Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 357

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Województwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Czy istnieje realna szansa, że na terenie województwa zachodniopomorskiego, kiedś uważanego za skrajnie położony region, obecnie za bramę ku zjednoczonej Europie, powstaną z prawdziwego zdarzenia, przykładem Doliny Krzemowej, klastry przemysłowe? Czy region ten potrafi wykorzystać swoje położenie oraz to, że do stolicy Niemiec jest bliżej niż do własnej? Czy takie oddalenie od sąsiada (a może raczej jego bliskość), który potrafił tak szybko i spraw ie rozwinąć swoją gospodarkę, powinno stanowić przykład do dalszej wytężonej pracy? Może warto spojrzeć na województwo zachodniopomorskie tak. jak patrzy na swój region - Meklemburgię-Pomorze Przednie - burmistrz Lócknitz, mówiąc: "Jedni patrzą na nasz region jako na region położony na końcu Republiki Federalnej Niemiec, ja z kolei uważam, że jest to jej początek".(fragment tekstu)
Druga część reformy terytorialnej kraju ustanawiająca od 1999 roku powiaty i samorządowe województwa zakończona została w momencie przeprowadzenia wyborów samorządowych i zaprzysiężenia nowych rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, co miało miejsce w IV kwartale 1998 roku. Poprzedzona była ustanowieniem nowego podziału terytorialnego kraju oraz uchwaleniem ustaw ustrojowych i kompetencyjnych dla poszczególnych szczebli administracyjnych, umożliwiających przeprowadzenie wyborów według nowego porządku. Jednym z etapów prac było przeprowadzenie reformy powiatowej , która prowadzić miała do odbudowy więzi lokalnych, stanowiących podstawę społeczeństwa obywatelskiego i samorządu w skali ponadlokalnej. Dlatego też powiatom przedzielono realizację zadań lokalnych, przekraczających możliwości gminy(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena stopnia wykorzystania technologii informacyjno- -komunikacyjnych (ICT) w polskich przedsiębiorstwach. Badania zostały przeprowadzone w podziale na województwa i obejmowały lata 2009-2010. Takie ujęcie pozwoliło dokonać klasyfikacji jednostek terytorialnych ze względu na poziom wykorzystania technologii informacyjnych przez przedsiębiorstwa tam zlokalizowane. Z uwagi na wielokryterialny charakter badań do analizy wyników wykorzystane zostały metody wielowymiarowej analizy porównawczej w postaci metod porządkowania liniowego. Takie podejście pozwoliło na ustalenie hierarchii województw ze względu na stopień wykorzystania ICT w przedsiębiorstwach(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba klasyfikacji aktualnego potencjału innowacyjnego regionu zachodniopomorskiego na tle innych regionów Polski. Na tle aktualnej sytuacji gospodarczej regionu zachodniopomorskiego (w kontekście oceny potencjału innowacyjnego) autor zaprezentuje w sposób syntetyczny wybrane aspekty determinujące rozwój potencjału innowacyjnego regionu. Z uwagi na objętość i charakter publikacji autor celowo zrezygnował ze szczegółowego opisu metodologii pomiaru oraz konstrukcji narzędzi pomiarowych czy też próby uchwycenia i oceny związków przyczynowo-skutkowych zachodzących między determinantami wpływającymi na potencjał regionu czy wykazania barier rozwoju innowacyjności w regionie. Pierwszy aspekt jest szeroko opisywany w literaturze, drugi zaś jest przedmiotem innych publikacji autora.(fragment tekstu)
5
Content available remote Uwarunkowania rozwoju dostępności usług transportowych w regionie
80%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych uwarunkowań dostępności usług transportowych w regionie.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań nad atrakcyjnością województwa śląskiego jako miejsca lokaty kapitału zagranicznego na tle pozostałych polskich województw. Podjęto próbę identyfikacji obszarów pozytywnie wpływających na atrakcyjność inwestycyjną województwa śląskiego oraz takich sfer, które ograniczają jego atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. W badaniach zastosowano metodę taksonomicznej miary rozwoju Z. Hellwiga. