Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wydatki cudzoziemców
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Cel: Zbadanie zachowań konsumenckich widzów z Europy Środkowo-Wschodniej i spoza Europy Środkowo-Wschodniej podczas Mistrzostw świata w tenisie stołowym ITTF Liebherr w 2019 roku i Mistrzostw Świata ICF w sprincie kajakowym i parakajakarstwie w 2019 roku oraz ich wpływu na gospodarkę.Metodologia: W ramach badania dwóch dużych międzynarodowych imprez sportowych przeprowadzono ankiety wśród n = 635 zagranicznych widzów. Do celów statystycznych przeprowadzono testy T dla prób niezależnych, testy U Manna-Whitneya, testy ANOVA, testy chi-kwadrat i modelowanie regresji liniowej, a do obliczenia wpływu gospodarczego zastosowano mnożniki fiskalne z węgierskiego sektorowego modelu nakładów i wyników.Wyniki: Widzowie dużych międzynarodowych imprez sportowych pochodzący z Europy Środkowo-Wschodniej spędzają na Węgrzech średnio 2,27 nocy, a widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej średnio 4,74 nocy. Wszyscy widzowie bardzo wysoko (4,6 na 5) ocenili gościnność Węgrów i byli bardzo zadowoleni z jakości organizacji imprez (4,4 na 5). Widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej obejrzeli więcej zabytków, wynajeli lepsze pokoje, wydali na imprezę więcej niż widzowie z Europy Środkowo-Wschodniej, ale raczej nie przyjadą ponownie na Węgry tak szybko, jak widzowie z Europ Środkowo-Wschodniej. Wkład wydatków zagranicznych widzów podczas dwóch analizowanych imprez w węgierski PKB w 2019 roku wyniósł 1 415 743 EUR. Z tytułu ich wydatków do budżetu węgierskiego w 2019 roku wpłynęło 584 524 EUR w postaci podatków. Ogólnie widzowie z Europy Środkowo-Wschodniej przyjechali na Węgry na duże międzynarodowe imprezy sportowe głównie ze względu na chęć obcowania ze sportem zawodowym, natomiast widzowie spoza Europy Środkowo-Wschodniej po kompleksowy pakiet doświadczeń.Ograniczenia badawcze: Wyników nie można uogólnić na wydatki w innych krajach.Oryginalność: Wyniki są oryginalne dla dużych międzynarodowych imprez organizowanych na Węgrzech, lecz większość z nich jest również oryginalna w porównaniu międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Zmiany społeczno-gospodarcze, jakie zaszły w Polsce po 1990 r. spowodowały otwarcie się Polski na świat i wzrost liczby cudzoziemców odwiedzających nasz kraj. Dlatego celem opracowania jest przedstawienie natężenia ruchu granicznego, wartości zakupionych przez cudzoziemców towarów żywnościowych i nieżywnościowych, a także odległości zamieszkania od granicy. Przedstawiona w opracowaniu wartość i dynamika wydatków cudzoziemców nie uwzględnia inflacji w Polsce w latach 1994-1997. Opracowanie zostało napisane na podstawie danych GUS oraz materiałów zebranych w Komendzie Głównej Straży Granicznej, jak też obserwacji poczynionych przez autora. Nawiązuje ono bezpośrednio do artykułu z 1995 r. znacznie pogłębiając zagadnienia ruchu granicznego i wydatków cudzoziemców w Polsce.
Przeanalizowano zjawisko handlu przygranicznego. Zwrócono uwagę na powolny zmierzch tego zjawiska. Zamieszczono dane dotyczące wydatków cudzoziemców w Polsce w latach 1997-2000.
