Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 127

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zadłużenie gospodarstw domowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Zadłużenie gospodarstw domowych podlega wahaniom w poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego. Obserwowane od 2008 r. spowolnienie w gospodarce światowej nie pozostało bez wpływu na zachowania podmiotów gospodarczych w Polsce. Obiektywne tempo rozwoju gospodarczego w ograniczonym zakresie wpływa na decyzje gospodarstw domowych na rynku kredytów i pożyczek. Dla aktywności na tym rynku większe znaczenie ma subiektywne postrzeganie przez konsumentów aktualnej i przyszłej sytuacji gospodarczej. W pierwszej dekadzie XXI w. również dyskrecjonalna polityka regulacyjna wzmacniała procykliczny charakter kredytów i pożyczek.(abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanej pracy jest klasyfikacja krajów Unii Europejskiej według poziomu i struktury zadłużenia gospodarstw domowych, a także problemów ze spłatą zobowiązań. W artykule podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób struktura zadłużenia wpływa na problemy z regulowaniem zaciągniętych zobowiązań. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy przekrojowo-dynamicznej zróżnicowania poziomu zadłużenia gospodarstw domowych oraz skali problemów z jego obsługą w krajach UE w okresie 2005-2009. W badaniu zastosowano metody analizy wielowymiarowej (analiza skupień - metoda k-średnich), umożliwiające klasyfikację gospodarstw domowych krajów UE według cech opisujących ich zadłużenie. Ponadto, w celu określenia związków ilościowych między a częstością występowania problemów z jego spłatą, zastosowano narzędzia analizy korelacji i regresji krokowej. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to analyze overindebtedness as a result of a process in which behavioral, social and socio-economic factors interact. Furthermore, the growing importance of overindebtedness is linked to the challenges of a society which has transformed to a "risk society". The "new" risks - including de-regulation, liberalization and globalization - require high everyday life coping strategies which are obviously not given for a relevant share of the German population. As a result, constantly around 3.3 million (8%) German households are overindebted. The developments and underlying factors of this societal problem are analyzed by biographical interviews with overindebted youth and by longitudinal statistical data from different research sources and the Federal Statistical Office. The paper is based on 25 years of overindebtedness research in Germany. The analytical approach considers the whole life span of persons and discusses the age related main factors of overindebtedness. There are different factors in childhood, adolescence, young adulthood until senior age which influence capabilities, capacities and resources and lead (later) to overindebtedness. It is argued that the increased use of behavioral data for credit-scoring systems does not reduce overindebtedness. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę identyfikacji czynników wpływających w gospodarstwach domowych na problemy związane z terminową spłatą zobowiązań. W badaniach wykorzystano dane jednostkowe krajowych gospodarstw domowych pochodzące z Diagnozy Społecznej oraz zastosowano regresję logistyczną. (abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństwa jest z jednej strony naturalnym i nieuniknionym procesem, który uwidacznia się w każdej wysoko rozwiniętej gospodarce, a z drugiej strony największym wyzwaniem dla współczesnego państwa, gospodarek i przedsiębiorców. Problem ten zaczyna być istotny również w Polsce. Starsze osoby nie stanowią grupy homogenicznej z punktu widzenia sytuacji finansowej. Zróżnicowane poziomy dochodów gospodarstw domowych