Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wykluczenie cyfrowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Niniejszy artykuł jest poświęcony identyfikacji zagadnienia, które stanowi jedno z głównych zagrożeń w dobie gospodarki opartej na wiedzy i społeczeństwa informacyjnego - wykluczenia cyfrowego. Autorka podejmuje próbę wskazania głównych wyzwań, jakie niesie za sobą rozwój nowej gospodarki i społeczeństwa dla rozwoju lokalnego, szczególnie akcentując w tym kontekście społeczne i ekonomiczne konsekwencje wykluczenia cyfrowego. Artykuł ogniskuje uwagę na barierach rozwoju, które powstają w wyniku digital divide i stanowią istotne, a niestety często marginalizowane zagrożenia dla budowania innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
W obecnych czasach społeczeństwo staje się coraz bardziej uzależnione nie tylko od samego dostępu do Internetu, ale również od jego jakości, ocenianej przez pryzmat prędkości przesyłania danych. Stąd też rozpoznanie prawidłowości w tym zakresie, szczególnie w ujęciu przestrzennym staje się istotną kwestią zarówno z punktu widzenia poznawczego jak i aplikacyjnego. Celem opracowania jest identyfikacja przestrzennego zróżnicowania jakości Internetu w skali lokalnej w Polsce. Zjawisko to rozpatrywane jest w kontekście wykluczenia cyfrowego, na dwóch płaszczyznach interpretacji: symetryczności dostępu do Internetu oraz jego substytucji. Podstawowym źródłem wykorzystanym w badaniu są dane pozyskiwane od użytkowników Internetu na drodze crowdsourcingu przy użyciu narzędzia Speedtest firmy Ookla. Umożliwiają one określenie realnej - odczuwalnej przez użytkowników prędkości łącza. W wyniku analizy opracowanej typologii dla gmin wskazano kilka prawidłowości odnośnie zjawiska wykluczenia cyfrowego. Po pierwsze, w przypadku jakości Internetu, wymiar rdzeń-peryferie nie jest uniwersalny i oczywisty, gdyż silnie zaznaczają się układy regionalne. Po drugie, postrzeganie wykluczenia cyfrowego głównie przez pryzmat dostępu do Internetu jest zdecydowanie niewystarczającym podejściem w tego typu badaniach. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Inicjatywy nowych technologii dla ograniczenia wykluczenia cyfrowego
100%
Konieczne jest skonstruowanie narzędzi internetowych, które pozwolą na zdobywanie doświadczenia i wykształcenie nawyków krytycznego, samodzielnego myślenia i selekcjonowania informacji, a nie tylko budowania płytkich relacji towarzyskich. Pożądane jest rozwijanie narzędzi, które pozwolą nie tylko na intensyfikację dostępności informacyjnej i ułatwią wyszukiwanie informacji, zaktywizują osoby niepełnosprawne i sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi, osoby zamieszkałe na terenach słabo zurbanizowanych i pozwolą na ich aktywny udział w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym.(fragment tekstu)
The dynamic development of digital technologies and their widespread use in everyday life, especially by younger generations, forces urgent initiatives to counter the digital exclusion of older people. Adult Social Inclusion in and the Digital Environment (ASIDE) has offered activities to support inclusive education and digital skills, raising competences for digital social inclusion of adult social educators and adult social volunteers. The aim of the article is to present the experiences of the ASIDE project in the field of digital inclusion of seniors. Research methods typical of this type of study were used: critical analysis of the literature on the subject, analysis of project documents, analysis of published secondary data. (original abstract)
Rozwój społeczeństwa informacyjnego nieuchronnie wiąże się ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego. Nierówności w dostępie do technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i korzystaniu z nich wpływają na procesy gospodarcze, społeczne i demograficzne. Celem badania jest ustalenie wpływu czynników demograficznych i terytorialnych na poziom i zróżnicowanie wykluczenia cyfrowego polskich gospodarstw domowych. Badanie obejmowało lata 2003-2015. Wykorzystano dwa źródła danych: raporty Diagnozy społecznej oraz zasoby danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budżetów gospodarstw domowych. Analizy oparto na autorskim wskaźniku wykluczenia cyfrowego. Uzyskane wyniki wskazują, że poziom i zróżnicowanie wykluczenia cyfrowego zwiększały się wraz ze wzrostem wieku mieszkańców oraz spadkiem ich liczby. Nie zaobserwowano wpływu płci i regionu na badane zjawisko. (abstrakt oryginalny)
|
|
13
|
nr 3
252-262
