Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wykup lewarowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Gros środków finansujących transakcje wykupu stanowi zwykle kapitał zewnętrzny - w postaci długu zabezpieczonego aktywami firmy, długu podporządkowanego, niezabezpieczonego majątkiem firmy, oraz kapitału własnego oferowanego przez wyspecjalizowane instytucje finansowe. Celem artykułu jest ocena możliwości i ograniczeń pozyskania poszczególnych form zewnętrznego finansowania transakcji wykupu w warunkach polskich. Przeprowadzone rozważania pozwalają stwierdzić, że rosnącym źródłem finansowania pozostają fundusze private equity. Kapitał ryzyka należy do najdroższych źródeł finansowania i pozbawia inwestorów indywidualnych korzyści oferowanych przez kapitał obcy. Pozyskanie kapitału dłużnego nie jest jednak sprawą prostą. Wydaje się, że struktura finansowania wykupów w Polsce będzie ewoluować w kierunku zwiększania udziału zewnętrznego finansowania własnego oraz finansowania mezzanine kosztem udziału długu zabezpieczonego aktywami firmy.(abstrakt oryginalny)
Zamieszczono ocenę bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju na krajowym rynku wykupów menedżerskich i lewarowanych. Zaprezentowano dane dotyczące polskiego rynku wykupów menedżerskich oraz kluczowe determinanty wpływające na jego rozwój.
Dostęp do niespotykanych wcześniej rozwiązań w obszarze pasywów umoż- liwia menedżerom poszukiwanie nowych źródeł wartości przedsiębiorstwa. Celem niniejszej pracy jest określenie potencjalnych źródeł kreowania wartości dla właścicieli przez wykupy lewarowane oraz ustalenie kryteriów i sposobu oceny efektywności tego typu działań restrukturyzacyjnych. Źródła wzrostu wartości przedsiębiorstwa w transakcjach wykupu lewarowanego podzielono zgodnie z podstawowymi obszarami zarządzania finansami na: finansowe, operacyjne i inwestycyjne. Udział poszczególnych grup źródeł wartości przedsiębiorstwa w treści pracy jest nierównomierny. Poświęcenie większej uwagi działalności finansowej nie wynika z potencjalnie większego wkładu tego obszaru w tworzenie wartości przedsiębiorstwa. Wpływ zmian dokonanych w obszarze działalności finansowej najłatwiej poddaje się weryfikacji i umożliwia wyciągnięcie wniosków ogólnych dotyczących wszystkich przedsiębiorstw przeprowadzających wykup lewarowany. Na pozostałe obszary duży wpływ ma specyfika działalności przedsiębiorstwa, dlatego przedstawienie ogólnych zależności jest utrudnione.(fragment tekstu)
4
Content available remote Specyfika wykupów lewarowanych (LBO)
75%
Celem artykułu było przedstawienie specyfiki wykupów lewarowanych (LBO), które są rodzajem przejęcia przedsiębiorstwa. W artykule dokonano charakterystyki wykupów lewarowanych, przedstawiono strukturę finansowania transakcji LBO oraz bariery w tego rodzaju transakcjach. Zaprezentowano także procentowy udział LBO w transakcjach dokonywanych w wybranych krajach oraz w poszczególnych branżach w latach 2000-2007.