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie procedury pozwalającej na obiektywne przerwanie procesu aglomeracji metodą Warda przez odrzucenie hipotezy statystycznej głoszącej, że badana zbiorowość jest jednorodna i nie powinna być dzielona na podzbiory. Podejście to zostało zaproponowane przez Sokołowskiego w 1992 r., a formuły wartości krytycznych podano dla liczby obiektów w = 49. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie zmian poziomu rozwoju gospodarczego województw w okresie 2010-2019. Utrzymujące się od lat dysproporcje przestrzenne w zakresie rozwoju jednostek terytorialnych uzasadniają potrzebę takich badań, zwłaszcza w kontekście polityki wyrównywania regionalnych różnic rozwojowych. Badania prze- prowadzono na podstawie danych GUS. Zastosowano metodę porządkowania liniowego obiektów wielowymiarowych w ujęciu dynamicznym. Na podstawie dynamicznego miernika syntetycznego, który obejmował 13 wybranych cech diagnostycznych, sporządzono rankingi województw oraz obliczono skalę zmian w poziomie rozwoju województw. Badania potwierdzają dysproporcje w rozwoju gospodarczym województw. W 2019 r. najlepsza sytuacja pod względem przyjętego zestawu cech diagnostycznych panowała w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim, a najniższe wskaźniki odnotowano w województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko--mazurskim i świętokrzyskim. We wszystkich województwach poziom rozwoju gospodarczego wzrósł w badanym okresie, ale skala zmian była nierównomierna. Największy wzrost wskaźnika poziomu rozwoju nastąpił w województwach o najwyższym poziomie rozwoju, w wyniku czego wzrosły dysproporcje między województwami pod względem badanego zjawiska(abstrakt oryginalny)
Badając poziom rozwoju społeczno-gospodarczego określonych regionów, należy mieć na uwadze, że jest on pewną wielowymiarową charakterystyką, bezpośrednio niemierzalną, natomiast opisywaną przez wiele zmiennych diagnostycznych, które powinny być merytorycznie z tym pojęciem powiązanych. Uporządkowanie regionów od "najlepszego" do "najgorszego" następuje na podstawie wartości opisującej poszczególne regiony (zmiennej syntetycznej, syntetycznego miernika rozwoju), otrzymanej z funkcji agregującej informacje zawarte w przyjętych zmiennych diagnostycznych. Jednym z głównych etapów procedury zmierzającej do otrzymania zmiennej syntetycznej jest ważenie unormowanych cech diagnostycznych, czyli przypisanie poszczególnym zmiennym wag określających ich znaczenie dla kryterium ogólnego w porównaniu z innymi cechami. Celem artykułu jest ocena zmian w czasie znaczenia wybranych zmiennych diagnostycznych opisujących rozwój społeczno-gospodarczy poszczególnych województw w Polsce na przestrzeni lat 2006-2016. W tym zakresie wykorzystano metody wchodzące w skład Wielowymiarowej Analizy Statystycznej.(abstrakt autora)
W artykule przedstawione zostały wybrane dane dotyczące sytuacji społecznej i ekonomicznej Polski w latach 1998-2002 oraz dane pochodzące z województw i ich podregionów za rok 2002, ukazujące różnice w poziomie ich rozwoju. Pokazano również sposób wykorzystania środków ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego z podziałem na poszczególne województwa. (fragment tekstu)
11
80%
Wybór miejsca na organizację imprezy biznesowej stanowi jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przez kreatorów spotkania. Odpowiednie miejsce eventu to bardzo często jeden z podstawowych elementów, który wpływa na końcowy efekt wydarzenia. Efekt ten uczestnicy imprezy ocenią w sposób pozytywny lub negatywny. Źle dobrana lokalizacja imprezy biznesowej może przecież ujemnie wpłynąć na odczucia konsumentów konkretnego produktu turystyki biznesowej. Województwo zachodniopomorskie nie jest zaliczane do regionów, które w pierwszej kolejności kojarzone są z przemysłem spotkań, co wcale nie znaczy, że nie dysponuje ono infrastrukturą w tym zakresie. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości lokalizacyjnych związanych z organizacją imprez biznesowych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz stanu wyposażenia hoteli w regionie w kontekście kreacji produktów turystyki biznesowej.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Uwarunkowania i ocena potencjału turystycznego województwa podlaskiego
80%
