Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zadania własne gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Utworzone 8.03.1990 r. gminy cały czas są ważnym elementem w strukturze administracji publicznej, stanowiąc wspólnoty samorządowe najbliżej spraw społeczności je zamieszkujących. Powoduje to, że zostały im przypisane do wykonywania zadania, które dotyczą najbardziej "żywotnych" spraw ich mieszkańców. Do zadań tych należy m.in. pomoc społeczna, której zadania ewoluowały w gminie wraz z dokonującą się ewolucją obowiązującej w tym zakresie regulacji prawnej, zwiększaniem się standardów pomocy społecznej oraz zmianami potrzeb i oczekiwań adresatów świadczeń z jej zakresu. Artykuł koncentruje się na próbie prześledzenia ewolucji zmian, jakie wystąpiły w zakresie zadań przypisanych gminom w omawianej sferze. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Gospodarowanie gminnym zasobem nieruchomości - studium przypadku
75%
Na skutek komunalizacji mienia Skarbu Państwa gminy wyposażono w dość znaczny majątek. Podejmowane decyzje, związane z gospodarowaniem nieruchomościami, mają często charakter nieodwracalny, stąd ważne jest, aby prowadzona polityka gminy w tym zakresie była przemyślana, tak by zapewnić tereny dla realizacji gminnych inwestycji lub uzyskać możliwie wysokie dochody z nieruchomości. Z drugiej strony gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zadania o charakterze publicznym. Zadaniem gminy jest bowiem zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty gminnej, a gospodarowanie nieruchomościami przez gminę powinno służyć realizacji tego właśnie zadania. Celem pracy jest przybliżenie uwarunkowań prawnych gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości oraz ocena gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu nieruchomości miejsko-wiejskiej gminy Gostyń. Analiza dotyczy wybranych zadań w ramach gospodarowania nieruchomościami gruntowymi, w tym sprzedaży i nabywania gruntów do gminnego zasobu. Okres analiz obejmuje lata 2005 - 2007. Wzrost wpływów do budżetu gminy związany był ze zbyciem nieruchomości przeznaczonych na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Stałe wydatki gminy związane są natomiast z odszkodowaniem za nieruchomości przejęte pod budowę lub poszerzenie dróg gminnych. (abstrakt oryginalny)
W glosowanym wyroku skupiono się na ustaleniu charakteru prawnego stosunków pomiędzy gminą a zależną od niej spółką kapitałową, utworzoną do realizacji zadań gminy.
Dokonano analizy wyroku NSA w sprawie obowiązków ciążących na gminie w zakresie sprawienia pogrzebu.
Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło dla samorządu terytorialnego nowe szanse w zakresie kreowania rozwoju społeczno-gospodarczego. Praktycznym tego wyrazem stała się możliwość dofinansowania projektów podejmowanych przez władze gminne, które bez wsparcia ze środków europejskich nie zostałyby zrealizowane. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja aktywności i skuteczności władz samorządowych Turku w pozyskiwaniu środków europejskich w latach 2004-2013. Analiza została przeprowadzona w odniesieniu do przyjętych w pracy czynników rozwoju lokalnego przy uwzględnieniu struktury zadań własnych gmin, co pozwoliło na określenie głównych kierunków udzielonego wsparcia finansowego. Wyniki przeprowadzonego postępowania badawczego wskazują, że aktywność i skuteczność władz Turku w pozyskiwaniu środków europejskich była zróżnicowana w czasie. W odniesieniu do przyjętych w pracy czynników rozwoju lokalnego należy stwierdzić, że działania zostały ukierunkowane przede wszystkim na rynek pracy i strukturę gospodarczą miasta, a w układzie zadań własnych najwięcej środków pozyskano na działania związane z infrastrukturą techniczną i ładem przestrzennym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy sprzedaży energii odnawialnej wyprodukowanej przez spółkę komunalną. W tym zakresie dokonano analizy kilku obszarów regulacyjnych. Po pierwsze, uzasadniono, że gmina może wytwarzać energię odnawialną poprzez spółkę komunalną. Aktywność taka odbywa się poza sferą użyteczności publicznej, jednak znajduje swoje uzasadnienie w ustawie o gospodarce komunalnej. Po drugie, wskazano, iż produkcja i sprzedaż energii odnawialnej co do zasady podlega przepisom ustanowionym w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Świadczy to o tym, że co do zasady tryby sprzedaży energii odnawialnej wyznacza wskazana ustawa, a dopiero w drugiej kolejności zastosowanie mają przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych. Po trzecie, zwrócono uwagę, kiedy i po spełnieniu jakich warunków spółka komunalna zobowiązana jest przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na sprzedaż energii odnawialnej(abstrakt oryginalny)