Cel - A rtykuł o piera się na zdefiniowaniu procesu r estrukturyzacji i przedstawieniu jego rodzajów. Skupia się na sposobie przeprowadzenia restrukturyzacji w oparciu o finansowanie mezzanine. Metoda badania - Do badania wykorzystano studium przypadku uwzględniające przedsiębiorstwo, które przeprowadziło proces restrukturyzacji z wykorzystaniem finansowania hybrydowego. W celu analizy przypadku zastosowano wskaźniki finansowe i metody jakościowe. Obliczono zatem wskaźniki finansowe przed i po restrukturyzacji, a także przeprowadzono wywiad. Wynik - Na podstawie badań studium przypadku wskazano skutki restrukturyzacji i wyciągnięto wnioski. Oryginalność - Ilość opracowań w literaturze naukowej dotycząca mezzanine capital, a zwłaszcza restrukturyzacji z wykorzystaniem tego instrumentu finansowego, jest dostępna, ale w ograniczonym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest prezentacja sektora funduszy Private Equity i praktycznych aspektów transakcji wykupów w Polsce i na świecie. Fundusze Private Equity są jednym z najefektywniejszych źródeł finansowania średnich i dużych przedsiębiorstw w gospodarce, dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu w zakresie zarządzania i strategii pomagają w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Udział Polski w PKB wszystkich krajów regionu przekracza jedną trzecią, dla funduszy Private Equity, które planują inwestycję w Europie Środkowo - Wschodniej, Polska jest najczęściej wybieraną lokalizacją do prowadzenia dzielności. W większości transakcji realizowanych przez Fundusze Private Equity zasadniczą rolę odgrywają kluczowi Menedżerowie przejmowanych Spółek, na podstawie wspólnych porozumień Fundusze realizują wykup. W niektórych transakcjach, Fundusze dopuszczają możliwość zaangażowania kapitałowego przez kluczowych Menedżerów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Stopa zwrotu z kapitału zainwestowango w transakcję wykupu lewarowanego (LBO)
75%
W artykule przedstawiono możliwe propozycje rozwiązania problemu zagwarantowania udziału w kapitale własnym w momencie zakończenia inwestycji. Spośród wielu możliwych propozycji wybrano dwie skrajne: a)jednoczesne objęcie akcji i obligacji oraz b) objęcie obligacji (tj. długu podporządkowanego) wraz z warrantami. (fragment tekstu)
8
Content available remote Finansowanie pomostowe w wykupach lewarowanych
63%
Głównym problemem podjętym w pracy są wykupy lewarowane. Szerzej zbadane jest ich wykorzystanie w celu rozwoju przedsiębiorstwa. Przedstawiona jest struktura, a także podstawowe wytyczne dotyczące możliwości zastosowania tego typu transakcji. Istotnym zagadnieniem jest również wypełnienie luki kapitałowej w formie finansowania pomostowego, stosowanego podczas transakcji wykupu. Ponadto poruszono kwestię wykupu, uwzględniając coraz częstsze zastosowanie tylko jednego typu finansowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie wykupów menedżerskich jako specyficznych sposobów przejęcia przedsiębiorstwa. Przedstawiony został podział rodzajów wykupów ze szczególnym uwzględnieniem lewarowych wykupów menedżerskich. Przedstawiono prawne ograniczenia transakcji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Alternatywne finansowanie fuzji i przejęć
63%
Przedsiębiorstwa dążą do uzyskania dominującej pozycji na rynku poprzez rozwój i rozszerzenie aktualnej skali działania czy też jej dywersyfikację. Jednym ze sposobów dokonania takiej zmiany w firmie może być przeprowadzenie transakcji fuzji i przejęć. W tym celu szczególnie ważne jest finansowanie takich transakcji, dlatego wykorzystanie mezzanine, stanowiącego połączenie kapitału własnego i długu, wydaje się być właściwe. Celem artykułu jest wskazanie istoty fuzji i przejęć, a zwłaszcza ukazanie specyfiki i struktury finansowania w formie mezzanine. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wartość przedsiębiorstwa w kontekście finansowania w formie mezzanine
63%
