Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  World Economic Forum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł opisuje historię i ideę spotkań Światowego Forum Ekonomicznego.
Światowe Forum Gospodarcze w Davos obradowało w 2009 pod hasłem: kształtowanie świata po kryzysie. Nie ma jednak odpowiedzi na pytania w jaki sposób świat miałby się wydobyć z kryzysu oraz jak miałby wyglądać pokryzysowy ład. Wśród uczestników forum przeważali politycy - w mniejszym stopniu pojawili się przedstawiciele międzynarodowego biznesu.
Region Morza Bałtyckiego jest obszarem znacznego zróżnicowania społeczno-gospodarczego. Skutkiem tego jest obecna pozycja konkurencyjna poszczególnych państw regionu, uwidaczniająca bałtycki rozłam: na północy - skandynawski obszar wzrostu i na południu - obszar stagnacji. Artykuł omawia Globalny Raport Konkurencyjności za rok 2001, opublikowany przez Światowe Forum Gospodarcze. Raport prezentuje ranking konkurencyjności 75 gospodarek narodowych oparty na dwóch indeksach: indeks konkurencyjności wzrostu opracowany przez zespół J. Sacha i indeks bieżącej konkurencyjności opracowany przez zespół M. Portera.
W artykule omówiono Światowe Forum Gospodarcze, które odbyło się w Davos w dniach 23-28 stycznia 2003 r. Mottem tegorocznego spotkania było "budowanie zaufania".
Konkurencyjność nie jest jednoznacznie definiowana. Różne są także metody jej pomiaru. Analiza poziomu konkurencyjności w skali makro jest przedmiotem zainteresowania wielu podmiotów. Rankingi konkurencyjności publikowane są m.in. przez Global Competitiveness Report przygotowywany przez World Economic Forum (WEF). Pozycja kraju w rankingu zależy od wielu czynników sklasyfikowanych w 12 filarach. W Raporcie 2017-2018 w rankingu WEF uwzględniono 137 krajów. W grupie 10 krajów o najwyższym rankingu zaszły zmiany w kolejności, nie zmienił się jednak diametralnie skład tej grupy w porównaniu do roku poprzedniego. W rankingu tym Polska została sklasyfikowana na 39 miejscu. Jest to relatywnie wysoka pozycja w porównaniu do roku 2008, w którym Polska zajmowała 53 miejsce na 134 kraje. Dalszy wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki może w przyszłości zależeć między innymi od profesjonalizmu kadry kierowniczej oraz przestawienia się na konkurencyjność produktową. Niezbędne jest także dzielenie się wiedzą na linii uczelnie-sektor biznesowy oraz pomiędzy samymi przedsiębiorstwami. (abstrakt oryginalny)
Terroryzm, który korzysta z wszelkich dobrodziejstw globalizacji, starzejące się społeczeństwa Europy i Japonii, wzrost gospodarczy bez zwiększania zatrudnienia i przepaść pomiędzy dobrobytem mniejszości a nędzą większości mieszkańców świata, to tylko niektóre z zagrożeń przypominanych w tym roku w Davos.
This paper presents an extensive statistical investigation of the relationship between economic performance and the Global Competitiveness Index as a possible predictor of economic development. The analysis is based on a large sample of countries at various level of economic development. Various measures of both competitiveness indicators based on the data published by the World Economic Forum and economic performance indicators are employed. The results obtained from the panel analysis show that, on average, the relationship between economic performance and competitiveness indicators is weak. However, when we differentiate among the economies according to their economic level we are able to identify some statistically significant relationships between economic performance and certain measures of competitiveness. The results show that in many cases the probability of inferring systematically wrong expectations about economic performance given the information contained in the competitiveness indices is high. (original abstract)
W opracowaniu zanalizowano pozycję konkurencyjności międzynarodowej gospodarki Brazylii. W tym celu wykorzystano cztery raporty: Indeks konkurencyjności globalnej 2008-2009 i 2009-2010 (GCI sporządzony przez Światowe Forum Gospodarcze - World Economic Forum - WEF); Raport międzynarodowej konkurencyjności gospodarek 2009 (Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania w Lozannie - IMD); Raport Banku Światowego "Doing business in 2010" i "Doing business in 2009"; Indeks wolności gospodarczej 2009 i 2010 (publikowany przez amerykańską fundację Heritage Foundation i "The Wall Street Journal"). Wskazano silne i słabe strony gospodarki Brazylii, które mają niebagatelny wpływ na pozycję konkurencyjną tego kraju, a także możliwości rozwoju tej gospodarki w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy tegorocznego Światowego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Davos w Szwajcarii. W tym roku dyskusje zdominowały tematy dotyczące zbalansowania globalnej gospodarki, tak aby stopniowo likwidować różnice między dziesiątką krajów rozwiniętych i dyktujących warunki ekonomiczne całemu światu a krajami rozwijającymi się, w których mieszka większa i biedniejsza część populacji.
Przedstawiono główne współczesne ujęcia konkurencyjności gospodarki kraju oraz oceny konkurencyjności gospodarki Polski na tle innych krajów UE i świata na podstawie raportów Komisji Europejskiej, OECD i Światowego Forum Gospodarczego.
Artykuł jest nawiązaniem do wyników opublikowanego raportu na temat konkurencyjności gospodarek poszczególnych krajów w skali światowej. Analitycy jako najbardziej konkurencyjną gospodarkę świata ocenili Finlandię, Polska znajduje się w pierwszej 50-tce raportu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.