Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 598

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wymiana handlowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Przedstawiono wymianę handlową pomiędzy krajami Unii Europejskiej i państwami kandydującymi w 1997 roku. Dane podano za Eurostatem z kwietnia 1998 r.
Polski rynek żeglugi promowej jest ważnym segmentem przewozów promowych w regionie Morza Bałtyckiego. Linie z polskich portów tworzą istotne ogniwo w przewozach ładunków tocznych między Środkową Europą a Skandynawią. Wzrost obrotów handlowych generuje popyt na przewozy promowe z polskich portów. Celem artykułu jest analiza wybranych czynników wpływających na wielkość zapotrzebowania na usługi przewoźników promowych. W artykule skupiono się na przewozach ładunków; ruch pasażerski nie był przedmiotem badań.(abstrakt autora)
Gospodarka Federacji Rosyjskiej ulega dalszym przemianom. Zmiany w gospodarce są o wiele szybsze niż w strukturze handlu zagranicznego. Nadal panują ograniczenia zarówno dla importerów, jak i eksporterów, choć widać pewien postęp. W rosyjskim handlu zagranicznym można mówić o kilku instrumentach regulacji: system kwot eksportowych, scentralizowany eksport surowców strategicznych, licencje eksportu, taryfy eksportowe, scentralizowany import oraz taryfy importowe.(fragment tekstu)
Kraje Unii Europejskiej należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. Głównym celem opracowania jest analiza wymiany handlowej Polski z "nowymi" krajami członkowskimi Unii Europejskiej zarówno przed akcesją, jak również po ich przystąpieniu do Wspólnoty. Opracowanie zawiera określenie znaczenia "nowych" krajów Unii Europejskiej w wymianie handlowej Polski, a także prezentację rozmiarów, struktury geograficznej i towarowej handlu Polski z "nowymi" krajami członkowskimi UE. Wyniki potwierdzają rosnącą rolę nowych członków UE w polskiej wymianie handlowej. Ponadto przeprowadzona analiza sugeruje ogromny potencjał rozwoju tejże wymiany, ze względu na udział Polski, jak również pozostałych państw w jednolitym rynku Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany w ogólnej wymianie handlowej produktami rolnymi w krajach EŚiW w 2004 r w stosunku do 2003 r oraz zmianę kierunków tej wymiany z pozostałymi partnerami z UE-10 i z krajami UE-15. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest przedstawienie charakteru współpracy gospodarczej Polski z państwami ASEAN w okresie transformacji. Omówiono potencjał gospodarczy poszczególnych państw regionu. Zaprezentowano dotychczasowe formy współpracy gospodarczej Polski z krajami ASEAN podkreślając znaczenie wymiany handlowej.
8
Content available remote Wymiana handlowa regionów peryferyjnych na przykładzie województwa podlaskiego
80%
Celem artykułu jest analiza wymiany handlowej województwa podlaskiego po akcesji do Unii Europejskiej, zwłaszcza w układzie geograficznym i towarowym, oraz roli handlu zagranicznego w rozwoju regionu o charakterze peryferyjnym. Postawiona została teza, iż przygraniczne położenie Podlasia przyczynia się do zwiększenia obrotów handlowych z krajami Europy Wschodniej. Realizacja celu opracowania możliwa była przede wszystkim dzięki wykorzystaniu danych za lata 2004-2011 uzyskanych z Centrum Analitycznego Administracji Celnej Izby Celnej w Warszawie oraz studiom krajowej literatury dotyczącej regionów peryferyjnych, handlu zagranicznego Polski i współpracy transgranicznej. Pierwsza część artykułu dotyczy charakterystyki województwa podlaskiego jako regionu peryferyjnego i udziału w najważniejszych wielkościach makroekonomicznych oraz analizy obrotów handlowych Podlasia na tle innych regionów. Kolejne części opracowania stanowi analiza struktury towarowej i geograficznej eksportu i importu Podlasia, w tym jego najważniejszych partnerów handlowych.(fragment tekstu)
