Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźniki wypłacalności banków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Komitet Bazylejski zbadał potencjalne finansowe konsekwencje wdrożenia nowego pakietu regulacji kapitałowych, określanych mianem Bazylea III. W badaniu wzięły udział 263 banki z 23 krajów - członków komitetu. W artykule skupiono się na zmianach dotyczących poziomu współczynnika wypłacalności oraz na wskaźnikach ochrony kapitału i wskaźniku dźwigni.
Kapitał własny można rozpatrywać z różnych punktów widzenia, jednak ze względu na bezpieczeństwo banku najistotniejsza jest jego adekwatność, tj. wystarczalność albo - jeszcze inaczej mówiąc - dopasowanie do potrzeb. Szczególne znaczenie przypisywane monitorowaniu i ocenie adekwatności kapitału własnego wynika z założenia, że odpowiedni jego poziom zapewnia bankowi wypłacalność, a tym samym bezpieczeństwo. (fragment tekstu)
Bezpieczeństwo budowanego od 1989 r. systemu bankowego w Polsce wymagało wprowadzenia odpowiednich norm ostrożnościowych ograniczających ryzykowną działalność banków. Ustanowione w pierwszych latach proste regulacje prawne z czasem poddawano licznym modyfikacjom, tak aby jak najlepiej odpowiadały zmieniającej się rzeczywistości. Rozwiązania wzorowano na normach wydawanych przez Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego oraz na dyrektywach Unii Europejskiej. Celem pracy jest usystematyzowanie zmian zachodzących w formule miernika od 1990 r. oraz zaprezentowanie ich wpływu na przeciętny poziom współczynnika wypłacalności w grupach banków komercyjnych oraz spółdzielczych. Na podstawie danych liczbowych publikowanych przez Komisję Nadzoru Bankowego i Komisję Nadzoru Finansowego w latach 2002‒2009 udzielono odpowiedzi na następujące pytania: - Czy występowały istotne różnice w stabilności poziomu współczynnika wypłacalności w grupach banków komercyjnych i spółdzielczych? - Czy rosnącej ekspozycji na ryzyko towarzyszył adekwatny wzrost funduszy własnych badanych grup banków? - Czy wprowadzone zmiany legislacyjne oddziaływały na poziom współczynnika wypłacalności obu grup? - Czy zagrożona była adekwatność kapitałowa badanych grup banków? (abstrakt autora)
Na podstawie przedstawionych w pracy danych można stwierdzić, że w skali sektora bankowego obniżaniu się współczynnika wypłacalności towarzyszył realny wzrost funduszy własnych. Zauważono też, że największe banki utrzymywały współczynnik wypłacalności na poziomie niewiele przekraczającym obowiązujące unormowania, podczas gdy w mniejszych bankach występowały zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie poziomy współczynnika wypłacalności. Niskie wartości współczynnika wypłacalności w małych bankach mogą być symptomem trudności z utrzymaniem wypłacalności banku. Znacznie przewyższające minimalne wymogi wysokości współczynnika wypłacalności są z kolei objawem nieefektywnego gospodarowania kapitałem przez bank. Bank posiadający duże nadwyżki kapitału mógłby przeznaczyć je na zwiększenie akcji kredytowej, a zatem na wzrost dochodów. Z punktu widzenia wyposażenia kapitałowego i współczynnika wypłacalności duże banki cechują się wyższą efektywnością działania niż banki mniejsze. (fragment tekstu)
W polskim systemie bankowym określono istotne normy o charakterze ilościowym oparte przede wszystkim na parametrach obliczonych na podstawie funduszy własnych i wymogów kapitałowych. Jedynym, a zarazem podstawowym parametrem określającym wypłacalność banku świadczącym o jego płynności jest współczynnik wypłacalności, przy obliczeniu którego wykorzystuje się właśnie wartość funduszy własnych i wymóg kapitałowy. W pierwszej części niniejszego opracowania omówiony zostanie sposób wyliczenia tych parametrów, rozpoczynając od omówienia składników funduszy własnych banku poprzez określenie wymogu kapitałowego na wzorze na współczynnik wypłacalności kończąc, który w swojej konstrukcji łączy te elementy. Pozwoli to na zbudowanie fundamentów dla analizy współczynników wypłacalności polskich banków w latach 2008-2010, która zostanie przeprowadzona w kolejnych częściach niniejszej pracy.(fragment tekstu)
Ostatni kryzys finansowy udowodnił, że swoim zasięgiem może objąć nie tylko rozwijające się gospodarki, ale również te najbardziej rozwinięte. Czynniki te skłaniają do refleksji nad rolą oraz znaczeniem kapitału regulacyjnego w bankach. Zabezpieczeniem przed skutkami ewentualnego następnego kryzysu ma być Basel III. Modyfikacje i wzbogacenie rozwiązań znalazło swoje odzwierciedlenie w zmienionej definicji kapitału oraz zestawie wskaźników odnoszących się do sektora bankowego jako całości oraz pojedynczego banku. Celem reformy jest poprawa zdolności absorbowania przez sektor bankowy, szoków wynikających z gospodarczego i finansowego załamania, oraz zmniejszenie ryzyka przekładania problemów sektora finansowego na gospodarkę. Polski sektor bankowy wobec tych zmian kształtuje się dobrze, głównie dzięki stabilnej strukturze bazy kapitałowej oraz trafnym decyzjom krajowych władz nadzorczych, które gwarantują klimat zaufania na rynku. Wyzwaniem wydaje się być zapewnienie płynności długoterminowej.(abstrakt oryginalny)
Wysokie współczynniki wypłacalności powodują koszty, które i tak ponoszą akcjonariusze oraz klienci banków. Tymczasem bankowcy prześcigają się w osiąganiu coraz wyższych wartości współczynnika.
