Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Work abroad
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Z perspektywy jednostki praca poniżej kwalifikacji za granicą może być frustrująca i wiązać się z utratą statusu społecznego, co nie przekłada się jednak na spadek samooceny. Większość reemigrantek uważa, że decyzja o wyjeździe zagranicznym była zdecydowanie słuszna i aż 90 % sądzi, że dzięki emigracji wzrosła ich wiara we własne siły. Utratę kapitału kulturowego rekompensuje im pozyskanie kapitału ekonomicznego i społecznego (95 % kobiet deklaruje, że za granicą nawiązało interesujące znajomości), a problemy z odnalezieniem się na rynku pracy dotykają mniej niż połowy kobiet. Nowe doświadczenia życiowe wpływają natomiast na pozytywną ocenę wyjazdu. (abstrakt oryginalny)
Nowe zasady zatrudniania polskich pracowników w Unii Europejskiej i cudzoziemców w Polsce.
W artykule postawiono sobie za cel rozpoznanie i przedstawienie sytuacji Polaków na emigracji w latach 2006-2008. W szczególności uwzględniono: perspektywy powstawania mikroprzedsiębiorstw z własnością Polaków w kraju pobytu oraz perspektywy zakładania mikroprzedsiębiorstw w Polsce. Przeanalizowano karierę zawodową w krajach pobytu, a także zdobyte umiejętności i kompetencje.
W niniejszym artykule zaprezentowano zagadnienia podatkowo-ubezpieczeniowe w kontekście międzynarodowych transferów kadr. Oddelegowanie pracowników do oddziałów firmy w innych krajach stawia przed organizacją dodatkowe wyzwania, takie jak opodatkowanie dochodów takiego pracownika czy unikanie podwójnego opodatkowania dochodu. Należy również ustalić, gdzie pracownik delegowany będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Fakt czasowego bądź stałego przebywania Polaków poza granicami kraju jest pośrednim odzwierciedleniem dążenia do zarobkowania w obcym kraju, dającego legalne stałe bądź nielegalne czasowe zatrudnienie, oraz korzystne dochody w przeliczeniu na warunki krajowe. Są to jednak możliwości dla tych, którzy już znaleźli się w obcym kraju. Ustawa o zatrudnieniu z dnia 29 XII 1989 roku regulującą działalność państwa w zakresie zatrudnienia.
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących decyzji powrotnych migrantów przebywających na wyjeździe zarobkowym poza granicami Polski. Skupiono się na osobach wywodzących się z obszarów peryferyjnych zlokalizowanych w Małopolsce i na Podkarpaciu. Celem analizy było wyodrębnienie najistotniejszych czynników determinujących podjęcie decyzji powrotnej, przy jednoczesnej próbie oszacowania ewentualnego wpływu tych działań na procesy aktywizacji lokalnej przedmiotowych obszarów. W badaniu wyodrębniono 15 elementów decyzyjnych, spośród których w grupie czynników ekonomicznych za najważniejsze respondenci uznali osiągnięcie przyjętego celu w postaci akumulacji określonej wielkości kapitału. Powrót migrantów po zrealizowaniu takiego scenariusza może stanowić istotny impuls prowzrostowy w sytuacji, w której przynajmniej część tego kapitału zostanie zainwestowana w stworzenie nowych bądź rozwój istniejących już miejsc pracy, z drugiej zaś strony konsumpcja zgromadzonych środków może wywołać korzystne skutki dla układu lokalnego za sprawą wystąpienia efektów mnożnikowych. Wart podkreślenia jest też fakt, iż wśród czynników o charakterze ekonomicznym przeważały determinanty związane z poprawą sytuacji indywidualnej migranta na lokalnym rynku pracy - czyli znalezienie zajęcia w kraju, a także uzyskanie w wyniku wyjazdu wiedzy, doświadczenia i umiejętności pozwalających efektywniej aniżeli przed wyjazdem funkcjonować w rodzimych realiach. Wśród bodźców poza ekonomicznych podkreślano znaczenie ryzyka rozpadu rodziny czy związku w konsekwencji przedłużającej się rozłąki, a także problemy zdrowotne migranta, oraz konieczność podjęcia opieki nad dziećmi i osobami starszymi. Analizie poddano także wysokość dochodu alternatywnego stanowiącego czynnik determinujący powrót respondentów do kraju, omówiono również wyniki dotychczasowej oceny wyjazdu z punktu widzenia badanych osób. (abstrakt oryginalny)
