Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wire transfer
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od czasu ich stworzenia w 2009 r. kryptoaktywa przekształciły się z dóbr niszowych w aktywa posiadane i wykorzystywane w znacznie szerszym zakresie. Aktywa te stanowią wyzwanie dla decydentów politycznych i administracji podatkowych, ponieważ - jak wskazała OECD - mogą być przenoszone i przechowywane bez udziału tradycyjnych pośredników finansowych oraz bez wiedzy centralnych administratorów o przeprowadzanych transakcjach lub miejscu działalności ich uczestników. Komitet ds. VAT kilkakrotnie omawiał kwestie związane z opodatkowaniem kryptoaktywów, a w szczególności kryptowalut, podatkiem VAT. Dyskusje nad najnowszym Dokumentem roboczym na ten temat, nr 1037 w sprawie opodatkowania kryptoaktywów podatkiem VAT, doprowadziły do przyjęcia Wytycznych mających na celu harmonizację praktyk administracji podatkowych w zakresie kwalifikacji różnych transakcji związanych z kryptoaktywami z punktu widzenia podatku VAT. W artykule wskazano główne wyzwania, z punktu widzenia podatku VAT, związane z kryptowalutami, przy czym skoncentrowano się na najważniejszych dostawach z wykorzystaniem kryptowalut i ich kwalifikacji dla celów podatku VAT. Transakcje te obejmują m.in. tworzenie, weryfikację, walidację i dostawy kryptowalut, ich modyfikację, przechowywanie, transfer i wymianę. Artykuł wyjaśnia w tym kontekście stanowisko Komitetu ds. VAT odzwierciedlone w Wytycznych.(abstrakt oryginalny)
Regulacja prawa upadłościowego i naprawczego, wzorem poprzednio obowiązującego stanu prawnego, określiła przesłanki dopuszczalności potrącenia wierzytelności. Jednym z ustanowionych ograniczeń jest zakaz potrącenia wierzytelności nabytej na podstawie przelewu lub indosu w okresie jednego roku poprzedzającego ogłoszenie upadłości. Na tle przedmiotowej regulacji w orzecznictwie wywiązał się spór co do dopuszczalności czy też skuteczności potrącenia wierzytelności nabytej w wyżej wymienionych warunkach, jeżeli wierzyciel nie tylko nabył, ale również złożył oświadczenie o potrąceniu w okresie jednego roku przed ogłoszeniem upadłości. Przedmiotem artykułu jest podsumowanie poglądów prezentowanych w orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz próba wyciągnięcia praktycznych wniosków w kontekście obrotu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Usługi płatnicze banków - polecenia przelewu
100%
Celem artykułu jest przedstawienie warunków realizacji poleceń przelewu po transpozycji do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywy w sprawie usług płatniczych z 2007 r., a także wprowadzonego w Polsce w 2012 r. innowacyjnego systemu natychmiastowych poleceń przelewu Express ELIXIR. W artykule przedstawiono korzyści dla klientów banków, wynikające z przyjęcia w 2011 r. ustawy o usługach płatniczych, jeśli chodzi o szybkość i przejrzystość dokonywania przelewów, zarówno transgranicznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym, jak i krajowych. Scharakteryzowano też system natychmiastowych poleceń przelewu Express ELIXIR udostępniony bankom w czerwcu 2012 r. przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W marcu 2014 r. usługę tę oferowało 8 banków. Główne wnioski: Jednolity Obszar Płatności w Euro jako samoregulacja sektora bankowego oraz regulacje Unii Europejskiej wprowadzone w latach 1997-2014 pozwoliły zmniejszyć opłaty za przelewy transgraniczne w EOG oraz nadać im przejrzystość i skrócić czas ich realizacji. Krajowa Izba Rozliczeniowa systematycznie rozszerza usługi rozliczeniowe dla banków. W 2012r. wprowadziła system Express ELIXIR, umożliwiający dokonywanie przelewów natychmiastowych w czasie rzeczywistym. W artykule zastosowano metodę analityczno-opisową, opierając się na analizie literatury przedmiotu, dyrektyw i rozporządzeń unijnych oraz danych liczbowych. (abstrakt oryginalny)
