Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 510

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Working time
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Od kupowania artykułów pierwszej potrzeby po duże inwestycje typu samochody i domy stale dokonujemy kalkulacji koszt - wartość. Odrzucamy przedmioty o zbyt niskiej jakości, nawet jeśli są tanie, ale też nie akceptujemy zbyt wysokich cen, pomimo że jakość jest doskonała. Dziwnym trafem w miejscu pracy często o tym zapominamy. Czy dlatego, że dysponujemy nie swoim czasem i nie swoimi pieniędzmi? A może są inne powody? (fragment tekstu)
Polacy zajmują drugie miejsce pod względem ilości czasu spędzonego w pracy. 7,5 proc. pracowników pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Tak wynika z badań przeprowadzonych w 34 państwach przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. W ilu przypadkach nadmierny czas pracy jest świadomym wyborem pracownika, a w ilu jest on przymusem, wynikającym z obawy o swoje zatrudnienie? (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Interpretacja w modelach tobitowych
80%
W artykule krotko scharakteryzowano wybrane modele tobitowe zgodnie z klasyfikacja zaproponowaną przez T. Amemiyę ([1]), następnie zaprezentowano postaci wartości oczekiwanych dla poszczególnych modeli oraz wyznaczono wpływy krańcowe. Ze względu na specyfikę omawianych modeli wpływy krańcowe w ogólnym przypadku nie są równe odpowiednim parametrom. Zatem w celu uzyskania poprawnej interpretacji należy wyznaczyć pochodne cząstkowe z odpowiednich (warunkowych) wartości oczekiwanych zmiennej zależnej. Ponadto w artykule zwrócono uwagę na fakt, że wpływy krańcowe binarnych zmiennych objaśniających są inne niż ciągłych. (abstrakt oryginalny)
4
80%
W artykule przeprowadzono wstępną analizę pracy wózka sterowanego automatycznie. Opisano metodę określenia liczby komórek obsługiwanych przez jeden wózek. Wskazano sposób obliczenia optymalnej trasy ruchu i miejsca postoju w położeniu wyjściowym. Zamieszczono wzory do obliczenia współczynników funkcjonowania linii przy różnych ilościach zadań. (abstrakt oryginalny)
Autorka omawia podstawowe formy elastycznego czasu pracy, upowszechnionego w przedsiębiorstwach krajów zachodnich sposobu na zracjonalizowanie gospodarowania czasem pracy. Uelastycznienie czasu pracy oznacza indywidualizację rozwiązań w sferze kształtowania czasu pracy, wprowadzenie zamiast jednego, powszechnie obowiązującego systemu, różnych form dotyczących wymiaru i rozkładu czasu pracy.
Odwołując się do modnego obecnie pojęcia równowagi między pracą a życiem (Work-Life Balance), które odzwierciedla dokonującą się współcześnie intensyfikację i wydłużenie czasu pracy oraz mody czy konieczności pracoholizmu, artykuł ten próbuje dowieść, że w debacie na temat czasu wolnego, jaka miała miejsce w naukach społecznych w latach 60. i 70. poruszono już szereg kwestii uważanych teraz za nowe czy odkrywcze. Dotyczy to także pomysłów na wprowadzenie w cyklu życiowym jednostki większej równowagi między pracą, dochodami i czasem na korzystanie z życia.
Zagadnienie optymalizacji czasu pracy jest podstawowym przedmiotem badań, silnie ostatnio rozwijanej, teorii czasu. Elementy teorii czasu pojawiły się już w niektórych opracowaniach D. Ricardo i K. Marksa. W pracach tych wiele miejsca poświecono na omówienie ekonomiczno-społecznych determinant długości czasu [racy /5, s. 600/.(fragment tekstu)
Autorka zastanawia się nad ideą zebrań, ich potrzebą oraz wskazówkami: jak należy postąpić aby zebranie było dobrze zorganizowane i poprowadzone.
Według danych OECD przeciętny Amerykanin spędza w pracy ponad 1800 godzin rocznie, a Brytyjczyk 1700. Dane oparte są na informacjach pochodzących z narodowych biur statystycznych.
