Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zabezpieczenie majątkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest analiza dopuszczalności ustanowienia zabezpieczenia nowacyjnego na prawach wynikających z decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości. W ramach postępowania zabezpieczającego strona lub uczestnik postępowania może wystąpić o zabezpieczenie roszczenia. Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia jest roszczenie niepieniężne, wówczas sąd, działając na podstawie przepisu art. 755 § 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity: DzU 2014, poz. 101 ze zm., dalej ,,Kodeks postępowania cywilnego" lub ,,Kpc"), udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych . W szczególności sąd może unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania. W tym kontekście powstaje pytanie, czy uprawnienie sądu powszechnego rozciąga się na możliwość ograniczenia prawa wynikającego z decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości poprzez ustanowienie zakazu wykorzystywania częstotliwości. Sytuacje takie miały miejsce w praktyce i budziły wątpliwości.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest ogólna charakterystyka umów o ustanowienie zabezpieczenia finansowego oraz rekonstrukcja na podstawie unormowań ustawowych zabezpieczeń finansowych opartych na przeniesieniu prawa do majątku wierzyciela. Konstrukcja tych zabezpieczeń uwzględnia specyfikę operacji na rynku finansowym, ale również wyraża pewne uniwersalne cechy zabezpieczeń tego rodzaju. Przybliżenie tych cech może być pomocne w praktyce kontraktowej, jak i przy konstruowaniu normatywnych wzorców zabezpieczeń na potrzeby obrotu powszechnego. Szczególnie przydatne może okazać się odróżnienie powierniczych i niepowierniczych czynności zabezpieczających polegających na rozporządzeniu prawem w momencie ustanawiania zabezpieczenia. Charakterystyka zabezpieczeń powierniczych należy do zagadnień kontrowersyjnych w nauce, a ich dopuszczalność bywa przedmiotem krytyki. Omawiana regulacja, realizując cele Dyrektywy, zmusza do zmiany podejścia, przynajmniej w odniesieniu do zabezpieczeń finansowych opartych na transferze prawa. (abstrakt oryginalny)
Rezerwy za wyjątkiem rezerw kapitałowych, które nie były przedmiotem niniejszego opracowania, mogą mieć istotny wpływ na wynik finansowy osiągnięty w roku obrotowym i zaprezentowany w rachunku zysków i strat.Utworzenie rezerw w roku obrotowym w którym wyniki finansowe są dobre lub bardzo dobre, zapewnia jednostce gospodarczej bezpieczeństwo w zakresie kontynuacji działalności gospodarczej w roku następnym i nie dopuszcza do przenoszenia strat lub zagrożeń dotyczących danego roku obrotowego na lata następne. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy aktualny kryzys gospodarczy wpływa na wzrost znaczenia złota jako uniwersalnego środka płatniczego i formy gromadzenia oszczędności. Przedstawiono m.in takie zagadnienia jak rezerwy złota, rynek złota, ceny złota.
Każde przedsiębiorstwo może stanąć na skraju bankructwa, jeżeli w porę nie pomyśli o skutecznym zabezpieczeniu wierzytelności. Także poprzez sprawdzanie wiarygodności kontrahentów. W dzisiejszej rzeczywistości biznesowej nie brakuje zagrożeń ze strony nieuczciwych kontrahentów, którzy poprzez swoje działania mogą zagrozić istnieniu firmy. Takich z życia wziętych przykładów ku przestrodze jest cała masa, a na pewno zdarzać się będą nowe, bo ani ludzka wyobraźnia, ani też naiwność nie mają granic – twierdzi Klaudiusz Sytek, dyrektor Factor in Bank. (abstrakt oryginalny)
Zabezpieczenie majątkowe stanowi zabezpieczenie należności celnych oraz podatkowych i jest formą ochrony interesów skarbu państwa. Jest też alternatywną formą w stosunku do zabezpieczenia towaru do czasu uiszczenia należności.
Zabezpieczenie majątkowe dokonywane w trybie art.21 u. o z.p. (Dz.U. z 1993 r. nr 108 poz.486) jest prawnym instrumentem ochrony interesów skarbu państwa. Daje organowi podatkowemu możliwość uzyskania majątkowych gwarancji, że należność podatkowa (także nie ustalona) zostanie zapłacona.
