Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wyścig zbrojeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Donald Trump jako kandydat na prezydenta publicznie głosił to, o czym wielu obserwatorów myślało po cichu: od czasu upadku Związku Radzieckiego Chiny stały się największym zagrożeniem dla jednobiegunowego świata zdominowanego przez Stany Zjednoczone. Niniejszy artykuł analizuje czynniki, które mogą mieć decydujący wpływ na wynik tych zmagań, szczególnie na względną potęgę gospodarczą adwersarzy. W czasach pokoju jest to niesłychanie istotny czynnik i jako taki ma wielki wpływ na bieżące posunięcia w dziedzinie polityki. Jest wielce prawdopodobne, że będzie on równie ważny w obecnych zmaganiach o dominację na świecie. Opracowanie dokonuje przeglądu poziomu wydatków na zbrojenia i względnej siły wojskowej obu państw. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Ekonomiczno-prawno-społeczne aspekty zdobywania przestrzeni kosmicznej
100%
Plany zdobywania przestrzeni kosmicznej były związane z wyścigiem dwóch mocarstw, z jednej strony USA, a z drugiej ZSSR. Te dwa państwa prowadziły ze sobą swego rodzaju rywalizację, która miała pokazać, kto jest potężniejszy i silniejszy. Każde z mocarstw chciało zdobyć w niej przewagę, mogąc w ten sposób zamanifestować swoją wyższość i dać odczuć konkurentowi, że jest potężniejsze. Od rozpoczęcia tego wyścigu zaczyna się prawdziwa era zdobywania kosmosu. Nagle wizje pisarzy zaczęły stawać się możliwe do osiągnięcia w rzeczywistości. Ludzkość stanęła przed nowymi wyzwaniami i problemami, z którymi przyszło jej się mierzyć. Jednym z takich zagadnień była kwestia regulacji prawnych kosmosu, wciąż wiele zagadnień pozostaje w tej materii nierozwiązanych, co w aspekcie dalszego poszerzania wypraw kosmicznych i aspiracji ludzi do osiedlania na innych planetach, w tym Marsie, rodzi wiele trudności. Rywalizacja pomiędzy dwoma blokami mocarstw doprowadziła w końcu do wysłania człowieka w kosmos, a także do lądowania na Księżycu. Efektem ostatnich kilkudziesięciu lat zdobywania kosmosu są nowe wynalazki, powstanie turystyki kosmicznej, regulacje prawne dotyczące wykorzystania przestrzeni kosmicznej, ale też problemy, takie jak handel kosmicznymi działkami, czy też śmieci. Obecnie trwają przygotowania do eksploracji Marsa. Planety, która ma więcej wspólnego z Ziemią, niż można by było przypuszczać. Prawdopodobnie istniało na niej życie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie głównych źródeł i przyczyn braku solidarności w sojuszu NATO. Zasadniczo członkowie NATO, ze względu na różnice dotyczące wyzwań gospodarczych i obronnych, przed którymi stoją, są zobligowane do wydawania na obronność stałego udziału 2% PKB. Państwa te różnią się w zakresie swych zasobów, potencjału gospodarczego, możliwości zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, czy też wielkości sił zbrojnych. Z tego powodu ważne było zastosowanie odpowiednich narzędzi pomiaru umożliwiających włączenie do modelu różnych zmiennych. Uzyskane w ten sposób wyniki estymacji mogą być następnie wykorzystane do celów porównawczych. Wcześniejsze badania w tej dziedzinie dały taką możliwość dzięki zastosowaniu modeli siły, które były budowane w taki sposób, aby łączyć ze sobą oraz mierzyć wybrane obszary gospodarki krajowej. W niniejszej pracy zaprezentowane zostały dwa modele siły. Pierwszy zastosowano w skali globalnej w celu weryfikacji, którzy gracze mają największy potencjał wpływania na sytuację na arenie międzynarodowej. Model ten ma również wykazać, czy nastąpiło przeniesienie równowagi sił na Wschód. Drugi model siły, oparty na większej liczbie zmiennych, zastosowany został do analizy państw członkowskich NATO będących jednocześnie członkami UE. Jest to region, który gromadzi większość państw członkowskich NATO oraz w którym wyzwania w zakresie problemów gospodarczych i bezpieczeństwa są szczególnie istotne zarówno dla samego sojuszu, jak i całego świata. (abstrakt oryginalny)
Ceny czołgów na współczesnych rynkach światowych są obecnie bardzo wysokie i sięgają od 1 do 2 mln USD na sztukę. Wymóg stosowania urządzeń elektronicznych wysokiej klasy powoduje, iż wiele krajów nie stać na taką kosztowną produkcję. Dar Bundeswehry dla polskiej armii w postaci starszych typów "Leopardów", pomimo dobrych intencji spowodować może ograniczenie produkcji nowocześniejszych polskich czołgów PT91 "Twardy".
