Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wyższe szkoły techniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Współcześnie zarządzanie projektem jest fundamentem rozwoju różnych organizacji w zmieniającym się, globalnym środowisku. Metoda ta jest bardzo popularna w rozwiniętych krajach europejskich, a w Polsce popularność zyskuje na przestrzeni ostatnich 10 lat. W innych krajach rozwijających się na świecie, projekty stają się również bardzo ważną częścią gospodarki. Ta sytuacja ma miejsce między innymi w Chinach. Celem artykułu jest analiza chińskich uniwersytetów, na przykładzie HUST (Huazhong University of Science and Technology), w kontekście systemu zarządzania projektami oraz porównanie podejść tam stosowanych do najbardziej popularnych metod w krajach europejskich. Obecnie Chiny wyróżniają się w świecie w zakresie reform realizowanych w obszarze systemów szkolnictwa wyższego i innowacji. Wielkość inwestycji i uzyskanych efektów ekonomicznych stawia ten kraj w czołówce na świecie w tej dziedzinie. Tym ważniejsze jest podejmowanie prób wyjaśnienia i zrozumienia zjawisk zachodzących w tym kraju. Chińskie uniwersytety często realizują bardzo duże projekty, co wynika zarówno z wielkości państwa, jak i ilości mieszkańców. Analizując sytuację na podstawie HUST widać było wykorzystanie metod zarządzania projektami, podobnych do Unii Europejskiej. Istnieją również różnice wynikające z kultury zarządzania projektami. Artykuł oparty jest na badaniach i informacji zebranych w chińskich uniwersytetów, zwłaszcza HUST. Wiedza i zdobyte informacje pozwoliły na opisanie roli projektów w badanej uczelni i ogólnie porównać. (abstrakt oryginalny)
RESEARCH OBJECTIVE: The aim of the paper is to evaluate the experience resulting from the use of simulation games as supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The main problem raised in the article concerns the effectiveness of simulation games as a method of supporting entrepreneurial attitudes at technical universities. The article provides an overview of selected literature and presents the authors' experience in using simulation games. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The first part presents selected aspects of entrepreneurship and simulation games. The next part presents the results of a case study on the use of simulation games in Poland. As a result, the final part formulates conclusions regarding this issue for the future. RESEARCH RESULTS: Knowledge and usefulness of a simulation game as an entrepreneurship education method among students of technical universities have been indicated. Conclusions have been formulated pointing to high effectiveness and usability of simulation games in supporting entrepreneurial attitudes. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: The studied method of entrepreneurship education seems to be extremely interesting for students of technical universities and should be further developed as an innovative educational solution. (original abstract)
Celem opracowania jest prezentacja roli pełnionej przez jednostki wspierające zarządzanie projektami w uczelniach publicznych. Dążąc do realizacji tak postawionego celu, wykorzystano metody analizy źródeł literaturowych i danych statystycznych udostępnionych w bazie KSI SIMIK 07-13 oraz badanie ankietowe. W artykule przedstawiono projekty unijne jako istotny element kształtowania rozwoju publicznych uczelni technicznych w Polsce. Następnie omówiono w nim główne zadania jednostek wspierających zarządzanie projektami. Zaprezentowano także analizę danych uzyskanych w trakcie badania ankietowego dotyczącego zarządzania projektami unijnymi w publicznych uczelniach technicznych w Polsce. Respondentami byli kierownicy projektów unijnych realizowanych przez publiczne uczelnie techniczne w perspektywie finansowej 2007-2013. W wyniku przeprowadzonych analiz wskazano na istotną rolę jednostek wspierających zarządzanie projektami w publicznych uczelniach technicznych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
4
75%
