Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 502

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wykształcenie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Rynek pracy zmienia się w bardzo szybkim tempie. W związku z rozwojem technologicznym i cywilizacyjnym pojawiają się zawody, o których nikt nie myślał jeszcze dziesięć lat temu, natomiast niektóre z zawodów odchodzą w zapomnienie. Na elastycznym rynku pracy największe znaczenie ma wszechstronne wykształcenie, stąd też wykształceni ludzie mają największe szanse na zdobycie dobrej pracy. Pracodawcy szukają nie tylko pracowników mobilnych w sensie zawodowym, zdolnych i chętnych do przemieszczania się, zdecydowanych na ograniczenia w kontaktach z rodziną, ale również osoby kreatywne, twórczo rozwiązujące problemy, a także zdolne do pracy w stresie. Biorąc pod uwagę to, że osoby obecnie wchodzące na rynek pracy będą zmieniały branżę, w której pracują wiele razy, można dojść do wniosku, że w oczywisty sposób zostaną poddane presji zdobywania wykształcenia i ciągłego dokształcania się. (fragment tekstu)
The analysis of utilization of personnel with secondary school and basic vocational education background was performed on the basis of results furnished by census of personnel employed in the socialized economy performed in 1973. Against the background of the personnel structure according to the selected levels of education there was examined the degree of correspondence between employment on a given job requiring a given level of education and the achieved level of education. The analysis revealed a deficit of personnel with academic background amounting to 1.3 per cent in relation to the overall number of the employed, with secondary school background - 6.2 per cent, while among qualified workers it amounted respectively to 16.5 per cent (minimum variant). While discussing the general characteristics of qualified personnel in Łódź, the author devoted much attention to analysis of correspondence between the taught job and the performed job among workers with general secondary or basic vocational education according to groups of jobs. Taking into consideration the specific industrial structure of Łódź, low coefficients of correspondence between the performed and taught job among textile and clothing technicians (56.6 per cent), and among spinners, weavers and the like (52.7 per cent). In the light of the observed irregularities instructural adaptation of personnel with general secondary and basic vocational education to needs of the national economy, on the basis of the projected over all increase in the level of education and degree of saturation of the national economy with qualified personnel, and taking account of the rational employment criteria the author formulates conclusions aimed at the employment and education policy.(original abstract)
Ostatnie dekady w wielu krajach przyniosły znaczny wzrost zróżnicowania wynagrodzeń. Polska stanowi ciekawy przykład przemian w tym zakresie, w szczególności ze względu na międzypokoleniowe zmiany zasobów kapitału ludzkiego. Celem artykułu jest analiza zróżnicowania determinant wynagrodzeń w Polsce w zależności od wieku pracownika. Zbadano, w jakim stopniu wynagrodzenia są różnicowane przez poziom wykształcenia, a w jakim przez staż pracy (ogółem i u danego pracodawcy). W badaniu oszacowano parametry równania Mincera z wykorzystaniem danych pochodzących z Badania Struktury Wynagrodzeń przeprowadzonego przez GUS w 2016 r. Wyniki wskazują, iż kapitał ludzki powstający w trakcie wykonywania pracy zawodowej ma stosunkowo małe znaczenie w porównaniu z wykształceniem, a znaczenie to maleje w kolejnych grupach wieku.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wykształcenie a bezrobocie