osób starszych prowadzą do różnic rynkowych również w sposobach i celach wydatkowania pieniędzy. Co więcej, takie gospodarstwa domowe charakteryzuje również niekorzystna struktura wydatków ze względu na niewielką liczbę członków gospodarstwa oraz wysoki udział stałych wydatków w całkowitym ich poziomie. Celem artykułu jest ocena sytuacji finansowej oraz głównych przyczyn i poziomu zadłużenia gospodarstw domowych osób starszych. Dodatkowo, wyniki badań zostały także wykorzystane do porównania rezultatów otrzymanych przez autora z wynikami badań uzyskanymi w innych ośrodkach badawczych i naukowych. (abstrakt oryginalny)
Decyzje finansowe, podejmowane przez gospodarstwa domowe mają istotny wpływ na charakter i kształt gospodarki. Poprzez dochody, wydatki, a także oszczędności kupujący bezpośrednio wpływają na rynek finansowy. Pomimo rosnącej świadomości konsumenckiej w dalszym ciągu wśród polskich gospodarstw występuje zjawisko nadmiernego zadłużania się. W niniejszej pracy zaprezentowana została analiza zależności pomiędzy upadłością konsumencką, a sytuacją finansową zadłużonych gospodarstw domowych. Praca koncentruje się na analizie zagadnienia instytucji upadłości konsumenckiej jako narzędzia ograniczania nadmiernej konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce w latach 2017-2019 z uwzględnieniem sytuacji ekonomiczno-społecznej. W pracy zaprezentowany został zarys historyczny oraz podstawowe pojęcia upadłości konsumenckiej z jakimi możemy spotkać się w literaturze. (abstrakt oryginalny)
Prawo upadłościowe jest instrumentem regulującym stosunki społeczne między dłużnikami a wierzycielami. Nowelizacje prawa upadłościowego (w latach 2015 oraz 2020) stworzyły szerszy i łatwiejszy dostęp do upadłości konsumenckiej oraz przyczyniły się do zmian w jej kształtowaniu na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Polsce. Rozważania podjęte w pracy koncentrują się na problematyce, zidentyfikowaniu skali oraz analizie porównawczej upadłości konsumenckiej w latach 2015-2020. Podstawową metodą badawczą wykorzystaną podczas analizy była metoda statystyczna. Ponadto przeprowadzono analizę dynamiki i struktury badanego narzędzia ustawowego. Radykalny wzrost liczby ogłoszonych upadłości nastąpił w 2016 roku, kiedy to zwiększenie wyniosło 210 proc. w porównaniu do wartości z 2015 roku. Po kolejnej nowelizacji prawa upadłościowego również można zauważyć tendencję wzrostową. W grudniu 2020 roku liczba ogłoszonych upadłości osiągnęła miesięczny rekord, kiedy to ogłoszono 1809 upadłości. Przewiduje się dalsze utrzymanie trendu w granicach 1200-1800 miesięcznie. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to examine how age of the head of household affects the financial behavior of households in terms of indebtedness and over-indebtedness. The over-indebtedness was analyzed from two aspects - margin and debt service ratio indicators. The data from Household Budget Survey in 2011 conducted by Central Statistical Office of Poland was used in the analyses. To achieve the main objective, selected measures of descriptive statistics and contingency tables were used. The research results confirm that in Poland credits were taken mainly by households of young people, which is consistent with assumptions of the life cycle hypothesis. Although these assumptions were not confirmed in the case of a problem with over-indebtedness. (original abstract)