Celem opracowania jest prezentacja mierników służących do oceny efektów realizacji projektów unijnych w publicznych uczelniach technicznych w Polsce. Do realizacji tak postawionego celu wykorzystano metody analizy źródeł literaturowych i danych statystycznych udostępnionych w bazie KSI SIMIK 07-13 oraz badanie ankietowe. W artykule przedstawiono projekty unijne jako istotny element realizacji celów w uczelniach publicznych. Omówiono niektóre aspekty pomiaru dokonań szkół wyższych w Polsce. Ostatnia część tekstu prezentuje analizę danych pierwotnych zgromadzonych w trakcie przeprowadzonego badania ankietowego dotyczącego zarządzania projektami unijnymi przez publiczne uczelnie techniczne. Respondentami byli kierownicy projektów unijnych zrealizowanych w publicznych uczelniach technicznych w perspektywie finansowej 2007-2013. W wyniku analiz określono główne mierniki wykorzystywane w pomiarze dokonań w projektach unijnych realizowanych w publicznych uczelniach technicznych w Polsce(abstrakt oryginalny)
Marketing w szkolnictwie wyższym odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu nowych studentów. Budowanie świadomości i postrzeganie potencjalnych studentów może skutecznie wpłynąć na wynik rekrutacji kandydatów na studia. W artykule przedstawiono badania dotyczące identyfikacji trudności i barier wdrożenia modelu marketingowego w Politechnice Wrocławskiej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą przybliżenia i wyjaśnienia związków przedwojennej inwestycji rządowej - Centralnego Okręgu Przemysłowego - z utworzoną już w kilka lat po II wojnie światowej rzeszowską uczelnią techniczną. Ówczesna Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która z czasem usamodzielniała się, ewoluowała i przekształcała się w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w końcu w Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, miała u swoich podstaw koncepcję uczelni ściśle powiązanej z miejscowym przemysłem, to jest z firmami z całego regionu Polski południowo-wschodniej. Ta dwustronna relacja została utrzymana przez cały czas PRL i nadal jest ważnym elementem strategii Politechniki Rzeszowskiej. Właśnie idea uformowania naukowo-dydaktycznego ośrodka wyniknęła z zapotrzebowania na dobrze przygotowane na miejscu, specjalistyczne kadry inżynierskie. Tekst ukazuje kolejne etapy formowania Centralnego Okręgu Przemysłowego - swego rodzaju polskiej wersji keynesowskiego interwencjonizmu oraz amerykańskiego New Deal'u - i w skrócie opisuje największe i najważniejsze inwestycje tego okresu. Przypomniano również niemałe spory i kontrowersje wokół samej koncepcji, ale też bieżącej oceny COP, poniesionego wysiłku, kosztów i rezultatów. Tym niemniej bezdyskusyjnym, trwałym skutkiem zamysłu rozbudowy własnego, nowoczesnego przemysłu, stała się współczesna Politechnika Rzeszowska, obecnie - już od kilku lat - uczelnia o statusie uniwersytetu technicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano współczesne działania promocyjne uczelni technicznej posiadającej w swej strukturze wydział ekonomiczny (Wydział Zarządzania i Marketingu). Rozważania oparto na przykładzie Politechniki Rzeszowskiej. Działania promocyjne zaliczono do kilku grup: dystrybucja drukowanych materiałów reklamowych i gadżetów, reklama poprzez własną stronę internetową i różne inne formy reklamy internetowej, reklamę zewnętrzną, udział w targach edukacyjnych, prezentacje w szkołach ponadgimnazjalnych, udział w imprezach organizowanych, między innymi przez Urząd Miasta Rzeszowa, współpracę z mediami. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę zmian kierunków studiów w wyższych szkołach technicznych, które realizują kształcenie dla potrzeb gospodarki i przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie w okresie transformacji ustrojowej. Celem pracy jest wyznaczenie różnych typów kierunków studiów funkcjonujących w wyżej wymienionych uczelniach. Kryterium ich wydzielenia będzie analiza liczby studentów stacjonarnych i zaocznych PK i AGH od 1980 do 1999 roku. Analiza ta została poprzedzona porównaniem wyższych szkół technicznych i uniwersytetów w Polsce pod względem liczby studentów i zatrudnionych nauczycieli akademickich od 1955 roku.(fragment tekstu)
Artykuł omawia rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Zaprezentowano jaką rolę w tym rozwoju ma szkolnictwo wyższe na przykładzie jednej z krakowskich uczelni Akademii Górniczo-Hutniczej.