Artykuł koncentruje się na sposobach oddziaływania w przedsiębiorstwie, mających na celu wzrost jego wartości. W głównej mierze dotyczy zwiększenia udziału rynkowego, możliwości dywersyfikacji prowadzonej działalności. Ponadto, podkreślono rolę finansowania w dążeniu do wzrostu przedsiębiorstwa. Dlatego skupiono się na finansowaniu wzrostu poprzez zastosowanie mezzanine. Głównym elementem ograniczającym inwestycje, fuzje i przejęcia czy też wzrost sprzedaży, jest brak dostępu do elastycznego finansowania. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie instrumentów finansowych, a zwłaszcza mezzanine. Struktura tego instrumentu pozwala na elastyczne dokonywanie spłaty. W związku z tym kadra zarządzająca skupia się na prowadzeniu działalności biznesowej czy też organicznej. Istotą jest zatem przedstawienie struktury finansowania mezzanine i jego wpływu na rozwój prowadzonej działalności, które w konsekwencji może prowadzić do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Specyfika i wpływ mezzanine capital na wyniki finansowe polskich przedsiębiorstw
63%
W artykule przedstawiono finansowanie hybrydowe, jakim jest mezzanine capital. Ukazano jego specyfikę i wpływ na osiągane wyniki przedsiębiorstw. W badaniu skupiono się na określeniu współzależności wybranych elementów rachunku wyników firm działających w Polsce, które pozyskały finansowanie mezzanine i przedstawiono konsekwencje wynikające z tego typu finansowania. (abstrakt oryginalny)
Wykup menedżerski (management buy-out) to transakcja, w wyniku której dotychczasowa grupa menedżerów przedsiębiorstwa, wykorzystując efekt dźwigni finansowej, przejmuje pakiet akcji (udziałów). Ogromna zaleta MBO polega na tym, że kadra menedżerska przejmuje spółkę bez zaangażowania znacznych środków finansowych. W Europie Zachodniej transakcje te cieszą się dużą popularnością. W Polsce znajduje się on wciąż w fazie początkowej, ale z dużą perspektywą wzrostu. Autor szeroko omawia rodzaje i warunki sukcesu tego typu transakcji, analizuje rynek MBO w Europie i Polsce, a na przykładzie spółki Ergis S.A. pokazuje konkretny przypadek udanego wykupu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Efektywność transakcji wykupu lewarowanego
63%
Wykup lewarowany (ang. leveraged buy out, LBO) jest transakcją, w której grupa kupujących, składająca się z aktywnych inwestorów finansowych i menedżerów, przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem, w celu zwiększenia wartości jej kapitału, a następnie ich sprzedaży i realizacji zysku. Artykuł podsumowuje publikowane w literaturze zagranicznej badania dotyczące efektywności transakcji tego typu dla akcjonariuszy, inwestorów wierzycieli oraz samych przedsiębiorstw zaangażowanych w proces LBO. W pracy przedstawiono również hipotezy dotyczące źródeł efektywności transakcji typu LBO. (abstrakt oryginalny)
W tradycyjnych metodach wyceny zakłada się brak współzależności między wolnymi przepływami pieniężnymi oraz przepływami finansowymi. Metoda APV pozwala na analizę wpływu skutków decyzji dotyczących sposobu finansowania na wartość przedsiębiorstwa. Podejście to jest szczególnie istotne w ocenie przedsiębiorstw, które w pełni wykorzystują swoją pojemność kredytową. W artykule prezentowany jest przykład przedsiębiorstwa podlegającego transakcji wykupu lewarowanego. W tego typu transakcjach o wielkości przepływów finansowych w następnym okresie decyduje zrealizowany operacyjny przepływ pieniężny w okresie bieżącym. W artykule zaproponowano sposób doboru stóp dyskonta odsetkowych tarcz podatkowych w sytuacji współzależności wolnych i finansowych przepływów pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
Rynek private equity w obecnej formie istnieje od przeszło 30 lat. Działalność typu private equity/venture capital zaczęła się stopniowo instytucjonalizować. Powstały firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu środkami zbieranymi od inwestorów. Autorka przedstawia krotka historię private equity na świecie i w Polsce.