5
Content available remote Pozycja Chin na międzynarodowym rynku broni
63%
Presence of the People's Republic of China in the international weapon market has been observed for decades. However, important qualitative changes can be seen in recent years. Practically till the end of the 20th century China was perceived as the producer of low quality cheap weapons. The beginning of the 21st century brought important changes. The intensive development of the People's Republic of China involves improved technological potential of this country's economy. It is also visible in the armaments industry, which is capable of producing advanced constructions. China carries out intensive activities in the international weapons market, becoming an important competitor for the existing potentates (USA, France, Great Britain, Russia). At present, China seeks buyers mainly among developing countries but it can be assumed that they aim at reaching other countries in the future. Especially that modernization of the armament industry and expansion in the international weapon market are supported by major Chinese politicians, for whom they are elements of national security system and foreign policy.
Niezależnie od wydarzeń arabskiej wiosny 2011 r. Bliski Wschód znajduje się stale w centrum zainteresowania społeczności międzynarodowej, przede wszystkim ze względu na liczne konflikty wewnętrzne oraz międzypaństwowe. Zmiany kolejnych arabskich reżimów mogą ukształtować nowe relacje między nimi oraz zmodyfikować strategiczną mapę regionu. Kraje Afryki Północnej i Zatoki Perskiej oraz Izrael nie mają jednak wielostronnej architektury bezpieczeństwa regionalnego, która regulowałaby między nimi kwestie kontroli zbrojeń i rozbrojenia. Stan ten utrzymuje się pomimo upływu dwóch dekad od końca supermocarstwowej rywalizacji USA z ZSRR. Co więcej, niejasność oraz tajność otaczające strategie obronne państw Bliskiego Wschodu utrudniają wyczerpujące badania na temat dokładnej roli przypisanej pociskom balistycznym i obronie przed nimi, jak również kwestiom nuklearnym. (fragment tekstu)
Współczesne bezpieczeństwo militarne na obszarze Azji i Pacyfiku jest kształtowane przez dwa istotne czynniki: wyścig zbrojeń między czołowymi potęgami regionalnymi oraz rozwój technologii wojskowych, określany czasami mianem "rewolucji w sprawach wojskowych" (revolution in military affairs - RMA). Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad szereg państw omawianego regionu podjęło intensywną modernizację swoich sił zbrojnych. Ze względu na uwarunkowania geostrategiczne szczególny nacisk położono na rozwój sił morskich i lotniczych. Ponieważ percepcje bezpieczeństwa omawianych państw są ze sobą ściśle związane (przyjmując w niektórych przypadkach postać "regionalnego kompleksu bezpieczeństwa"), między prowadzonymi przez nie programami zbrojeniowymi zachodzą liczne interakcje. Dlatego też można przyjąć, iż w regionie Azji i Pacyfiku odbywa się wyścig zbrojeń. (fragment tekstu)
Globalne wydatki na zbrojenia zbliżają się do trudno wyobrażalnego poziomu, 1 bln USD rocznie. Stanowi to ponad 2,5 procent światowego produktu brutto. W krajach najbogatszych wskaźnik nakładów w tej dziedzinie na 1 mieszkańca przekracza poziom 1000 USD rocznie.
Przyczyny i skutki wydatków na cele wojskowe pozostają jednym z kluczowych obszarów geopolityki i debaty publicznej. Często stwierdza się, że zwiększenie budżetu na obronność może pobudzić gospodarkę poprzez zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego. To, co powinno wówczas wystąpić, to sprzężenie zwrotne pomiędzy wydatkami wojskowymi a stanem gospodarki. Zasadniczym celem artykułu jest zbadanie wskazanej odwrotnej relacji na poziomie krajów przy użyciu niezrównoważonego zestawu danych panelowych obejmującego 173 kraje w latach 1949-2020. Zaprezentowana analiza empiryczna wskazuje, że badana relacja sprzężenia zwrotnego między wydatkami wojskowymi a wzrostem gospodarczym jest albo całkowicie nieobecna, albo co najwyżej bardzo słaba.(abstrakt oryginalny)
Chociaż już przed wybuchem II wojny światowej problem rozbrojenia był omawiany na forum międzynarodowym, zaś w okresie zimnowojennym sprawa kontroli zbrojeń, w szczególności nuklearnych stała się podstawowym tematem polityki bezpieczeństwa państw, to dopiero przełom polityczny w stosunkach Wschód-Zachód pozwolił na wprowadzenie do umów o rozbrojeniu i kontroli zbrojeń rozbudowanych mechanizmów weryfikacji.
