Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wspieranie rozwoju lokalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Lokalny rozwój gospodarczy związany jest z koniecznością efektywnego i skutecznego stymulowania wzrostu poprzez podejmowanie działań skierowanych do przedsiębiorstw różnych branż i różnej wielkości. Aby proces ten mógł być prowadzony właściwie, konieczna jest znajomość czynników lokalizacyjnych przedsiębiorstw, które zmieniają się w zależności od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Istnieją różne czynniki lokalizacyjne. Badania pokazały, że za najważniejsze dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych należy uznać infrastrukturę techniczną, a dla przedsiębiorstw małych poziom opłat lokalnych. Dodatkowo znajomość barier lokalizacyjnych pomaga w ich pokonaniu. Wyniki badań wskazują, że do najważniejszych należy zaliczyć ubogą infrastrukturę, wysokie ceny ziemi oraz brak informacji zarządczej ze strony gminy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących działalności kół gospodyń wiejskich. Praca ma na celu przedstawienie głównych działań podejmowanych przez te organizacje. W dalszej części zaprezentowano, jak koła gospodyń wiejskich oceniają swoją rolę w społecznościach lokalnych. Podstawą analizy są badania jakościowe - 24 wywiady swobodne z listą poszukiwanych zagadnień, przeprowadzone na obszarze województwa dolnośląskiego.(abstrakt oryginalny)
Głównym przedmiotem zainteresowania w opracowaniu jest analiza działań wybranych partnerstw pod kątem uzyskiwania rezultatów ekonomicznych. Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia ekonomicznych rezultatów działania partnerstw lokalnych i w ten sposób wskazanie na ich istotną rolę w rozwoju lokalnym. Charakterystykę efektów ekonomicznych partnerstw lokalnych oparto na wybranych przykładach partnerstw na rzecz rozwoju gospodarczego, na podstawie których dokonano klasyfikacji rezultatów na działania o wpływie bezpośrednim i pośrednim na rozwój lokalny. W treści znajdują się odwołania do przykładów partnerstw lokalnych i skutków działań gospodarczych w sektorze produkcji żywności oraz w sektorze usług turystycznych realizowanych po 2000 r. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady działań partnerstw lokalnych. Omówiono determinanty partnerstw lokalnych na rzecz rozwoju lokalnego.
Specjalne strefy ekonomiczne, będące wyodrębnionymi administracyjnie obszarami prowadzenia działalności gospodarczej, stanowią ważny instrument polityki regionalnej państwa. Na terenach stref ekonomicznych przedsiębiorcy uzyskując na wiele lat zwolnienia z podatku dochodowego lub znaczne ich redukcje, podejmują w określonym czasie szereg inwestycji tworzących możliwości kreowania nowych i umacniania już istniejących czynników lokalizacji oraz uruchomienia w regionie procesu rozwoju opartego na powstaniu pewnego bieguna wzrostu. Obszary uprzywilejowane, jako atrakcyjne formy przestrzeni społeczno- ekonomicznej, zlokalizowane są głównie w pobliżu dużych aglomeracji i ośrodków naukowych, gdzie mają większe możliwości dostępu do wykwalifikowanej kadry pracowniczej i rynku zbytu. Tworzenie sieci powiązań, tj. "splotu relacji gospodarczych, instytucjonalnych, technologicznych, a także społecznych w skali lokalnej, regionalnej, krajowej oraz międzynarodowej" stanowi istotny element ich rozwoju. (fragment tekstu)
Omówiono cechy oraz społeczny aspekt rozwoju lokalnego. Przedstawiono także instrumenty rozwoju lokalnego.