80%
Według teorii kapitału ludzkiego różnice w poziomie płac i możliwościach uzyskania zatrudnienia wynikają z różnic w jakości kapitału ludzkiego pracowników, któ- rego elementami są: wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe, predyspozycje zawodowe, przedsiębiorczość, zapał i innowacyjność. Celem opracowania jest analiza danych statystycznych dotyczących poziomu bezrobocia, aktywności zawodowej i bierności zawodowej ludności w Polsce z punktu widzenia poziomu wykształcenia. Hipotezą badawczą jest twierdzenie, że wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia maleje ryzyko bezrobocia. W celu weryfikacji hipotezy wykorzystano dostępne dane statystyczne obejmujące okres 2005-2013(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawia się wpływ poziomu wykształcenia pracowników na ich dochody w różnych ujęciach. Jednym z nich jest badanie oparte na danych OECD z lat 2004-2005 przedstawiające zróżnicowanie dochodów pracowników o różnym poziomie wykształcenia na podstawie względnego zróżnicowania między nimi, przyjmując poziom dochodów pracowników o wykształceniu średnim stopnia drugiego za 100 i odnosząc do niego odpowiednio poziom dochodów pracowników o wykształceniu wyższym oraz poziom dochodów pracowników o wykształceniu średnim stopnia pierwszego. Następnie, w opracowaniu przedstawia się bardziej rozwinięte badanie wpływu poziomu wykształcenia pracowników na ich dochody w Unii Europejskiej, zawarte w Raporcie "The European Higher Education Area in 2015". Badanie to wykazuje wpływ poziomu wykształcenia pracowników na medianę ich rocznych dochodów brutto w skali Unii Europejskiej oraz w poszczególnych państwach członkowskich. W artykule porównuje się również zróżnicowanie dochodów w zależności od poziomu wykształcenia oparte na danych OECD dla lat 2004-2005 z wynikami badań dotyczącymi państw członkowskich Unii Europejskiej z lat 2010 i 2013. Porównania te wskazują na występowanie, w pewnym zakresie, przeciwnych tendencji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje zagadnienia dotyczące poziomu wykształcenia ludności w krajach Unii Europejskiej w kontekście szansy dla rozwoju społecznego i ekonomicznego. Celem prowadzonych analiz było ukazanie zmian zachodzących w poziomie wykształcenia ludności oraz w rozwoju społeczno-ekonomicznym krajów w latach 2006-2015 oraz zależności pomiędzy wskaźnikami opisującymi badane kwestie. Do oceny podjętej problematyki uwzględniono takie wskaźniki jak: odsetek ludności według osiągniętego poziomu wykształcenia w wieku 15-64 lata, odsetek osób z wyższym wykształceniem w wieku 30-34 lata, odsetek ludności przedwcześnie kończących edukację w wieku 18-24 lata oraz niepracujących i nieuczących się w wieku 15-24 lata, uczestnictwo w kształceniu osób w wieku 25-64 lata, produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca, dochody ludności, zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Źródłem danych empirycznych były informacje pochodzące z Europejskiego Urzędu Statystycznego. Analizie poddano 28 krajów Unii Europejskiej. W większości krajów Unii Europejskiej następuje wzrost poziomu wykształcenia ludności oraz obniża się odsetek osób przedwcześnie kończących naukę. Poziom i wzrost wykształcenia społeczeństwa europejskiego znajduje swoje odzwierciedlenie w poziomie i rozwoju społeczno-ekonomicznym krajów. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła problem niskiego wykształcenia mieszkańców obszarów wiejskich. Podjęła próbę wskazania kierunków kształcenia młodzieży wiejskiej, zmian w systemie i kierunkach kształcenia oraz dokształcanie dorosłych, uwzględniając przemiany społeczno-gospodarcze na obszarach wiejskich oraz proces integracji z Unią Europejską.