11
Content available remote Aspekty prawne rosyjskich prowokacji zbrojnych wobec państw NATO
51%
Od momentu zaostrzenia stosunków na linii Rosja-Zachód możemy zaobserwować znaczący wzrost incydentów zbrojnych między wojskami rosyjskimi a siłami zbrojnymi państw natowski. Najczęściej dokonywane są one przez rosyjskie samoloty, które bez zgody przelatują nad terytorium państw bądź w sposób niebezpieczny zbliżają się do samolotów i okrętów natowskich, symulując nawet atak. Rezultatem jednego z takich wydarzeń było zestrzelenie 24 listopada 2015 r. rosyjskiego Su24 nad granicą turecko-syryjską. Celem pracy jest analiza incydentów z udziałem Rosjan i sił zbrojnych NATO. W szczególności zbadane zostały kwestie kwalifikacji danych wydarzeń pod względem prawnym, możliwości legalnej odpowiedzi państwa będącego ofiarą prowokacji, a także wskazane zostały mechanizmy, które mogą przyczynić się do ukrócenia tych niebezpiecznych praktyk. (abstrakt oryginalny)
Wewnątrz sojusznicza debata nad kształtem nowej koncepcji strategicznej NATO sprowokowała gorącą dyskusję nad rolą, zapotrzebowaniem na stacjonowanie i możliwościami usunięcia amerykańskiej broni nuklearnej z Europy (B61). Sub- strategiczna broń nuklearna to pozostałość zimnowojennego wyścigu zbrojeń po obu stronach żelaznej kurtyny, której arsenały do dzisiaj znajdują się na terenie pięciu państw członkowskich NATO oraz w Rosji. Polska pozycja w tej sprawie rozwijała się od cichego obrońcy status quo, poprzez zwolennika bilateralnego reżimu kontroli zbrojeń między Rosją i Stanami Zjednoczonymi do promotora multilateralnego rozwiązania "krok po kroku", bazującego na rosyjskiej wzajemności. Jednak skoro według ministra Sikorskiego B61 to "niebezpieczna pozostałość niebezpiecznej przeszłości", dlaczego nie chciano jej całkowitego, jednostronnego usunięcia z Europy? W artykule prześledzono motywacje polskiej preferencji w sprawie B61 w latach 2008-2013. Pozytywistyczną analizę usystematyzowano według trzech paradygmatów stosunków międzynarodowych: neorealizmu, liberalizmu utylitarnego i konstruktywizmu. Zweryfikowano oficjalne dokumenty, literaturę fachową oraz 21 częściowo ustrukturyzowanych wywiadów indywidualnych z przedstawicielami polskiego rządu, akademii oraz ekspertami, jak również pracownikami sztabu międzynarodowego NATO. (abstrakt oryginalny)
W czasach Leonida Breżniewa (1964-1982) Moskwa rozpoczęła budowę potężnej floty wojennej dalekiego zasięgu - w znacznej części uzbrojonej w balistyczne pociski nuklearne i napędzane energią atomową. Twórcą nowej strategii morskiej ZSRR był praktyk i teoretyk zmagań morskich admirał Siergiej Gorszkow. Największe sukcesy w dziedzinie zbrojeń morskich osiągnięto w latach 70. XX w., kiedy radziecka marynarka wojenna stała się drugą po USA potęgą morską. Do połowy lat 70. Moskwa zgromadziła flotę składającą się niemal z 1400 jednostek wszystkich klas, m.in.: 120 dużych okrętów nawodnych i 188 podwodnych, w tym 46 wyposażonych w jądrowe pociski strategiczne. W latach 80. XX w. budowa floty wojennej była kontynuowana, jednak ze względu na kurczące się środki ze znacznie mniejszym rozmachem. Wyścig zbrojeń morskich, oprócz zaakcentowania swoich ambicji, nie przyniósł Moskwie wymiernych korzyści. ZSRR tak naprawdę nigdy nie przestał być mocarstwem stricte lądowym, a budowana ponad stan i potrzeby flota stała się kolejnym obciążeniem i tak skrajnie napiętego budżetu państwa radzieckiego. (fragment tekstu)
Niedawno zostały wznowione rozmowy rozbrojeniowe między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Społeczność świata żywo interesuje się ich wynikiem. Czy doprowadzą one do ograniczenia wyścigu zbrojeń, przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa światowego, czy też zakończą się kolejnym fiaskiem? W środkach masowego przekazu i w literaturze fachowej można spotkać wiele analiz przyczyn niepowodzenia dotychczasowych rozmów rozbrojeniowych między USA i ZSRR. Wskazuje się w nich na następujące czynniki: różnice ideologiczne, ścieranie się dwóch systemów społeczno-politycznych, osobiste przekonania poszczególnych polityków, chęć zapewnienia bezpieczeństwa swojemu narodowi, rozbieżności w ocenie potencjału militarnego strony przeciwnej i wiele innych. Poszczególni autorzy różne przyczyny uznają za decydujące, rzadko jednak wskazuje się na panujące stosunki ekonomiczne, które