Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźniki wyprzedzające
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W ramach realizacji badań wskaźników wyprzedzających w województwie podkarpackim zespół przygotowujący metodologię badania proponuje, aby system wskaźników wyprzedzających opierał się na jednym syntetycznym wskaźniku i trzech wskaźnikach sektorowych. Dobór branż został oparty na dotychczasowych badaniach prowadzonych przez Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania oraz w wyniku ograniczonej dostępności do danych Urzędów Statystycznych tylko w tych wybranych sektorach.(fragment tekstu)
Bieżący i przyszły poziom aktywności ekonomicznej na obszarze danego kraju lub grupy krajów stanowi istotny element procesu decyzyjnego makro- ekonomistów działających w ramach instytucji naukowych, szefów banków centralnych, ministrów finansów i gospodarki, głównych ekonomistów banków komercyjnych oraz dyrektorów finansowych firm, a także każdego obywatela uczestniczącego codziennie w procesach rynkowych. Powodem tego stanu rzeczy jest bezpośredni wpływ aktywności ekonomicznej na większość kluczowych zjawisk dotyczących gospodarczej sfery życia takiej jak bezrobocie, inflacja, wzrost gospodarczy, procesy inwestycyjne, zachowanie rynków finansowych, etc. Jednocześnie rozwijające się błyskawicznie technologie informacyjne są motorem konstrukcji coraz bardziej wyrafinowanych systemów informatycznych pozwalających na zbieranie i manipulację dziesiątkami tysięcy zmiennych, z których każda w sposób cząstkowy opisuje bieżącą, przeszłą i przyszłą kondycję gospodarki. Ze względu na oczywiste ograniczenia percepcyjne pełen zestaw oferowanych zmiennych makroekonomicznych nie może być jednak rozważany przez decydentów oraz podmioty gry rynkowej podczas formułowania decyzji. Pewnego rodzaju kompromisem jest użycie syntetycznych złożonych wskaźników aktywności, które łączą w swoich ramach cząstkowe informacje pochodzące z poszczególnych działów gospodarki w jedną, łatwo interpretowalną miarę. Z zaprezentowanym podejściem wiąże się jednak szereg pytań, na które muszą udzielić odpowiedzi osoby podejmujące się zadania konstrukcji złożonych wskaźników aktywności ekonomicznej, m.in.: • W jaki sposób powinny zostać wybrane zmienne stanowiące podstawę do ich konstrukcji? • Jaka metoda powinna zostać użyta do agregacji poszczególnych komponentów do postaci syntetycznego wskaźnika? • W jaki sposób ocenić zbieżność skonstruowanej miary z rzeczywistym poziomem aktywności ekonomicznej w danym kraju/grupie państw? (fragment tekstu)
Interesującym zadaniem wydaje się konstrukcja wskaźników wyprzedzających dla rynku pracy oparta całkowicie o dane pochodzące z własnych regularnych badań, w tym przede wszystkim z badań testem koniunktury (survey) oraz rejestrację ogłoszeń o wolnych miejscach pracy pojawiających się w mediach. Wykorzystanie tego rodzaju danych jest tym bardziej uzasadnione, że statystyka oficjalna na ogół nie rejestruje zmian w zatrudnieniu w przedsiębiorstwach najmniejszych. Te mikroprzedsiębiorstwa w regionach słabo uprzemysłowionych odgrywają istotną rolę, przyczyniają się do rozwoju regionów oraz wzrostu zatrudnienia. Zadanie, jakie postawili sobie autorzy, to konstrukcja wskaźników wyprzedzających dla rynku pracy dla dwóch regionów wschodniej Polski. Dość znaczne zróżnicowanie w stopniu uprzemysłowienia kraju stwarza reperkusje dla rynku pracy. Stopa bezrobocia w ostatnich latach wykazywała znaczne zróżnicowanie regionalne, wahając się od blisko 30% bezrobocia w regionach najmniej uprzemysłowionych do 16% w regionach o największym nasyceniu przemysłem. Stąd zasadne wydaje się podjęcie prób konstrukcji wskaźników wyprzedzających rynku pracy dla województwa podkarpackiego i lubelskiego.(abstrakt oryginalny)
Złożone wskaźniki wyprzedzające od dłuższego czasu są z powodzeniem wykorzystywane w wielu krajach do krótkookresowego prognozowania zmian zachodzących w gospodarce. Pierwsze wielokomponentowe wskaźniki wyprzedzające zostały skonstruowane w USA we wczesnych latach 50-tych ubiegłego wieku. W trakcie wieloletnich badań empirycznych przedstawiono jakość prognoz oraz identyfikacja mechanizmów wyjaśniających wyprzedzenie tych zmiennych w stosunku do zmiennej referencyjnej pozwoliła na określenie zestawu zmiennych, które powinny dobrze i z wyprzedzeniem opisywać dane zjawisko. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono źródła informacji z obszaru makro- i mikro-otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem sfery makroekonomicznej. Zaprezentowano także terminarz publikacji danych w 2008 r. najważniejszych polskich agencji, instytucji oraz odniesiono się do użyteczności prezentowanych przez nich danych oraz problemów w ich interpretacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.