Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wydatki publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie wydatków jednostek samorządu terytorialnego na tle wydatków publicznych w Polsce. Osiągnięciu tak wyznaczonego celu posłuży analiza takich wskaźników, jak wydatki publiczne i wydatki jednostek samorządu terytorialnego w ujęciu nominalnym i w relacji do PKB, ich dynamika oraz struktura wydatków publicznych i samorządowych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Fiscal Competition and the Composition of Public Expenditure : an Empirical Study
100%
|
2012
|
6
|
nr 3
38-53
This paper investigates whether fiscal competition affects the structure of public spending, where theory predicts a shift from residential public goods to industrial public goods. We propose an empirical model that specifically accounts for the strategic nature and endogeneity of fiscal competition. Using data for 18 OECD countries and a time period with unprecedented tax competition (1980 to 2000), we find a significant impact of fiscal competition on the composition of public expenditure. This finding is in line with theoretical research, particularly that of Keen and Marchand (1997). (original abstract)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wydatków publicznych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Realizacji tak wyznaczonego celu posłuży analiza wydatków publicznych w relacji do PKB, które pozwalają ocenić zaangażowanie państwa w gospodarkę. W celu porównania struktury wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce z krajami Unii Europejskiej zostanie wykorzystana klasyfikacja wydatków według funkcji władz publicznych (COFOG) oraz klasyfikacja wydatków według kryterium przeznaczenia ekonomicznego. W celu dokonania bardziej precyzyjnej analizy zostanie wykorzystana klasyfikacja według trzech głównych funkcji państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza przewidywanych publicznych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do 2060 r. jako kosztowego elementu bezpieczeństwa finansowego systemu ochrony zdrowia. Ma ona służyć zrozumieniu mechanizmów przyczynowo- skutkowych funkcjonujących w procesie wzrostu tych wydatków. W ramach badanych procesów oddziałuje wiele zróżnicowanych czynników za pośrednictwem różnych mechanizmów transmisji i dlatego do określenia zmian wydatków spowodowanych przez poszczególne czynniki konstruowane są różne scenariusze będące modelami matematycznymi, które są oparte na wybranych założeniach. W pierwszej części artykułu przedstawione są rozważania teoretyczne stanowiące podstawę do badań ilościowych opartych na tych modelach. Opisują one oczekiwane procesy demograficzne i gospodarcze, wykorzystujące bazy danych UE oraz OECD. W drugiej części przedstawione są wyniki obliczeń dla Polski do 2060 r., uzyskane z poszczególnych scenariuszy i pokazujące, czego można oczekiwać w założonych sytuacjach. W zakończeniu zawarte są wnioski dotyczące skutków po stronie publicznych wydatków na ochronę zdrowia, spowodowanych działaniem czynników uwzględnionych w wykorzystanych scenariuszach. Należy oczekiwać, że badane czynniki będą działać w kierunku zwiększania wydatków i ich udziału w PKB. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Budżet zadaniowy w Polsce
100%
Budżet zadaniowy w Polsce jako instrument New Public Management jest dopiero wdrażany na szczeblu państwa. Od 2012 będzie obowiązywał w województwach. Budżet zadaniowy jest narzędziem służącym do oceny efektów wydatkowania publicznych środków pieniężnych. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia, rozwój prac oraz polskie doświadczenia związane z budżetem zadaniowym. (abstrakt oryginalny)
|
2022
|
nr 2
151-163
Niniejszy artykuł analizuje obecność i osiągnięcia partii Zielonych w gabinetach rządowych Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnich latach wiele partii i ruchów ekologicznych odniosło znaczne sukcesy wyborcze czy ogólnie polityczne, zwłaszcza w rozwiniętych demokracjach Europy Zachodniej. Jednak ich ideologiczne odpowiedniki w nowych demokracjach mają tendencję do pozostawania poza sferą władzy i często poza parlamentem, choć z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. W niniejszym badaniu sukces Zielonych w Europie Środkowo-Wschodniej jest operacjonalizowany poprzez ich wpływ na wydatki publiczne i inwestycje przeznaczone na ochronę środowiska. Hipoteza dotycząca wpływu Zielonych na wydatki jest testowana w modelach regresji, wraz z innymi potencjalnymi predykatorami wydatków rządowych. Wyniki wskazują na niskie znaczenie Zielonych, jeśli chodzi o udział w rządach, a także o wpływ na alokację budżetową, co pogłębia debatę na temat pozycji "zielonej" polityki w kontekście społecznych i politycznych podziałów w społeczeństwach post-socjalistycznych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
