Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźniki społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1. Społeczne wskaźniki monitorowania Strategii zrównoważonego rozwoju UE powinny mieć kluczowe znaczenie dla budowy systemu polskich społecznych wskaźników zrównoważonego rozwoju. Powinny być one analizowane łącznie ze wskaźnikami strukturalnymi, służącymi monitorowaniu Strategii lizbońskiej.2. Utworzenie jednej, uniwersalnej listy wskaźników ładu społecznego, jako podzbioru wskaźników zrównoważonego rozwoju, jest nadal problemem otwartym.3. Wskaźnikowe określanie istoty ładu społecznego wymaga tworzenia indykatorów na wielu poziomach agregacji. Trzypoziomowa piramida wskaźników, proponowana przez grupę roboczą UE - Task Force - wyznacza kierunek dalszych badań nad społecznych wskaźników zrównoważonego rozwoju.4. Wartości społecznych wskaźników zrównoważonego rozwoju w krajach UE nadal wykazują duże zróżnicowanie. (fragment tekstu)
Zmiany w metodzie wyliczania wskaźnika HDI wprowadzone w raporcie z 2010 roku są wielorakie i świadczą o tym, że jest to gruntownie zmodyfikowany wskaźnik rozwoju społecznego. Jeśli chodzi o dwa wymiary - zdrowie i edukację - wykorzystano używane już wcześniej mierniki, a źródło danych jest takie samo jak poprzednio. Warto zwrócić uwagę na rezygnację ze wskaźnika piśmienności - po raz pierwszy międzynarodowa organizacja przyznała, że analfabetyzm nie jest już problemem światowym. W przypadku zdrowia i edukacji dokonano jedynie modyfikacji mierników, a nie ich kompletnej zmiany. Za taką można uznać wprowadzenie średniej geometrycznej do agregacji wyników. Powoduje to większą wrażliwość wskaźnika HDI, a przez to uwypuklenie różnic między krajami. Jednym z celów użycia średniej geometrycznej było też - według twórców raportu - zniesienie efektu substytucji jednego z wymiarów przez inny. Innymi słowy, miało to zapobiec wzrostowi wskaźnika HDI przez np. wyższy dochód, przy braku postępów w dziedzinie zdrowia. Ten efekt nie został przez autorów raportu potwierdzony przykładami. Jednak największą zmianą wprowadzoną w 2010 roku jest użycie Dochodu Narodowego Brutto zamiast PKB na osobę. DNB zawiera te same wartości co PKB, ale po dodaniu salda dochodów zagranicznych. Dla przykładu, zyski przedsiębiorstwa francuskiego działającego w Polsce zaliczane są do PKB Polski, ale nie zaliczają się do polskiego DNB. Gospodarki o dużym udziale przedsiębiorstw zagranicznych będą więc miały niższe DNB niż PKB. W przypadku HDI ten efekt jest oczywiście relatywizowany poprzez odniesienie wartości dla danego kraju do wartości maksymalnej i minimalnej dla wszystkich badanych krajów. Jak jednak wynika z tabeli 5, niektóre gospodarki uzyskują inną pozycję w rankingu w zależności od tego, czy bierze się pod uwagę PKB czy DNB. Ta zmiana wydaje się więc najistotniejsza w raporcie HDR za 2010 rok. Jak przyznają autorzy raportu, kolejne edycje będą się skupiać w większym stopniu na nierównościach w rozwoju społecznym. Nie jest możliwa rzetelna analiza nierówności, na przykład w rozkładzie dochodów czy dostępie do edukacji, bez badań gospodarstw domowych. Raport Komisji Europejskiej (tzw. Raport Stiglitza) podkreśla istotność perspektywy w skali mikro. Wydaje się, że szersze podejście do rozwoju społecznego wymaga analizy stanu i struktury konsumpcji, a także zintegrowanej analizy danych mikro dotyczących dochodów, wydatków i zamożności. (fragment tekstu)
3
Content available remote Dynamics of Regional disparities in Slovakia in 2001 and 2011
100%
This paper is focused on the presentation of developmental tendencies of regional disparities in Slovakia in 2001 and 2011 from the point of view of selected and relevant socio-economic and demographic indicators. To test the divergence hypothesis of the regional disparities at a district level, these are evaluated by using multidimensional analysis of 14 indicators. The overall level and development of regional disparities are measured with the help of the methods of descriptive statistics and multi-criteria assessments (integrated index). The results confirm the hypothesis of divergence development as the basic tendency of regional development in Slovakia. The presented research has documented evident time shortening of significant changes in regions drifting towards divergent development. Rapid and, up to now, unprecedented changes (employment and wages growth, enterprise development, foreign investments increase, etc.), are evident and reflected in the majority of indicators - however, with different impacts on the regional level.(original abstract)