Zasadniczym celem opracowania jest wstępne zidentyfikowanie i wskazanie zakresu badań dotyczących potencjalnego skutku zdrowotnego (HIA) w związku z działaniami na rzecz realizacji prawa dostępu do internetu i szeroko rozumianej cyberprzestrzeni z jej różnorodnymi technologiami i instrumentami.(fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań dotyczące kształtowania się obszarów wykluczenia technologicznego w ujęciu terytorialnym w Polsce w latach 1994-2008. Są to wyniki wstępnego etapu badań, którego celem było porównanie dostępności do wybranych technologii związanych z wykluczeniem cyfrowym w poszczególnych województwach. Głównym źródłem danych była baza zawierająca wyniki badań budżetów gospodarstw domowych (BGD) opracowywana co roku i udostępniana odpłatnie, począwszy od 1993 r. przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zawiera ona dane na temat ponad 30 tys. gospodarstw domowych i ok. 100 tys. osób do nich należących w każdym badanym roku. W analizowanym okresie w Polsce kształtująca się tendencja wzrostowa dotyczyła większości badanych technologii. Przy badaniu gospodarstw domowych pod kątem wyposażenia w telefon komórkowy, komputer osobisty oraz podłączenie do internetu widoczna była zależność pomiędzy posiadaniem dostępu do tych technologii a wzrostem odsetka gospodarstw wyposażonych w poszczególne rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Problematyka Digital Divide pojawia się w licznych opracowaniach związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Od niepamiętnych lat znaną, negatywną konsekwencją ogólnie pojmowanego rozwoju jest fakt, że nie przebiega on równomiernie. Tak zwane zjawisko niezrównoważonego rozwoju powoduje, że część społeczeństwa, w rozumieniu państw, regionów, grup społecznych czy poszczególnych jednostek, pozostaje poza możliwością uczestnictwa w nim.(fragment tekstu)
9
Content available remote Rola kompetencji medialnych (media literacy) w zmediatyzowanym świecie
75%
We współczesnym świecie kontakty społeczne w dominujący sposób dokonują się za pośrednictwem mediów (cyfrowych). Opanowanie kompetencji umożliwiających swobodne i ukierunkowane korzystanie z różnych mediów, ich wykorzystywanie do określonych celów oraz krytyczny odbiór stanowią zatem jedną z kluczowych umiejętności, jaką człowiek powinien posiąść. Tego typu umiejętności nazywane są kompetencjami medialnymi (media literacy) i umożliwiają m.in. jednostce aktywne uczestniczenie w życiu obywatelskim i kulturalnym, selekcję napływających informacji, a także zapobiegają tzw. wykluczeniu cyfrowemu. W artykule wyjaśniono pojęcie kompetencji medialnej oraz scharakteryzowano komponenty specyficznych kompetencji medialnych w odniesieniu do roli, jaką odgrywają we współczesnym świecie. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote E-gospodarka a wykluczenie cyfrowe w Polsce
75%
Artykuł E-gospodarka a wykluczenie cyfrowe w Polsce skupia się na wybranych aspektach funkcjonowania e-gospodarki w Polsce. Porusza także kwestię wykluczenia cyfrowego i informacyjnego w kontekście funkcjonowania poszczególnych segmentów e-gospodarki. W artykule poruszone są kolejno następujące problemy: skala zjawiska wykluczenia cyfrowego z uwzględnieniem różnych czynników struktury społeczno-demograficznej, funkcjonowanie e-administracji w Polsce, wybrane zagadnienie dotyczące e-handlu, a także e-bankowości w Polsce. Artykuł ma charakter przeglądowy i zaprezentowane zostały w nim dane pochodzące z różnych źródeł. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 73
213-224
Celem niniejszego artykułu jest próba znalezienia podejścia ułatwiającego projektowanie/dostosowanie nowoczesnych technologii dla osób powyżej 65 roku życia. Do projektowania zdecydowano się wykorzystać język korzyści i systemy ekspertowe. W pierwszej części artykułu opisano statystyki związane z użytkowaniem Internetu przez osoby starsze na przestrzeni siedmiu lat. Drugą i trzecią część poświęcono przybliżeniu pojęcia systemów ekspertowych i języka korzyści. W kolejnej, czwartej część przedstawiono proponowane przez autorkę rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie i zachęcenie osób starszych do korzystania z urządzeń mobilnych i Internetu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zagrożenie wykluczeniem w warunkach funkcjonowania społeczeństwa informacyjnego
75%
Konsekwencją zarówno szybkiego tempa kształtowania się społeczeństwa informacyjnego, jak i szerokiego zakresu jego oddziaływania na cywilizację ludzką jest podatność na szczególnego rodzaju zagrożenia związane z niedostosowaniem się części społeczeństwa do pojawiających się wyzwań. Aby zrozumieć istotę tych zagrożeń, należy zwrócić uwagę na czynniki, które w największym stopniu spełniły rolę katalizatora zmian społecznych i gospodarczych związanych z powstaniem społeczeństwa informacyjnego. Kwestia nierówności w warunkach społeczeństwa informacyjnego stanowi bardzo poważne zagrożenie dla spójności poszczególnych państw, a nawet struktur ponadnarodowych. Dlatego sprawą szczególnej wagi jest analiza obszarów społecznych, poznawanie ich problemów i w miarę możliwości systemowe zapobieganie niebezpieczeństwu wykluczenia. Wydaje się, że zagrożenie nierównościami społecznymi wynika z braku korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnej. Położenie nacisku na zapewnienie dostępu do komunikacji elektronicznej oraz komputera grupom społecznym ich pozbawionym w znacznym stopniu ograniczyłoby niepożądane zjawisko.