Okres pierwszej dekady lat 2000. w krajach Unii Europejskiej charakteryzował się silnym wzrostem zadłużenia gospodarstw domowych. Na koniec dekady zadłużenie gospodarstw domowych w krajach UE-15 osiągnęło poziom 60% PKB. W nowych państwach członkowskich UE (NMS) poziom ten był początkowo znacznie niższy, ale w przyspieszonym tempie zbliżał się do średniej w UE. Celem artykułu jest analiza zmian wielkości i struktury zadłużenia gospodarstw domowych w krajach UE-15 i NMS w latach 2001-2010. W badaniach wykorzystano dane z Eurostatu, EBC i OECD. Wyniki analizy wskazują, że w pierwszych latach dekady najsilniej zadłużone były gospodarstwa domowe w krajach UE-15, jednak po rozszerzeniu UE w krajach NMS zanotowano większe roczne tempo wzrostu zadłużenia. Światowy kryzys finansowy przyczynił się do okresowego ograniczenia tempa wzrostu zadłużania się gospodarstw domowych w obu obszarach UE, ale zmiana ta była tylko okresowa. W 2010 r. proces zadłużania się gospodarstw domowych powrócił do trendu wzrostowego w całej UE. W kilku krajów UE-15 zadłużenie gospodarstw domowych znacznie przekroczyło wartość ich dochodów do dyspozycji. Kredyty mieszkaniowe dominowały w strukturze zadłużenia gospodarstw domowych w całej UE. (abstrakt oryginalny)
Udzielanie kredytów i pożyczek jest jedną z podstawowych funkcji banków, z uwagi na fakt, iż ten rodzaj działalności przynosi określone zyski. Bank w chwili udzielenia kredytu narażony jest bowiem na ryzyko kredytowe związane z nieterminowością jego spłaty bądź nawet z całkowitą utratą kapitału. Kryzys finansowy może bezpośrednio wpływać na sektor bankowy, tak jak miało to miejsce w USA w latach 2007-2009. Może również powodować kłopoty w innych sektorach gospodarki, co skutkuje problemami finansowymi poszczególnych gospodarstw domowych. Taka sytuacja może pośrednio wpłynąć na działalność banków, gdyż może dotyczyć znaczącej grupy klientów systemu bankowego. W artykule postarano się odpowiedzieć na pytania: Czy kryzys z ostatnich lat wpłynął na finansowanie polskich gospodarstw domowych? Jeżeli tak, to czy problem dotyczył możliwości polskich banków, czy ich klientów? (abstrakt oryginalny)
Instytucje finansowe coraz chętniej udzielają kredytów, wręczają „darmowe” karty kredytowe i zachęcają do zakupów ratalnych. Średnia wieku osób, które wpadły w pułapkę zadłużenia i szukają pomocy w Ośrodkach Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego to około 50 lat. Zwykle są to osoby ze średnim wykształceniem, najczęściej kobiety, które zarządzają domowym budżetem. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost zadłużenia gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej, mierzonego w różnych kategoriach - zarówno w ujęciu absolutnym, jak i w relacji do dochodów czy wielkości PKB. Jak wynika z raportu Parlamentu Europejskiego, krajami najbardziej zadłużonymi w wielkościach absolutnych są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Biorąc jednak pod uwagę wielkości poszczególnych gospodarek, największy udział długu w stosunku do PKB (średnio 84% w grudniu 2009 r.) charakteryzuje gospodarstwa domowe Cypru, Danii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. (fragment tekstu)
W latach 2001-2010 w krajach Unii Europejskiej nastąpił silny wzrost zadłużenia gospodarstw domowych sięgający poziomu 60% PKB. Celem artykułu jest analiza zmian stanu i struktury zadłużenia gospodarstw domowych w Polsce i w krajach UE w latach 2001-2010 z uwzględnieniem specyfiki sytuacji gospodarczej krajów UE-15 i nowych państw członkowskich UE (NMS). Badania przeprowadzono na podstawie danych z Eurostatu, EBC, GUS, NBP i OECD. Wyniki analizy wskazuj , że w pierwszych latach dekady najsilniej zadłużały się gospodarstwa domowe w krajach UE-15, natomiast po rozszerzeniu UE największe tempo wzrostu zadłużenia notowano w NMS. Światowy kryzys finansowy przyczynił się do okresowego znacznego ograniczenia, ale nie odwrócenia tendencji wzrostowej w zadłużaniu się gospodarstw domowych. W części krajów UE-15 zadłużenie gospodarstw domowych przekroczyło wartość ich dochodów do dyspozycji. Struktura tego zadłużenia w UE koncentrowała się w kredytach mieszkaniowych. W Polsce zadłużenie najsilniej wzrastało w latach 2005-2007 i wynikało ze wzrostu wartości kredytów mieszkaniowych. Kryzys finansowy wyhamował tempo rocznego przyrostu zadłużenia, głównie za sprawą ograniczenia kredytowania zakupu mieszkań. W 2010 r. kredyty mieszkaniowe stanowiły około 57% całkowitego zadłużenia, tj. znacznie mniej niż w pozostałej części UE. (abstrakt oryginalny)