Na rozliczanie dochodów osiąganych za granicą zyskuje w ostatnim okresie coraz bardziej znaczący wpływ międzynarodowa umowa nazywana popularnie Konwencją MLI. Konwencja zmieniła także liczne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dalej umowy o UPO - których stroną jest Polska. Szczególnie głośnym echem odbiła się zmiana w wielu istotnych z punktu widzenia dochodów osiąganych przez polskich rezydentów umowach o UPO, gdzie metodę wyłączenia (zwolnienia) z progresją zastąpiła metoda odliczenia proporcjonalnego. Pełna nazwa tego aktu to Konwencja Wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu 24.11.2016 r. Konwencja MLI została podpisana przez Polskę 29.09.2017 r., a do polskiego systemu prawnego weszła w życie 1.07.2018 r.1 W uproszczeniu można powiedzieć, że Konwencja zastępuje dotychczasowy Model Konwencji OECD, ma bowiem zbliżony zakres i obszar zastosowania. Niezależnie od jej treści oraz ratyfikacji przez Polskę, zastępowanie wcześniej zawartych umów wymaga jednak odrębnych dwustronnych uzgodnień pomiędzy naszym państwem a innymi krajami, z którymi owe umowy były zawarte. Proces ten postępuje systematycznie, a istnienie bądź nie takich nowych porozumień znacząco zmienia sytuację polskiego podatnika.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zmian, jakie dokonały się w okresie 2004-2010 w zakresie zatrudnienia za granicą oraz w Polsce w grupie śląskiej ludności autochtonicznej województwa opolskiego. Zmiany te są na tyle interesujące dla sfery rynku pracy, że przedmiotowa grupa ludności posiada już od dwudziestu lat - jako jedyna stosunkowo liczna grupa ludności w Polsce - swobodę zatrudnienia w Unii Europejskiej. Wynika to z możliwości potwierdzania przez tę grupę (jako ludność niemieckiego pochodzenia) niemieckiego obywatelstwa, którego w myśl prawa niemieckiego nigdy nie utraciła. Nowelizacja przepisów w prawie niemieckim w 1993 r. pozwala tej grupie - Ślązakom autochtonom pochodzącym z terenów państwa niemieckiego z 1937 r. - na uzyskanie paszportów niemieckich bez konieczności opuszczania Polski.(fragment tekstu)
W artykule dokonano przeglądu najważniejszych źródeł kosztów internacjonalizacji przedsiębiorstw. Przedstawiono pojęcia: kosztu prowadzenia działalności za granicą (ang. cost of doing business abroad), kosztu bycia obcym (ang. liability of foreignness), kosztu bycia nowym (ang. liability of newness) oraz kosztów związanych z zarządzaniem złożoną kulturowo organizacją. Wskazano ponadto przesłanki podjęcia badań nad kosztami internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Glosa porusza problematykę powstania zagranicznego zakładu podatkowego dla przedsiębiorstwa w przypadku zatrudniania przez nie na terenie innego państwa pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują w trybie zdalnym. Komentowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach stanowi jedno z pierwszych odnoszących się do tej kwestii orzeczeń w polskiej judykaturze. Jego omówienie jest uzasadnione z uwagi na rosnącą popularność transgranicznego wykonywania pracy w systemie home office, szczególnie wskutek pandemii COVID-19. W ramach glosy przeprowadzona została analiza przesłanek powstania zakładu podatkowego, uwzględniająca poglądy piśmiennictwa oraz doświadczenia praktyki międzynarodowej. Szczególną uwagę poświęcono przesłance dysponowania placówką gospodarczą przez przedsiębiorstwo w kontekście możliwości ukonstytuowania zakładu podatkowego w przestrzeni prywatnej pracownika. Zdaniem autora w tym aspekcie kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy przedsiębiorstwo wymaga od swojego pracownika korzystania w toku wykonywania obowiązków z konkretnej przestrzeni. W świetle dokonanej analizy koncepcja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach dotycząca powstania na terytorium Polski zakładu podatkowego została poddana krytyce.(abstrakt oryginalny)
Zagraniczne transfery pracowników stają się codziennością. W artykule omówiono regulacje dotyczące międzynarodowych transferów kadr pracowniczych w przedsiębiorstwach. Zwrócono uwagę na to, w jaki sposób efektywnie zarządzać takimi pracownikami oraz jaką formę prawną może mieć wykonywanie pracy za granicą. Zaprezentowano świadczenia jakie można zaproponować pracownikom na czas oddelegowania.
Aby ustalić, czy i jeśli tak, to jaki wpływ na sytuację podatkową danego pracownika w Polsce ma jego delegowanie do pracy w innym państwie, należy zbadać jego miejsce zamieszkania- tzw. rezydencję podatkową, tj. czy dany pracownik podczas swojego oddelegowania za granicę w dalszym ciągu ma miejsce zamieszkania w Polsce, czy też jużje zmienił. Autro porusza też tematykę określenia miejsca zamieszkania i okoliczności wyznaczających status rezydenta.
W niniejszym artykule poruszono zagadnienia dotyczące możliwych do wdrożenia w przedsiębiorstwie rozwiązań w zakresie delegowania pracowników oraz obowiązków związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych i ubezpieczeniami społecznymi w świetle polskich i międzynarodowych regulacji. Skupiono się głównie na prawnoubezpieczeniowych aspektach delegowania pracowników do krajów Unii Europejskiej oraz spoza Wspólnoty.
