Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wydarzenia kulturalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Notting Hill - w cieniu prawdziwego karnawału
100%
Celem artykułu jest prezentacja największego ulicznego karnawału Europy, który odbywa się w Londynie. Każdego roku pod koniec sierpnia to masowe wydarzenie gromadzi ponad milion odwiedzających osób, które chcą uczestniczyć w kolorowym, hałaśliwym i roztańczonym pochodzie przemierzającym wąskie ulice Notting Hill. Autor przedstawi ponad pięćdziesięcioletnią historię karnawału oraz towarzyszące mu tło polityczne, społeczne i kulturowe. Co więcej, współczesny karnawał zostanie zaprezentowany w szerszej perspektywie, która oznacza osadzenie go na tle bogatej tradycji karnawałowej średniowiecza i renesansu. Wyszczególnione zostaną najbardziej symptomatyczne cechy współczesnego karnawału i zestawione z istotą klasycznych przedsięwzięć tego typu. Autor spróbuje odpowiedzieć na pytanie ile "prawdziwego karnawału jest w dzisiejszym karnawale". Omówione zostaną ponadto turystyczne implikacje organizowanego wydarzenia, ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które wpływają na masowe uczestnictwo w karnawale (abstrakt oryginalny)
Aby zachęcić do intensywniejszych dyskusji między różnymi dziedzinami interdyscyplinarnymi i zsyntetyzować różnorodność wydarzeń biznesowych w spójne ramy, które zwiększają zrozumienie w nieprzewidywalnym świecie spotkań stowarzyszeń i wydarzeń korporacyjnych, musimy skoncentrować się na pieniądzach. Głównym celem napisania tego artykułu było opracowanie wartości wydarzeń w różnych perspektywach. W szczególności wiąże się to z drugą najważniejszą kwestią po interakcjach z ludźmi, czyli z wpływem wydarzeń na biznes. Przemysł spotkań wpływa na rozwój gospodarczy krajów; pomaga również zwiększyć wskaźnik zatrudnienia w regionach, w których jak dotąd rozwój szeroko rozumianej turystyki okazał się problematyczny. Zaleca się nie tylko rozważenie jego możliwości, ale także zintensyfikowanie działań związanych z jego promocją, zarządzaniem i organizacją. Zarządzanie przemysłem spotkań jako nowe i innowacyjne zjawisko ujawnia różne luki w jego rozwoju systemowym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zależnościom między kształtowaniem programów artystycznych poprzez wykorzystanie najnowszych mechanizmów zarządzania dziełami teatralnymi a rozwojem turystyki eventowej, związanej z festiwalami teatralnymi i pokazami premierowymi sztuk. Problematyka badawcza poddana została analizie opartej na przyjętych kategoriach opisu i rozumienia turystyki kulturowej, której motywację stanowi potrzeba uczestnictwa w aktualnych wydarzeniach artystycznych przez osoby zawodowo zajmujące się z teatrem, jak i uczestników nieprofesjonalnych. Obserwacja sposobów konstruowania oferty festiwalowej i repertuarowej skłania autorkę do przekonania, że wzmożona współpraca między europejskimi ośrodkami teatralnymi prowadzi do zawężenia oferty teatralnej i tym samym ma wpływ na turystykę teatralną. Powszechnie widoczna tendencja do koprodukowania spektakli, a także stosowanie rozwiązań bazujących na nowych technologiach w pokazywaniu dzieł teatralnych, które nie wymagają przestrzennej jedności aktorów i widzów, stanowią główny punkt odniesienia opisanych w artykule zagadnień. Wykorzystane przykłady dotyczą praktyk stosowanych w wiodących europejskich ośrodkach teatralnych i przy organizacji znaczących festiwali, a krytyczna refleksja służy zainicjowaniu szerszej dyskusji na temat wzajemnej korelacji między polityką kulturalną, modelami zarządzania kulturą i turystyką kulturową. (abstrakt oryginalny)
