonowych na wiejskich rynkach pracy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań, jakie przeprowadzono na terenie stref podmiejskich największych miast Lubelszczyzny w aspekcie wzajemnego oddziaływania ośrodka centralnego i otaczających go obszarów wiejskich, pod względem aktywności gospodarczej ludności wiejskiej. Daje też po części odpowiedź jaki wpływ na firmy wiejskie ma wielkość aglomeracji i jej struktura gospodarcza. (skróć. oryg. streszcz.)
W artykule omówiono rolę Średnich i Małych Przedsiębiorstw (ŚMP) w zmniejszaniu bezrobocia na terenach wiejskich. Doświadczenia związane ze wsparciem ŚMP z funduszy strukturalnych w krajach należących do UE wskazują, że może ono przyczynić się do jak najlepszego ich wykorzystania w Polsce po wstąpieniu do UE.
Autorzy przedstawili doświadczenia wynikające z realizacji podkomponentu B1 PAOW, dotyczącego reorientacji i przekwalifikowania siły roboczej na obszarach wiejskich. Przeanalizowali w jakim stopniu cele podkomponentu przekwalifikowań i reorientacji trafnie odpowiadały na problemy i potrzeby obszarów oraz osób, do których program był adresowany. Ponadto analizie poddali zasięg i skalę powyższych usług, czyli jak wiele osób uczestniczyło w programie w porównaniu do osób potrzebujących. Artykuł zawiera także analizę sytuacji "przed" i "po" wprowadzeniu Podkomponetu B1 ze szczególnym uwzględnieniem oceny użyteczności i skuteczności programu.
Celem opracowania była próba identyfikacji szans i barier rozwoju indywidualnej przedsiębiorczości młodzieży wiejskiej. Przedstawiono istotę przedsiębiorczości oraz podjęto próbę scharakteryzowania możliwości i zagrożeń rozwoju przedsiębiorczości indywidualnej na podstawie rezultatów własnych badań przeprowadzonych wród analizowanej populacji w 2009 r. w województwie zachodniopomorskim.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiona analiza ujawnia ważne fakty, na które warto zwrócić uwagę: (1) Okres przemian systemowych zapoczątkowanych w 1989 r. zbiegł się z fazą rozwoju demograficznego charakteryzującą się szczególnie silnie rozszerzoną reprodukcją ludności w wieku produkcyjnym. (2) Po 2009 r. reprodukcja demograficzna zasobów pracy będzie miała charakter zawężony (w miastach proces rozpoczął się w 2005 r.). Nastąpią więc sprzyjające warunki do redukcji skali bezrobocia. (3) Na wsi zawężona reprodukcja pojawi się (w 2014 r.) później niż w miastach i będzie miała mniej dynamiczny przebieg. Powstaną wówczas bardziej korzystne warunki do restrukturyzacji rolnictwa, której celem będzie zmniejszenie zatrudnienia rolniczego i udziału zatrudnienia rolniczego w zatrudnieniu ogółem. (4) Jednak już po kilku latach wystąpi nowe niekorzystne zjawisko: starzenie się zasobów pracy i co się z tym wiąże zmniejszanie się skłonności poszukujących zatrudnienia do mobilności zarówno przestrzennej jak i zawodowej. Proces starzenia się zasobów pracy będzie się nasilał w relatywnie szybkim tempie, szczególnie po 2020 r. Choć tendencja ta wystąpi zarówno na wsi jak i w mieście, zasoby pracy na wsi będą relatywnie młodsze, a co za tym idzie bardziej mobilne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi prezentację wyników badań empirycznych przeprowadzonych w wybranych gminach województwa łódzkiego, w celu oceny działań i zamierzeń władz gminnych na wiejskich rynkach pracy.
W pierwszej części artykułu przedstawiono diagnozę sytuacji ekonomicznej polskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem wiejskiego rynku pracy. W części drugiej autor stara się podać przybliżoną liczbę nowych miejsc pracy, która może powstać w wyniku rozwoju gospodarstw towarowych oraz inwestycji na wsi, których głównym źródłem finansowania będzie hipotetycznie kompensata zbiorowa oraz inne fundusze strukturalne UE.
Przedmiotem analiz były zmiany w zatrudnieniu i bezrobociu w Szczecinie oraz wybranych gminach wiejskich i miejskich województwa zachodniopomorskiego w latach 2001-2011. Największą dynamiką wzrostu zatrudnienia charakteryzowały się gminy wiejskie, natomiast w Szczecinie nie uległo ono zwiększeniu. Przy silnie zaznaczonym cyklicznym charakterze bezrobocie spadło w gminach wiejskich i miejskich, a nie uległo zmianie w Szczecinie. Największymi sezonowymi wahaniami zatrudnienia charakteryzowały się gminy wiejskie, mniejszymi - miejskie. Z kolei sezonowe wahania bezrobocia dwukrotnie wzrosły w trakcie analizowanego okresu i były, zwłaszcza pod jego koniec, zbliżone w Szczecinie i poszczególnych grupach gmin. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie problemu bezrobocia kobiet wiejskich na terenie powiatu przasnyskiego (województwo mazowieckie). Omówiono stan bezrobocia kobiet na badanym terenie oraz szanse poprawy ich sytuacji ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich.
Koncepcje wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich polegają na zrozumieniu, że dla wsi i jej mieszkańców równie ważne, jak dotychczas rolnictwo, jest tworzenia warunków do uzyskiwania dochodów z innych źródeł oraz wykorzystywanie terenów wiejskich pod różne, niezbędne dla życia mieszkańców, ekonomiczne i socjalne funkcje. Autorka przedstawiła tendencje zmian na wiejskim rynku pracy w Polsce i sposoby rozwiązywania występujących tam problemów oraz cele i kierunki wielofunkcyjnego rozwoju wsi. Scharakteryzowała także postawy rolników wobec przemian zachodzących w polskiej gospodarce oraz rozwój małego i średniego biznesu na obszarach wiejskich. Na zakończenie przedstawiła problemy i perspektywy wielofunkcyjnego rozwoju wsi i rolnictwa w Polsce oraz rolę jaką powinno odegrać państwo w tej kwestii.
Autor na podstawie danych statystycznych, przeprowadził analizę wiejskiego rynku pracy w regionie południowo-zachodniej Polski (województwo dolnośląskie i lubuskie) na tle przeciętnej krajowej oraz zachodnich sąsiadów. W szczególności interesowały autora uwarunkowania poziomu zatrudnienia w rolnictwie oraz nasilanie się tzw. działalności "na własną rękę". Autor stwierdził spadek aktywności zawodowej ludności rolniczej oraz jej związek z saldem migracji
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.