W ostatnim okresie odnotowuje się dynamiczny wzrost eksportu na rynki wschodnie ze strony przedsiębiorstw z UE, w tym przedsiębiorstw z Polski. Istotną zmianą od kryzysu w 1998 roku jest jednak wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) polskich przedsiębiorstw na tych rynkach - głównie na rynku ukraińskim. Skala tych inwestycji jest zależna od wielu czynników leżących po stronie inwestora, jak i czynników zewnętrznych. Jednym z czynników są możliwości sfinansowania tych inwestycji przez instytucje finansowe. Analiza inwestycji polskich przedsiębiorstw wskazuje, że obecnie dominują inwestycje zagraniczne typu green-field, których podejmują się dotychczasowi eksporterzy. Struktura inwestycji zagranicznych ze strony inwestorów z terenu Europy Zachodniej i USA wygląda już inaczej - znaczącą rolę odgrywają inwestycje w formie zakupu udziałów w spółkach. W celu obniżenia kosztu finansowania takich inwestycji korporacje zagraniczne, poza emisją nowych akcji, korzystają z kredytów, emisji obligacji lub funduszy inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Artykuł jest analizą przypadku przejęcia lewarowego Mennicy Państwowej SA. Złożyły się na to następujące czynniki: niedowartościowanie spółki, wysoki poziom dodatniego cash flow, niskie zadłużenie, wysoka wartość rynkowa aktywów spółki, szerokie możliwości sprzedaży zbędnego majątku. Omówiono etapy transakcji i podano strukturę akcjonariatu spółki na dzień 25.08.2000 r. Przeprowadzono kalkulację rentowności przejęcia Mennicy SA. We wnioskach podano przyczyny, dla których należy się spodziewać tego typu transakcji w Polsce. Są to: rozwijający się rynek fuzji i przejęć, wzrastająca ilość instytucji finansowych, zmiany legislacyjne rozszerzające ilość źródeł finansowania LBO, obniżenie kosztów finansowania (stopy procentowe), powiązanie Polski z rynkami UE.
Jedną z ostatnich innowacji w zakresie techniki sekurytyzacji jest sekurytyza- cja aktywów operacyjnych przedsiębiorstw. Technika ta pozwala na finansowanie lub refinansowanie działalności operacyjnej instytucji niefinansowych. Wymieniona sekurytyzacja ma swoje korzenie w refinansowaniu i strukturyzowaniu wykupów lewarowych LBO; znana jest pod nazwą SBO. W praktyce SBO jest nie tyle alternatywnym źródłem finansowania działalności operacyjnej przedsiębiorstw, ile złożonym instrumentem zarządzania finansami, który pozwala na refinansowanie i transfer ryzyka transakcji LBO z sektora bankowego na rynek kapitałowy, w szczególności w warunkach kryzysu zadłużenia finansów publicznych i spo- wolnienia gospodarczego w Europie. SBO może być traktowane jako efektywne narzędzie rozwiązania problemu "ściany długu", który pojawi się w latach 2014-2017 w Europie, kiedy nastąpi kulminacja zapadalności pożyczek podwyższonego ryzyka finansujących transakcje LBO. Niniejsze opracowanie przedstawia istotę sekurytyzacji aktywów operacyjnych i jej zastosowanie w praktyce, a także opisuje transakcje LBO i sposoby zarządzania nimi poprzez sekurytyzację. Praca zawiera również analizę transakcji SBO francuskiej spółki Fraikin SA.(abstrakt oryginalny)
Podmioty działające na rynku finansowym korzystały i nadal korzystają z zasady swobody umów, w wyniku której wykreowane zostały najróżniejsze praktyki rynkowe. Znaczna część z tych praktyk wywarła ogromny wpływ na funkcjonowanie rynku, nierzadko znacząco oddziałując na rynek globalny i działalność państw. Jako następstwo tego faktu organy ustawodawcze państw i organizacji międzypaństwowych postanowiły uregulować wiele z tych praktyk. Artykuł przedstawia i omawia globalizację tych praktyk rynkowych. Analizie poddawana jest również teza, że działania podejmowane za pośrednictwem instrumentu, jakim jest zasada swobody umów, kształtują pewne standardy legislacyjne i nadzorcze.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.