4
75%
W Polsce z roku na rok rośnie liczba najróżniejszych eventów kulturowych organizowanych w najodleglejszych częściach naszego kraju, wokół coraz bardziej interesujących i rzadko eksploatowanych tematów. Coraz częściej też pytani o przyczynę odwiedzenia konkretnego miejsca podajemy chęć uczestnictwa w odbywającej się tam imprezie. Rosnąca mobilność rodaków przekłada się na rozwój turystyki eventowej. Jednym z częściej wymienianych gatunków eventu jest bardzo popularna forma festiwalu. W niniejszej pracy więc przyjrzę się czym jest, a czym nie jest festiwal oraz czym dokładnie różni się od szerszego pojęcia określającego cały ruch turystyczny w tym sektorze, czyli eventu. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Ze względu na duże zainteresowanie społeczne za ważne wydarzenia zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji uważa się: 1) letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; 2) półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; 3) inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA. Powyższy katalog stanowi listę wydarzeń, które muszą być bezwzględnie traktowane jako ważne wydarzenia. Nie jest to jednak katalog zamknięty, ponieważ może ulec rozszerzeniu w drodze rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W ramach niniejszych rozważań postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy Igrzyska Europejskie, które będą organizowane w Małopolsce w roku 2023 stanowią istotne wydarzenie społeczne, które powinno być nadawane w telewizji otwartej. W ramach artykułu zostaną przedstawione i przeanalizowane problemy związane z zarządzaniem wielkimi wydarzeniami oraz aspektami organizacyjnymi. Wykorzystana zostanie w głównej mierze metoda dogmatyczno-egzegetyczna mająca na celu analizę aktualnych regulacji prawnych w tym obszarze. Praca ma na celu wykazanie oryginalność prezentowanego materiału. Zastosowana metoda polegająca w głównej mierze na analizie aktów prawnych oraz uzyskane rezultaty wykażą, czy postawiona w tytule hipoteza jest prawdziwa. (abstrakt oryginalny)
Logistyka wydarzeń kulturalnych jest kluczowym (obok jakości) aspektem decydującym o sukcesie przedsięwzięcia takiego jak np.: symfoniczny koncert plenerowy dla szerokiej publiczności, objazdowa wystawa dzieł sztuki etc. Praktyka pokazuje, iż pracownicy instytucji artystycznych polegają głównie na swoim doświadczeniu i intuicji, niż wiedzy z zakresu event management. W artykule omówione zostają podstawowe pojęcia z zakresu instytucji kultury, przedstawiona lista kontrolna, która może zostać wykorzystana podczas planowania logistyki wydarzeń artystycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było zaprezentowanie roli wydarzenia teatralnego w rozbudzaniu różnorodności myślenia u dzieci i młodzieży z grup ryzyka. Metodą wykorzystaną w trakcie badań był sondaż diagnostyczny. Wykorzystano narzędzia badawcze w postaci testów myślenia badających różnorodność poznawczą. Narzędzia badawcze skierowane były do uczestników teatralnego wydarzenia artystycznego realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. W badaniach wzięło udział 112 osób. Grupą badawczą byli uczniowie jednej ze szkół podstawowych powiatu wałbrzyskiego, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w teatralnym wydarzeniu artystycznym pt.