jak sądzimy stanowią rzeczywistą podstawę wszelkich działań (również politycznych). Wiadomo, iż źródeł niepowodzenia wszelkiego rodzaju porozumień należy szukać w sprzecznościach interesów między partnerami. Sądzić więc można, że również między USA i ZSRR występuje różnica interesów w dziedzinie rozbrojenia. Z drugiej jednak strony oczywistym wydaje się fakt, iż jedną z najważniejszych zasad działania rządów jest dążenie do zapewnienia jak największego dobrobytu obywateli, tak w danym momencie, jak również w bliższej i dalszej przyszłości. Można więc przyjąć, iż sprzeczność interesów między wielkimi mocarstwami w dziedzinie rozbrojenia polega przede wszystkim na tym, że w jednym z nich wydatki zbrojeniowe przyczyniają się do lepszej realizacji tej naczelnej zasady działania każdego rządu, a w drugim nie. Potwierdzenie tak sformułowanej tezy stanowi cel niniejszej pracy. (fragment tekstu)
15
45%
This is a response to Joffe (this issue) and aims to demonstrate that economics needs theory that is developed in collaboration with real-world data and that approaches utilised in other disciplines may be transferred to enable this goal. Building better theory will enable improved explanation of economic phenomena to aid the understanding of causation in interacting systems. In turn, this will allow more effective application to policy problems as such theory can inform intervention within these systems. With poor theory, data collection, analysis and interpretation can all be misdirected and misleading. This paper has suggested carrying out multimethod research, combining within-case analysis and cross-case analysis. The within-case in-depth study can provide evidence of causal mechanisms while the cross-case analysis can demonstrate the distribution of causal patterns. Additionally, set-theoretic within-case and cross-case methods are proposed, as they enable the analysis of mechanisms and 'conjunctural causation', both characteristics of causal systems. (fragment of text)
16
Content available remote Evidence and the Micro-Foundations of Economic Growth
45%
A theory for a phenomenon needs to explain its main empirical features. In the case of modern economic growth, these include the times and places where it has occurred, its magnitude, the distinction between cutting-edge and catch-up growth, and the uniformity of the growth process despite major cultural and institutional heterogeneity. I summarise the historical record to characterise the explanandum, then review the main theoretical perspectives. I find that most leading theories fail to explain the main observed features of modern economic growth. In particular, the magnitude of growth and other key characteristics suggest the need for a systems analysis. An implication is that the economy is driven by interacting economic forces, rather than being merely reactive to external non-economic influences such as preferences and technology. (original abstract)
Jednym z zasadniczych elementów polityki zagranicznej jest siła. A jednym z najważniejszych atrybutów siły - broń. Obawa przed osiągnięciem przewagi przez przeciwników doprowadziła do "wyścigu zbrojeń". Strach przed całkowita zagładą - do kontroli zbrojeń. Stany Zjednoczone są jednym z państw, które odegrały znaczącą rolę w procesie ograniczenia posiadanego potencjału wojskowego. Ich stanowisko w tej kwestii ewoluowało. Po okresie konfrontacji nastąpiła reorientacja polityki w kierunku negocjacji. Obecnie podstawowe strategie dotyczące przeciwdziałania zagrożeniu militarnemu i zabezpieczeniu bezpieczeństwa to: wszelkie inicjatywy podejmowane w zakresie nieproliferacji broni jądrowej powinny dostosować politykę obronną, technologie oraz strategie i operacje wojskowe do poprawy zdolności USA do zapobiegania zdobywaniu tego rodzaju broni przez inne państwa oraz, w razie potrzeby, do ochrony przed zagrożeniem ze strony państw nuklearnych; współpraca z państwami byłego Związku Radzieckiego w celu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego poprzez eliminację lub redukcję arsenału nuklearnego byłego przeciwnika. Bez względu na ostateczny kurs polityki w tej kwestii, Stany Zjednoczone nadal posiadać będą znaczący wpływ na bieg spraw określających podstawowe kwestie związane z przyszłym kształtem bezpieczeństwa międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.