Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 819

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Youth
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
1
Content available remote Transformation of Forms of Political Participation of Youth in Present-Day Ukraine
100%
W artykule na przykładzie współczesnej Ukrainy dokonano analizy różnych form politycznego zaangażowania młodzieży w kolejności chronologicznej. Wskazano ważną rolę, jaką pełni młodzież w rozwoju obywatelskiego społeczeństwa, podkreślając zwłaszcza jej udział w protestach w trakcie wydarzeń Pomarańczowej Rewolucji i Rewolucji Godności. Ustalono, że polityczne zaangażowanie młodzieży Ukrainy charakteryzuje się zarówno spadkiem, jak i ożywieniem aktywności społeczno-politycznej, okresowym rozczarowaniem przebiegiem i skutkami procesów politycznych, słabą reprezentacją młodzieży w strukturach władzy oraz brakiem jednolitego państwowego systemu socjalizacji politycznej. Stwierdzono, że idea integracji europejskiej stała się jedną z głównych przyczyn znaczących zmian w świadomości politycznej młodych ludzi w kierunku jej aktywacji, przede wszystkim powołała do życia nowe formy aktywności politycznej. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne środki komunikacji (komputer, tablet, smartfon często z dostępem do internetu) to nieodzowne wyposażenie współczesnej młodzieży, która chce być zawsze online. W artykule zaprezentowano wyniki badań uzyskane z danych z ankiet rodziców uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dotyczące kontroli rodzicielskiej w obszarze używania przez młodzież nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT - Information and Communication Technology). Podczas badań starano się pozyskać wiedzę na temat tego czy rodzice rozmawiają ze swoimi dziećmi na tematy związane z zagrożeniami i bezpieczeństwem w sieci oraz czy korzystają z dostępnych programów kontroli rodzicielskiej w internecie lub na urządzeniach mobilnych.(abstrakt oryginalny)
W czasach komercjalizacji, wiejskie organizacje sportowe - Ludowe Zespoły Sportowe - wydają się być oazą czystego sportu. Wiejscy działacze i sportowcy wyróżniają się bezinteresownym podejściem do sportu. Działalność członków Ludowych Zespołów Sportowych jest dobrowolna - celem nadrzędnym LZS-ów jest bowiem aktywne i atrakcyjne wypełnienie wolnego czasu społeczności wiejskiej. Ludowe Zespoły Sportowe odgrywają ogromną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży wiejskiej - sport to nie tylko sprawdzian siły fizycznej i zdobytych umiejętności, uczy także działań zespołowych, zachowań kompromisowych oraz lojalności w stosunku do partnerów. Celem artykułu było zaprezentowanie Ludowych Zespołów Sportowych jako formy promowania sportu wśród młodzieży wiejskiej na Opolszczyźnie w latach 2001-2010. Przedstawiono również zadania zrealizowane w 2010 roku przez Opolskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS, zarówno na mocy umów z KZ LZS Warszawa, jak i z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, które wspierają działalność Ludowych Zespołów Sportowych, umożliwiając im kształtowanie sportowej aktywności młodzieży wiejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza nowego, występującego w Unii Europejskiej zjawiska migracyjnego, rozpatrywanego pod względem psychospołecznym, socjologicznym oraz politologicznym. Badania zostały przeprowadzone na grupie 11 młodych mieszkańców miast z wykształceniem wyższym, pochodzących z różnych krajów Europy, którzy po skończeniu studiów wyemigrowali do dwóch stolic Europy Zachodniej: Londynu i Wiednia. Analiza badań została dodatkowo poparta zestawem 13 wywiadów, przeprowadzonych w Domadossoli (Włochy), podczas spotkania koordynatorów europejskiego projektu poświęconego migracji powrotnej "Central Europe Re-Turn Project". (fragment tekstu)