We współczesnej gospodarce globalnej znaczenie międzynarodowego handlu towarami zaawansowanymi technologicznie wykazuje tendencję rosnącą. Odgrywa on także istotną rolę w Unii Europejskiej, jednak jego udział w wymianie handlowej państw członkowskich różni się. W niniejszym opracowaniu podjęto próbę przedstawienia handlu towarami zaawansowanymi technologicznie realizowanego przez kraje "wschodniego rozszerzenia", mając na względzie dzielący je dystans rozwojowy w stosunku do pozostałych członków ugrupowania, oraz przeprowadzono analizę przekształcenia ich struktur eksportu i importu w relacji zarówno z Unią Europejską, jak i z państwami spoza ugrupowania. Badaniami objęto 11 państw członkowskich (Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry, Chorwację) w okresie 2007-2012, wyróżniając 9 grup wyrobów high-tech (zgodnie z klasyfikacją SITC) w strukturze eksportu i importu dla każdego kraju i kierunku wymiany oraz wykorzystując jedną z taksonomicznych metod grupowania hierarchicznego obiektów. Punktem wyjścia do rozważań jest próba teoretycznego ujęcia korzyści wynikających z międzynarodowej integracji gospodarczej i rozwoju handlu towarami zaawansowanymi technologicznie. Opierając się na analizie danych statystycznych, stwierdzono, że handel towarami zaawansowanymi technologicznie ma niewielkie znaczenie w wymianie prawie wszystkich krajów "wschodniego rozszerzenia", z wyjątkiem Czech i Węgier. Struktury eksportu i importu wyrobów zaawansowanych technologicznie analizowanych krajów charakteryzowały się znacznym zróżnicowaniem udziałów poszczególnych grup towarów występujących w handlu produktami high-tech w analizowanych krajach, choć szczególnie w eksporcie państw "wschodniego rozszerzenia" można zauważyć specjalizację w dostawach określonych wyrobów na rynki międzynarodowe.(abstrakt oryginalny)
Z uwagi na istotne zmiany, jakie zachodziły na scenie politycznej w Polsce i Europie Środkowej w ostatnim półwieczu, warto przeanalizować ich oddziaływanie na płaszczyznę gospodarczą. W związku z tym w opracowaniu poddano analizie organizację handlu zagranicznego w Polsce w okresie od sterowania centralnego do wolnorynkowego. Wyróżniono przy tym trzy okresy: przed 1989 r.. okres transformacji systemowej oraz przystąpienia do Unii Europejskiej. Celem artykułu jest określenie zmian w wymienionych okresach dotyczących głównych partnerów Polski oraz zmiany w strukturze wymiany towarowej. Analiza została oparta na danych przekrojowych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. (fragment tekstu)
WPROWADZENIE Drugą połowę XX wieku charakteryzował proces integracji państw, zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Proces ten był następstwem kilku zmian, występujących w ówczesnym świecie :  globalnego charakteru współczesnych stosunków międzynarodowych,  zagrożeń militarnych wykraczających często poza ramy jednego państwa,  zagrożeń ekologicznych o zasięgu międzynarodowym,  wyczerpywania się zasobów surowców naturalnych i energetycznych,  zacieśniającej się kooperacji międzynarodowej oraz jedności technologicznej wielu gałęzi przemysłu światowego,  światowego rynku walutowo-kredytowego oraz towarowego,  jednolitego systemu cen itp. (fragment tekstu)
Pomimo, iż Finlandia pod względem ludności jest małym krajem, siła nabywcza ponad 5 mln Finów należy do największych w Europie. Gospodarka tego kraju ma wyraźnie proeksportowy charakter. Ponad 40 procent PKB tworzą branże eksportowe. Eksport w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosi ponad 7000 USD rocznie, dodatnie zaś saldo handlu zagranicznego Finlandii w 1998 r. przekroczyło 11 mld USD.
Wyniki konferencji lozańskiej czołowych potęg handlowych naszego globu oraz późniejsze uzgodnienia nie świadczą jeszcze o powszechnym dążeniu państw należących do Światowej Organizacji Handlu (WTO) do kompromisu i konsensusu. 134 kraje członkowskie na najbliższe spotkanie na szczycie w Seattle przygotowały obszerne dossier pretensji i postulatów wobec partnerów, a także działalności samej WTO.