Turystyka festiwalowa jest jednym z najważniejszych aspektów wpływających na rozwój turystyczny obszarów, na których są one organizowane. Festiwale odbywają się niemal na całym świecie, są coraz częściej wybierane jako forma spędzania czasu wolnego, a ich różnorodność oraz bogaty zasób atrakcji przeznaczonych dla uczestniczących w nich osób ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby turystów, którzy poza uczestnictwem w wydarzeniu, będą mieli także możliwość poznania danego regionu pod kątem jego zasobów kulturowych, historycznych itp. W artykule omówiona została historia Festiwalu Woodstock w Polsce oraz dokonany został opis tego wydarzenia. Głównym celem artykułu jest przedstawienie oceny wpływu turystyki festiwalowej na rozwój miasta Kostrzyna oraz na działalność lokalnych przedsiębiorstw handlowych i usługowych związaną z organizacją festiwalu. W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań ankietowych, w której respondenci dokonali oceny rozwoju infrastruktury turystyczno-usługowej i technicznej, oceny działań władz samorządowych związanych z organizacją festiwalu oraz zapewnieniem bezpieczeństwa, zmian w zachowaniu mieszkańców miasta w okresie trwania festiwalu, zmian w obrotach oraz korzyści dla przedsiębiorców oraz korzyści wynikających z organizacji samego festiwalu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Corrida de toros jako atrakcja turystyczna
75%
Artykuł jest próbą oceny jednego z najbardziej kontrowersyjnych hiszpańskich zwyczajów - corridy de toros, jako atrakcji turystycznej. W pracy przedstawiono podstawowe informacje o korridach (ich historię, rodzaje, fazy, terminologię z nimi związaną) oraz scharakteryzowano najważniejszych z nich. Następnie dokonano przeglądu wybranych przewodników turystycznych po Hiszpanii, dostępnych na rynku polskim po 1974 r., pod kątem prezentowanych w nich informacji o korridach. Na koniec autorki przeanalizowały wykorzystanie informacji o korridach przy tworzeniu ofert turystycznych przez trzy największe biura podróży działające na rynku polskim w 2012 i 2013 roku. (abstrakt oryginalny)
Chcąc pełnić swą misję społeczną określoną w nowej definicji przyjętej przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), muzea muszą dostosować się do zmian zachodzących w społeczeństwie, co wymaga m.in. umiejętności efektywnego korzystania z nowoczesnych kanałów komunikacji, jakimi są media społecznościowe. Celem artykułu jest ocena możliwości wykorzystania mediów społecznościowych w działalności muzeów. Ocena została dokonana na podstawie wypowiedzi zebranych w czasie wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z dyrektorami czterech muzeów działających na terenie województwa dolnośląskiego. Spośród czterech głównych czynników decydujących o możliwości wykorzystania mediów społecznościowych przez muzea respondenci najwyżej ocenili potencjał techniczny, dużo gorzej zasoby ludzkie i organizacyjne, a najgorzej - dostępne środki finansowe, których brakuje w budżetach badanych muzeów.(abstrakt oryginalny)
Among the popular music festivals operating in Poland in the last forty years, two of them played a special role, especially for their young recipients of amplified music. The first of them was the Rock Festival in Jarocin (it had different names) functioning in the years 1980-1994, so still in the period of communist authorities. Reactivated in 2005, it recently operates under the name Jarocin Festival and uses the legend of the event from the 1980s. In the new socio-political conditions, the second important event, the Pol'and'Rock Festival (called Woodstock Station in 1995-2017), began to function in 1995, which in the late 1990s exceeded 100,000 participants and became the largest popular music event in Poland. The aim of the study is to characterise the impact of these two important popular music festivals in Poland at the turn of the second and third decade of the 21st century in the spatial and socio-cultural dimensions on the community of its participants. Referring to the traditional chorological paradigm of human geography, an analysis of the differentiation of the territorial impact of festivals was made, and using patterns immersed in social geography-oriented music research, factors motivating to participate in festivals were determined.(original abstract)
12
Content available remote Resources and Opportunities for the Development of Event Tourism in Ukraine
63%