18 czerwca tego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych, czyli osób wykonujących pracę w innym kraju Unii Europejskiej niż kraj ich zatrudnienia. Właściwe organy będą mogły zbadać, czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczącą działalność w państwie siedziby oraz czy delegowanie pracownika ma charakter tymczasowy. Nowe przepisy dotyczą wszystkich branż. Pracodawcy muszą przechowywać dokumentację dotyczącą delegowania oraz ustanowić osobę odpowiedzialną za kontakt z właściwymi organami państwa przyjmującego. Dodatkowo są zobowiązani do składania oświadczenia umożliwiającego przeprowadzenie kontroli. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia syntetycznie przebieg międzynarodowego seminarium prezentującego efekty pierwszego etapu prac związanych z projektem Euro Agency Care. (abstrakt oryginalny)
Sąsiedztwo wielkich, chłonnych rynków jakie funkcjonują za naszą wschodnią granicą od lat wzbudzało uzasadnione nadzieje na dochodową działalność w wielu branżach. Nigdy nie był to jednak łatwy rynek a dodatkowo staje się on coraz bardziej wymagający. Wiele firm doskonale wykorzystało sprzyjającą koniunkturę i zbudowało samodzielnie funkcjonujące struktury organizacyjne. Jak zawsze przy organizacji struktur potrzeba odpowiednich ludzi, którzy będą umieli przystosować się do realiów codziennego życia, mają wyczucie realiów tamtego świata i jednocześnie skutecznie spożytkują swoje doświadczenie. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie personelem oddelegowanym do pracy za granicą uważane jest w literaturze za jeden za najtrudniejszych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi. Dlatego, aby proces ten przyniósł oczekiwane korzyści, a nie grożące mu niepowodzenie, niezbędne jest poświęcenie szczególnej uwagi takim aspektom jak monitoring procesu, zapewnienie pracownikom rzetelnej informacji na temat przyszłych warunków pracy, odpowiednie przeszkolenie pracowników, przygotowanie ich readaptacji po powrocie oraz zapewnienie satysfakcjonującego systemu wynagradzania. (fragment tekstu)
Większość dotychczasowych badań dotyczących międzynarodowych wizyt studyjnych koncentruje się na możliwościach kształcenia i międzykulturowych aspektach uczestnictwa w tego rodzaju programach mobilności. Zasób literatury traktującej o związku między udziałem w nich a ewentualną motywacją studentów do podjęcia pracy za granicą nie jest jednak obszerny. Przedstawione w artykule badania dowodzą, że w warunkach globalizacji z takich wyjazdów może wynikać wiele korzyści, gdyż coraz więcej przedsiębiorstw usiłuje, czasem bez powodzenia, pozyskać odpowiednich pracowników na odpowiednie stanowiska. Uczestnictwo w programie studyjnym może nie tylko pomóc w przygotowaniu przyszłego globalnego menedżera, lecz również skłonić go do przyjęcia wysokiego stanowiska za granicą. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Imigracje zagraniczne na stałe do Polski
75%
W pierwszych latach po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, szczególne znaczenie miało zjawisko emigracji zarówno czasowej, jak i stałej z Polski do krajów Europy Zachodniej i Północnej o dużym natężeniu. Z biegiem lat ruch emigracyjny trochę osłabł na skutek światowego kryzysu gospodarczego przejawiającego się m.in. mniejszą liczbą miejsc pracy oraz zwolnieniami w krajach imigracyjnych pracowników o krótkim stażu pracy, czyli głównie imigrantów. Nie bez znaczenia był też fakt nieco mniejszego zapotrzebowania na pracę na rynkach zagranicznych, co było związane z tym, iż większość najbardziej zdeterminowanych Polaków wyjechała za granicę w pierwszych latach po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zwiększyło się natomiast natężenie imigracji na stałe do Polski. Wpływ na to mógł mieć duży udział Polaków w strukturze imigracji do Polski. Imigranci przyjeżdżający do Polski na stałe pochodzili przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii, czyli głównych krajów docelowych polskiej emigracji poakcesyjnej. Do Polski licznie przyjeżdżano również ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, krajów, w których mieszka duża liczba ludności polskiego pochodzenia. Pewna część imigrantów pochodziła także z państw słabiej rozwiniętych, w tym głównie z Wietnamu i Ukrainy. W artykule przedstawiono natężenie imigracji zagranicznej na stałe do Polski. Wskazano również pochodzenie imigrantów zagranicznych według wybranych krajów wcześniejszego zamieszkania. Dokonano charakterystyki imigrantów pod względem płci, wieku i stanu cywilnego. W pracy przedstawiono również rozmieszczenie przestrzenne imigrantów zagranicznych na stałe według gmin w Polsce w wybranych latach. (abstrakt oryginalny)
"Jeśli jesteś młodym, utalentowanym pracownikiem IKEA, gotowym podjąć nowe wyzwanie, jakim jest roczny wyjazd do innych krajów i znasz język angielski - program Backpacker jest właśnie dla Ciebie" - ten krótki anons na stronie internetowej IKEA ma zachęcić młodych ludzi, rozpoczynających karierę w firmie, do tego, by rozpoczęli nowy etap swojego życia - naukę i pracę poza granicami kraju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.