Pierwszej część pracy definiuje i charakteryzuje odpady jako czynnik wpływający negatywnie na estetykę naszych gmin. Ponadto wskazuje na ogólną kompetencję samorządu gminnego do zajmowanie się porządkiem i czystością. Zaprezentowane dane o poziomie recyklingu przedstawiają różnice w zachowaniu Polaków i innych Europejczyków w tym zakresie. Druga część pracy to analiza obowiązków gminy w zakresie odbioru i wywozu odpadów na gruncie rozwiązań prawnych obowiązujących dotychczas oraz zmian jakie zajdą w tym zakresie najpóźniej 1 lipca 2013 roku. Zakończenie podsumowuje zarówno wady jak i zalety nowego rozwiązania prawnego podkreślając cel regulacji. Uwagą natury ogólnej jest fakt, że państwo zobligowane do osiągnięcia określonych poziomów recyklingu przenosi realizację tegoż na samorządy. Jest to kolejny przykład specyficznej prywatyzacji ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skupiam się na kwestiach zarządzania instytucją kultury, analizując wpływ organizatora na realizację misji instytucji, m.in. poprzez powołanie jej dyrektora bądź powierzenie zarządzania zewnętrznemu podmiotowi. Analizuję wzajemne relacje pomiędzy organizatorem a powołaną przez niego instytucją kultury, stawiając pytanie o możliwość pogodzenia efektywnej realizacji zadań statutowych z zasadami ekonomiki w warunkach gospodarki rynkowej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Zadania gmin w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego
75%
Tekst porusza ważny problem, jakim jest zapewnienia bezpieczeństwa publicznego mieszkańcom przez gminy. Nawiązuje przy tym do obowiązujących przepisów prawa, uwzględniając zadania własne gmin - zawarte w Ustawie o samorządzie gminnym, jak również zadania szczególne, wynikające z innych przepisów, stając się swoistą próbą ich uporządkowania w sposób klarowny. (abstrakt oryginalny)
Organizacja pogrzebu jest zadaniem publicznym, jego realizacja ciąży na gminie, w sytuacji gdy z prawa pochówku nie korzysta rodzina zmarłego. Sposób organizacji pogrzebu ustala gmina, działając na podstawie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz ustawy o pomocy społecznej. Uznanie organizacji pochówku za świadczenie z pomocy społecznej obliguje gminę do stosowania zasad obowiązujących w tej sferze życia publicznego, do racjonalnego wydatkowania środków publicznych oraz dochodzenia zwrotu wydatków na udzieloną pomoc. Aktywność gminy w tak wrażliwym obyczajowo i emocjonalnie obszarze wymaga doboru właściwych form działania, traktowania zmarłego z godnością oraz poszanowania praw jego rodziny. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano ogólne założenia koncepcji funkcjonalności "eko-osiedla", będącego jednostką pomocniczą gminy i jednocześnie odpowiadającego za realizację dekoncentrowanych zadań publicznych zgodnie z paradygmatem zrównoważonego rozwoju. Ustawodawca dał gminom szeroki zakres swobody w zakresie kształtowania organizacji oraz funkcjonalności dzielnic czy osiedli, co - przy dobrej woli piastunów organów gminy, w tym radnych - może dać rezultat w postaci jednostki pomocniczej odgrywającej istotną rolę w walce z globalnymi wyzwaniami - czy to zmianami klimatu czy ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zakres praw i obowiązków gminy we wspólnocie mieszkaniowej. Polski ustawodawca przyjął model zorganizowanego współdziałania właścicieli lokali w spetryfikowanych strukturach organizacyjnych. Zarządzanie w większości wspólnot, wśród których przeważają powstałe w wyniku sprzedaży lokali w domach komunalnych, odbywa się przy udziale gminy. Autorka podkreśla, że gmina jako właściciel musi współpracować za pośrednictwem swoich pełnomocników z właścicielami w rozwiązywaniu problemów pojawiających się we wspólnotach. Może ona posiadać większość lokali, lecz nie mieć decydującego głosu w sprawach wspólnoty. Tym bardziej jest istotne ustalenie przez nią właściwych stosunków z pozostałymi właścicielami. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Selective Gathering and Collection of Communal Waste as the Task of a Commune
75%
Most duties connected with waste management are the responsibility of communes which are also responsible for ensuring appropriate conditions for selective collection and gathering of communal waste. This obligation is fulfilled by most Polish communes, but the quantity of selectively collected waste does not exceed 6% of all collected community waste. Selective collection is a very important form of waste management, because it allows to recycle and limit the weight of waste dedicated for storage - such effects are needed urgently. The author suggests a way to increase the quantity of selectively collected waste: carefully segregate waste in places where it is created, selectively collect it and gather in such form. All activities resulting in mixing waste should be eliminated. (original abstract)