Artykuł poświęcony jest wydarzeniom turystycznym na terenie Ukrainy, głównie o charakterze kulturalnym, które mogą sprzyjać rozwojowi turystyki przyjazdowej. Wyniki zawarte w artykule pomagają wzmocnić i syntetyzować podstawową wiedzę o wydarzeniach, ich wpływ na obraz miejsca przeznaczenia, a także ogólny obraz turystyczny Ukrainy. W niniejszym opracowaniu autorzy próbowali uniknąć zwykłej prezentacji wydarzeń turystycznych związanych wyłącznie z najbardziej znanymi miastami ukraińskimi, takimi jak Kijów, Lwów czy Odessa, ponieważ wydarzenia turystyczne na Ukrainie mają znacznie większą bazę - na przykład festiwale etnograficzne, które w ostatnich latach zaczęły ewoluować z inicjatywy niektórych lokalnych ekspertów i gromadzą dużą liczbę odwiedzających, będąc magnesem dla turystów. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wydarzenia kulturalne w mieście poprzemysłowym. Przykład Łodzi
63%
Artykuł prezentuje wydarzenie kulturalne, które odbyły się w Łodzi w latach 2004-2011. Zostały one podzielone ze względu na czas organizacji oraz podejmowaną tematykę. Autorki podjęły także próbę określenia znaczenia wydarzeń kulturalnych w życiu miasta - ich roli w rozwoju turystyki i promocji Łodzi oraz przemian zachodzących w przestrzeni wewnętrznej miasta. Podsumowanie artykułu stanowi macierz potencjału promocyjnego łódzkich wydarzeń kulturalnych, która została skonstruowana w oparciu o trzy czynniki: możliwości rozwojowe wydarzenia, jego znaczenie w promocji miasta oraz nakłady finansowe, jakie samorząd lokalny na nie przeznacza.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Gospodarka Krakowa na tle polskich metropolii
63%
Kraków, będący drugim pod względem ludności miastem Polski, ze względu na swe walory historyczne jest stosunkowo szeroko rozpoznawany, także poza granicami kraju. Dla wielu ludzi ma on niezaprzeczalną wartość sentymentalną, dla większości jest atrakcyjny turystycznie. Celem tego artykułu jest nakreślenie sytuacji gospodarczej Krakowa na tle trzech pozostałych największych miast Polski oraz odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu Kraków wyróżnia się spośród nich pod względem gospodarczym. Tekst opiera się na krótkiej analizie porównawczej czterech największych miast Polski, w tym Krakowa. W artykule użyto ogólnodostępnych danych, zaczynając od powszechnie stosowanych wskaźników rozwoju gospodarczego, takich jak PKB, PKB per capita i danych o rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Następnie wzięto pod uwagę miejskie finanse, co pozwoliło uzupełnić obraz badanych gospodarek. Uwzględniono także dane na temat społeczności akademickiej badanych miast, która wydaje się ważna z punktu widzenia nowoczesnych sektorów gospodarki. W końcowej części zbadano ruch turystyczny i wydarzenia kulturalne, co okazało się bardzo pomocne w ukazaniu specyfiki Krakowa. (fragment tekstu)
Powiązanie sportu i kultury obecne jest od początków istnienia człowieka aż do dziś i bywa współcześnie akcentowane w działalności wielu instytucji i organizacji, co pokazały liczne powyższe przykłady. Wydaje się jednak, że wszystkie te działania mają jednak charakter dość doraźny i chaotyczny a kultura i sport bywają postrzegane jako obszary wzajemnie konkurencyjne, zwłaszcza w kwestii podziału pomiędzy nie publicznych pieniędzy. Być może pewnym rozwiązaniem sprzyjającym koordynacji współpracy oraz sprawiedliwego finansowania kultury i sportu jest powiązanie ich na najwyższym szczeblu, czego dokonano na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie działa Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu (Department for Culture, Media and Sport - DCMES), które zajmuje się łącznie kulturą, sportem, turystyką, mediami i równością. Niezależnie jednak od kwestii organizacyjnych aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem ludzkiej kultury, dlatego naturalnym jest, że sport znajduje się w polu zainteresowania instytucji kultury a wydarzenia artystyczne towarzyszą tym sportowym i są zapraszane na stadiony. Z pewnością pomaga to w kształtowaniu wszechstronnie rozwiniętego człowieka w duchu starożytnego ideału kalokagatii. Pamiętać jednak należy, że w przypadku instytucji kultury umieszczenie sportu w polu działalności rodzi duże możliwości, ale i zagrożenia. (fragment tekstu)