Młodzież akademicka w 2015 roku wypoczywała przede wszystkim w kraju (75,1%). Zanim studenci wybrali miejsce wakacyjnego urlopu, najpierw zdiagnozowali swoje potrzeby i oczekiwania, sugerując się jednocześnie w swoich wyborach opinią różnych osób (przyjaciół - 35,9%, rodziny - 26%) lub informacjami zaczerpniętymi z rozmaitych źródeł (internet - 79,7%). Wyjazd na wypoczynek poprzedziły długotrwałe przygotowania: miesięczne (20,4% ), trzymiesięczne (18,2% ) i roczne (1,5%). Ten etap logistycznych i kompleksowych starań podniósł przede wszystkim jakość i komfort wypoczynku (46,5%), pozwolił zaoszczędzić czas (52,6%) i obniżyć koszty wyjazdu (50,4%). Najważniejszym motywem wyjazdu dla studentów było zaspokojenie własnych potrzeb związanych z odpoczynkiem (51,0%). W swoich wyborach sugerowano się też estetyką miejsca podróży (59,3%) oraz rekomendacją znajomych (53,8%). Młodzi ludzie nie preferowali w swoim otoczeniu rozmaitych grup turystów, głównie młodzieży szkolnej (30,3%), rodzin z dziećmi (20,6%) i seniorów (17,8%).(abstrakt oryginalny)
6
100%
Autorka w artykule podjęła próbę oceny czynników wpływających na decyzje nabywcze osób z segmentu "młodych dorosłych" (18-29 lat). Wykorzystano wyniki badania ankietowego, w którym sprawdzono jak niska cena, wysoka jakość produktu, marka producenta oraz otwartość na nowości rynkowe wpływają na decyzje nabywcze młodych klientów. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 310
215-224
Sytuacja ludzi młodych w Polsce i innych krajach UE znacząco się pogorszyła po 2008 r. Trudne wejście na rynek pracy ludzi młodych wymusiło korektę polityki państw na rynku pracy. W Polsce, w maju 2014 r. wprowadzono dodatkowe instrumenty rynku pracy dedykowane osobom młodym. Mimo wdrożenia dodatkowego wsparcia poziom bezrobocia w tej grupie spadł tylko o 3 p.p. w ciągu 2 lat. Celem artykułu jest prezentacja i ocena skuteczności dodatkowych instrumentów rynku pracy kierowanych do ludzi młodych w Polsce po 2014 r. Zaprezentowane zostaną także słabości systemu bonów wspierających ludzi młodych na rynku pracy, co pozwoli na wskazanie pożądanych kierunków zmian.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwowany jest wzrost liczby dzieci i młodzieży przejawiających zaburzenia w rozwoju. Złożoność problematyki wynika z szeregu czynników i różnorodnych przyczyn tego stanu, co skłania autorów niniejszego artykułu do analizy dotychczasowych rozważań teoretycznych popartych wynikami badań w zakresie rodzajów oraz uwarunkowań zaburzeń wieku dziecięcego i młodzieńczego, a także sposobów minimalizowania i przeciwdziałania ich występowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem rozdziału jest prezentacja podstawowych problemów rynków pracy osób młodych i próba odpowiedzi na sformułowane wyżej pytania badawcze. Bazą do prowadzonych rozważań były zasoby literaturowe i bazy danych GUS. Odpowiedzi na pytania badawcze dostarczy analiza populacji osób młodych ze względu na aktywność zawodową. Analizie poddano również potencjalny popyt na usługi OHP. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą przede wszystkim z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności dla IV kwartałów poszczególnych lat. Okres analizy obejmuje lata 2006-2019. W rozdziale zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rynku pracy osób młodych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę.W pierwszej części rozdziału scharakteryzowano rynek pracy osób młodych wraz z przedstawieniem sytuacji tej grupy społecznej na polskim rynku pracy. W kolejnej części zaprezentowano problematykę Ochotniczych Hufców Pracy. W ostatniej części przedstawiono raport NIK na temat działalności tej instytucji(fragment tekstu)
10
Content available remote Świadomość młodzieży akademickiej na temat rolnictwa
100%
Celem pracy jest ocena poziomu świadomości rolniczej młodzieży akademickiej z woj. małopolskiego oraz określenie wybranych czynników determinujących ten poziom. Ich znajomość może stanowić podstawę działań różnych podmiotów, które przyczynią się do wzrostu świadomości rolniczej młodego pokolenia. Zasadniczym źródłem danych wykorzystanych do analizy i wnioskowania były informacje pierwotne uzyskane z badań własnych, przeprowadzonych metodą PAPI na grupie 436 studentów. Do pomiaru i oceny świadomości młodzieży na temat rolnictwa wykorzystano indeks świadomości rolniczej. Jak wynika z przeprowadzonych badań, większość respondentów nie rozumie roli rolnictwa, którą odgrywa ono w gospodarce, społeczeństwie i środowisku. Determinantami poziomu świadomości rolniczej w grupie studentów były płeć oraz miejsce zamieszkania. (abstrakt oryginalny)