Uwagi niniejsze stanowią skróconą wersję publikacyjną moich dwóch referatów. Jeden z nich, pt. "Badania nad jakością życia na przykładzie doświadczeń międzynarodowych", wygłosiłem w dniu 7 marca 2011 r. we Wrocławiu na konferencji zorganizowanej wspólnie przez US we Wrocławiu oraz wrocławski oddział PTS. Drugi referat pt. "Jakość życia jako przedmiot badań statystycznych" wygłosiłem w Poznaniu 18 kwietnia 2012 r. na Kongresie Statystyki Polskiej. Część wspólna obu referatów dotyczyła krytyki prowadzonych w naszym kraju badań w zakresie jakości ludzkiego bytowania.(abstrakt oryginalny)
Już od wielu lat w obrębie zainteresowań statystyki społecznej znajdują się między innymi takie kategorie jak poziom życia i jakość życia. Należy je traktować oddzielnie, chociaż w języku potocznym często są one utożsamiane. Z tego też względu we wstępnej części niniejszego opracowania dokonano systematyzacji tych pojęć, zaprezentowano uwagi dotyczące terminologii oraz stosowanych w ich badaniu metod. Pomimo iż tematem artykułu jest tylko jedna z tych kategorii: poziom życia, omówienie obu pojęć wydaje się niezbędne. Badania dotyczące poziomu życia koncentrowały się, od lat pięćdziesiątych XX wieku, wokół budowy syntetycznego, obiektywnego wskaźnika, który umożliwiłby nie tylko opis zjawiska, ale pozwoliłby na porównywanie stopnia zaspokojenia potrzeb materialnych i kulturalnych na skalę międzynarodową. W pracy przedstawione zostały dwie procedury badawcze: metoda genewska (dystansowa) oraz metoda budowania Wskaźnika Rozwoju Społecznego - HDI. W wypadku metody genewskiej przedstawiono główne założenia metodologiczne wraz z formułami matematycznymi, pozwalającymi na zbudowanie zagregowanego, syntetycznego wskaźnika stopnia zaspokojenia potrzeb materialnych i kulturalnych. Zwrócono uwagę zarówno na walory tej metody, jak i na jej wady. Ślady metody dystansowej można również dostrzec w metodzie konstrukcji wspomnianego wskaźnika HDI. Zaprezentowane zostały przyjęte w tej metodzie założenia oraz matematyczne formuły umożliwiające zbudowanie wskaźnika. Przeprowadzona została również kalkulacja wskaźnika HDI dla Polski na podstawie danych z 2010 roku. Ponieważ wskaźnik ten jest wykorzystywany w porównaniach międzynarodowych, przedstawione zostały wyniki badań z 2010 roku oraz miejsce Polski w rankingu dotyczącym 169 państw świata.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Pojęcie i narzędzia pomiaru jakości życia
75%
Artykuł stanowi wstęp do badań nad problematyką związaną z jakością życia. Przedstawiono w nim:kwestie teoretyczne związane z różnym podejściem do definiowania kategorii jakość życia, categories of quality of life, zaprezentowano pojęcie potrzeby ludzkiej, oraz categories of quality of life, przybliżono pojęcie wskaźnika społecznego jako narzędzie wykorzystywanego do pomiaru jakości życia jednostek i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Ciągły rozwój społeczeństwa informacyjnego obserwowany w ostatnich latach spowodował, że pojawiło się zapotrzebowanie na statystyki oraz analizy wspierające i kształtujące politykę regionalną i państwową w tym obszarze. Wiele organizacji międzynarodowych, a wśród nich Unia Europejska oraz Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, podjęło się zadania usystematyzowania szerokiego spektrum aspektów społeczeństwa informacyjnego. Wynikiem ich działań są powszechnie dostępne listy tzw. wskaźników kluczowych podsumowujących najnowsze ustalenia ekspertów w kwestii tak złożonej kategorii jaką jest SI. W artykule przedstawiono wyniki badań mających na celu próbę ograniczenia liczebności dostępnych zestawień wskaźników kluczowych, pod kątem ich doboru do konstrukcji miary agregatowej służącej do pomiaru stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ocena rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce na podstawie wskaźnika ISI