Dla rozwoju gospodarczego Polski XIX wieku istotna była kwestia rozwoju przemysłu, dróg lądowych, wodnych, budownictwa itd. Sytuacja ta, powodowała z kolei gwałtowne zapotrzebowanie na kadry techników o odpowiednich kwalifikacjach, których liczba w owym czasie była stosunkowo niska, lub stan ich wykształcenia był niewystarczający. W artykule omówiono działalność (twórcy szkoły, założenia programowe, liczba słuchaczy, itd.) trzech szkół technicznych: Instytutu Politechnicznego, w tym powstałej w 1825 roku Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, założonego w 1862 roku Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego w Puławach oraz Instytutu Politechnicznego w Warszawie im. Cara Mikołaja II powstałego w 1898 roku. Podstawowym założeniem tych uczelni była próba wykształcenia rodzimych kadr technicznych, legitymujących się dyplomem szkoły wyższej, w celu przeciwdziałania zamierzonej polityki pozbawienia młodzieży możliwości edukacji technicznej w Królestwie Polskim.
Artykuł przedstawia wyniki badań ankietowych ukierunkowanych na analizę preferencji przedsiębiorców i innych jednostek w stosunku do wykształcenia kierunkowego absolwentów uczelni technicznych. Celem opracowania jest określenie oczekiwań pracodawców w aspekcie kierunków nauczania oferowanych przez szkoły wyższe. Spośród stosowanych empirycznych metod badawczych wybrano metodę badań ankietowych, która charakteryzuje się podejściem nomotetycznym, nastawionym na poszukiwanie uogólnionych sądów, praw i reguł dla pewnej klasy sytuacji lub zdarzeń. Przed przystąpieniem do badań wybrano arbitralnie 19 kluczowych branż, zintegrowanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa świętokrzyskiego, w tym te powiązane z oferowanymi kierunkami studiów m.in. na Politechnice Świętokrzyskiej. Opracowano kwestionariusz ankiety, który rozesłano do 141 pracodawców z województwa świętokrzyskiego. Zgromadzone dane ilościowe poddano analizie, a następnie przedstawiono w postaci graficznej, dyskusji i wniosków końcowych. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystując roczne dane z lat 2000-2019, poddano analizie efekty studiów na kierunkach technicznych i ekonomicznych dla Polski. Okazało się, że długookresowe efekty edukacyjne (w poziomie) są lepsze dla kierunków technicznych jako czynnik wzrostu regionalnego produktu oraz zmniejszenia liczby osób bezrobotnych. Oddziaływanie krótkookresowe (w pierwszych różnicach) na wzrost regionalny i bezrobocie jest negatywne, niezależnie od kierunku studiów. Ponieważ studiowanie na obu kierunkach ma niekorzystne efekty dla zmiennej edukacyjnej w pierwszych różnicach, to może świadczyć o niewystarczającej jakości inwestycji w zasoby kapitału ludzkiego.(abstrakt oryginalny)
This article presents a qualitative study of lifelong learning (LLL) requirements of university employees from the Warsaw University of Technology (WUT) and the Budapest University of Technology and Economics (BME). The main aim of the study was to gain understanding of young people expectations and attitudes towards LLL. Aims of the study included: identification of employees' requirements in terms of LLL; identification of education activities and employee perception of university activities. Data for the study were gathered in individual interviews. The same, standardized openended questions were used in both institutions to allow comparison of the results. Interview questions concerned the willingness of participation in LLL, education forms, areas of education and perception of the university. The participants of the interviews were 24 young people from the WUT and BME. Research shows that there are no significant differences between Polish and Hungarian representatives who are eager to learn and have many interests and positive features; however, they have high requirements and expectations. This research will allow to prepare informative and effective LLL universities' strategies. (original abstract)
W Polsce na uczelniach technicznych kształci się na różnych kierunkach. Według nowych standardów na każdym z nich w tzw. grupie przedmiotów podstawowych znajduje się matematyka z określonymi treściami nauczania (MSW, Standardy nauczania). Każdy z kierunków ma inny zakres treści nauczania z matematyki. Przeglądając programy nauczania z matematyki wielu uczelni, można zauważyć, że sprowadzają się one jedynie do rozszerzenia treści zawarte w standardach. Brakuje w nich postawienia szczegółowych celów nauczania oraz metod i kryteriów oceniania. W pracy przedstawię propozycję unifikacji programu nauczania oraz metodę oceniania dla przedmiotu matematyka na uczelniach technicznych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Adaptation of the "7 Rights" Model to Education of Logistics Engineers
63%
