Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zadośćuczynienie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Problematyka odpowiedzialności organizatora imprezy turystycznej z tytułu niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy może przysparzać w praktyce znacznych trudności, do czego przyczynia się w szczególności sam charakter świadczenia, skierowanego głównie w kierunku sfery przeżyć psychicznych konsumenta. W obowiązującym stanie prawnym podstawę odpowiedzialności stanowi art. 11a ustawy o usługach turystycznych. Odpowiedzialność ta obejmuje zarówno wyrównanie szkody majątkowej, jak i szkody niemajątkowej w postaci tak zwanego zmarnowanego urlopu polegającej na utracie oczekiwanej przyjemności podróży i towarzyszącej temu frustracji. Naprawienie szkody niemajątkowej następuje poprzez zapłatę stosownej kwoty pieniężnej.(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono najistotniejsze zagadnienia dotyczące instytucji zadośćuczynienia za krzywdę na gruncie Kodeksu cywilnego. Dokonano analizy pojęcia krzywdy rozumianej jako szkoda niemajątkowa. Scharakteryzowano zadośćuczynienie jako jednorazowe świadczenie pieniężne, pełniące funkcję kompensacyjną, zasądzane fakultatywnie. Zwrócono uwagę na możliwość naprawienia krzywdy jedynie w reżimie deliktowym, jednocześnie podkreślono istnienie postulatów umożliwienia dochodzenia zadośćuczynienia również na gruncie odpowiedzialności kontraktowej. Omówiono odmienne podstawy prawne przyznania zadośćuczynienia oraz ich wzajemne relacje. Przedstawiono kryteria wpływające na określenie odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia wyłonione przez doktrynę i judykaturę.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie zawiera analizę na gruncie prawa szwedzkiego dotyczącą następujących kwestii: a) Kto może żądać zadośćuczynienia za ból i cierpienie wynikające ze śmierci innej osoby? (Jaki jest krąg potencjalnych powodów, np. którzy członkowie rodziny, na jakich warunkach mogą dochodzić tego zadośćuczynienia, itd.). b) Jaki jest charakter i status szwedzkiej Krajowej Komisji ds. Szkód na Osobie Poniesionych w Wypadkach Drogowych (która jest konsultowana co do kwot odszkodowań proponowanych przez zakłady ubezpieczeniowe w takich sprawach)? Czy Komisja posiłkuje się "taryfikatorami" dotyczącymi kwot odszkodowania za ból i cierpienie wynikające ze śmierci innej osoby? Jaki jest jej skład? Kto powołuje jej członków? Czy jej zalecenia są wiążące dla sądów lub choćby brane pod uwagę w toku postępowań sądowych?(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Przeanalizowanie dyskursu wokół procesu legislacyjnego zmierzającego do powołania "Commission to Study Reparation Proposals for African Americans Act", tak aby zidentyfikować argumentację i cele, którym miałoby służyć wypłacenie reparacji dla Afroamerykanów.^^ PROBLEM I METODY BADAWCZE: Pytania badawcze, jakim celom miałoby służyć wypłacenie reparacji oraz na ile ważny jest komponent ekonomiczny w procesie dyskusji. Zastosowano MAXQDA do analizy treści dokumentów prawnych (projektów ustaw, rezolucji) oraz przesłuchań przed podkomisją (nagranie z dnia 19 czerwca 2019, 3:39:57 oraz nagranie z dnia 17 lutego 2021 roku, 3:09:26) oraz przygotowanych pisemnie wystąpień świadków (9 osób zeznających w roku 2019 oraz 7 osób zeznających w 2021 roku). PROCES WYWODU: Tekst analizuje ewolucje argumentów i propozycji zmierzających do powołania "Commission to Study Reparation Proposals for African Americans Act" jako pierwszego etapu zmierzającego do określenia i wypłacenia reparacji Afroamerykanom, ze szczególnym uwzględnieniem przesłuchań z roku 2019 i 2021 przed Komisją legislacyjną Kongresu. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Nacechowana emocjonalnie debata nad reparacjami toczona jest w kategoriach moralnych, a osoby zaangażowane w dyskurs odwołują się do swojego dziedzictwa. Wbrew narracji przeciwników reparacji, aspekt ekonomiczny i benefity finansowe na poziomie indywidualnym nie są dla zwolenników pierwszoplanowym elementem debaty. Od momentu wprowadzenia rozwiązania pod obrady, w roku 1989, widoczny jest wzrost poparcia dla projektu zarówno w Kongresie, jak i w społeczeństwie amerykańskim. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ze względu na aktualność oraz wagę zjawiska niezbędna jest dalsza analiza dyskursu, szczególnie jeśli powołano by "Commission to Study Reparation Proposals for African Americans Act", a ta zgodnie z projektem przygotuje swój raport i rekomendacje. (abstrakt oryginalny)
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 września 1999 r. III CKN 339/98 Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izby Cywilnej (OSNIC) z 2000 r. z 3, poz. 58 "Zarzut zawyżenia kwoty zadośćuczynienia może być w postępowaniu kasacyjnym skuteczny wtedy, gdy zaskarżone orzeczenie w sposób oczywisty narusza zasady ustalania tego zadośćuczynienia. W ramach kontroli kasacyjnej nie jest możliwe wkraczanie w sferę swobodnego uznania sędziowskiego."(abstrakt oryginalny)