This paper aims to present the possibilities of multifunctional rural development, in particular of activation of local communities in rural areas in Poland, based on the Rural Renewal Programme in the Opole Voivodship mentioned above. (fragment of text)
The Leningrad region was formed in 1927. The administrative centre of the region is St. Petersburg (the city is an autonomous district of the Russian Federation). The area of the region is about 85.9 thousand sq. km (covers 0.5% of the Russian Federation). There are about 1681.7 thousand inhabitants of the region (as of January 1, 1998 - among them: urban - 66%, rural - 34%). There are 29 cities, 38 other urban settlements and more than 3,167 villages located within the territory of the region. The climate of the region is transitive from marine to continental (average temperature +15°C in July; -7°C in January). The annual quantity of precipitiation can be up to 850 mm. The Leningrad region is part of the Northwest Economic Region of the Russian Federation. The region has administrative borders with the Kareliya Republic, Vologda region, Novgorod region, Pskov region, and also State borders with Finland and Estonia. (fragment of text)
Celem badań była analiza efektywności ekonomicznej gospodarstw biorących udział w programie ochrony zasobów genetycznych owiec. Badaniami objęto 65 gospodarstw w latach 2011-2013, uczestniczących w programie ochrony z regionu Podkarpacia, Podlasia oraz Dolnego Śląska. Płatność w ramach zachowania lokalnych ras owiec jest bodźcem decydującym w głównej mierze o utrzymywaniu tych ras przez producentów żywca jagnięcego. W gospodarstwach objętych badaniami płatność ta przyczyniła się do wzrostu dochodu z działalności w analizowanych gospodarstwach średnio w o 128,2%. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje kwestie związane ze wspieraniem przedsiębiorczości sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W celu trafnego ujęcia zagadnienia w pierwszej kolejności wskazano na istotną rolę tego sektora we współczesnej gospodarce, a następnie na udział władz lokalnych we wspieraniu przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Tylko część małych miast ogniskuje procesy rozwoju otaczających je obszarów wiejskich, a w dużej części występuje stagnacja i brak możliwości rozwojowych. Negatywne zjawiska dotknęły w sposób szczególny miasta o charakterze monofunkcyjnym, z ograniczonym potencjałem gospodarczym. Próby ożywiania małych miast wiązały się z odtwarzaniem ich tradycyjnych związków z obszarami wiejskimi oraz generowaniem intensywniejszej aktywności gospodarczej, jednak zasięg tych przedsięwzięć był ograniczony. Lokalne centra charakteryzują się zróżnicowanym zakresem powiązań ekonomiczno-społecznych z wiejskim otoczeniem, a stopień podatności na wzrost społeczno-gospodarczy uzależniony jest od nowych czynników związanych z integracją gospodarczą. Powstają coraz liczniejsze programy ożywiania rozwoju i rewitalizacji, o zróżnicowanym wymiarze przestrzennym, okresie obowiązywania i wiodącej problematyce. Wśród problemów, zwykle utrudniających rozwój małych miast, wymienia się najczęściej stagnację gospodarczą, negatywne procesy demograficzne, wzrost bezrobocia i brak istotnych zmian na wiejskim rynku pracy, słabą akumulację kapitału, dekapitalizację majątku produkcyjnego, usługowego i mieszkaniowego, degradację układu miejskiego, niewykorzystanie jego wartościowych elementów oraz słabą dostępność komunikacyjną. Wyraźnie rośnie świadomość skali i zróżnicowania wagi problemów koniecznych do rozwiązania w bardzo licznych lokalnych ośrodkach. Formułowane programy, nawet jeśli początkowo miały charakter wewnątrzkrajowy, w układzie Unii Europejskiej stopniowo stają się częścią przedsięwzięć międzynarodowych lub wręcz wynikają z ogólnej polityki Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Istota i specyfika bankowości spółdzielczej
75%