Barometr Rynku Consumer Finance wykazuje wzrost wskaźnika klimatu do oszczędzania. Polacy skłaniają się ku euro. W II kwartale 2008 roku Barometr Rynku Consumer Finance, opracowywany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, nieznacznie wzrósł, po spadku odnotowanym w poprzednim kwartale. Spadek wartości barometru w I kwartale 2008 można zatem traktować jako przejściowy, a wysoka dynamika rynku kredytów dla gospodarstw domowych, sięgająca 38 proc., prawdopodobnie będzie utrzymana w następnych kwartałach. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie relacji, jakie zachodzą między zjawiskiem nadmiernego zadłużania się i wykluczenia finansowego, szczególnie bankowego. Dla jego realizacji niezbędne będzie nakreślenie rozmiarów zadłużenia gospodarstw domowych oraz wykluczenia finansowego w Polsce, a następnie identyfikacja przyczyn i skutków obu zjawisk, ze wskazaniem na powiązania między nimi. (fragment tekstu)
W świetle zaobserwowanych tendencji celem niniejszego artykułu stało się przedstawienie instytucji upadłości konsumenckiej jako jednego z narzędzi walki z wykluczeniem finansowym, będącym negatywnym następstwem nadmiernego zadłużenia osób fizycznych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zbadanie zależności między wysokością stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego a wielkością zadłużenia gospodarstw domowych w Polsce. Przeanalizowano relacje pomiędzy kształtowaniem się stóp procentowych banku centralnego a zadłużeniem długo- i krótkoterminowym. Rozważania teoretyczne wskazują na występowanie ujemnej zależności między wysokością stóp procentowych banku centralnego a wielkością zadłużenia gospodarstw domowych. Jednak wysokość stóp procentowych jest tylko jednym z wielu czynników determinujących skłonność do zadłużania się. W niniejszym opracowaniu postawiono hipotezę o występowaniu ujemnej zależności pomiędzy wysokością stóp procentowych banku centralnego a wielkością zadłużenia gospodarstw domowych. W celu weryfikacji postawionej hipotezy przeanalizowano kształtowanie się badanych wielkości oraz wyznaczono wartości współczynnika korelacji liniowej Pearsona między nimi. (fragment tekstu)
19
61%
Gospodarstwa domowe charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością w zakresie dysponowania swoimi środkami pieniężnymi. Jedne gospodarstwa domowe większość swojego dochodu przeznaczają na rzecz konsumpcji bieżącej, inne na regulację swoich zobowiązań, zaś kolejne na oszczędności i inwestycje. Zarządzanie finansami osobistymi (czyli finansami gospodarstw domowych), związane jest z podejmowaniem decyzji w zakresie dostępnego budżetu w taki sposób, aby zrealizowany był cel należący do gospodarstw domowych, czyli maksymalizacja zaspokojenia potrzeb. Niniejsze opracowanie dotyczy przede wszystkim decyzji finansowych w zakresie zadłużenia oraz oszczędności, a także ukazania różnic między nimi w poszczególnych krajach Europy. Celem jest wskazanie ram teoretycznych zagadnienia związanego z zarządzaniem finansami gospodarstw domowych. Za hipotezę przyjmuje się, iż im wyższy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w danym państwie, tym wyższy udział oszczędności w dochodzie. Dodatkowo, im bardziej zadłużone są gospodarstwa domowe w danym kraju europejskim, tym oszczędności są niższe i przyjmują wartości ujemne.(abstrakt oryginalny)
W kolejnym Dossier "Profitu" można znaleźć porady jak pożyczyć, żeby oddać jak najmniej i kupić jak najwięcej. Omówiono kredyty mieszkaniowe, kredyty samochodowe, kredyty do 20 tys. złotych i kredyty do 5 tys. złotych.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.