The article presents the authors' original concept concerning the "7R" model in education of engineers of logistics at the higher education level with practical profile. The concept is based on classic optimizing solutions used in logistics processes. The paper tries to reorganize the education system of logisticians and adjust it to the needs of the labour market by applying innovative solutions, which activate all the system's stakeholders at the same time and level.(original abstract)
This chapter reports results of a study on the growth pattern of university spin-off firms. It includes an analysis of obstacles faced by these firms at different ages and of impacts of external factors on growth, i.e. support and knowledge networks. Delft University of Technology (The Netherlands) serves as an example of technical universities in Northwest Europe that have adopting a low selective model in the early years of the incubation strategy. This model implies a relatively slow growth of a large part of the spin-offs. It appears that obstacles to growth tend to be concerned with shortages in knowledge and skills in market issues and in management. In addition, market-related obstacles tend to be most resistant to disappear with age compared with other obstacles. Overall, the reduction rate of obstacles is 65.0% after six years, but it is 100% among highly innovative spin-offs. Networks enabling a certain diversity in knowledge that flows through the network tend to have a positive impact on growth. These are loose networks, weak networks, and networks of partners with a somewhat heterogeneous background and partners located at a relatively large distance from the spin-off firm. A positive influence on growth is also true for a mix of conventional support and added value support. The chapter briefly concludes with recommendations for an improved support to spin-offs and with some future research paths. (original abstract)
Artykuł zawiera prezentację wyników badań potrzeb użytkowników informacji w politechnikach w Polsce. Badania te pozwoliły określić rejestr instytucjonalnych i indywidualnych użytkowników informacji oraz charakter ich potrzeb, a głównie niezbędny zestaw wydawnictw, którymi powinien dysponować ośrodek informacji w wyższej uczelni technicznej. Badania pozwoliły również sformułować wskazówki, dotyczące form i metod obsługi użytkownika informacji oraz występujące w tym zakresie niedociągnięcia. (abstrakt oryginalny)
Płeć a perspektywa zatrudnienia po ukończeniu uczelni technicznej - lata 2012-2016 Kwestia kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego w kontekście zapotrzebowania i wymagań rynku pracy stanowi niezwykle istotny problem analiz zarówno teoretycznych, jak i empirycznych. Celem artykułu jest przebadanie sytuacji zawodowej osób, które ukończyły uczelnię o profilu technicznym. Kluczową zmienną braną pod uwagę w toku analiz porównawczych stanowi płeć. Dane empiryczne pozyskano w rezultacie badania sondażowego metodą CAWI wśród osób, które ukończyły Politechnikę Gdańską. Badanie przeprowadzono pięciokrotnie w latach 2012-2016 łącznie na próbie liczącej ponad 5 tys. respondentów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, dotyczące motywacji podejmowania decyzji związanej z wyborem kierunku kształcenia w odniesieniu do oczekiwań respondentów o możliwościach późniejszej kariery zawodowej. Badania przeprowadzono wśród studentów Politechniki Śląskiej na Wydziale Górnictwa i Geologii na jednej specjalności dla semestrów IV i VI. Pozwoliły one na uzyskanie wiedzy z takich zagadnień jak: motywacja do kształcenia na wyższej uczelni, postrzeganie szans i pewności zatrudnienia w górnictwie po ukończeniu studiów czy też chęć dalszego kształcenia. Uzyskane informacje umożliwiły również próbę prześledzenia wzajemnych relacji pomiędzy potrzebami a motywacjami i wartościami, które to w głównej mierze określają cele życiowe jednostki.(abstrakt oryginalny)
Realizację strategii rozwoju publicznych uczelni technicznych determinuje wiele zmiennych, jedną z nich jest poziom zarządzania projektami unijnymi, który wpływa na efektywność absorpcji środków unijnych. Celem opracowania było zidentyfikowanie i analiza strategicznego podejścia publicznych uczelni technicznych do zarządzania projektami unijnymi. W tym celu wykorzystano metody analizy źródeł literaturowych oraz wielokrotne studium przypadku. Jednostką analizy były publiczne uczelnie techniczne, natomiast badanym przypadkiem strategia rozwoju odnosząca się do zarządzania projektami unijnymi. W toku badań stwierdzono, że koncepcja strategicznego podejścia do zarządzania projektami powinna znaleźć zastosowanie w uczelniach technicznych zorientowanych na zintensyfikowanie absorpcji środków unijnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.