Kredyt w banku jest najpowszechniejszym źródłem zewnętrznego finansowania. Banki spółdzielcze decydując o różnorodnym zaangażowaniu kapitału, którym zarządzają, przesądzają tym samym o sposobie alokacji dóbr w społeczeństwie, przyczyniając się do poprawy jakości życia w układach lokalnych i regionalnych. Celem artykułu jest określenie zależności między wielkością udzielanych kredytów przez Bank Spółdzielczy w Kielcach a regionalnym rozwojem społeczno-gospodarczym. Wykorzystując metodę analizy w artykule sformułowano hipotezę badawczą, w której zakłada się, że Bank Spółdzielczy poprzez udzielone kredyty wpływa statystycznie istotnie na wzrost lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia. (abstrakt oryginalny)
Wspieraniu rozwoju lokalnego i regionalnego mogą służyć nowe formy współdziałania w samorządzie terytorialnym, które w większym stopniu włączałyby mieszkańców w podejmowanie decyzji przez jednostki samorządu terytorialnego. Te instytucje byłyby wyposażone w instrumenty prawno-finansowe stymulujące rozwój gospodarki samorządu terytorialnego. Formy poszerzania udziału społeczności lokalnych w realizację zadań publicznych muszą mieć zapewnione źródła ich finansowania umożliwiające prowadzenie efektywnej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Lokalne Grupy Działania odgrywają znaczącą rolę w rozwoju obszarów wiejskich. Aktywizują społeczność wiejską i przyczyniają się do poprawy warunków materialnych rodzin chłopskich. W województwie podlaskim w każdym powiecie widoczna jest ich działalność. Podejmują wiele inicjatyw na rzecz rozwoju środowiska wiejskiego, przez co zmienia się jego funkcjonalność. W opinii członków tej organizacji, jest potrzeba dalszego rozwoju LGD i usprawniania ich działalności, co przyczyni się do pozyskania nowych członków i większego zaangażowania. (abstrakt oryginalny)
Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich to m.in. rozwój społeczny związany z koniecznością budowania nowej infrastruktury. Szanse na taki rozwój daje instytucja scalenia gruntów. Skutki scalania są wieloaspektowe, wielowarstwowe i dotykają wszystkich funkcji obszarów wiejskich. Odnoszą się one zarówno do struktury przestrzennej, struktury produkcyjnej, jak i do struktury społecznej obszarów wiejskich, wpływając na ich rozwój. Niedostrzeżonym dotychczas w literaturze skutkiem scalania, o którym mowa w artykule, jest lokalna aktywność społeczna rozumiana jako wszelkiego rodzaju działania w ramach pewnej określonej przestrzeni lokalnej, mająca na celu zaspokojenie potrzeb wyrastających na podłożu lokalnym. Aktywność lokalna przy scalaniu gruntów to zarówno partycypacja społeczna, jak i inne działania w toku postępowania scaleniowego uregulowane prawnie, dające możliwości współuczestnictwa w postępowaniu scaleniowym ("współogranizacji", "współprowadzenia" postępowania, tzw. komunitaryzm). Artykuł opiera się na tezie, że aktywne działania lokalnej społeczności w ramach scalania gruntów w efekcie wspomagają zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i można je określić komunitarną koncepcją rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Lokalne grupy działania mogą realizować tzw. projekty współpracy i za ich pomocą tworzyć sieci kooperacji z innymi organizacjami tego typu. W artykule poddano analizie sieci tworzone przez LGD z województw lubuskiego oraz małopolskiego. Dążono do ustalenia różnic i podobieństw między nimi. Zadano kilka pytań: 1. Czy stosunek tych LGD z Małopolski i województwa lubuskiego, które realizują projekty współpracy do ich ogółu, jest zbliżony? 2. Jakie przesłanki przyświecały podejmowaniu współpracy, czy tylko finansowe (tj. możliwość pozyskania środków na realizację projektów), czy też inne (np. wymiana doświadczeń, wzajemna pomoc), które mogą świadczyć o gotowości LGD do budowania nieinstrumentalnych sieci społecznych? 3. Co zadecydowało o liczbie współpracujących LGD, składzie sieci? 4. Co stanowi przedmiot współpracy lokalnych grup działania? Badania (metodą case study) przeprowadzono w 2012 roku. Wykorzystano w nich dwie techniki badawcze: analizę danych zastanych oraz wywiad swobodny. Wykazano, iż między sieciami współpracy LGD zachodzą podobieństwa, ale i istotne różnice. Organizacje z Małopolski charakteryzowały się większą otwartością na kontakty społeczne z nieznanymi sobie podmiotami, częściej podejmowały współpracę z organizacjami z innych województw oraz krajów, co może wskazywać na wyższy poziom kapitału społecznego, jakim dysponują.