14
Content available remote Wykluczenie cyfrowe a problemy kadrowe firm
75%
Celem opracowania jest przede wszystkim prezentacja wyników badań, umożliwiających ocenę wpływu zjawiska wykluczenia cyfrowego na działania firm rodzinnych, jak również dokonanie próby zweryfikowania trudności, z jakimi mogą mieć one do czynienia w prowadzonej polityce kadrowej. (fragment tekstu)
Korzystanie z nowych mediów ułatwia partycypację w gospodarce opartej na wiedzy (prowadzenie działalności gospodarczej poprzez redukcję kosztów dostępu do informacji i jej rozpowszechniania, prowadzenie handlu, aktywności na rynku kapitałowym, kontaktów z instytucjami życia publicznego itd.), oraz zarządzanie w skali makro (np. produkcją, handlem, dystrybucją, marketingiem) i mikro, jak również funkcjonowanie na rynku pracy. Te ogólnie podzielane założenia nie są jednak jednoznacznie potwierdzane przez analizy empiryczne, a nowo powstające poziomy wykluczenia cyfrowego determinują powstawanie gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Wykluczenie cyfrowe jest zjawiskiem wielowymiarowym. W opracowaniu przedstawiono teoretyczno-empiryczne wątki tego zjawiska, dotyczące polskiego rynku pracy, w szczególności skali i wymiarów wykluczenia wśród pracowników i osób bezrobotnych. Przeprowadzone analizy wykazały, iż problemem z jakim boryka się polski rynek pracy jest wykluczenie cyfrowe w wymiarze umiejętności, którego efektem jest wykluczenie w wymiarze wykorzystania. Rosnące wymagania w zakresie e-umiejętności mogą prowadzić w przyszłości do wzrostu skali niedopasowania strukturalnego, skutkując zwiększeniem się liczby osób wykluczonych cyfrowo i społecznie. Przeciwdziałanie tym negatywnym skutkom rozwoju ICT będzie wymagało zmian w polityce rynku pracy w kierunku zwiększenia jej elastyczności i zakresu wykorzystania aktywnych instrumentów tej polityki. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Determinants of Internet Use in the European Union (Econometric Approach)
75%
Although the IT revolution contributes to the development of the Information Society, a part of citizens is excluded from this society because they have neither the possibility nor need to use the Internet. This paper focuses on statistical determination and analysis of factors influencing the increase of the percentage of European Union citizens often using the Internet. The ordinary least square method has been used to estimate an econometric model describing the change in percentage of EU-27 citizens frequently using the Internet. Additionally, the paper applies the model to simulate the effects of political decisions concerning the development of the Information Society.(original abstract)
Celem opracowania jest pokazanie głównych obszarów wykluczenia cyfrowego pracowników oraz ich wpływu na podejmowanie w organizacji skutecznych, prawidłowych decyzji, które mogą wpływać na podwyższanie jej konkurencyjności. W trakcie przeprowadzonych analiz starano się zweryfikować hipotezę badawczą o istotnym znaczeniu przejawów wykluczenia cyfrowego pracowników zarówno dla całej organizacji, jak i samych uczestników procesu podejmowania decyzji. Podstawową metodą badawczą, wykorzystaną w opracowaniu była prezentacja wyników przeprowadzonych wcześniej badań.(abstrakt oryginalny)
The emergence and global spread of ICT have brought about a new socio-economic challenge of digital exclusion. Over time, this challenge has become a complex societal issue with direct economic repercussions in many areas. Specifically, this phenomenon is crucial from the labour market perspective, at both the macroeconomic and microeconomic levels. Due to the COVID-19 pandemic, online business and management activities have increased rapidly. These changes have highlighted the need to explore the problems of digital exclusion and/or the unsatisfactory digital skills of the labour force more deeply. Our paper aims to identify how digital exclusion is manifested in the Slovak labour market and highlight the tendencies that the COVID-19 pandemic has accentuated. In the analysis, we use available aggregate-level and individual data characterising the Slovak labour market from the macro-perspective, comparing it to the other EU Member States. To gain a more composite picture from the microeconomic perspective, we use original questionnaire survey data gained from medium- sized and large enterprises in Slovakia. According to our findings, the proportion of Internet non-users in the Slovak and European populations declined considerably during the pandemic. However, we identified a risk of the durability of digitally disadvantaged groups of the population among those who are at least 55 years old, those with a low education level, and people in financial distress. Our results underline the fact that companies could help their employees cultivate their digital literacy and resilience to enable a more inclusive digital society and a better-performing labour market in Slovakia. (original abstract)
Postęp cywilizacyjny niewątpliwie przyczynił się do rozwoju technik informacyjnych i komunikacyjnych. Dzięki niemu stworzone zostały nowe warunki komunikacji obywateli z państwem, zwiększające możliwości ich udziału w życiu publicznym kraju. Obecnie Polacy jeszcze w ograniczonym zakresie korzystają z rozwiązań e-administracji ze względu na ich niedoskonałość. Tak więc należy dołożyć wszelkich starań, by prezentacja pożądanych treści była bardziej zrozumiała i przejrzysta, a tym samym nie dopuścić do zniechęcenia, wykluczenia cyfrowego i informatycznego społeczeństwa.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.