W artykule przedstawiono charakterystykę wniosku o zabezpieczenie oraz trudności w uzyskaniu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego w sporach gospodarczych. Największym problemem dla uprawnionego jest uprawdopodobnienie - czy też jak wskazuje treść niniejszego artykułu - udowodnienie istnienia dwóch kumulatywnych przesłanek umożliwiających udzielenie przez sąd zabezpieczenia, tj. roszczenia oraz interesu prawnego. Analiza praktyki sądów prowadzących postępowania zabezpieczające rodzi mało optymistyczną konkluzję. Liczba postanowień sądów oddalających wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczeń pieniężnych niestety przewyższa pozytywne rozstrzygnięcia w tym zakresie.
W artykule autorzy omawiają skutki prawne ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej dla praw do udziałów lub akcji spółek kapitałowych wchodzących wcześniej w skład wspólności majątkowej. Artykuł odnosi się do stanu prawnego powstałego po zniesieniu wspólności majątkowej. Analizie poddano zagadnienie, czy ustanowienie rozdzielności majątkowej powoduje powstanie współuprawnienia do akcji lub udziałów wchodzących wcześniej w skład majątku wspólnego. Artykuł odnosi się do uchwały z 6.10.2022 r., III CZP 109/22, w której Sąd Najwyższy zajął stanowisko, że rozdzielność majątkowa nie powoduje powstania współuprawnienia z akcji. W pierwszej części artykułu przedstawiono argumenty przemawiające za tym, że ustanowienie rozdzielności majątkowej zmienia status małżonka akcjonariusza na współuprawnionego z akcji. W drugiej części artykułu autorzy przedstawili argumenty polemiczne do stanowiska Sądu Najwyższego przyjętego w ww. uchwale.(abstrakt oryginalny)
10
63%
Opracowanie ma na celu zaprezentowanie głównych form zabezpieczenia opieki długoterminowej w Polsce przy wykorzystaniu obowiązujących regulacji prawnych oraz dostępnych statystyk za lata 2009-2012. Na podstawie analiz opartych głównie na danych z GUS autorka potwierdziła, że zgodnie z oczekiwaniami liczba rentobiorców maleje, w badanej grupie przeważają mężczyźni, zapotrzebowanie na opiekę finansową jest zróżnicowane lokalnie oraz zależy od wieku - wzrasta wraz z nim. Wyciągnęła także dodatkowe wnioski odnośnie do zakresu opieki długoterminowej, między innymi dotyczące zróżnicowania lokalnego wysokości świadczenia oraz wzrostu wysokości świadczenia na przestrzeni lat. (abstrakt oryginalny)
Instytucja zabezpieczenia pełni ważna funkcję w postępowaniu administracyjnym, zwłaszcza na etapie przymusowego wykonania obowiązków podlegających egzekucji administracyjnej. Gwarantuje wierzycielowi publicznoprawnemu, że zastosowanie środków przymusu będzie skuteczne. Ustawą o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych wprowadzono nową instytucję zabezpieczenia w administracyjnym postępowaniu rozpoznawczym przed organem orzekającym (tj. Komisją do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich). Pełni ona ważną funkcję gwarancyjną zabezpieczającą prawidłowy tok postępowania rozpoznawczego.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono genezę i specyfikę podatków oraz opłat i innych świadczeń stosowanych w górnictwie. Wymieniono cechy górnictwa wpływające na kreowanie systemów podatkowych. Wymieniono cechy charakteryzujące optymalny system podatkowy dla górnictwa. Przeprowadzono analizę systemu prawno-finansowego obowiązującego w polskim górnictwie i obejmującego podatki, opłaty oraz zabezpieczenia finansowe. Oceniono wpływ uregulowań podatkowych na opłacalność wydobycia kopalin, warunki inwestowania i konkurencyjność międzynarodową górnictwa. W podsumowaniu zestawiono ważniejsze wnioski i postulaty dla usprawnienia systemu podatkowego w polskim górnictwie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu czynników makro- i mikroekonomicznych na sytuację finansową polskich towarzystw ubezpieczeniowych działu II. Artykuł będzie weryfikował hipotezę mówiącą że sytuacja finansowa towarzystw ubezpieczeniowych działu II jest zależna od czynników ekonomicznych charakteryzujących kondycję gospodarki. Dla zweryfikowania postawionej hipotezy zostanie wykorzystana analiza statystyczna szeregów czasowych charakteryzujących najważniejszej dane finansowe towarzystw ubezpieczeniowych oraz wybranych zmiennych gospodarczych. (fragment tekstu)
14
Content available remote Procesowe aspekty orzekania konfiskaty rozszerzonej
63%