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce regulowane jest ustawą o charakterze reglamentacyjnym z dnia 24 marca 1920 r1, wprowadza ona ograniczenia o charakterze publicznoprawnym dla cudzoziemców nabywających nieruchomości w Polsce. W świetle wyżej wymienionej ustawy dopuszczalność zakupu nieruchomości na terytorium Polski jest uzależnione od pozyskania stosowanego zezwolenia. Warunek ten nie ma jednak charakteru bezwzględnego, ponieważ ustawa przewiduje sytuacje, w których nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców jest dozwolone bez żadnej zgody wyższej instancji. Niniejszy artykuł przedstawia ogólną charakterystykę Ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz związanych z nią warunków formalno - prawnych nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce. Prezentacja niniejszego opracowania, a zwłaszcza części dotyczącej skali zainteresowania i nabywania nieruchomości jest również próbą wypracowania poglądu, iż po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie wzrosło zainteresowanie obcego kapitału wykupem polskich nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wielkość i strukturę dochodów oraz wydatków w gospodarstwach domowych w zależności od typu biologicznego rodziny oraz fazy cyklu rozwoju rodziny. Do opracowania wyników z 2002 r. i 2004 r. wykorzystano dane z badania budżetów gospodarstw domowych GUS. W opracowaniu pokazano, że w strukturze strumienia dochodów dominującą pozycję zajmują dochody z pracy najemnej oraz świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Wraz ze wzrastającą liczbą dzieci na utrzymaniu wzrastały udziały wydatków ogółem w gospodarstwie na żywność oraz rozchody na gospodarstwo rolne, natomiast zmniejszały się udziały wydatków na mieszkanie, transport i łączność, oświatę, kulturę i rekreację oraz pozostałe wydatki. (abstrakt oryginalny)
Wydatki cudzoziemców można określić jako wpływy z eksportu usług i towarów, który towarzyszy ruchowi turystycznemu. Popyt gości zagranicznych na towary i usługi implikuje efekt zatrudnieniowy w skali 800 tys. statystycznych etatów. Na bazie popytu turystów zagranicznych powstał w ostatnim czasie w Polsce ogromny potencjał gospodarczy i to bez angażowania środków publicznych.
Celem opracowania jest analiza wybranych wskaźników ilustrujących zachowania Rosjan na rynku polskim ze szczególnym uwzględnieniem rynku rolno-spożywczego, oraz wskazanie najważniejszych zmian jakie zaszły w latach 2010-2017. Do weryfikacji założeń wykorzystano analizą ruchu granicznego, celu i częstotliwości przyjazdów Rosjan do Polski, a także wielkości i struktury wydatków poniesionych przez Rosjan w Polsce w analizowanym okresie. Artykuł jest wynikiem analizy literatury i opracowań statystycznych. Do analizy danych wykorzystano metody: opisową, szeregów czasowych oraz wnioskowania. Ruch graniczny na granicy polsko-rosyjskiej charakteryzuje zmienność dynamiki przyjazdów Rosjan do Polski, na którą wpływ mają m.in. przepisy regulujące zasady funkcjonowania ruchu granicznego między Rzeczypospolitą Polską a Federacją Rosyjską, relacje cenowe pomiędzy sąsiadującymi krajami oraz niestabilna sytuacja międzynarodowa. Wszelkie zmiany przepisów regulujących przepływ towarów i usług na granicy polsko-rosyjskiej, znalazły odzwierciedlenie w celu i częstotliwości przyjazdów Rosjan do Polski oraz w wysokości wydatków poniesionych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na problem szacowania wydatków turystów zagranicznych. Jest on szczególnie ważny dla analizy wpływu ekonomicznego turystyki na gospodarkę kraju odwiedzanego. Podjęto próbę wykorzystania systemu transakcji elektronicznych do monitorowania wydatków cudzoziemców. Omówiono rynek kart płatniczych w Polsce. Od poziomu jego rozwoju zależy możliwość wykorzystania proponowanej metody.
Artykuł omawia raport zatytułowany "MasterInsights Europe - europejska gospodarka bez granic. Lato 2005", opracowany przez międzynarodową organizację płatniczą MasterCard, dotyczący zagranicznych wydatków mieszkańców Europy.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.