W sytuacji niewystarczających dotacji na działalność merytoryczną muzeów, zwłaszcza samorządowych, a także niskiej frekwencji zwiedzających, słabo zainteresowanych tradycyjną ofertą placówek, istnieje pilna potrzeba wzbogacania jej o dodatkowe elementy odpowiadające oczekiwaniom współczesnego klienta. Obserwacja prężnie działających muzeów w Polsce i na świecie wskazuje, że takim atrakcyjnym, poszerzającym produkt muzealny komponentem jest organizacja wydarzeń kulturalnych. Artykuł jest próbą wyjaśnienia roli wydarzeń kulturalnych w kształtowaniu produktu muzeum na podstawie analizy konkretnego przypadku Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze-Jagniątkowie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu wyjaśnić, jakie społecznie konstruowane mity na temat artysty ulicznego utrwaliły się i dlaczego. Problemem badawczym jest mitologizacja występów ulicznych w ujęciu dyskursywnym, autonarracyjnym i autokreacyjnym. Artykuł odpowiada na trzy pytania badawcze: W jaki sposób jest określana działalność artystów ulicznych oraz oni sami? Jak tworzą i tłumaczą swoją własną historię występów na ulicy? Jak kreują i interpretują swój wizerunek? Tak sformułowane pytania mogą mieć także swoje konsekwencje w ukazania sposobu, w jaki dyskurs występów ulicznych wpływa zarówno na autonarrację, jak i na autokreację artystów ulicznych. (fragment tekstu)
18
Content available remote Znaczenie kultury w procesie organizacji imprez sportowych
63%
Artykuł poświęcono problematyce wpływu czynników kulturowych na organizację imprez sportowych. Warto podkreślić, że współcześnie większość organizacji sportowych, to twory wielokulturowe - koegzystują w nich różne kultury, które wchodzą we wzajemne interakcje, współpracują ze sobą, czasami wchodzą w konflikty. Rozwój praktyk organizacyjnych w obszarze sportu wyczynowego i powszechnego stanowi aktualnie wyzwanie nie tylko dla państw i organizacji międzynarodowych, lecz także dla osób pełniących funkcje kierownicze w wielokulturowych organizacjach sportowych, które odpowiedzialne są za organizowanie różnej rangi imprez sportowych. Działania organizacji sportowych powinny opierać się na specyfice otwartości - kultura powinna umożliwiać tworzenie określonej sfery działań, otwierając jednocześnie organizatorów imprez sportowych na otoczenie.(abstrakt oryginalny)
When noticing the carnivalization of contemporary Polish customs, one can often see the accompanying ambivalent tendencies in the context of socialization and education and the alarming phenomenon of kindergarchy. When introducing a child into a moral culture, modern parents try not to impose behavior patterns on their children; rather, parents use methods that are focused on the child's individuality wherein the wishes of the child are satisfied. However, this approach does not teach that the needs of others are also important. On the other hand, in preschool education, there is no shortage of opportunities to set a clear framework in ritualized behaviors. The carnival period is a time that is particularly saturated with rituals that can serve to integrate preschool and family communities. Carnival as a tradition - inscribed in the "Calendar of events and celebrations" - has become a favorite ritual among kindergartens. For most preschoolers, this is their first real exposure to a carnival ball. The symbolic representation of carnival requires rejecting individualism. Indeed, carnival remains the quintessence of collectivity and community and is broadly understood as a ritual that renews fitting into educational functions. In the social formula of the carnival, cultural memory is expressed. This cultural memory represents a considerable socialization and educational challenge for the cooperation between the institution of kindergarten with the family. This paper describes the application of participant observation in the form of an interview with children, as well as, an analysis and synthesis. The aim of the paper is to draw attention to the modern phenomenon of carnival, which in the common understanding, is a well-known form of fun. Carnival also serves culture, builds relationships, and creates identification with a given community and place. (original abstract)
Wydarzenia (eventy) pełnią coraz istotniejszą rolę w rozwoju jak i promocji oferty turystycznej i kulturalnej obszaru. By w pełni wykorzystywać ich potencjał konieczna jest ich stała ewaluacja, której służyć mogą m.in. badania realizowane wśród uczestników wydarzeń. Przykładem wydarzenia, którego organizatorzy prowadzą takie badania jest Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, promujące dziedzictwo przemysłowe tego regionu. W artykule scharakteryzowano wydarzenie, zaprezentowano oraz porównano wybrane wyniki badań z dwóch pierwszych jego edycji, które miały miejsce w latach 2010 i 2011. Ich analiza pomaga w weryfikacji tego czy wydarzenie dobrze promuje dziedzictwo kulturowe obszaru oraz ukazuje różnice jakie występują w tym względzie w różnych częściach województwa. Wskazano także na elementy wydarzenia, które zdaniem jego uczestników powinny ulec zmianie w kolejnych edycjach. W podsumowaniu zwrócono uwagę na aspekty, o które można rozszerzyć badania w kolejnych latach. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.