W dobie stopniowego zastępowania obrotu gotówkowego łatą za pomocą kart płatniczych przedsiębiorstwa i instytucje coraz częściej dokonują wypłaty wynagrodzenia drogą przelewu na konto bankowe pracownika. Zapewnia to "samoczynne" pokrycie wydatków. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, tm.in.: chroni pracownika przed narażeniem wynagrodzenia na kradzież lub jego pochopnym wydatkowaniem, zapewnia poufność danych na temat wysokości wynagrodzeń poszczególnych pracowników; sprzyja to lepszemu klimatom pracy, zbędny staje się odbiór gotówki w banku, jej przewóz, kopertowanie i wypłata, co jest pracochłonne i wymaga stosowania wielu środków zapewniających bezpieczeństwo. Mimo tych walorów bezgotówkowe wypłaty wynagrodzeń nie są w Polsce rozpowszechnione, a wiedza na temat wiążących w ich przypadku przepisów jest mała. Dlatego poniżej zamieszczamy artykuł przybliżający przepisy wiążące przy wypłacie wynagrodzeń, zwłaszcza gdy następuje ona bezgotówkowo.(fragment tekstu)
W ostatnich latach międzynarodowa migracja zarobkowa stała się integralną częścią nowoczesnej gospodarki światowej. Migracja zarobkowa jest ważnym źródłem dopływu pieniędzy do gospodarki w wybranych krajach. Przelewy zarobków migrantów wysyłane do kraju umożliwiają rodzinom zwiększenie poziomu konsumpcji i skumulowanego popytu, a także stymulują rozwój produkcji. Innymi słowy są one narzędziem, za pomocą którego kraj może skuteczniej rozwiązać kompleks wewnętrznych problemów społecznych i gospodarczych. Część otrzymanych pieniędzy jest inwestowana w rozwój gospodarki narodowej poprzez zakup akcji, gruntów i innych nieruchomości. W związku z tym rachunek i ocena kosztów osobistych przekazów migrantów są bardzo ważne. Artykuł dotyczy trendów globalnej migracji międzynarodowej oraz międzynarodowej migracji na Białorusi. Szczególna uwaga zostanie poświęcona analizie wielkości i struktury osobistych przekazów migrantów w ich podstawowych komponentach, krajach opuszczenia i krajach przekazu pieniędzy. Analiza opiera się na danych statystycznych Krajowego Komitetu Statystycznego, Narodowego Banku Białorusi, Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych, Oddziału ds. Populacji Ludności Narodów Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
Rynek płatności detalicznych ma ogromny wpływ dla gospodarki. Nowoczesne technologie informatyczne oferują możliwości podniesienia sprawności i bezpieczeństwa oraz obniżenia kosztów realizacji płatności. Dążenie do promowania rozwoju obrotu bezgotówkowego ze strony instytucji publicznych wynika m. in. z dążenia do ograniczenia szarej strefy w gospodarce oraz skrócenia cyklu rozliczeniowego i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. (fragment tekstu)
Wirtualizacja pieniądza wywołana niebywałym w ostatnich latach postępem w dziedzinie gromadzenia, przetwarzania i przesyłania informacji drogą elektroniczną spowodowała znaczące zmiany w systemach płatności realizowanych za pośrednictwem banków i innych instytucji finansowych. Istniejący w epoce pieniądza papierowego system płatniczy oparty na wymianie dokumentów papierowych okazuje się nieadekwatny do coraz bardziej dominującego w gospodarce pieniądza elektronicznego. Stąd też w ostatnich latach znaczenia nabiera konieczność zapewnienia społeczeństwu dostępu do nowoczesnych instrumentów płatniczych oraz dostosowania polskiej infrastruktury płatniczej do wymagań współczesnego rynku. Najbardziej efektywnym rodzajem rozliczeń są bezgotówkowe bankowe rozliczenia elektroniczne. Celem artykułu jest analiza upowszechnienia obrotu bezgotówkowego w Polsce oraz ocena tendencji zmian na rynku instrumentów płatniczych w Polsce na tle pozostałych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza regulacji Unii Europejskiej dotyczących opłat za przelewy transgraniczne w UE. Przedmiotem analiz jest w szczególności treść projektu nowelizacji rozporządzenia (WE) nr 924/2009 wraz z opisem przebiegu procesu legislacyjnego nad nim, a także potencjalne skutki nowych regulacji wprowadzających obowiązek ujednolicenia opłat za przelewy transgraniczne w euro z opłatami za przelewy krajowe w danej walucie narodowej (zarówno w strefie euro, jak i poza nią) dla konsumentów i instytucji płatniczych.(abstrakt oryginalny)
Przystąpienie do Europejskiej Unii Monetarnej wymaga spełnienia przez dany kraj warunków ustalonych w Traktacie z Maastricht. Polska, będąc członkiem Unii nie będzie musiała przed przystąpieniem do Europejskiej Unii Monetarnej rezygnować z posługiwania się złotym, a euro może traktować jako walutę zagraniczną.
