Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 173

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Work-stand
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przedstawiono problemy wdrażania przedsięwzięć organizatorskich, charakterystykę metody badań oraz prezentację i analizę wyników. Omówiono kierunki przezwyciężania barier towarzyszących przeglądowi i atestacji stanowisk pracy.
Nowoczesny sposób wykorzystywania maszyn, ze względu na ich wysoki stopień komplikacji konstrukcyjnych wymaga pewnego poziomu nadzorowania. To nadzorowanie zredukowano do wykrywania stanów sprzed awarii i ocenę pojedynczych elementów lub elementów stanu maszyn. W ramach rozwoju potencjału badawczego Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni, został opracowany system eksploatacyjny "Decyzja Pomocy" dla silników okrętowych w czasie eksploatacji, w oparciu o istniejące stanowisko badawcze z silnikiem wysokoprężnym L22. Modernizacja silnika, znacznie rozszerzone możliwości badawcze i pomiarowe umożliwiło rozszerzenie zakresu i przyspieszenie prowadzonych badań oraz prac rozwojowych w dziedzinie bezpieczeństwa eksploatacji i diagnostyce siłowni okrętowych. Jest to również powiązane z badaniami prowadzonymi w dziedzinie oczyszczania gazów spalinowych w aspektach redukcji SOx i cząstek stałych, a także w celu wdrożenia paliw alternatywnych. Wyżej wymienione inwestycje umożliwiają również rozszerzenie zakresu badań i ekspertyz związanych z awariami silników i emisją gazów spalinowych, w stosunku do szerokiego spektrum stosowanych paliw. W celu modernizacji stanowiska badawczego zastosowano między innymi: skuteczne czujniki ciśnienia, monitoringu i wizualizacji parametrów układów silnika, indykatory elektroniczne, zastosowane do pracy ciągłej w cylindrze przy jednoczesnym zastosowaniu wysokiej klasy sprzętu komputerowego wspomagającego system diagnostyczny. Ponadto silnik został wyposażony w wysokiej klasy urządzenia do endoskopii, analizator spalin oraz system oceny zużycia elementów silnika. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawieja wyniki badań czynników zakłócających funkcjonowanie stanowiska roboczego wyposażonego w obrabiarkę sterowaną numerycznie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi fragment opracowanego przez autora problemu związanego z poszukiwaniem metod optymalizujących system funkcjonowania stanowiska roboczego. W oparciu o przeprowadzone badania i analizę istniejących struktur systemu poprzez analizę struktur jego poszczególnych podsystemów składowych, w pracy przedstawiono propozycję struktury znacznie zwiększającej niezawodność jedynie dzięki innemu podporządkowaniu i powiązaniu podzbiorów w systemie funkcjonowania stanowiska roboczego. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W artykule przedstawiono analizę zagrożeń metodą drzewa błędów (FTA) dla wybranych stanowisk pracy. Zawarte w artykule schematy drzewa błędów ilustrują dwa typy zagrożeń: wypadkiem podczas pracy z prasą hydrauliczną oraz zniszczeniem maszyny na skutek przegrzania. W obu przypadkach przeprowadzona analiza wskazuje przyczyny zagrożenia wynikające z faktu awaryjności elementów maszyny lub stanowiska pracy oraz możliwe do popełnienia błędy operatora. Za pomocą drzewa błędów wskazano wzajemne związki między zdarzeniami prowadzącymi do zagrożenia w analizowanych przykładach. Zidentyfikowano również działania korygujące dla analizowanych zagrożeń w celu zminimalizowania ryzyka zawodowego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zastosowanie ergonomii na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe
100%
Rozpatrując zagadnienie przystosowania pracy do człowieka, należy ustalić rodzaj, znaczenie i wartość występujących w pracy powiązań. Z ergonomicznego punktu widzenia najistotniejszym jest układ człowiek-maszyna.(fragment teksu)
Wartościowanie stanowisk pracy to temat znajdujący się w obszarze zainteresowania wielu firm. Tym bardziej, że wiele przedsiębiorstw mających duży staż na polskim rynku wartościowanie stanowisk w swojej organizacji przeprowadzało dawno, w nieco odmiennych realiach. Prawidłowe wartościowanie stanowisk i uzyskanie spójności z rynkową wyceną stanowisk przekłada się w bezpośredni sposób na usystematyzowanie całej polityki zarządzania ludźmi. (fragment tekstu)