W artykule podjęto próbę zbadania istnienia zależności pomiędzy podstawowymi wskaźnikami wykorzystywanymi w analizie wskaźnikowej banków. Stąd też założono zbadanie istnienia zależności pomiędzy bezpieczeństwem banku a jego efektywnością finansową. Przeanalizowano kształtowanie się wskaźnika marży odsetkowej oraz współczynnika wypłacalności w polskim sektorze bankowym. W tym celu wykorzystano dane finansowe pochodzące z bazy Bankscope oraz rocznych sprawozdań finansowych tych instytucji, natomiast stopień zależności pomiędzy analizowanymi zmiennymi zbadano przy użyciu współczynnika korelacji. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę, że polskie ustawodawstwo nie podaje definicji pojęć: wypłacalność i niebezpieczeństwo niewypłacalności banku. Postawiono tezę, że wystarczy kilka podstawowych wielkości i wskaźników finansowych, aby te pojęcia określić w miarę precyzyjnie.
Ustawa (marzec 1993 r.) o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków miała na celu: wzmocnienie sektora bankowego, przyspieszenie procesów restrukturyzacji, otwarcie dodatkowej ścieżki prywatyzacyjnej. Artykuł jest analizą badań przeprowadzonych w latach 1992-1997 w celu oceny skuteczności restrukturyzacji banków korzystających z obligacji. Podano podstawowe parametry ekonomiczne, takie jak: suma bilansowa (1992-1997 r.), struktura procentowa sumy bilansowej (1992-1997 r.), procentowy udział obligacji restrukturyzacyjnej w sumie bilansowej (1993-1997 r.), fundusze własne (1992-1997 r.), struktura procentowa funduszy własnych banków (1992-1997 r.), udział procentowy odsetek z tytułu obligacji restrukturyzacyjnych w zysku brutto banków (1993-1997), udział przychodów odsetkowych od obligacji restrukturyzacyjnych w zysku netto (1993-1997 r.), przychody memoriałowe banków z tytułu otrzymanych obligacji restrukturyzacyjnych (1993-1997 r.), udział przychodów odsetkowych od obligacji restrukturyzacyjnych w funduszach własnych banków (1993-1997 r.), współczynnik wypłacalności (1992-1997 r.). We wnioskach podano, iż obligacje spełniły swoją rolę restrukturyzacyjną, natomiast sprzedaż akcji zagranicznym inwestorom nie przyniosła efektu.
Niniejsza praca dotyczy modelowania struktury terminowej stóp procentowych w kontekście dyrektywy Solvency II. Celem artykułu jest przedstawienie analizy porównawczej struktury terminowej stóp procentowych modelowanej za pomocą modelu Smitha-Wilsona oraz dwóch innych modeli dość powszechnie stosowanych w praktyce, na przykładzie rynku polskiego. Przeprowadzona analiza potwierdza zasadność stosowania modelu Smitha-Wilsona przez zakłady ubezpieczeń i towarzystwa emerytalne w modelowaniu struktury terminowej stóp procentowych na rynku polskim w kontekście dyrektywy Solvency II. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został aspektowi współczynnika wypłacalności kalkulowanego przez banki komercyjne działające w Polsce. Opisano pokrótce historię powstania, pojęcie i istotę współczynnika wypłacalności. Autorka dokonała przeglądu wartości współczynników wypłacalności wybranych banków komercyjnych działających w Polsce i wskazała, że zarówno nadzór bankowy, jak i sami zarządzający bankami komercyjnymi dążą do sytuacji, gdy wskaźnik ten będzie jak najwyższy. W artykule wskazano jednak, że sama analiza wysokości współczynnika wypłacalności jako miernika bezpieczeństwa funkcjonowania banków komercyjnych jest niewystarczająca. Konieczne jest stosowanie dodatkowych mierników celem zobiektywizowania i uzupełnienia informacji o kondycji analizowanych banków, co jednak, ze względu na ograniczenia dotyczące objętości przekazywanych tekstów, nie może zostać ujęte w niniejszym opracowaniu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświecony zagadnieniom związanym z niebezpieczeństwem niewypłacalności banku. Ze względu na olbrzymią role instytucji finansowych w funkcjonowaniu i stabilizacji gospodarki krajowej i globalnej, a także zważywszy skale skutków upadłości banku, szczególny nacisk kładzie się na identyfikację potencjalnych zagrożeń jego wypłacalności. W opracowaniu są prezentowane wyniki badań wskazujące główne czynniki prowadzące do trudności finansowych banków, a także kierunki analiz wykorzystywanych przez instytucje nadzorcze, służące wczesnej identyfikacji sygnałów możliwych zagrożeń. Wymieniono także rodzaje informacji pochodzących ze sprawozdań finansowych i innych dokumentów, które powinny być wykorzystane przez biegłych rewidentów przed wydaniem opinii na temat zasadności przyjęcia założenia kontynuacji działalności. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono analizę bezpieczeństwa sektorów bankowych państw Unii Europejskiej w latach 2006-2012 z wykorzystaniem współczynnika wypłacalności oraz indeksu Z-Score. Analizie poddano również europejskie oraz polskie banki systemowo istotne. Ukazano znaczące różnice w poziomie bezpieczeństwa pomiędzy sektorami bankowymi UE oraz pomiędzy bankami systemowo istotnymi w analizowanych krajach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wpływu światowego kryzysu gospodarczego na wyniki polskich i zagranicznych banków. Autor pisze na temat wzrostu kosztów tworzenia rezerw, spadku sum bilansowych, wzrostu procentowego udziału papierów i depozytów, zmiany we współczynnikach wypłacalności oraz poziomu przychodów. Autor ocenia również ogólną sytuację banków w obliczu kryzysu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.