Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 162

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wypłacalność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przedstawiono zagadnienie diagnostyki aktywów i zobowiązań w procesie zarządzania wypłacalnością przedsiębiorstw rolnych.
Celem artykułu jest przedstawienie przydatności gotówkowej wartości dodanej w ocenie wypłacalności przedsiębiorstw. W pierwszej części artykułu zaprezentowano istotę i sposób obliczania CVA, a w kolejnej części zaprezentowano empiryczną weryfikację przyjętego sposobu. (fragment tekstu)
Przedstawiono źródła zagrożeń wypłacalności zakładów ubezpieczeń, z podziałem na czynniki zewnętrzne i czynniki wewnętrzne.
W systemie oceny wypłacalności i nadzoru każdego kraju najbardziej "namacalne" (bo mierzalne) są ustalone finansowe normy ostrożnościowe. Te przyjęte w rozwiązaniu australijskim zostały ustalone w dwojaki sposób. Dla małych zakładów ubezpieczeń absolutny minimalny wymóg kapitałowy wynosi od 2 do 5 min dolarów australijskich, w zależności od potrzeby zabezpieczenia bazy ostrożnościowej albo infrastruktury wewnętrznej i zarządzania ryzykiem. Ponad poziom 5 min dolarów australijskich ustawowy wymóg kapitałowy jest odnoszony już do oceny ryzyka (risk based). Tak więc zakłady ubezpieczeń, których zobowiązania lub reasekuracja wyznaczają wyższy poziom kapitału (w zależności od tego, która wielkość jest wyższa), wymagane minimum kapitałowe jest uzależnione od sposobu prowadzenia działalności (czyli bazuje na ryzyku towarzyszącym tej działalności). (fragment tekstu)
W literaturze opisywane są metody analizy i oceny tradycyjnych ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń wielorakich. W praktyce zaś każdy prawie produkt ubezpieczeniowy jedynie oparty jest na modelowym kształcie ubezpieczenia, a w rzeczywistości jest bardziej złożony. Stanowiło to przesłankę przeprowadzenia analizy ubezpieczeń wieloopcyjnych, które wzbogacają atrakcyjność ubezpieczenia i lepiej dostosowują się do potrzeb klientów. Do analizy tej wykorzystana została głównie metodyka analizy przepływów pieniężnych i ich wartości aktuarialnych zaproponowana m.in. przez Hoema i Norberga, podstawę której stanowią procesy Markowa. Istotą proponowanej w pracy analizy jest określenie dokładnego rozkładu procesu skumulowanej wypłaty (skumulowanych roszczeń) w indywidualnym ubezpieczeniu wieloopcyjnym. Znajomość tego rozkładu umożliwia dalszą analizę szkodowości portfela polis wieloopcyjnych bez dodatkowych założeń. Prezentowana w pracy analiza stanowi połączenie zagadnień statystycznych, aktuarialnych i finansowych, pozwalających ubezpieczycielowi dokonać poprawnej wyceny ubezpieczenia i oceny jego "ryzykowności". (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest wskazanie i charakterystyka źródeł niepewności w prognozowaniu (nie)wypłacalności systemu emerytalnego opartego na niefinansowym modelu zdefiniowanej składki NDC oraz ocena funkcji prognostycznej automatycznych mechanizmów bilansujących (ABM - automatic balance mechanism). Opracowanie ma charakter teoretyczno-empiryczny. Odrzucono w nim hipotezę o samoczynnym bilansowaniu się modelu NDC, co uzasadnia prognozowanie jego (nie)wypłacalności. Omówiono problematykę niepewności w długookresowym prognozowaniu (nie)wypłacalności systemu emerytalnego i wskazano na zasadność stosowania ABM. Pełni on istotną funkcję prognostyczną i sprzyja długoterminowej równowadze finansowej w modelu NDC. W części empirycznej, w oparciu o metodę case study, omówiono zasady waloryzacji oparte na ABM w Szwecji, uznawane w literaturze za jedne z wzorcowych. Przeciwstawiono im zasady waloryzacji w I filarze w Polsce - niezawierające ABM i oderwane od zmian, jakich może doświadczać otoczenie ekonomiczno-demograficzne systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
Produkcja zwierzęca zajmuje bardzo ważne miejsce w sektorze rolnym. Jej wyniki zależą w dużym stopniu od stosowania bezpiecznych i dobrej jakości pasz. Swobodny przepływ bezpiecznej i zdrowej żywności oraz paszy jest ważnym aspektem rynku, przyczynia się także znacząco dla zdrowia i ogólnego dobra ludzi. Jednostki przemysłu rolno-spożywczego, w tym również przetwórnie pasz, są bardziej narażone na ryzyko utraty wypłacalności niż inne podmioty funkcjonujące na rynku, ponieważ w większym stopniu niż ma to miejsce w innych działach gospodarki odczuwają oddziaływanie różnych czynników przyrodniczych. W związku z tym w artykule przedstawiono i oceniono poziom płynności finansowej i wypłacalności (zadłużenia) w przedsiębiorstwach paszowych działających w Polsce. Niniejszej oceny dokonano w całej populacji jednostek, jak również