14
Content available remote Opłacalność zadania publicznego realizowanego przez przedsiębiorstwo komunalne
75%
Celem artykułu jest ocena opłacalności finansowanego przez gminę zadania powierzonego przedsiębiorstwu komunalnemu. Oceny dokonano z punktu widzenia analizy finansowej na przykładzie zadania "ograniczenie ilości odpadów biodegradowalnych w odpadach komunalnych kierowanych do składowania" realizowanego przez spółkę "Beskid" dla gminy Żywiec. Analizy dokonano, wykorzystując dane zawarte w dokumentach finansowych spółki z lat 2002-2009. (fragment tekstu)
15
75%
W wyniku decentralizacji administracji publicznej nastąpiło przekazanie zadań publicznych i źródeł ich finansowania poszczególnym jednostkom samorządowym. Szeroki katalog zadań przekazany gminie skutkuje wieloma klasyfikacjami i interpretacjami pojęć, podobnie dzieje się w przypadku przekazanych gminie dochodów. Celem artykułu jest przedstawienie ujęcia prawnego i literaturowego dochodów publicznoprawnych oraz zadań samorządu gminnego.(abstrakt oryginalny)
Autor rozpoczął od przedstawienia krótkiego rysu historycznego samorządu terytorialnego i definicji gminy. Funkcje gminy, w sensie administracyjnym, wynikają ze stawianych im zadań. Takie jednak instytucjonalne podejście sprowadzałoby całość problematyki do określenia zadań i roli samorządów lokalnych w rozwoju gminy. Na funkcje gminy należy spojrzeć szerzej i wyróżnić rodzaje działalności (pracy) wykonywanej przez jej mieszkańców. Dotyczy to, szczególnie gmin wiejskich, gdzie proces urbanizacji powoduje zacieranie typowo rolniczych funkcji obszarów wiejskich, czego teoretycznym przejawem może być koncepcja kontinuum miasto-wieś. Koncepcja ta jest efektem rezygnacji z wyobrażenia, że miasto i wieś, to biegunowe przeciwstawności.
Decentralizacja administracji publicznej spowodowała przeniesienie zadań i kompetencji decyzyjnych ze szczebla centralnego na administracyjne struktury terenowe. Istotą samodzielności gminy jest zakres swobody gminy w tworzeniu własnego ustroju, czyli w tworzeniu struktury organizacyjnej, własnych organów i w kształtowaniu obsady personalnej. W artykule omówiono samodzielność gminy w następujących aspektach: 1. samodzielność ekonomiczno-organizacyjna, w tym: samodzielność rady gminy, samodzielność wójta (burmistrza, prezydenta) oraz samodzielność gminy w sferze zadaniowej; 2. samodzielność finansowa, w tym: samodzielność dochodowa, samodzielność wydatkowa. Zdaniem autor, aby gmina mogła dobrze funkcjonować musi być samodzielna, ale nie autonomiczna.
Istotą porozumienia międzygminnego jest przejęcie przez jedną z gmin obowiązku wykonywania zadań publicznych ciążącego na innych gminach (bądź gminie). Gmina przejmująca w tym trybie zadania publiczne realizuje je poprzez swoje organy i jednostki organizacyjne. Powstaje w związku z tym pytanie, czy gmina przejmująca zadanie od innej gminy na podstawie porozumienia może zlecić wykonanie tego zadania spółce komunalnej w drodze zlecenia wewnętrznego (zamówienia in house). W celu odpowiedzi na to pytanie w artykule dokonano analizy przepisów dotyczących porozumień międzygminnych oraz zamówień publicznych, w tym zamówień in-house. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania była analiza dotycząca wypełniania przez gminę Kraków jej prawnych zobowiązań, wynikających z lokalnego prawa samorządowego odnośnie budownictwa mieszkaniowego. Głównym kryterium oceny były: zasoby przeznaczone dla budownictwa mieszkaniowego przez gminę Kraków, wskaźniki mieszkalnictwa, inicjatywy i przedsiębiorczość gminy Kraków, efektywność używania zasobów nieruchomości, udzielane wsparcie w formie dodatków mieszkaniowych.
Usługi komunalne stanowiące część usług publicznych powiązane są z koniecznością realizacji przez gminę jej zadań własnych, mających charakter użyteczności publicznej. Znaczenie zadań własnych gminy przekłada się bezpośrednio na rangę świadczenia usług komunalnych oraz ich specyficzne uwarunkowania, do których można przede wszystkim zaliczyć: konieczność zapewnienia ich realizacji, powszechną dostępność, specyficzne sposoby i formy ich świadczenia, a także swoiste sposoby odpłatności. Postulat powszechnej dostępności może być z kolei rozpatrywany w aspekcie: ekonomicznym, czasowym, przestrzennym i informacyjnym. Świadczenie usług komunalnych może odbywać się w sposób rynkowy, nierynkowy bądź quasi-rynkowy i przybierać różne formy organizacyjne i być rozmaicie opłacane. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.