Nieustanne zmiany zachodzące w warunkach funkcjonowania współczesnych organizacji powodują, że coraz więcej osób dobrowolnie lub ze względu na zaistniałe okoliczności wydłuża swój czas pracy. Artykuł ma na celu znalezienie odpowiedzi czy wydłużający się czas pracy jest tylko zjawiskiem czy może trendem? Autorka prowadzi swoje rozważania na podstawie wybranych badań krajowych i zagranicznych na temat gospodarowania czasem współczesnych pracowników. W ich wyniku dochodzi do wniosku, że istnieją powody do przypuszczenia, iż wydłużający się czas pracy to możliwy do zaistnienia w niedalekiej przyszłości trend. Oznacza to, że należy podjąć poszukiwania sposobów osłabienia, jeśli nie wygaszenia niekorzystnych skutków zachodzących przemian. Wydaje się, że jednym z nich może być doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej przez przyszłych pracowników (zwłaszcza myślących o stanowiskach menedżerskich), tym bardziej, że ich aktualny poziom w tym zakresie jest dość niski. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia przypadki kiedy udział w szkoleniach liczy się jako czas pracy a kiedy nie oraz jak do tego odnoszą się przepisy kodeksu pracy.
12
Content available remote Bariery i problemy w wykonywaniu zawodu kierowcy w transporcie samochodowym
80%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki badań w zakresie stanu przestrzegania przepisów prawa dotyczących czasu pracy kierowcy zawodowego w transporcie samochodowym w Polsce. Czas pracy kierowcy zawodowego nie podlega typowym przepisom prawa pracy i obejmuje więcej okresów niż sam czas prowadzenia pojazdu. Czas pracy kierowców zatrudnionych w Polsce na podstawie stosunku pracy regulują przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców [Dz. U. z 2012 r., poz. 1155 z późn. zm.]. Do części kierowców stosuje się zarówno przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, jak i rozporządzenia nr 561/2006, do części tylko przepisy ustawy, a do części (niezatrudnionej w ramach stosunku pracy) tylko przepisy rozporządzenia nr 561/2006. Rozporządzenie nr 561/2006 ma na celu poprawę warunków socjalnych pracowników objętych jego zakresem, a także ogólną poprawę bezpieczeństwa drogowego. Stosuje się je, niezależnie od kraju rejestracji pojazdu, do przewozu drogowego wykonywanego wyłącznie na terytorium Wspólnoty oraz pomiędzy Wspólnotą, Szwajcarią i państwami będącymi stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zdaniem autorów, wartość dodaną stanowi skierowanie pytań dotyczących przestrzegania przepisów prawa do kierowców, ale przez kolegów z branży - odpowiedzi zbierali studenci będący kierowcami zawodowymi. Nie są to tylko i wyłącznie dane statystyczne pochodzące ze statystyk policyjnych, raportów Państwowej Inspekcji Pracy, czy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, gdyż postanowiono bardziej dogłębnie poszukiwać przyczyn nieprzestrzegania przepisów, niż samych ich skutków w postaci liczby wykroczeń i stopnia zasilenia budżetu państwa z tego tytułu. Autorzy założyli, że przyczyną nieprzestrzegania, czy też próby "obejścia" przepisów związanych z czasem pracy kierowcy mogą być pewne obiektywne czynniki, które występują w rzeczywistości podczas pracy kierowcy, dlatego w drugim etapie badań zidentyfikowano najważniejsze problemy, z którymi stykają się przedstawiciele tej profesji. (fragment tekstu)
14
Content available remote Skutki gospodarcze wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy we Francji
80%
Na całym świecie od XIX wieku obserwuje się tendencję do skracania czasu pracy. Obniżenie liczby przepracowanych godzin do 35 tygodniowo, do którego doszło we Francji w latach 1999-2002, było jednak ewenementem. Reforma ta została wprowadzona na kilku etapach. Pozwoliła stworzyć 350 000 miejsc pracy w perspektywie krótkookresowej i zwiększyła wydajność pracowników. Jednak wiązała się także ona z podwyższeniem kosztów pracy i trudnościami dotyczącymi przedsiębiorstw. W rezultacie doprowadziła do pogorszenia koniunktury gospodarczej i do podwyższenia stopy bezrobocia w perspektywie długoterminowej. (abstrakt oryginalny)