Przeanalizowano polsko-niemiecką wymianę handlową. Omówiono czynniki sprzyjające jak i zagrażające rozwojowi polskiego eksportu do Niemiec. Załączono dane dotyczące: polsko-niemieckich obrotów handlowych w latach 1989-2002.
Markets are usually considered as strongly efficient - each investor is said to have the same information at the same time. But due to incomplete, false or vague information on the market, significant data have become an expensive good. Thus, the accessibility to it may vary. In the following paper a behavioural approach to decision-making is presented. An investor's decision to enter a trade is based on multiple criteria such as knowledge, personal experience, investing history and individual characteristics. All those factors are reflected in individual investor's preference toward a short or long position in a trade of good. In the paper we present two exchange models of an arbitrary good, where information about the market is reflected in investors' preferences. A two- -sided matching approach for choosing contract sides is given. Simulations of market dynamics, including asymmetry and changeability of information, are performed and a possible equilibrium is discussed. The main idea of this paper is to research possible states of market equilibrium on the basis of behavioural factors and describe its usefulness for modelling market dynamics.(original abstract)
Celem artykułu jest pokazanie atrakcyjności wymiany handlowej między Polską i Chinami oraz szans działania polskich przedsiębiorców w tym kraju w momencie znacznego przyśpieszenia rozwoju jego gospodarki. Przedstawiono możliwości rozwoju chińskiego handlu zagranicznego i jego ekspansywność, a następnie opisano historię dotychczasowej wymiany między Polską i Chinami oraz wskazano możliwości zacieśnienia współpracy i kierunki jej rozwoju. W zakończeniu omówiono funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw na chińskim rynku i możliwości wejścia w przyszłości na ten rynek większej liczby naszych firm.
Omówiono wymianę handlową między Polską, a Wschodnimi landami Niemiec. Przedstawiono tabele ilustrujące strukturę geograficzną i towarową handlu zagranicznego Niemiec Wschodnich oraz wymianę handlową Polski z nowymi krajami związkowymi w latach 1991-1995.
Omówiono realizację podstawowych celów CEFTA. Przedstawiono funkcjonowanie CEFTA w składzie ograniczonym do trzech krajów i zagadnienie rozkładu korzyści. Przybliżono perspektywy dalszego funkcjonowania CEFTA i możliwości rozszerzenia Układu na inne państwa.
W świetle rosyjskich przepisów podatkowych wywóz do WNP nie jest uważany za eksport, w związku z tym producenci sprzedawanych na tamte rynki towarów nie otrzymują zwrotu VAT. Jednakże Rosja w najbliższej przyszłości będzie musiała wprowadzić zasady wolnego handlu z krajami WNP, aby zapobiec swej izolacji na tym rynku i odwrócić spadkowe tendencje w obrotach z krajami Wspólnoty.
Analiza wymiany towarowej w zakresie produktów rolno-spożywczych pomiędzy Polską a Rosją za latach 1997-2008 wykazała, iż wymianę tę charakteryzuje po stronie polskiej przewaga eksportu nad importem, a zatem dodatnie saldo handlu tymi towarami. Średni udział artykułów rolno-spożywczych w ogólnej strukturze polskiego eksportu do Rosji na przełomie lat 1997-2008 ukształtował się na poziomie około 23%, podczas gdy import z Rosji na poziomie niewiele przekraczającym 1%. Spośród czterech sekcji produktów rolno-spożywczych największy udział w eksporcie z Polski do Rosji przypada na sekcję IV, tj. przetwory spożywcze, zaś najmniejszy na sekcję III, tj. tłuszcze i oleje. Po stronie szans polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Rosji, które należałoby wykorzystać, można wskazać m.in. położenie geograficzne tego kraju, potencjał ekonomiczny, rozmiar i chłonność rynku oraz pozycję na arenie międzynarodowej, a także starania Rosji o wejście w struktury WTO, wzrost zamożności rosyjskiego społeczeństwa oraz brak samowystarczalności żywnościowej. Niestety obok szans istnieje także wiele zagrożeń oraz słabych stron polskiego eksportu do Rosji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.