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań była identyfikacja interwencji władz lokalnych zmierzających do pozyskiwania inwestorów zagranicznych oraz określenie czynników je determinujących. Analizowano wyniki badań ankietowych z 16 gmin woj. warmińsko-mazurskiego (z 78 uczestniczących w badaniach), które potwierdziły wzrost inwestycji zagranicznych na swoim obszarze. Wśród działań władz lokalnych dominują te, których skutkiem było podjęcie decyzji lokalizacyjnej przez inwestorów zagranicznych (55,6%). Osiągnięto to dzięki działaniom o charakterze trwałym (61,5%). Wśród badanych gmin woj. warmińsko-mazurskiego najczęstszymi czynnikami decydującymi o podejmowanych przez władze lokalne działaniach wobec inwestorów zagranicznych była chęć stworzenia dodatkowych możliwości rozwoju (22,4%) oraz świadomego kształtowania kontrolowanego rozwoju (20,7%).(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Instrumenty rozwoju lokalnego wykorzystywane w samorządach gminnych
75%
W aktualnych uwarunkowaniach prawnych najważniejsze zadania z zakresu rozwoju danego terenu przypadają gminie. Celem artykułu jest ocena zdolności finansowania inwestycji przez samorządy gminne oraz zakresu realizowanej przez te jednostki działalności inwestycyjnej. W opracowaniu zwrócono uwagę na narzędzia ekonomiczno-finansowe wspierania rozwoju gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów wydatkowych związanych z realizacją gminnych inwestycji infrastrukturalnych. Analizą objęto gminy województwa podkarpackiego, charakteryzując ich sytuację na tle pozostałych polskich gmin. Analizę przeprowadzono z uwzględnieniem podziału gmin na miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Okres badawczy obejmuje lata 2008-2013. Materiał empiryczny wykorzystany w analizie stanowiły dane Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było przedstawienie idei tworzenia Lokalnych Grup Działania (LGD) oraz zaprezentowanie poziomu ich wsparcia środkami z funduszy UE w ramach działania 413 - Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (dotyczy poddziałania 311 - Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej i 312 - Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw). W opracowaniu wskazano główne powody tworzenia LGD, jako podmiotów wspierających przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Scharakteryzowano także inicjatywę LEADER, w ramach której LGD mogły pozyskiwać fundusze na realizację lokalnych strategii rozwoju. Istotną częścią artykułu jest uwypuklenie istoty, zakresu, formy oraz wysokości pomocy oferowanej LGD w Polsce w ramach PROW 2007-2013. W artykule posłużono się techniką analizy literatury oraz desk research, wykorzystując dane ARiMR dotyczące dofinansowania LGD ze środków UE. (abstrakt oryginalny)
Zaangażowanie społeczne to jeden z podstawowych obszarów działalności przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych zgodnie z normą ISO 26000. Obszar ten obejmuje różne praktyki ukierunkowane na wsparcie społeczności lokalnej. Zatem przedsiębiorstwa mogą dokonać wyboru instrumentów, które będą najbardziej dla niech odpowiednie. Mikroprzedsiębiorstwa nie mają takiego potencjału jak większe podmioty, aczkolwiek także mogą aktywnie włączyć się w działania prospołeczne na miarę swoich możliwości. Głównym celem artykułu jest analiza obszaru CSR związanego z zaangażowaniem społecznym na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa - Centrum Finansowe Słowińscy (CFS), które ma swoją siedzibę w Policach w województwie Zachodniopomorskim. W pierwszej części artykułu przedstawiono koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu i jej obszary w ujęciu teoretycznym. Następnie w opracowaniu zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące badanego podmiotu. Ponadto dokonano przeglądu praktyk społecznie odpowiedzialnych w obszarze zaangażowanie społeczne w badanym podmiocie oraz zaakcentowano wybrane korzyści płynące z działań CSR.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.