Polecenie przelewu w standardzie SEPA ma być instrumentem płatniczym dostępnym na obszarze Europy już od 28 stycznia 2008 roku. Komisja Europejska i Europejska Rada ds. Płatności przewidują, że okres jednoczesnego funkcjonowania kraj owych i trans granicznych poleceń przelewu oraz płatności SEPA zakończy się w 2010 roku. W rezultacie, wolumen przelewów w euro pomiędzy państwami europejskimi na warunkach bankowości korespondenckiej, nazywanych płatnościami zagranicznymi, a następnie trans granicznymi, może ulec zmniejszeniu. Osiągnięcie tego celu jest wysoce prawdopodobne, biorąc zwłaszcza pod uwagę wyniki badań przeprowadzonych na 6 europejskich rynkach płatności, które wskazują, że około 85% płatności bezgotówkowych dokonywanych było w 2006 roku na warunkach zbliżonych do standardów polecenia przelewu SEPA. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (Single Euro Payments Area - SEPA), który ma w swoich założeniach spełniać rolę zintegrowanego rynku usług płatniczych działającego na zasadach efektywnej konkurencji. Autor pisze o wpływie inicjatywy SEPA na sytuację banków spółdzielczych w Unii Europejskiej oraz wdrażaniu tej inicjatywy na gruncie polskim z wyszczególnieniem korzyści i kosztów wprowadzenia systemu.
W artykule dokonano krytycznej oceny wyroku Sądu Najwyższego z 17 grudnia 2008 r. Sąd Najwyższy uznał, że każdy z banków uczestniczących w cyklu rozliczeniowym zobowiązany jest do sprawdzenia prawidłowości oznaczenia beneficjenta polecenia przelewu, a także ponosi solidarną, gwarancyjną odpowiedzialność za należyte wykonanie takiego polecenia. Podstawą prawną odpowiedzialności banków jest art. 64 prawa bankowego. Podkreślono, że wyrok ten powoduje znaczący wzrost ryzyka prawnego w działalności rozliczeniowej banków.
Szybkość, z jaką poszczególne banki realizują zlecenia przelewów, nie ma nic wspólnego z nowoczesnością sieci ich placówek.
14
Content available remote Rola jednolitego obszaru płatności w euro na wspólnym rynku europejskim
67%
Kolejnym etapem integracji gospodarczej Europy, tym razem na płaszczyźnie rozliczeń i płatności, było utworzenie Jednolitego obszaru płatności w euro - SEPA (Single Euro Payments Area). Ideą prac podejmowanych w ramach projektu SEPA jest wprowadzenie mechanizmów dla efektywnego dokonywania płatności w euro na obszarze Europy i traktowania tej strefy jako rynku wewnętrznego ze wszystkimi tego konsekwencjami, związanymi także z czasem realizacji transakcji i ponoszonymi za nie opłatami. Według programu SEPA zróżnicowane rozwiązania krajowe/lokalne mają zostać zastąpione wspólnymi systemami płatniczymi i jednolitymi standardami oraz zharmonizowanym prawem ochrony konsumentów. Skutkować to ma łatwym, szybkim, bezpiecznym i tanim dokonywaniem płatności na terenie jednolitego rynku płatności. Artykuł ukazuje warunki implementacji programu SEPA oraz implikacje wynikające z jednolitego rynku płatności. (abstrakt oryginalny)
Firma Softax wykorzystując swoje 20. letnie doświadczenie w obszarze obsługi systemów bankowości elektronicznej, postanowiła stworzyć system najpełniej odpowiadający potrzebom klienta. Nadrzędnym celem i misją projektu było uruchomienie możliwie najlepszego serwisu dla użytkownika. Takiego, który będzie ergonomiczny, intuicyjny, a przede wszystkim będzie wspierał klienta w realizacji jego finansowych potrzeb. Stworzony przez Softax system bankowości elektronicznej - LogoBank stanowi kompleksową odpowiedź na te potrzeby. Nowatorskim rozwiązaniem w tym systemie jest funkcja wielokontekstowego działania serwisu. (abstrakt autora)
Bank
|
2015
|
nr 3
104-105
W swoim ostatnim raporcie Global Payment Systems Analysis eksperci firmy doradczej Lipis Advisors, wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie rozliczeń wymieniają, obsługiwany przez KIR, system płatności natychmiastowych Express Elixir. Autorzy raportu poddali szczegółowej analizie systemy umożliwiające realizację przelewów międzybankowych, dostępne dla klientów banków w kilkudziesięciu krajach. Polska znalazła się w elitarnym gronie kilkunastu państw, w których można korzystać z przelewów natychmiastowych. (fragment tekstu)
Bank
|
2015
|
nr 5
24-25
Klienci działających na polskim rynku banków jako jedni z pierwszych w skali globalnej mogą, na bazie własnych doświadczeń, ocenić zalety korzystania z przelewów natychmiastowych. Jak wynika z analizy statystyk KIR obsługiwanych przez system Express Elixir, ta forma płatności cieszy się rosnącą popularnością. Kolejnym etapem rozwoju nowoczesnych usług płatniczych, zarówno w Polsce jak i w Europie ma być upowszechnienie płatności mobilnych oraz przelewów zlecanych na numer telefonu komórkowego pomiędzy odbiorcami indywidualnymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.