Podjęcie pracy zawodowej jest ważnym etapem kształtowania ścieżek życia ludzi młodych, bo warunkuje możliwość realizacji pozostałych ról dojrzałego człowieka (prowadzącego własne gospodarstwo domowe i założyciela rodziny). Są one pochodną indywidualnych decyzji i poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Celem podjętej w artykule refleksji jest, obok teoretycznego wprowadzenia w problematykę badań nad osiąganiem dorosłości, analiza sytuacji na rynku pracy młodych Polaków należących dwóch kategorii wiekowych (20-24 lata i 25-29 lat) na tle UE ogółem i wybranych krajów europejskich. Przeprowadzone analizy z wykorzystaniem danych Eurostatu weryfikują tezę, że wchodzenie w dorosłość i możliwości usamodzielniania się poprzez aktywność zawodową poprawiają się dla młodych Polaków w ostatnich latach, ale są niesatysfakcjonujące w porównaniu z wieloma ich europejskimi rówieśnikami w wielu krajach. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zagubiona młodzież w świecie cyberprzestrzeni
100%
Żyjemy w czasach, w których postrzeganie świata i świadomość społeczna w bardzo dużym stopniu zostaje wykreowana przez media cyfrowe, cyberprzestrzeń i świat wirtualny. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie beż nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Komunikowanie się, nawiązywanie znajomości, pozyskiwanie informacji, rozrywka, rozwijanie pasji i zainteresowań, wszystko to odbywa się przy ich użyciu i za ich pośrednictwem. "Media cyfrowe stały się bowiem czynnikiem determinującym nie tylko przeobrażenia społeczne, cywilizacyjne i kulturowe, ale też (pośrednio bądź bezpośrednio) los każdego niemal człowieka, w tym - co szczególnie ważne dla pedagoga - styl życia, relacje społeczne, typy aktywności poznawczej, twórczej, a nawet ludycznej dzieci i młodzieży" [Tanaś, 2015: 11](fragment tekstu)
The first part of the chapter presents the general outline of the discussed issue. The presentation of the overall background of this problem is going to be expanded the situation of children and teenagers who face the threat of social exclusion. The prevention of the abovementioned problems is going to be discussed on the example of all-Poland "Work of the New Millennium" Foundation (Polish: Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia") and the "Light of Hope" Foundation (Polish: Fundacja "Światło Nadziei"), which operates in the diocese of Bielsko-Żywiec. The culmination of this article is going to be a selection of testimonies of scholarship holders of the mentioned foundations which show the fruits of not only financial, but also formational support which open a very broad prospect of development and study in a "big city". (fragment of text)
W artykule opisano jeden z istotnych problemów związanych z migracjami zarobkowymi - zwłaszcza w odniesieniu do regionów peryferyjnych o znaczącym zapóźnieniu cywilizacyjnym, jakim jest zjawisko tzw. "drenażu mózgów" (brain drain). Problem ten dotyczy w głównej mierze absolwentów i osób młodych, które w obliczu rozpoczynania kariery zawodowej napotykają na istotne bariery polskiego rynku pracy. Przeanalizowano potencjalną skalę migracji wewnętrznych i zewnętrznych, oceniono rangę czynników determinujących wybór miejsca migracji oraz znaczenie elementów wpływających na charakter podejmowanej pracy z uwzględnieniem oczekiwań płacowych potencjalnych migrantów. (abstrakt oryginalny)
Criminal regulations in the Slovak Republic has changed approach of criminal capability to juventile offenders. Age qualification lowered from 15 years to 14 years. This is the reason of certain doubts, which concern with sanity of subject of crime. According provision of 338 Criminal Proceeding Act, in the case of juventile offender, who has less than 15 years in the time of crime, it is inevitable to observe, if this person was capable to recognise wrongfulness of act or if this person was capable command his actions. In the presence does not exist unified opinions in the question of expert. Expert proceeding is executed by experts in the branch of psychiatry or juventile psychology. In the comparision, in the conclusion of report, author deals with valid legal regulation of this issue in Czech Republic. (original abstract)