Zarządzanie na podstawie kompetencji jest obecnie jedną z wiodących metod kierowania personelem w organizacjach. Określone kompetencje powszechnie stanowią kryterium oceny przydatności zawodowej kandydatów w procesie rekrutacji i selekcji, a także pracowników w procesie oceny okresowej. Służą do określania potrzeb szkoleniowych i rozwojowych. Warto zatem mieć przygotowany dla różnych stanowisk profil kompetencyjny. (fragment tekstu)
Opisywane w pracy stanowisko akwizycji, analizy i prezentacji danych z systemu produkcyjnego umożliwia zapoznanie się z problematyką pozyskiwania i analizy danych z systemu produkcyjnego w warunkach laboratoryjnych. Pozwala ono na prześledzenie całego procesu akwizycji danych z systemu produkcyjnego, począwszy od przygotowania obserwowanego systemu produkcyjnego, poprzez oprogramowanie HMI/SCADA, interfejsy komunikacyjne OPC, konfigurację różnego rodzaju kolektorów przemysłowej bazy danych Historian, definiowanie struktury i logiki działania systemu produkcyjnego w Proficy Plant Apps Administrator, aż do obserwacji wyników działania systemu na ekranach klienckich Plant Apps. Uzyskane dane pozwalają na usprawnienie pracy systemu produkcyjnego, poprawę jako- ści i wydajności produkcji, zwiększenie efektywności zainstalowanych maszyn i urządzeń. Stanowisko umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych, projektów i prac dyplomowych oraz prac badawczych związanych z rozwojem sprzętu i oprogramowania. W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie funkcjonalności stanowiska przez zainstalowanie sprzętowego modułu MES oraz opracowanie metod komunikacji z oprogramowaniem klasy ERP. (abstrakt autora)
Szacuje się, że w krajach europejskich ok. 27% osób pracuje przez więcej niż połowę czasu pracy w pozycji, która wywołuje zmęczenie i bóle mięśniowe mogące zakłócać koordynację postawy, co zwiększa ryzyko i możliwość popełnienia błędu przy obsłudze maszyny. Badania dotyczyły oszacowania ryzyka wystąpienia dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego pracowników operujących na poszczególnych stanowiskach roboczych stanowiących ciąg technologiczny do produkcji geowłókniny. Ponadto podjęto próbę korekcji organizacji pracy pozwalającej na minimalizację wpływu niekorzystnego układu posturalnego człowieka na jego zdrowie. Wykorzystując metodę "OWAS" (Ovako Working Posture Analysis System) określono wielkość oraz strukturę obciążenia układu mięśniowo szkieletowego pracowników. Odnotowano, że na wszystkich stanowiskach roboczych stanowiących przedmiot badań dominowała I kategoria oceny gdzie obciążenie pracą statyczną było średnie bądź duże, ale akceptowalne.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Doskonalenie przepływu materiałów w u-kształtnej linii montażu
75%
W koncepcji Lean przepływ jednej sztuki jest realizowany m.in. przez zmianę liniowego rozmieszczenia stanowisk roboczych w U- lub S-kształtne gniazda produkcyjne. Dalszą formą doskonalenia przepływu materiału (półproduktów) jest wdrożenie systemu Nagara. Celem artykułu jest przedstawienie głównych założeń doskonalenia przepływu materiału przez stanowiska montażu z wykorzystaniem systemu Nagara.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie metody 5S oraz pokazanie jej praktycznego zastosowania poprzez przeprowadzenie szeregu działań mających na celu wdrożenie jej na stanowisku montażu w firmie produkcyjnej. W pierwszej części przedstawiona została charakterystyka Lean Management. Zawiera ona najważniejsze informacje dotyczące tego systemu zarządzania przedsiębiorstwem oraz opis narzędzi, które wchodzą w skład tej koncepcji. Najwięcej uwagi poświęcono metodzie 5S, która podlegała analizie w dalszej części. Przedstawiony został praktyczny sposób wdrożenia metody 5S na stanowisku montażu półki. Pierwsza część zawiera opis stanowiska poddanego analizie oraz wykryte niezgodności, przez które stawało się ono nieefektywne. Następnie szczegółowo opisano wdrożenia poszczególnych etapów 5S na stanowisku, udokumentowane za pomocą zdjęć i tabel. Osiągnięte efekty oraz korzyści przedstawionych działań pokazano w audycie powdrożeniowym oraz przedstawiono za pomocą mierników efektywności, co udowodniło celowość wprowadzonych działań oraz zakończyło analizę.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań zespołowych, których celem była empiryczna weryfikacja przytoczonego na wstępie stwierdzenia o istotnym znaczeniu przeglądu i atestacji stanowisk pracy w usprawnianiu gospodarki kadrami w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