253-273
Artykuł przyjmuje za cel zbadanie relacji na linii: rozmiar SFP - efekty wydatkowania publicznego. Do pomiaru wielkości sektora wykorzystane zostaną parametry finansowe odnoszące się do dyspozycji środkami publicznymi. Z kolei rezultaty aktywności sektora badane będą za pośrednictwem miar o charakterze wskaźnikowym. Ich oparcie na międzynarodowych rankingach, prezentujących komplementarne miary łączące nakłady finansowe i wskaźnikowe ujęcia efektywności podmiotów sektora, pozwoli przeanalizować związek pomiędzy rozmiarem sektora oraz parametrami służącymi jako miary rezultatów jego działalności. (abstrakt oryginalny)
Ogólny wniosek, jaki wynika z przeprowadzonych analiz, sprowadza się do stwierdzenia, że wydatki publiczne na ochronę zdrowia są stymulowane przez PKB silniej w długim okresie niż w krótkim (elastyczności długookresowe są wyższe niż krótkookresowe). Zarówno w krótkim, jak i w długim okresie w krajach, w których podatki są głównym źródłem dostarczającym środków finansowych dla badanej sfery gospodarki narodowej, oraz tylko w krótkim czasie w krajach, w których ochrona zdrowia finansowana jest przede wszystkim ze składek, nakłady na ochronę zdrowia są określane w powiązaniu z rzeczywistymi potrzebami społeczeństwa. Ponadto, niezależnie od frakcjonującego systemu ochrony zdrowia, istotny wpływ na wydatki publiczne ma również rodzaj oferowanej opieki.Zmiana strumieni finansowania opieki zdrowotnej - zmniejszanie się udziału budżetu państwa w finansowaniu tej sfery gospodarki, a zwiększanie indywidualnych wydatków na ochronę zdrowia sprawia, że w naszym kraju udział wydatków publicznych systematycznie maleje, a rośnie udział wydatków prywatnych, szczególnie gospodarstw domowych.Model ochrony zdrowia w Polsce, ze względu na rozpatrywane cechy, jest najbardziej zbliżony do modelu tej sfery gospodarki narodowej w Niemczech.Rozwiązania w budżetowym systemie ochrony zdrowia były najbardziej zbliżone w: Portugalii i Danii w 2000 r., Portugalii i Włoszech w 2001 r., Danii i Włoszech w 2002 r. (fragment tekstu)
|
|
nr 4
133-143
W pracy zilustrowano teoretyczne uzasadnienie wydatków publicznych na wsparcie sektora rolnego i ludności rolniczej. Korygowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku oraz konieczność sprawowania przez państwo funkcji opiekuńczych, przytaczane jako argumenty za jego interwencją, skontrastowano, przez analogię do zawodności rynku, z niesprawnością państwa. Oprócz analizy normatywnej przedstawiono fakty empiryczne dotyczące wydatków publicznych na rolnictwo w różnych krajach, ze szczególnym naciskiem na państwa UE. Wyniki przeprowadzonej analizy statystycznej sugerują, że koszty wspierania rolnictwa przez UE w przeliczeniu na mieszkańca są słabo powiązane z ogólnym rozwojem gospodarczym poszczególnych krajów, ale pomoc ta ma stosunkowo większe znaczenie dla mniej rozwiniętych gospodarek UE. Z przeglądu obcych badań empirycznych dotyczących związku wydatków publicznych na rolnictwo z sytuacją ekonomiczno-finansową gospodarstw rolnych oraz ogólnym rozwojem sektora i obszarów wiejskich wynika, że ten sposób interwencji może być skuteczny, wywierając pozytywny wpływ m.in. na wzrost produkcji roślinnej i zwierzęcej, prywatne inwestycje oraz łagodzenie ubóstwa na terenach wiejskich, ale jego efekty są uzależnione od rodzaju wydatków. (abstrakt oryginalny)
Zakres zadań publicznych, a w konsekwencji wielkość wydatkowanych środków, wynika z rozwiązań przyjętych w konstytucjach państw oraz przepisów ustaw, które konkretyzują obowiązki władz publicznych. Przystąpienie Polski do UE rozszerzyło zakres zadań publicznych, co wynika ze zobowiązań zawartych w traktacie akcesyjnym. Dla osiągnięcia wyznaczonych celów zostały określone terminy oraz konsekwencje niewywiązania się z przyjętych zobowiązań. Szczególnie gminy mają do wykonania trudne zadania, gdyż dotyczą obszarów o największych zapóźnieniach w stosunku do standardów UE. Do obszarów tych należy m.in. gospodarka odpadami komunalnymi. Artykuł jest próbą oceny wydatkowania środków na osiągnięcie tych celów, z punktu widzenia efektywności i skuteczności, na podstawie przypadku gminy Żywiec w województwie śląskim.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Przyczynek do dyskusji o roli współczesnego przedsiębiorstwa