Wśród przeważającej liczby osób aktywnych turystycznie zdecydowanie dominują wyjazdy krajowe (64%), jednak - co dość zaskakujące - odnotowywano także znaczną liczbę wyjazdów zagranicznych (31%). Młodzież zainteresowana jest głównie wyjazdami trwającymi dłużej niż tydzień (95%). W opinii badanych turystyka szkolna (wycieczki, obozy, plenery) to okazja do ciekawego spędzenia czasu wolnego (28%), integracji z grupą (27%) i - co raczej oczywiste - szansa na ominięcie lekcji (21%). Z badań wynika, że dominującą rolę w zakresie organizacji wyjazdów turystycznych dla analizowanego segmentu rynku pełni rodzina (44%) i szkoła (30%), rzadziej zaś organizacje turystyczne i sportowe. Szczególnie atrakcyjnymi obiektami bazy noclegowej okazały się domki letniskowe (42%) i obiekty hotelarskie (hotele, motele, pensjonaty - 37%). Jedynie co dziesiąty badany wskazywał utożsamiany z turystyką aktywną i kwalifi kowaną namiot (12%).(fragment tekstu)
17
Content available remote Społeczne uwarunkowania turystyki młodzieży
100%
Celem artykułu jest ukazanie najważniejszych uwarunkowań kształtujących potrzeby turystyczne młodzieży oraz możliwości ich zaspokojenia. Artykuł charakteryzuje korzyści, jakie można osiągnąć z turystyki, motywy uprawiania turystyki przez młodzież, związek między stylem życia a turystyką, a także znaczenie rodziny w kształtowaniu zainteresowań turystycznych młodzieży. W artykule wykorzystane zostały materiały wtórne w postaci literatury oraz wyników badań empirycznych przeprowadzonych przez różnych autorów. Podstawą treści artykułu stanowić jednak własne badania pierwotne autorki przeprowadzone wśród uczniów średnich szkół w Wielkopolsce. (fragment tekstu)
18
Content available remote Proces zakupowy młodych nabywców
100%
Zachowania młodych konsumentów na rynku są specyficzne. Wpływ na to mają ich cechy psychomotoryczne, społeczne i ekonomiczne. Młodzież wykazuje swą odmienność od innych grup, tj. dziecięcych i dorosłych konsumentów. W przyszłości młodzi konsumenci będą odbiorcami "dorosłych" dóbr i usług, dysponując ponadto własnymi i relatywnie większymi środkami finansowymi. Z punktu widzenia firm działających na tym rynku oznaczać to moŜe szansę na długookresową inwestycję w obecnie młodych, a w przyszłości dorosłych klientów. Zachowania rynkowe tej grupy należy systematycznie obserwować, a działania do nich kierowane opierać na zdobytej w ten sposób wiedzy. Młodzi konsumenci juŜ dziś stanowią i w przyszłości stanowić będą wyzwanie dla coraz efektywniejszych działań rynkowych producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców kierujących swoją ofertę do tej grupy konsumentów(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano wyniki badań własnych, dotyczących oceny skuteczności programów lojalnościowych w odniesieniu do segmentu młodych dorosłych (osoby w wieku 18-29 lat). Przeanalizowano między innymi ich popularność w badanym segmencie rynku, przyczyny przynależności młodych klientów do programów, ocenę nagród oferowanych w programach, a także ich skuteczność w kreowaniu przywiązania do marki.(abstrakt autora)
|
2017
|
76
30-35
The aim of the present study was to examine the impact of jihadi camps on the identity formation of teenagers in Iran. Seventy-six campers participated in the study and were randomly divided into control (n = 42) and experimental groups (n =34). The control group does not follow the camp's regular program while the experimental group attended to the camp's regular program. All participants completed the Dellas Identity Status Inventory (DISI) (Dellas and Jernigan, 1987); this questionnaire consists of two subscales of achiever: commitment and exploration. The results revealed statistically significant differences on the experimental and nonexperimental group, in two specific attitude subscales. These findings imply that participation in this particular camp can have a positive influence on teenagers' professional Identity. (original abstract)
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.