75%
Mianem społeczeństwa informacyjnego określa się takie społeczeństwo, w którym podstawowym towarem staje się informacja. Jest ona traktowana jako szczególne dobro niematerialne, cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Obecnie obserwuje się wzrost znaczenia usług związanych z przesyłaniem, przetwarzaniem i przechowywaniem informacji. Jedną z miar, jaką można stosować przy ocenie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, jest wskaźnik ISI. Został on stworzony w połowie lat dziewięćdziesiątych w celu wyznaczenia zdolności do przeprowadzenia rewolucji informacyjnej w 53 najwyżej rozwiniętych krajach świata. Niniejszy artykuł ilustruje poziom rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce z wykorzystaniem powyższego wskaźnika. Ponadto zawarte są w nim wnioski i propozycje mające na celu przyczynienie się do przyspieszenia tego rozwoju(fragment tekstu)
10
75%
Artykuł prezentuje obiektywną i subiektywną ocenę ubóstwa wśród gospodarstw domowych, rozpatrywaną ze względu na miejsce zamieszkania członków gospodarstwa: wielka aglomeracja miejska, miasto i wieś. Celem analizy jest wykazanie i ocena istotnych zależności między obiektywną granicą ubóstwa (określaną na podstawie wybranych parametrów rozkładu dochodów i wydatków gospodarstw), a oceną subiektywną opartą na analizie oceny użyteczności dochodu (metoda lejdejska B.M.S. van Praaga). Zakłada się, że dochody graniczne, obliczane na podstawie obiektywnej linii ubóstwa, są niższe niż te, obliczane na podstawie oceny subiektywnej, a dodatkowo różnią się one ze względu na miejsce zamieszkania członków gospodarstwa domowego. Analiza przeprowadzona została w oparciu o dane nieidentyfikowane GUS, pochodzące z badania Budżetów Gospodarstw Domowych z lat 2003, 2006, 2009 oraz 2012. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wybrane problemy szacunku wskaźników pojemności demograficznej w przekroju gmin
75%
Celem artykułu jest prezentacja najważniejszych założeń i wyników badań prowadzonych w zakresie szacunku wskaźników pojemności demograficznej w przekroju gmin Polski w latach 2012-2014. Podstawą oszacowania wartości wskaźników pojemności demograficznej są dane pozyskane z dokumentów planistycznych gmin z zakresu zagospodarowania przestrzennego (studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego)(abstrakt oryginalny)
W potocznym znaczeniu pojęciu »rozwój« najczęściej nadawany jest wydźwięk społeczno-gospodarczy. Ostatnio jednak coraz większego znaczenia nabiera koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju, która oprócz wyżej wymienionych bierze także pod uwagę aspekt środowiskowy (ekologiczny). W zależności od poziomu rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego aspekty społeczne, ekonomiczne oraz ekologiczne rozwoju mogą przybierać lub tracić na sile, niemniej jednak można przyjąć, że tak właśnie rozumiany rozwój jest celem funkcjonowania społeczeństw zarówno w skali światowej, jak i lokalnej. (fragment tekstu)
13
Content available remote Pomiar poziomu życia ludności - dylematy doboru wskaźników
75%
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie i krytyczna analiza wskaźników służących do pomiaru i oceny poziomu życia ludności. Metoda badawcza - Analiza merytoryczna i formalno-statystyczna istoty oraz kryteriów doboru wskaźników w badaniach poziomu życia ludzi. Wyniki - Poziom życia ludzi jest kategorią wieloelementową i wielodyscyplinarną. W jego zakres wchodzą zjawiska z dziedziny gospodarki, edukacji, kultury, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, komunikacji oraz ekologii. W badaniach poziomu życia konieczne jest równoczesne wykorzystanie wskaźników charakteryzujących wszystkie te dziedziny, a następnie przekształcenie ich w jeden agregatowy wskaźnik poziomu życia. Aby zadośćuczynić regułom naukowym, przyjęte do badań wskaźniki winny charakteryzować się odpowiednimi cechami, a ich dobór musi odbywać się na podstawie ściśle określonych kryteriów i procedur. W pracy przedstawiono i omówiono te właśnie cechy wskaźników oraz kryteria ich selekcji i agregacji. Oryginalność /wartość /implikacje /rekomendacje - Artykuł powstał na podstawie długoletnich doświadczeń badawczych autora nad poziomem życia ludności. Jest próbą uporządkowania kryteriów i sposobu selekcji wskaźników dziedzin życia społecznego objętych badaniem poziomu życia ludności (tzw. wskaźniki cząstkowe) oraz ich przekształcania we wskaźnik agregatowy. