Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźnik skolaryzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Opieka przedszkolna jest ważnym elementem systemu oświaty. Jako pierwszy etap edukacji tworzy podstawę dalszego kształcenia. Celem artykułu jest przedstawienie opieki przedszkolnej na Dolnym Śląsku - zarówno szans, jakie stoją przed nią, jak i zagrożeń. Zaprezentowano podstawy jej funkcjonowania oraz cele Unii Europejskiej w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Warunki dla rozwoju kapitału ludzkiego w Polsce w aspekcie edukacyjnym
100%
Poziom edukacji społeczeństwa wpływa na jego byt poprzez podniesienie wartości kapitału ludzkiego. To właśnie odpowiednio ukierunkowana edukacja, szkolenia, kursy umożliwiają zwiększenie poziomu absorpcji wiedzy naukowo-technicznej, ale i jej tworzenie. Ta z kolei jest w bieżącej rzeczywistości dźwigarem postępu i rozwoju gospodarczego. Po czasach, gdy to maszyny postrzegane były jako źródło zysku i rozwoju, dzisiaj już nikt nie podważa faktu, iż kluczową rolę w tworzeniu nowej gospodarki, zwłaszcza tej opartej na wiedzy będącej motorem rozwoju, jest proces kształcenia kadr. Poniższy tekst przedstawia sytuację systemu edukacyjnego w Polsce w ostatnich latach w odniesieniu do wspomnianych kwestii. (abstrakt oryginalny)
SEM - inaczej nazywane LISREL - są ogólną, głównie liniową, wielowymiarową techniką statystyczną. Jest ona bardziej konfirmacyjna niż eksploracyjna, czyli wykorzystuje się ją do sprawdzania dopasowania określonego modelu do danych, a nie do budowy pasującego modelu. Jednym ze złożonych modeli strukturalnych jest model krzywych rozwojowych, który służy do analizy zmiany wartości poszczególnych zmiennych w czasie. Celem artykułu jest analiza procesu zmian w poziomie edukacji państw europejskich z wykorzystaniem krzywych rozwojowych. Interesujące jest też usytuowanie Polski na tle Europy. Walor pracy polega na wykorzystaniu modeli równań strukturalnych do budowy latentnych krzywych rozwojowych opisanych nie tylko funkcją liniową, wielomianową, ale także wykładniczą.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie czynników powodujących zróżnicowanie dochodów gmin. Wyróżniono dwie grupy czynników: 1) społeczno-ekonomiczne (liczba ludności, liczba podmiotów gospodarczych, funkcje, jakie pełni gmina), 2) naturalne (położenie, powierzchnia, bogactwa naturalne, walory turystyczno-uzdrowiskowe). Przeprowadzone badania wskazują na ograniczoną liczbę czynników różnicujących potencjał finansowy gmin. Zdaniem autorki, tylko liczba mieszkańców gminy ma znaczący wpływ na dochody gminy.
Celem artykułu jest pokazanie, że inwestycje w edukację i rozwój kapitału ludzkiego powinny być traktowane bardzo poważnie, ponieważ zgromadzony i przetworzony w ten sposób strumień informacji tworzy nową jakościowo wiedzę, służącą postępowi naukowemu. (fragment tekstu)
W artykule omówiono dynamikę przemian prawnych, ekonomicznych i społecznych zachodzących na rynku usług edukacyjnych szkół wyższych. Przedstawiono najistotniejsze postanowienia ustawy o szkolnictwie wyższym z 1990 r., źródła finansowania szkół publicznych i niepublicznych oraz rodzaje grup założycielskich szkół niepublicznych. Ukazano również zmiany poziomu współczynnika skolaryzacji i liczby szkół wyższych w Polsce w latach 1990-2006.
7
84%
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na problem dopasowania sieci przedszkoli do sieci osadniczej, szczególnie w okresach spadku populacji. W przeszłości, w momencie zaistnienia idei opieki nad dziećmi poza domem, powstał problem miejsca opieki. W Polsce, ale i na świecie, pierwsze instytucje miały charakter opiekuńczy, następnie rozszerzono program o czynnik wychowawczy, a dopiero po II wojnie światowej stopniowo włączano elementy edukacyjne. Ze względu na szeroki zakres i wielowątkowość problemu w opracowaniu znalazły się tylko wybrane informacje - przedmiotem badania jest czynnik demograficzny w zakresie niezbędnym do wyciągnięcia wniosków dotyczących potrzeb związanych z architekturą przedszkolną. Wyodrębniono cztery podstawowe części: Wychowanie przedszkolne w Polsce - geneza; Placówki wychowania przedszkolnego w Polsce po 1989 roku; Placówki wychowania przedszkolnego w Polsce w latach 2010-2015; Placówki wychowania przedszkolnego w Polsce - prognoza. Materiał będący wynikiem badań jest wyjściowym dla dalszych opracowań. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono trzy etapy w rozwoju systemu masowego kształcenia: I - elitarny, II - elitarno-egalitarny, III - egalitarny. Dla określenia przejścia z etapu II do etapu III posłużono się wskaźnikami skolaryzacji na poziomie szkolnictwa średniego i wyższego w wybranych krajach w latach 1960-1996.
Autorka przeanalizowała rozwój szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim w latach 1980-1993 przedstawiając potencjał kształceniowy tego regionu, liczbę studiujących, nauczycieli akademickich i wskaźnik skolaryzcji na tle wskaźnika ogólnopolskiego i wybranych krajów świata.
Celem badań było przedstawienie kapitału ludzkiego jako ważnego czynnika wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Wykorzystano dane wtórne pochodzące z GUS. Przeanalizowano wskaźnik skolaryzacji, za pomocą którego zaobserwowano różnice między województwami w uczęszczaniu dzieci do szkoły podstawowej oraz w perspektywie czasowej zmniejszenie wartości tego wskaźnika. Zwrócono uwagę na demografię oraz wykształcenie jako determinanty wpływające na rozwój obszarów wiejskich. Edukacja, wykształcenie i umiejętności stanowią o jakości kapitału ludzkiego. Im wyższy poziom wykształcenia, tym lepsza jakość kapitału. Zauważono wzrostową tendencję udziału osób z wykształceniem wyższym i spadek odsetka ludności z wykształceniem najniższym. W badanym okresie (2007-2016) liczba ludności w wieku od 3 do 18 lat zmniejszyła się, powodując tym samym spadek wskaźnika skolaryzacji dla szkół podstawowych.(abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem epoki informacyjnej wiedza staje się jednym z decydujących zasobów przedsiębiorstwa. To na niej firmy opierają swoją przewagę konkurencyjną. W gospodarce opartej na wiedzy (GOW) elementarne znaczenie ma więc edukacja szkolna. Za pomocą danych empirycznych udowodniono w artykule, że w krajach o rozwiniętej gospodarce opartej na wiedzy edukacja na wszystkich poziomach ma charakter egalitarny. Autor artykułu przedstawia trajektorię rozwoju szkolnictwa podstawowego, ponadpodstawowego i wyższego w wybranych krajach, konkludując, że jednym z ważnych czynników zmniejszenia luki rozwojowej między Polską a krajami wysoko rozwiniętymi jest przyspieszenie skolaryzacji na wyższym poziomie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.