76%
|
|
nr 1-4
5-16
Przedmiotem artykułu jest rola przedsiębiorstwa i jego funkcje, jakie spełnia we współczesnej gospodarce. Tezą artykułu jest to, że przedsiębiorstwo realizując swoje indywidualne cele spełnia także funkcje społeczne, bez których niemożliwy jest rozwój gospodarczy i zaspokojenie rosnących potrzeb zbiorowych. Artykuł składa się z trzech części, w których autor podejmuje problematykę celu przedsiębiorstwa, otoczenia rynkowego i nierynkowego przedsiębiorstwa oraz źródeł finansowania sektora publicznego. Wniosek końcowy sprowadza się do postulatu racjonalności instytucji otoczenia nierynkowego, od których w dużej mierze zależy wykorzystanie potencjału materialnego i intelektualnego przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 37
163-175
W artykule przedstawiono kwestię racjonalizacji gospodarki finansowej w sektorze publicznym, która stanowi obecnie jedną z głównych przesłanek reformy finansów publicznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na racjonalność wydatków publicznych. Omówiono pojęcie racjonalności, z punktu widzenia zarządzania środkami publicznymi, oraz narzędzia i metody dotychczas prezentowane w tym zakresie w literaturze przedmiotu. Poruszono kwestię poszukiwania rozwiązań mających na celu zapobieganie niegospodarności w wydatkowaniu środków publicznych. Zaproponowano pozafinansowy instrument racjonalizacji wydatków publicznych, jakim jest kontrola.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Partnerstwo publiczno-prywatne w teorii i w praktyce gospodarczej
76%
W artykule sformułowano kilka refleksji w odniesieniu do zadań publicznych, w tym w zakresie rozwoju infrastruktury, które władze każdego państwa są zobowią- zane realizować celem zaspokojenia potrzeb społecznych. Niedobór środków pozostających w dyspozycji sektora publicznego, będący wynikiem tego, że istniejące potrzeby znacznie przewyższają możliwości ich finansowania, zmusza administrację publiczną do przezwyciężania istniejących ograniczeń, np. poprzez stosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego. W opracowaniu przedstawiono zatem także istotę koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego w ujęciu teoretycznym, skonfrontowaną z doświadczeniem wynikającym z około dwudziestoletniej już praktyki wykorzystania partnerstwa. W szczególności podjęto próbę krótkiej oceny uwarunkowań zastosowania partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, ze wskazaniem zmian w otoczeniu w zakresie partnerstwa, w tym instytucjonalno-prawnych, które miały miejsce w ostatnich kilku latach.(abstrakt oryginalny)
Wydatki publiczne są jednym z głównych instrumentów realizacji polityki społeczno-gospodarczej państwa. Stanowią one istotny element administracyjnego mechanizmu alokacji zasobów w gospodarce. W niniejszym artykule skupiono się na problematyce decentralizacji wydatków publicznych. Na podstawie danych Eurostatu dokonano oceny stopnia decentralizacji wydatków publicznych w Polsce na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej (UE). (fragment tekstu)
16
Content available remote Finansowe preferencje w gminnej praktyce samorządowej
76%
Preferencje finansowe są z uwagi na ich specyfikę jednymi z najbardziej efektywnych narzędzi oddziaływania wykorzystywanych przez lokalne władze samorządowe. Stosowanie tych preferencji jest domeną organów stanowiących i wykonawczych gmin. Władze samorządowe do praktycznego wykorzystywania uprawnień w tym zakresie podchodzą jednak z dużą dozą sceptycyzmu. Stykają się bowiem z wieloma dylematami wynikającymi z niedoskonałości prawa, braku jednoznacznych interpretacji, presji lokalnych społeczności i mediów, obaw co do wartości arbitralnych rozstrzygnięć itd. Problemy te w wielu przypadkach nie tylko utrudniają podejmowanie odpowiednich decyzji, ale niekiedy wręcz stanowią barierę w tym zakresie. Istotnym dylematem władz samorządowych jest zwłaszcza podjęcie decyzji o uszczupleniu dochodów własnych budżetów wobec społecznej presji ukierunkowanej na