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono główne wskaźniki militarne pozycji międzynarodowej UE na tle porównawczym. Omówiono dynamikę społeczną UE (potencjał demograficzny i potencjał siły roboczej)i porównano ją z danymi dotyczącymi Japonii i USA.
Celem artykułu jest sprawdzenie zróżnicowania pomiędzy krajami Unii Europejskiej pod względem rozwoju inkluzywnego. Za hipotezę przyjęto stwierdzenie, że istnieje znaczna różnica pomiędzy starą i nową UE. Artykuł zawiera przegląd pojęć związanych z rozwojem inkluzywnym, propozycje pomiaru oraz wyniki badania z wykorzystaniem Indeksu Rozwoju Inkluzywnego opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Badanie zostało przeprowadzone dla 29 krajów (UE bez Cypru i Malty oraz dodatkowo Norwegia, Islandia i Szwajcaria) z użyciem analizy skupień dla danych opublikowanych w 2018 r. Z badania wynika, że dla nowych krajów członkowskich istnieje różnica na minus w stosunku do Europy Zachodniej i Północnej oraz na plus w stosunku do Europy Południowej.
Autor dokonuje analizy porównawczej poziomu życia pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską na podstawie takich jego składowych, jak zdrowotność i ochrona zdrowia, mieszkalnictwo, zagospodarowanie materialne, edukacja, kultura, komunikacja i środowisko naturalne.
Autorka przedstawia zjawiska charakteryzujące rynek pracy w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. Głównymi wskaźnikami są liczba pracujących oraz stopa bezrobocia kobiet i mężczyzn.
Objective: This paper attempts to examine the influence of selected characteristics of household members on how they manage their time as an economic resource. Methodology: In order to account for the interpenetration of different spheres of people's activity and preferences regarding their choice, a multiple-equation model, in the form of structural equations, was used. Findings: Among the potential determinants of individuals' time allocation, the following were identified: gender, age, labor force participation, wage rates, the presence of children, education level, and the structure of the household itself, including the presence of a partner. The conclusions, formulated on the basis of the findings, focus on gender inequalities in terms of the time devoted to work and the role of children in shaping the daily activity of adults. Value Added: While the presence of a young child primarily results in a decrease in paid-work time and an increase in household work for women, older children tend to help with housework, which mainly results in a reduction in housework for men. It was also observed that taking care of a child by a single person, irrespective of gender, is associated with a significantly greater increase in total domestic work time compared to the situation in households formed by two adults. Recommendations: The traditional version of the neoclassical theory describes the demand for market goods and services separately. The new household the- ory breaks with this dichotomy and shows that consumption decisions cannot be interpreted without also considering the supply of labor, or the time allocation of individuals in general. Work on time allocation is important not only in the context of understanding the determinants of non-market activity and leisure time, but also in research on the valuation of working time. Time use databases combined with monetary budget data are used in analyses of the economics of human resource use and in new methods for estimating consumption among household members. Research on Polish households in this area is the next stage of research work that will be undertaken in the near future. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.