Potencjał turystyczny jest najczęściej definiowany jako wszelkie elementy przyrodnicze i antropogeniczne oraz zachowania człowieka, które mogą stać się bodźcem dla rozwoju turystyki1. W szerokim rozumieniu tego określenia, elementami potencjału turystycznego są istniejące walory turystyczne, zarówno naturalne, jak i antropogeniczne walory recepcyjne miejsca, na które składają się wszelkie elementy zagospodarowania turystycznego oraz dostępności komunikacyjnej, jak i całe otoczenie społeczne, kulturowe i gospodarcze, stwarzające przesłanki dla pojawienia się w danym miejscu ruchu turystycznego. Zdaniem J. Kaczmarka, A. Stasiaka i B. Włodarczyka na potencjał turystyczny składają się zasoby strukturalne (walory turystyczne, zagospodarowanie turystyczne, dostępność komunikacyjna) oraz zasoby funkcjonalne (ekonomiczne, polityczne, kulturowe, społeczno- -demograficzne, psychologiczne, technologiczne, ekologiczne)2. Pojęcie potencjału turystycznego jest terminologicznie bliskie pojęciu atrakcyjności turystycznej, znacznie częściej używanemu w literaturze przedmiotu3. W artykule podjęto zagadnienie potencjału turystycznego obszaru województwa podlaskiego wraz z jego oceną dla potrzeb rozwoju turystyki.(fragment tekstu)
13
80%
Cechą charakterystyczną województwa podkarpackiego jest jego lokalizacja. Jest ono bowiem województwem wysuniętym najdalej na południowy wschód kraju, a w Bieszczadach na górze Kremenaros (1221 m n.p.m.) spotykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. Współczesny wizerunek województwa kształtowało pogranicze, na którym te ziemie od zawsze funkcjonowały. Z różnorodności dziedzictwa kulturowego zrodziły się nieporównywalne z innymi regionami Polski walory kulturowe, istniejące na bazie atrakcyjnego turystycznie środowiska przyrodniczego. Za perłę podkarpackiej turystyki mogą bez wątpienia uchodzić obszary górskie polskich Karpat: Bieszczady, Beskid Niski. Duże walory krajobrazowe przypisuje się także pogórzom: Strzyżowskiemu, Dynowskiemu i Przemyskiemu. Natomiast północna część województwa, tj. Kotlina Sandomierska i przylegające do niej od wschodu Roztocze, obfituje w bogactwo zabytków kultury. Pojęcie "potencjał turystyczny" nie jest w literaturze przedmiotu jednoznacznie definiowane. Najczęściej używana definicja J. Kaczmarka, A. Stasiaka i B. Włodarczyka określa potencjał turystyczny jako wszystkie elementy środowiska geograficznego i zachowania człowieka, które mogą być wykorzystywane do uprawiania turystyki bądź do zajmowania się turystyką, czyli wszelkie zasoby strukturalne i funkcjonalne warunkujące rozwój turystyki na określonym terenie.(fragment tekstu)
14
80%
Współczesna turystyka jako zjawisko społeczne i gospodarcze opiera się na wielu czynnikach, do których należy między innymi zaliczyć "potrzeby człowieka i jego motywacje, czas wolny od pracy, siłę nabywczą ludności, urbanizację, stan środowiska przyrodniczego, środowisko społeczne, psychologiczne i socjologiczne, konsekwencje rozwoju cywilizacji, walory turystyczne, politykę państwa w dziedzinie turystyki, rozwój transportu"1. Jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój turystyki w regionie są walory turystyczne, często zwane również "dobrami turystycznymi" bądź "zasobami turystycznymi". Wprawdzie każde z tych pojęć różni się nieco od siebie i zawiera inne treści, to jednak w ogólności można je uznać za walory turystyczne regionu. Walory turystyczne, uznane za atrakcje turystyczne, są dla regionu źródłem zaspokajania potrzeb turystów w zakresie wypoczynku, rekreacji, wycieczek krajoznawczych czy też lecznictwa sanatoryjnego. Przedmiotem zainteresowania turystów są zatem walory turystyczne stanowiące zasoby środowiska naturalnego i kulturowego oraz obiekty pozaprzyrodnicze, które stają się przedmiotem zainteresowania turystów i decydują o atrakcyjności turystycznej regionu.(fragment tekstu)
Materiał zawiera dane o województwach w 1998 r. i w I półroczu 1999 r. dotyczące liczby ludności, rynku pracy, przemysłu i budownictwa, rolnictwa oraz usług społecznych.
Zasadniczy dylemat, w jaki sposób ukształtować ustrój organów administracji publicznej w województwie, rozstrzygnęła ustawa o samorządzie województwa i o administracji rządowej w województwie. Pojawia się pytanie, czy województwo można uznać za jednostkę samorządu terytorialnego?