w wydzielonych grupach według ich wielkości. Ponadto, otrzymane wyniki porównano z sytuacją przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest poddanie pod dyskusję rozbieżności interpretacyjnych zachodzących w literaturze przedmiotu pomiędzy pojęciami płynności finansowej oraz wypłacalności. Zamienne stosowanie definicji wymienionych zjawisk powoduje chaos interpretacyjny w analizie finansowej podmiotów gospodarczych w szczególności w kontekście prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Metodologia badania opisanego w artykule sprowadza się do studiów literatury przedmiotu, przepisów prawa gospodarczego oraz wykorzystania specyficznej metody oceny płynności finansowej jako wyznaczników różnic znaczenia płynności finansowej oraz wypłacalności. Wynikiem przeprowadzonego badania jest identyfikacja rozbieżności pomiędzy płynnością finansową oraz wypłacalnością, przedstawienie odrębności zjawisk oraz różnic w ich oddziaływaniu na stan finansów podmiotów gospodarczych. Artykuł wskazuje zasadnicze przesłanki identyfikacji płynności finansowej oraz wypłacalności, porządkując chaos spowodowany substytucyjnym ujęciem obu zjawisk.(abstrakt oryginalny)
Bardzo często w praktyce gospodarczej, a nierzadko również w teorii przedmiotu termin płynności jest używany jako synonim wypłacalności. Co prawda płynność bardzo ściśle się wiąże z wypłacalnością, jednak jest kategorią węższą znaczeniowo niż wypłacalność, a co za tym idzie - pozytywne wyniki oceny płynności w konkretnym przedsiębiorstwie wcale nie muszą oznaczać jego wypłacalności. Wypłacalność jest związana ściśle ze środkami pieniężnymi i ich ekwiwalentami. (fragment tekstu)
10
Content available remote System wypłacalności kontrahenta w obrocie gospodarczym
75%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "System wypłacalności kontrahenta w obrocie gospodarczym" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej było opracowanie kompleksowego modelu oceny kontrahenta, który powinien ułatwić tworzenie wewnętrznych ratingów, czy też systemu monitoringu zagrożenia obniżenia wypłacalności kontrahenta.
Referat przedstawia metodologię weryfikacji lematu dotyczącego modelu ryzyka reputacji podmiotu zależnego w sytuacji kontroli wzajemnej w niepublicznej grupie kapitałowej. Dla podmiotów, których absolutna wartość reputacji przekracza wielkość istotności powinien być wdrożony system zarządzania ryzykiem reputacji. Badaniem objęto całą populację firm inwestycyjnych domicylowanych w Polsce. Zastosowano model istotności do celów rewizji finansowej, wartość rynkową skonsolidowanych aktywów netto oraz ujawnienia wymogu kapitałowego do celów adekwatności kapitałowej firm inwestycyjnych. Lemat zweryfikowano pozytywnie.(abstrakt oryginalny)
Jeszcze nie do końca znany jest wpływ nowych wymagań kapitałowych wyznaczonych przez Unię Europejską dla zakładów ubezpieczeń (Solvency I) i nowe reguły ustanowione w tym zakresie przez polskie przepisy prawne, a już przed polskimi zakładami ubezpieczeń i całym unijnym rynkiem ubezpieczeniowym stają nowe wyzwania, związane ze zmianą sposobu nadzoru i oceny wypłacalności zakładów ubezpieczeń. Nowy system nadzoru (kwestie regulacyjne i nadzorcze) może oddziaływać na obszary bezpośrednio związane z działalnością zakładów ubezpieczeń (szczególnie w ich obrębie), jak i poza nimi. Rozważania na temat możliwego wpływu Solvency II na tę działalność przedstawione zostaną w układzie tematycznym (rodzajowym), co szczególnie uwypukli obszary, dla których rozwiązania Solvency II będą najbardziej wiążące i znamienne w skutkach. (fragment tekstu)
Wypłacalność zakładów ubezpieczeń jest zdeterminowana przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czynniki zewnętrzne związane są z odpowiednim systemem nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, pozwalającym monitorować gospodarkę finansową zakładów ubezpieczeń i w porę wykryć potencjalne zagrożenia dla ich sytuacji finansowej, oraz z odpowiednimi rozwiązaniami w zakresie funduszy gwarancyjnych, pozwalającymi pokryć potencjalne zobowiązania ubezpieczeniowe w przypadku m.in. upadłości zakładów ubezpieczeń. Do czynników wewnętrznych determinujących wypłacalność zakładów ubezpieczeń należy zaliczyć: - politykę rachunkowości, - mechanizmy kontrolne, które obejmują: kontrolę wewnętrzną, audyt wewnętrzny, zarządzanie ryzykiem. (fragment tekstu)
Celami tego opracowania są prezentacja założeń oceny ilościowej zakładów ubezpieczeń w Solvency II, ukazanie możliwych poziomów kontrolnych nadzoru w prezentowanej koncepcji, a także porównanie parametrów ilościowych zaproponowanych w Solvency II z odchodzącą powoli w przeszłość koncepcją Solvency I. (fragment tekstu)