Polska, przynajmniej od lat 80. ubiegłego wieku, pozostaje obszarem charakteryzującym się ujemnym bilansem salda zagranicznej migracji ludności, legitymującej się relatywnie wysokim poziomem wykształcenia i przygotowania zawodowego. Jest to efekt realizowanej (przez niektóre kraje) polityki inspirującej napływy z państw o niższym poziomie rozwoju gospodarczego, ale mających też i nadwyżki ludności skłonnej do przemieszczeń i oczekującej nie tylko materialnej satysfakcji. W uproszczeniu zjawisko nazwano "drenażem mózgów". Nie zostało ono całościowo zbadane i ocenione nie tylko w naszym kraju. (fragment tekstu)
9
Content available remote Wykształcenie ludności a rozwój lokalny Bielska-Białej i powiatu bielskiego
80%
W artykule przedstawiono zarys problematyki wykształcenia w rozwoju lokalnym (z uwzględnieniem zadań władz samorządowych). Przytoczone zostały podstawy teoretyczne rozwoju lokalnego i rola edukacji oraz podstawowe wskaźniki dotyczące szkolnictwa w Bielsku-Białej i powiecie bielskim.(fragment tekstu)
10
Content available remote Identity Economics and Higher Education
80%
Celem artykułu jest wyjaśnienie, dlaczego kandydaci na studia wyższe w Polsce wybierają - raczej niespodziewanie - kierunki studiów, które nie gwarantują wysokich zarobków w przyszłości, częściej niż kierunki, po których wzrasta prawdopodobieństwo znalezienia dobrze płatnej pracy. Twierdzimy, że jedną z przyczyn tych wyborów jest norma, mówiąca, że osoby, które nie studiowały, są gorsze od absolwentów studiów wyższych. W celu rozwinięcia tej hipotezy korzystamy z metodologii ekonomii tożsamości.(abstrakt oryginalny)
Universities are agents of social responsibility and this paper explores how they can expand this mandate by forging collaborative ventures to produce the worldwide leaders of tomorrow. These international partnerships between universities can instill in future leaders the values and knowledge to build a sustainable future. The significance of international cooperation for the transfer of knowledge across border is critical in meeting the needs of people across the globe. UNESCO has defined cross-border tertiary education as the movement of people, programs, providers, curricula, projects, research and services in tertiary (or higher) education across national jurisdictional borders. Cross-border education is a subset of educational internationalization and can be part of development cooperation projects, academic exchange programs and commercial initiatives in today's globalized era. The mobility of students, professors, knowledge and even values has been part of higher education for centuries, but it has recently grown at an unprecedented pace. The last two decades have seen a significant growth in the mobility of higher education programs and providers through physical and virtual modes of delivery. Parallel to these opportunities are an equal number of challenges: a potential increase in low quality or rogue providers, a lack of recognition of foreign qualifications by domestic employers or education institutions, along with elitism and the tensions it creates. This paper will present research on several successful models between several institutions of higher education in different nations. These models will demonstrate how universities have take on an anticipatory role by fostering intellectual advancement that contributes to the broader goals of sustainable development, poverty reduction, creation of wealth, and peace and human rights. (original abstract)
Celem opracowania jest wyjaśnienie wpływu poziomu wykształcenia i kwalifikacji pracowników na innowacyjność gospodarki. W literaturze często spotyka się pogląd, że wiedza przekłada się na innowacje. Wyższy poziom wykształcenia pracowników generuje większą liczbę innowacyjnych pomysłów, co powoduje wzrost poziomu innowacyjności. Zakres przestrzenny analizy obejmuje kraje Unii Europejskiej w latach 2004-2012. W artykule wyjaśniono znaczenie kapitału ludzkiego dla gospodarki, a szczególnie dla jej konkurencyjności i innowacyjności, przeprowadzono analizę porównawczą struktury pracowników pod względem poziomu wykształcenia i posiadanych kwalifikacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a także podjęto próbę wyjaśnienia wpływu poziomu wykształcenia pracowników na innowacyjność gospodarek. Z przeprowadzonej analizy wynika, że poziom innowacyjności jest determinowany zarówno przez poziom wykształcenia, jak i kwalifikacje pracowników. Z punktu widzenia innowacyjności gospodarek ważny jest nie tylko poziom kwalifikacji, ale