17
Content available remote The Entity Structure of the Cross -Border Tourism Product
80%
Transgraniczny produkt turystyczny stanowi kompilację elementów potencjału turystycznego obszaru transgranicznego, które zaspokajają różnorodne potrzeby turystów. Funkcjonowanie transgranicznego produktu turystycznego jest determinowane przez wiele zróżnicowanych czynników, takich jak np. walory przyrodnicze i antropogeniczne, dostępność komunikacyjna, rodzaj i jakość infrastruktury turystycznej oraz paraturystycznej, czy jakość środowiska przyrodniczego. W proces kreowania wspólnego produktu zaangażowanych jest wiele podmiotów występujących po obu stronach granicy, m.in. regionalne i lokalne organizacje turystyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane rozwojem turystyki. Obszarami, które mogą kształtować wspólny produkt turystyczny jest województwo zachodniopomorskie oraz graniczący od zachodu kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec, Meklemburgia-Pomorze Przednie. W procesie kształtowania wspólnego produktu kluczową rolę odgrywają podmioty występujące na szczeblu regionalnym. Jednakże ze względu na odmienność systemu państwowego Polski i Niemiec, stopień ich zaangażowania w kreację transgranicznego produktu turystycznego jest różny. Celem artykułu jest wskazanie podmiotów biorących udział w procesie kreowania transgranicznego produktu turystycznego oraz określenie ich roli na przykładzie województwa zachodniopomorskiego i Meklemburgii-Pomorze Przednie.(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad innowacyjnością województw.Innowacyjność przedstawiona została jako zmienna wielowymiarowa. Obiektem badawczym są województwa Polski. Źródłem pochodzenia danych są roczniki statystyczne województw, strona internetowa GUS oraz informacje uzyskane w Urzędach Statystycznych. Do badań wykorzystano dwie metody taksonomiczne, tj. Dendryt Prima i metoda Warda oraz wykres twarze Chernoffa. Okresem badawczym jest rok 2006. Obliczenia zostały wykonane w programach: Statistica 7.1 PI. oraz Excel(fragment tekstu)
Wśród czynników wpływających na rozwój turystyki szczególną pozycję zajmuje polityka turystyczna. Polityka turystyczna to przede wszystkim działania państwa i innych podmiotów regulujących procesy społeczno-gospodarcze w sektorze turystycznym,a także dobór odpowiednich narzędzi i metod służących do osiągnięcia określonych celów ekonomicznych i pozaekonomicznych. Polityka turystyczna danego kraju czy regionu prowadzona jest przez podejmowani działań administracyjnych w gospodarce turystycznej. Zajmują się nią nie tylko rządy, ale również inne podmioty, organizacje i instytucje (osoby prawne prawa publicznego i prawa prywatnego). Rolę tych podmiotów określa zarówno ranga, jak i zakres podjętych celów polityki turystycznej. Ich działalność przyczynia się do popularyzacji turystyki i wzrostu jej znaczenia.W większości krajów europejskich zauważa się tendencje do rozdzielania funkcji zarządzających od wykonawczych. Najczęściej wyróżnia się dwa typy organów: Narodową Organizację Turystyczną(NTO) oraz Narodową Administrację Turystyczną(NTA). Narodowe Organizacje Turystyczne są instytucjami rządowo-samorządowymi zajmującymi się sprawami marketingu i promocji. Narodowa Administracja Turystyczna odpowiada za formuł owanie polityki turystycznej w ramach strategii gospodarczej administracji państwowej.Celem niniejszego artykuł u jest przedstawienie polityki turystycznej prowadzonej w Polsce i Niemczech na szczeblu krajowym oraz porównanie ich na szczeblu regionalnym w województwie zachodniopomorskim i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
20
Content available remote Zmiany w pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim.
80%
Artykuł prezentuje istotne zmiany zachodzące w systemie pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim w ostatnich 10 latach. Analiza tendencji uwzględnia wpływ zmian w prawie oraz specyfiki regionu. Dokonywany jest krytyczny przegląd kluczowych wskaźników systemu pomocy społecznej w odniesieniu do danych ogólnopolskich. Efektem jest uproszczony bilans sytuacji w pomocy społecznej województwa jako wynik wprowadzanych i koniecznych do wprowadzenia zmian.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.