przeznaczanie coraz większych kwot wydatków na zaspokojenie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z instytucją wydatków publicznych ujętych w budżecie zadaniowym w kontekście postanowień ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Autor dokonuje ogólnej analizy budżetu zadaniowego, jego celów i cech charakterystycznych, podkreślając, że w polskim porządku prawnym istnieje potrzeba rozwinięcia zakresu przedmiotowego odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W aktualnym stanie prawnym utrudnione, a niekiedy nawet niemożliwe jest ukaranie osób odpowiedzialnych za nieprzestrzeganie zasad związanych z dokonywaniem wydatków publicznych ujętych we właściwym budżecie zadaniowym. Celem autora jest ukazanie wpływu braków definicyjnych w ustawie o finansach publicznych, odnoszących się do budżetu zadaniowego, na efektywność egzekwowania odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Należy bowiem mieć na uwadze, że ww. rozwiązania prawne mają charakter represyjny i zakazana jest ich wykładnia rozszerzająca. W obowiązującym porządku prawnym brakuje definicji legalnej, m.in. budżetu zadaniowego, budżetowania zadaniowego, wydatku, które to pojęcia mają istotne znaczenie w odniesieniu do omawianych instytucji. W opracowaniu zastosowano różne metody badawcze: prawnoporównawczą, dogmatycznoprawną, analityczną, które zostały wykorzystane w odniesieniu do właściwych merytorycznie aktów prawnych, orzeczeń organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz sądów administracyjnych, a także literatury przedmiotu. W opracowaniu uwzględniono stan prawny obowiązujący na dzień 24 lutego 2017 roku. (abstrakt oryginalny)
|
|
25
|
nr 2
63-90
Purpose: Respective European Union member states' interest in using spending reviews varies as there are no international mandatory regulations. The EU legislation contains general indications as to maintaining a rational fiscal policy, from the provisions of the TFUE, expanded in the Pact for Stability and Growth, and elaborated in 2011. Methodology: Adopting an interpretative research approach, this article elaborates a multiple explanatory case study design to discover how existing theories about public spending reviews are conceptualized by practitioners in their natural contexts. Findings: The deteriorated state of many countries' public finances, as a result of the global financial crisis, has increased the interest in advanced innovative consolidation and fiscal stabilization methods. Spending reviews are among the most developed and advanced methods. Such reviews were conducted both by countries that had applied this instrument before (Netherlands, Denmark, Finland, United Kingdom, Australia), and by those that introduced them for the first time (Ireland, Canada, France). However, reviews are applied in countries characterized by significant economic advancement and mature public management systems. Originality: This article analyses and draws conclusions from several selected countries' experience to date in using spending reviews. The budget functions are compared using information from the implementation of the spending reviews. This article contributes to filling two main gaps identified in the literature review. (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie sposobów ograniczania deficytu sektora finansów publicznych podejmowanych w państwach UE w warunkach obecnego kryzysu finansowego. Badaniem objęto kształtowanie się dochodów, wydatków i salda sektora general government 27 państw członkowskich w latach 2009-2011. Na potrzeby opracowania metody zastosowane w celu redukcji deficytów budżetowych zostały usystematyzowane w trzy grupy koncentrujące się wokół rozwiązań na rzecz: obniżania wydatków, podnoszenia podatków oraz zmian instytucjonalnych przyczyniających się do zwiększenia skuteczności polityki fiskalnej.(abstrakt oryginalny)
Strukturę wydatków publicznych w Polsce charakteryzuje stosunkowo wysoki udział wydatków sztywnych. Duża ich część jest powiązana z transferami socjalnymi i kosztami zatrudnienia w sektorze publicznym. Tak więc za sprawą wydatków sztywnych polski budżet, z roku na rok, staje się coraz mniej prorozwojowy. Niniejszy artykuł prezentuje konieczność podjęcia radykalnych reform w sektorze finansów publicznych w celu ograniczenia poziomu wydatków sztywnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.