Artykuł przedstawia problematykę procesowych aspektów orzekania konfiskaty rozszerzonej na podstawie nowych przepisów wprowadzonych nowelizacją z kwietnia 2017 r. Nowelizacja wprowadza nowe instytucje do procesu karnego i w sposób istotny zmienia zasady orzekania przepadku. Przepisy jednak nie formułują w sposób dostateczny gwarancji procesowych dla podmiotów zainteresowanych wynikiem postępowania, co zostanie zaprezentowane w artykule. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest niespójność przepisów dotyczących prania "brudnych" pieniędzy w prawie krajowym, a także w relacji do prawa unijnego. W artykule wskazane zostały braki legislacyjne, które uniemożliwiają skuteczne ograniczanie przestępczości prania pieniędzy. Bez ich wprowadzenia nie będzie możliwe ograniczanie zjawiska prania brudnych pieniędzy, szczególnie w tych wypadkach, a jest ich coraz więcej, przestępczości transgranicznej oraz popełnianej z wykorzystaniem podmiotów zbiorowych. (abstrakt oryginalny)
U stawodawca stworzył wiele instytucji mających na celu ochronę prawidłowego toku postępowania karnego. Instytucjami takimi są bez wątpienia środki zapobiegawcze oraz środki przymusu. Analiza zawarta w artykule dotyczy możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie w przedmiocie środka przymusu w postaci zabezpieczenia majątkowego wydanego w wyniku wniesienia przez oskarżonego (podejrzanego), czy też jego obrońcę, wniosku o uchylenie lub zmianę postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego. Wszak zgodnie z wolą ustawodawcy na postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego przysługuje zażalenie (art. 293 § 3 Kodeksu postępowania karnego), to nie jest do końca jasne, na jakiej podstawie i czy w ogóle oskarżony (podejrzany), a także jego obrońca, uprawnieni są do składania wniosku w przedmiocie uchylenia lub zmiany postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego. Jeżeliby nawet przyjąć, że wymienione podmioty uprawnione są do wniesienia takiego wniosku, mogą pojawić się problemy powiązane immanentnie z uprawnieniem do zaskarżenia decyzji procesowej wydanej w przedmiocie tegoż wniosku powiązane z ograniczeniem temporalnym wnoszenia środków zaskarżenia wynikającym z art. 254 § 2 k.p.k. Ponadto nie jest także przedmiotem powszechnej zgody - jeśli już przyjąć możliwość wniesienia zażalenia - który sąd właściwy będzie do rozpoznania wniesionego środka zaskarżenia. Konkurują bowiem w tym przypadku dwa poglądy. Pierwszy, że w przedmiocie właściwości znajduje zastosowanie wprost art. 254 § 3 k.p.k., oraz drugi, że konieczne jest przyjęcie właściwości sądu na zasadach ogólnych. (abstrakt oryginalny)
Autor opisuje możliwość uniknęcia ryzyka utraty majątku w przypadku niepowodzenia w small businessie, za pomocą deklaracji rozdzielności majątkowej. Artykuł zawiera również wyjaśnienie zakresu odpowiedzialności majątkowej małżonków.
Artykuł ukazuje sposoby i metodykę ograniczania strat w sieciach handlowych, spowodowanych kradzieżami dokonywanymi przez nieuczciwych klientów. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie problematyki zachowań osób generujących straty na szkodę branży FMCG oraz wykorzystanie tej wiedzy w działalności operacyjnej sieci handlowych. Ideą całości opracowania jest wykazanie, iż zrozumienie zachowań złodziei sklepowych, wiedza o cechach produktów generujących straty, ich odpowiednie usytuowanie w placówce handlowej, stanowią skuteczne narzędzie poprawy wyników działalności (ograniczenia strat) w analizowanym sektorze.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzanie reformy systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce zbiega się z występowaniem czynników sprzyjających rozwojowi konsumpcyjnego stylu życia w naszej rzeczywistości. Rozpoznaniu efektów zderzenia tych dwóch całkowicie odmiennie skierowanych zespołów czynników w oddziaływaniu na decyzje ekonomiczne polskich gospodarstw domowych stało się celem zrealizowanego pod koniec 2004 r. badania empirycznego. Przy formułowaniu celu badania oraz głównych hipotez wykorzystano założenia teoretyczne istniejące w tym obszarze badawczym.
Sytuacja osób starych w ciągu wieków generowana była głównie przez ich kondycję majątkową. Jeżeli posiadali oni wystarczające środki, wówczas okres ich starości nie różnił się zasadniczo od innych etapów życia. W przeciwnym przypadku byli zależni od rodziny, która niejednokrotnie skazywała ich na żebractwo. Także osoby samotne i niemajętne powiększały populację nędzarzy. Dopiero wprowadzenie systemu powszechnych ubezpieczeń na początku XX wieku stanowi antidotum dla tej kwestii. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.