It is worth noticing, that although the described type of research concerning leisure is pioneering work, it has been met by interest from research companies, as well as from businesses. An in-depth and detailed study of leisure-related desires, needs and aspirations of consumers is necessary in order to design a successful offer of leisure activities.(author's abstract)
16
61%
W artykule poddano analizie dane pochodzące z jednej z odstaw urobku kopalni węgla kamiennego. Zebrane wyniki pomiarowe przeanalizowano za pomocą diagramu Pareto - Lorenza dla poszczególnych rodzajów zidentyfikowanych postojów/przestojów. Systematyczne gromadzenie danych o przestojach i postojach oraz ich odpowiednie przetworzenie pozwala służbom kopalnianym odpowiedzialnym za utrzymanie ruchu prowadzenie odpowiedniej profilaktyki, tym samym pozwala na poprawę efektywności czasu pracy odstawy urobku, co powiązane jest ze wzrostem wydobycia i poprawą wyników finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przepisy o czasie pracy były wielokrotnie nowelizowane. Ostatnio wynikało to z konieczności dostosowania norm polskiego prawa pracy do standardów unijnych, gwarantujących pracownikom czas odpoczynku. Celem wielu zmian było także wprowadzenie rozwiązań bardziej jednoznacznych i unormowań bardziej przejrzystych. Dotyczy to w szczególności tej części przepisów kodeksu pracy, która reguluje rodzaje równoważnego czasu pracy. Niestety, w ferworze modyfikowania prawa i dostosowywania go do standardów unijnych, polegającego w zasadniczej mierze na przepisywaniu dyrektyw, nie pozostawiono polskiemu pracodawcy wystarczającej możliwości regulacji czasu pracy przy pracach specyficznych, które ze względów technicznych nie mogą zostać "dopasowane" do mało elastycznych ogólnych rozwiązań prawnych, zakładających cykliczność pracy i odpoczynku w każdej dobie, w sytuacji gdy miejsce zamieszkania nie jest oddalone od niekiedy "ruchomego" miejsca świadczenia pracy. Nie chodzi tu przy tym o kierowców, marynarzy, pilotów czy rybaków, którzy mają swoje odrębne regulacje prawne, lecz o pracowników "pracujących w trasie", wykonujących bardziej prozaiczne zajęcia, związane np. z obsługą pociągów dalekobieżnych lub pociągów towarowych (maszynista, konduktor), z usługami pocztowymi wykonywanymi w wagonach. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu Krzysztofa Nyklewicza pt. "Rozwój indywidualnych kont czasu pracy w Niemczech i ich znaczenie dla stabilizacji zatrudnienia" jest prezentacja rozwiązań niemieckich w zakresie indywidualnych kont czasu pracy pracowników oraz ich znaczenie dla stabilizacji zatrudnienia. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wykorzystanie czasu pracy jako parametru rozliczania kosztów zużycia zasobów
61%
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania czasu pracy poświęcanego na realizację poszczególnych działań jako parametru do rozliczania kosztów zasobów na działania w rachunku kosztów działań. Autorzy zbadali konstrukcję nośnika kosztów zasobów, który proponują wykorzystać do rozliczania kosztów zasobów kłopotliwych do rozliczenia na działania, szczególnie w sytuacji gdy pozyskanie innych nośników jest trudne lub kosztowne. Zaprezentowano przykład wykorzystania proponowanego nośnika podczas implementacji rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwie handlowym. W opracowaniu zwrócono uwagę na zależności pomiędzy kosztem budowy, utrzymania i pozyskania informacji do modelu ABC a rzetelnością uzyskiwanych wyników kalkulacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze czynniki i ograniczenia wpływające na efektywność wykorzystania czasu pracy kierowców. Badania wykonało dwóch kierowców w ciągu czterech tygodni, pracując na trasach dalekodystansowych z naczepą podkontenerową oraz kurtynową. Średni dzienny czas pracy kierowców wyniósł odpowiednio 11:55 i 10:27, dzienny czas jazdy - 5:30 i 6:21, a odległość dzienna 499 i 506 km. Współczynnik efektywności czasowej osiągnął wartość 0,45.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.