także specjalizacja. Specjalizacja kwalifikacji oznacza rodzaj koniecznej wiedzy czy umiejętności posługiwania się określonymi urządzeniami i narzędziami lub rodzaj stosowanych materiałów czy produkowanych wyrobów i usług. Kraje Unii Europejskiej, zaliczane do liderów innowacyjności, charakteryzują się wysokim udziałem pracowników z wysokimi kwalifikacjami w ogólnej liczbie pracowników. Ponadto udział zatrudnionych specjalistów jest tam również na bardzo wysokim poziomie. Jednak jest grupa państw, w których pomimo wysokiego udziału zatrudnionych specjalistów, innowacyjność pozostaje na niskim poziomie. Wydaje się, że wynika to z niskiej "jakości" zatrudnionych specjalistów. Z punktu widzenia innowacyjności gospodarki ważniejszy wydaje się udział pracowników z wysokimi kwalifikacjami w zatrudnieniu ogółem niż udział specjalistów. Wynika to z charakteru dzisiejszych innowacji, które wymagają współpracy pracowników z różnymi dyscyplin wiedzy i w ramach interdyscyplinarnych zespołów.(abstrakt oryginalny)
Ważną rolę w rozwoju rolnictwa odgrywa poziom wykształcenia osób kierujących gospodarstwem rolnym. Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich oraz wprowadzanie gospodarki opartej na wiedzy powodują zapotrzebowanie na wzrost poziomu wykształcenia ludności rolniczej. Problematyka z zakresu edukacji mieszkańców wsi jest w Polsce przedmiotem licznych prac i zainteresowań badawczych. Obejmują one zarówno opracowania dotyczące całego kraju, jak i regionów. Niniejszy artykuł stanowi próbę ukazania stanu i zmiany wykształcenia rolniczego kierowników gospodarstw rolnych w latach 2002-2010 w województwie kujawsko- -pomorskim, w okresie pomiędzy powszechnymi spisami rolnictwa. Zbadano zależności pomiędzy rozkładem przestrzennym struktury wykształcenia kierowników gospodarstw rolnych a uwarunkowaniami przyrodniczymi i pozaprzyrodniczymi. Jednocześnie w celu określenia przemian pod względem poziomu i struktury wykształcenia kierowników (użytkowników) gospodarstw rolnych prowadzących działalność rolniczą, przyjmując przeciętny okres edukacji rolniczej, obliczono wskaźnik bonitacji punktowej wykształcenia rolniczego.(abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na zmiany w pracy jako źródło przeobrażeń w systemie edukacji. Trudności wyrażające się niedopasowaniem struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy wynikają jednak z autonomii rozwoju edukacyjnego i "skokowego" charakteru reform przy jednoczesnym ewolucyjnym charakterze zmian w strukturach zatrudnienia. Przemiany w pracy wskazują, że w dalszej przyszłości coraz większy odsetek pracujących będzie poszukiwał pracy dającej szanse samorealizacji, jak też mającej walory socjalizujące. Stawia to przed edukacją w Polsce nowe zadania, których realizacja będzie wymagała istotnych zmian w poszczególnych segmentach systemu kształcenia. (abstrakt oryginalny)
This study analysed the effects of cooperative member characteristics on income generation among smallholder farmers in Chibombo district of Central Zambia using logistic regression from a sample size of 398 cooperative members. The aim of the study was to analyze factors affecting income generation among small-holder famers with membership in agricultural cooperatives, and to identify factors that increase their income. Data were collected in May 2020 using a questionnaire. The empirical data indicated that income increased when there were increases in the cultivated area, primary education and cooperative membership period of 5-10 years but decreased with marriage, being widowed and a farming experience period of 5-10 years. The other factors had no significant effect. Thus, the study concludes that increasing cultivated area, duration of cooperative membership and attending at least primary education would better income generation among cooperative members.(original abstract)
Celem głównym badań było zidentyfikowanie czynników, które w opinii pracowników tymczasowych mogą wpłynąć na wzrost efektów ich pracy. Podjęto się też ustalenia, czy istnieje zależność między tymi czynnikami a wiekiem i wykształceniem. Opierając się na kwestionariuszu ankiety, przeprowadzono badania ilościowo-jakościowe wśród 286 pracowników tymczasowych. Czynnikami mającymi największy wpływ na wzrost ich efektów pracy, zgodnie z ich opinią, są dobra atmosfera oparta na zaufaniu i szacunku, budowanie przynależności pracowników do organizacji, umożliwienie im warunków do rozwoju i awansów. Okazało się, że im pracownik tymczasowy jest starszy, tym dla wzrostu jego efektów pracy spada znaczenie: rozwoju i awansu, dokładnego wdrożenia do pracy, przydzielania pracy według mocnych stron, wynagrodzenia uzależnionego od efektów oraz atmosfery opartej na zaufaniu i szacunku.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Prywatne korzyści z wyższego wykształcenia - analiza finansowa