W artykule krótko scharakteryzowano system Solvency II, przedstawiono od strony praktycznej i metodologicznej standardową procedurę wyznaczania kapitałowego wymogu wypłacalności oraz zaprezentowano i omówiono wybrane wyniki badania QIS5 dotyczące efektu dywersyfikacji ryzyka uzyskanego w wyniku stosowania tej procedury. Zwrócono uwagę, że efekt ten w znacznym stopniu wpływa na obniżenie kapitałowego wymogu wypłacalności. Ponieważ wykorzystana do jego oszacowania metoda wariancji-kowariancji może prowadzić do jego przeszacowania lub niedoszacowania ze względu na to, że uwzględnia tylko zależności liniowe, w artykule wskazano także potrzebę prowadzenia badań nad metodami rozpoznawania struktur zależności i sposobami ich uwzględniania przy szacowaniu wymogów kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
O istnieniu przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej decyduje wypłacalność, jej brak jest bowiem przyczyną upadłości podmiotów gospodarczych. W literaturze ekonomicznej obok terminu "wypłacalność" pojawia się także "płynność finansowa" i "zdolność płatnicza". Jedni autorzy utożsamiają je i stosują zamiennie, z kolei inni je różnicują, przypisując im różne zakresy merytoryczne, a tym samym różny charakter wzajemnych relacji. Opracowanie poświęcono wyjaśnieniu znaczenia tych pojęć, a także określeniu występujących pomiędzy nimi relacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była próba odpowiedzi na dwa pytania. Po pierwsze, czy osiągnięty poziom długu zagranicznego Polski w warunkach członkostwa w UE można uznać za bezpieczny (tzn. gwarantujący płynność i wypłacalność), i po drugie - do jakiej grupy państw według klasyfikacji Banku Światowego można zaliczyć Polskę. W pierwszej części artykułu przedstawiono mierniki zadłużenia zagranicznego ilustrujące możliwość spłaty długu oraz płynność finansową kraju, w drugiej natomiast dokonano ich weryfikacji (za lata 2004-2012). Z badań wynika, że wyraźne przyspieszenie wzrostu zadłużenia zagraniczne go po wejściu Polski do UE nie pogorszyło wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Według klasyfikacji Banku Światowego Polska należała w analizowanym okresie do grupy państw najmniej zadłużonych. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie przedstawionych w pracy danych można stwierdzić, że w skali sektora bankowego obniżaniu się współczynnika wypłacalności towarzyszył realny wzrost funduszy własnych. Zauważono też, że największe banki utrzymywały współczynnik wypłacalności na poziomie niewiele przekraczającym obowiązujące unormowania, podczas gdy w mniejszych bankach występowały zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie poziomy współczynnika wypłacalności. Niskie wartości współczynnika wypłacalności w małych bankach mogą być symptomem trudności z utrzymaniem wypłacalności banku. Znacznie przewyższające minimalne wymogi wysokości współczynnika wypłacalności są z kolei objawem nieefektywnego gospodarowania kapitałem przez bank. Bank posiadający duże nadwyżki kapitału mógłby przeznaczyć je na zwiększenie akcji kredytowej, a zatem na wzrost dochodów. Z punktu widzenia wyposażenia kapitałowego i współczynnika wypłacalności duże banki cechują się wyższą efektywnością działania niż banki mniejsze. (fragment tekstu)
19
Content available remote Wypłacalność zakładu ubezpieczeń w świetle regulacji prawa ubezpieczeniowego
75%
Celem artykułu jest rozpatrzenie istoty i sposobów ustalania marginesu wypłacalności, kapitału gwarancyjnego oraz środków własnych na ich pokrycie, a także aktywów, które zgodnie z prawem ubezpieczeniowym mogą stanowić pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Wskazano ponadto na znaczenie tych wielkości przy ocenie wypłacalności zakładu ubezpieczeń.(fragment tekstu)
Trendy makroekonomiczne, społeczne i legislacyjne przyniosły w końcu XX w. istotne zmiany środowiska funkcjonowania instytucji ubezpieczeniowych. Instytucje ubezpieczeniowe narażone zostały także w szczególny sposób na konsekwencje globalizacji, zmiany warunków klimatycznych oraz zjawisko terroryzmu i próby wprowadzania do obiegu środków finansowych pochodzących z nielegalnych źródeł. Czynniki te prowadzą do globalizacji i konglomeryzacji instytucji ubezpieczeniowych, konwergencji różnych segmentów rynku finansowego oraz pojawiania się nowych złożonych kanałów dystrybucji i produktów ubezpieczeniowych. W konsekwencji instytucje ubezpieczeniowe zmuszone zostały do rewizji zasad zarządzania ryzykiem swojej działalności, a instytucje powołane do nadzoru rynków finansowych do modyfikacji zasad oceny ryzyka i wypłacalności.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.