Opis stanowisk pracy to, niestety, jeden z najbardziej niedocenianych i zaniedbanych aspektów pracy działu HR. Badania różnych instytucji wskazują, że od 40 do 70 proc. organizacji nie posiada dobrze przygotowanych, aktualnych i sensownie wykorzystywanych opisów stanowisk. Jest to o tyle dziwne, że odpowiednie opisy stanowisk pracy mogą i powinny być punktem wyjścia wielu innych procesów polityki personalnej: rekrutacji, ścieżek karier, wartościowania stanowisk pracy itd. (fragment tekstu)
15
Content available remote Optimization of Workplace Design for People with Alternative Abilities
75%
An employer who wants to employ a person with alternative disturbances faces a difficult problem of selecting a workstation and tasks suitable to a given person's disease since even the same case of disease does not guarantee identical organizational solutions of a workstation. However the more complex the movement disfunction, the more difficult the task is. At the same time it is important that work results of a workstation allow achieving complex productivity. The article presents an attempt at elaborating a method aided by a computer system which allows introducing changes or modifications of workstation space, place equipment and facilities or installing additional elements enabling effective and productive work performance by a person with precisely defined abilities. Presented results of piloting researches have proven that the elaborated method of aiding decisions while adapting workstations to needs and abilities of people with movement disfunction will bring social and economic benefits. (original abstract)
W artykule spróbowano wyjaśnić czy opis stanowiska pracy jest strategicznym narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi, czy też bezużytecznym formularzem. Przybliżono cele wykorzystania tego dokumentu. Zaprezentowano charakterystykę formularza.
Czy warto inżynierem? Odpowiedź na to pytanie próbują dziś znaleźć szczególnie absolwenci szkół średnich. Wyniki badań firmy AG TEST HR wskazują, że ostatnio rośnie zapotrzebowanie na specjalistów technicznych, w tym szczególnie na inżynierów z dużym doświadczeniem. Czy wynagrodzenie, jakie oferuje się im w polskich firmach jest tak atrakcyjne, że nie będą szukać pracy w innych państwach Unii Europejskiej?
W artykule tym przedstawiono metodę wyznaczania podatności lub sztywności śrubowego połączenia kołnierzowego. Omówiono etap koncypowania stanowiska badawczego, ideę metody badawczej oraz algorytm komputerowo-wspomaganych obliczeń podatności lub sztywności śruby, kołnierzy oraz całego połączenia. Zaprojektowane stanowisko oraz zaproponowana metoda pozwalają także na badanie połączeń specjalnych, przy czym możliwości modelowania takich połączeń są także dokładnie omówione. Dzięki zaproponowanej metodzie sposób wyznaczania sztywności połączenia śrubowego jest bardzo prosty. Także dzięki zastosowaniu teorii podobieństwa można w stosunkowo prosty sposób przeliczać sztywność lub podatność sprężyn zastosowanych w stanowisku na sztywności lub podatności odpowiadających im elementów, czyli śruby, kołnierzy i/lub kompletnego połączenia kołnierzowo-śrubowego. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy, której podstawowym elementem jest ocena ryzyka zawodowego. W artykule skupiono uwagę na obiekcie badań, którym było stanowisko pracy rozumiane jako system pracy, a w szczególności element struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, który powinien być badany w aspekcie miejsca i warunków wykonywania pracy. W publikacji zawarto analizę wymagań dotyczących podejścia do oceny ryzyka zawodowego według wybranych aktów prawnych, Polskiej Normy PN-N-18002:2011 i wybranych publikacji. Na tej podstawie zaproponowano autorską korektę wybranych przepisów dotyczących oceny ryzyka zawodowego: art. 226 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) i § 39a.3 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 165, z późn. zm.). (abstrakt oryginalny)
Państwo nasze od kilku lat stara się zmienić podejście pracodawców do bezpieczeństwa pracownika. Przykładem takich działań jest prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Program dofinansowania działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Jednym z ciekawszych załączników do Wniosku o dofinansowanie projektu przez ZUS, jest Załącznik Z-10 Sprawozdanie o warunkach pracy Głównego Urzędu Statystycznego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.