61%
Cel - W artykule zaprezentowano nową metodę obliczania korzyści z posiadania wyższego wykształcenia, zastosowaną do polskich warunków. Odwołując się do metod stosowanych przez OECD Autorzy stawiają sobie za cel określenie, na ile korzystne jest indywidualne inwestowanie w edukację wyższą. Metodologia badania - Podstawową metodą badawczą zastosowaną przez Autorów jest obliczanie korzyści z wyższego wykształcenia na podstawie bieżącej wartości netto (Present Net Value, PNV). Zaproponowana w opracowaniu modyfikacja uwzględnia zabezpieczenie przed bezrobociem jako finansową korzyść oraz wpływ ponoszonych kosztów zdobycia wykształcenia na osiągane korzyści prywatne. Wynik - Niezależnie od rodzaju odbywanych studiów oraz od typu uczelni (prywatna czy publiczna) posiadanie wyższego wykształcenia jest indywidualną korzyścią o charakterze finansowym. Jednocześnie wielkość tej korzyści jest niższa, niż wskazuje to wiele publikacji poświęconych polskiemu szkolnictwu wyższemu. Oryginalność/wartość - Wartością pracy jest zaproponowanie nowej, bardziej szczegółowej metody obliczania prywatnych korzyści z wyższego wykształcenia w aspekcie finansowym w Polsce. Metoda ta pozwala także na długofalowe badanie tej korzyści oraz na jej porównanie z wartościami w innych krajach. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem przeprowadzonych badań była weryfikacja zależności pomiędzy profilem wykształcenia badanych a ich skłonnością do podejmowania ryzyka. PROBLEM I METODY BADAWCZE: W badaniu wzięli udział studenci kierunków ekonomicznych: finanse oraz marketing. Stosunek do ryzyka określono z wykorzystaniem kwestionariusza psychologicznego. Dodatkowo skontrolowano poziom wybranych cech indywidualnych, które mogą modyfikować zmienną zależną. PROCES WYWODU: Podejmowanie decyzji jest nieodłącznym elementem życia, zarówno codziennego, jak i działalności gospodarczej czy inwestycyjnej. Integralnym elementem procesu podejmowania decyzji jest pojęcie ryzyka. To, jaki stosunek do ryzyka prezentujemy, może się dywersyfikować w różnych sferach życia. Preferencje związane z podejmowaniem ryzyka mogą ulegać zmianom w wyniku zdobywanego doświadczenia, jak również wraz ze wzrostem kompetencji nabywanych w procesie kształcenia. Percepcja ryzyka może być również modyfikowana w zależności od dyscypliny wiedzy, w jakiej się specjalizujemy. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki badań wykazały istotne różnice w zakresie skłonności do podejmowania ryzyka pomiędzy badanymi grupami o różnym profilu wykształcenia. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: W procesie edukacji ważną rolę odgrywają aspekty psychologiczne, często niestety pomijane. W niniejszym artykule zwrócono uwagę na różne mechanizmy psychologiczne w ekonomii, a ich oddziaływanie ma znaczenie już na poziomie kształcenia.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zróżnicowania wpływu kapitału ludzkiego na wysokość dochodów pracowników mieszkających w mieście i na wsi. Dotychczas prowadzone badania analizują kapitał ludzki na wsi głównie przez pryzmat ludności rolniczej, pomijając zbiorowość ludności nierolniczej. Badania różnicują siłę związku najczęściej ze względu na płeć, region czy pochodzenie. Niewielkie zainteresowanie poświęcane jest różnicom pomiędzy miastem i wsią. Niniejszy artykuł stanowi uzupełnienie luki badawczej. W badaniu wykorzystano dane Diagnozy Społecznej 2005 i 2015. Z zastosowaniem metod regresji log-liniowej oszacowano jaki wpływ na wysokość wynagrodzenia mają elementy kapitału ludzkiego. Wyniki badań wskazują, że wyższe premie z tytułu wyposażenia w kapitał ludzki obserwowano wśród pracujących zamieszkujących obszary wiejskie, choć różnice między wsią a miastem ulegały stopniowemu zatarciu. Najważniejszymi elementami wpływającymi na dochód było wykształcenie wyższe i posiadanie prawa jazdy.(abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano sytuację edukacyjną w Polsce w latach 1990-2003 i porównano ją z sytuacją w wybranych krajach Unii Europejskiej. Zwrócono także uwagę na relację pomiędzy wykształceniem a bezrobociem. Zauważono, że do grona bezrobotnych coraz częściej trafiają osoby z wyższym wykształceniem.
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.