Ustalenie wysokości zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę nastręcza w praktyce ubezpieczeniowej największe trudności. Doznana przez poszkodowanego krzywda nie jest bowiem możliwa do naprawienia, a tym bardziej nie można jej wycenić w pieniądzu. Przyznane poszkodowanemu zadośćuczynienie pieniężne może jedynie do pewnego stopnia złagodzić odczuwaną krzywdę w postaci cierpień fizycznych i psychicznych związanych z uszkodzeniem ciała lub wywołanym rozstrojem zdrowia.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia zagadnienie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie. Pokrótce scharakteryzowano tzw. ustawę lutową, która ma na celu zrekompensować krzywdy i szkody, których doznały osoby represjonowane w czasach stanu wojennego. Przedmiotowa publikacja ma na celu wskazać praktyczne problemy w postępowaniach o odszkodowanie i zadośćuczynienie za internowanie, a także porusza kwestię domicylu i wskazuje zakres działania ustawy lutowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor omawia relację biegu terminu przedawnienia roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne skazanie (zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie) do biegu okresu próby. Zagadnienie to jest istotne z punktu widzenia orzeczeń, które zostały zmienione w wyniku nadzwyczajnych środków odwoławczych. Nietrudno jest bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której odbyta została już jakaś część kary, natomiast - w wyniku nadzwyczajnej kontroli odwoławczej - prawomocny wyrok zostanie zmieniony i zostanie orzeczona kara w zawieszeniu, natomiast kara już odbyta zostanie zaliczona na poczet kary podlegającej efektywnemu wykonaniu (najpierw na poczet grzywny, a następnie na poczet kary w zawieszeniu). Z uwagi na to, że okres próby może być dłuższy niż roczny (w danym układzie sytuacyjnym), powstaje pytanie - jakie działanie powinno się podjąć, aby nie okazało się, że już odbyte dni faktycznego pozbawienia wolności zostają "zawieszone w próżni"? (abstrakt oryginalny)
Ustalanie wysokości odszkodowania za szkody na osobie jest, na gruncie prawa angielskiego, oparte na systemie prawa precedensowego uzupełnionego w niektórych obszarach ramową regulacją ustawową. W ciągu ostatnich dwudziestu lat metody ustalania wysokości odszkodowania stały się w prawie angielskim precyzyjniejsze i zmatematyzowane, przez co obecnie jest to bardziej nauka niż sztuka. Dziś prawnik poszkodowanego i prawnik reprezentujący ubezpieczyciela sprawcy, są w stanie obliczyć odszkodowanie z na tyle rozsądną dokładnością, że w wielu przypadkach strony mogą dzięki temu osiągnąć porozumienie w drodze negocjacji bez potrzeby odwoływania się do rozstrzygnięcia sądowego. Umożliwia to także ubezpieczycielom ustanawianie na początku postępowania realistycznych rezerw na dane roszczenie. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy zasady ustalania wysokości roszczeń z tytułu bólu i cierpienia: po pierwsze, w przypadku żądań wysuwanych przez bezpośrednio poszkodowanego oraz, po drugie, w przypadku odszkodowań orzekanych dla członków rodziny.(abstrakt oryginalny)
We włoskim systemie prawa, kwestia zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe uregulowana jest w art. 2059 kc, zgodnie z którym "zadośćuczynienie za szkodę niemajątkową przyznaje się wyłącznie w przypadkach określonych przepisami prawa". Dawniej, przed dziesięcioma laty i wcześniej, sądy stosowały ten artykuł tylko, jeżeli dany delikt był jednocześnie przestępstwem, w świetle wyraźnej regulacji art. 185 k.k., przewidującej, iż "każdy czyn zabroniony, który spowodował szkodę majątkową lub niemajątkową powoduje powstanie po stronie osoby zobowiązanej obowiązku naprawienia tej szkody". W orzecznictwie przyjmowano, iż zadośćuczynienie przyznaje się jedynie w przypadku szczególnie poważnych deliktów (tj. przestępstw), z uwzględnieniem rodzaju naruszonego interesu oraz trudności w przeprowadzeniu dowodu i ocenie szkód tego typu. W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpiła zmiana linii orzeczniczej w zakresie interpretacji omawianego przepisu i sądy przyznają zadośćuczynienie także w razie naruszenia podstawowych praw określonych we włoskiej Konstytucji(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza treści i znaczenia przepisu art. 4462 k.c., wprowadzającego do polskiego prawa roszczenie o zadośćuczynienie przysługujące osobie najbliższej w przypadku spowodowania ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia u osoby bezpośrednio poszkodowanej, która to szkoda skutkuje niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej. Wyjaśniono podstawy aksjologiczne i funkcje nowego roszczenia o zadośćuczynienie oraz jego genezę. W artykule zaproponowano wytyczenie kręgu osób legitymowanych oraz sformułowano wskazówki interpretacji w odniesieniu do poszczególnych przesłanek roszczenia, w tym m.in. skoncentrowano się na nowej przesłance "niemożności nawiązania lub kontynuacji więzi rodzinnej". Zaproponowano także kryteria ustalenia zadośćuczynienia. Podkreślono, że art. 4462 k.c. ma charakter wyjątkowy, ponieważ wysławia normę rozszerzającą ochronę majątkową na sferę prawną osób pośrednio poszkodowanych.(abstrakt oryginalny)
Celem jest ekonomiczna analiza procesu dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie z tytułu szkody na osobie z ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, traktowanego jako proces finansowania szkody z określonego źródła. Aby osiągnąć wskazany cel, autorka identyfikuje dwa podstawowe problemy badawcze. Pierwszy z nich to determinanty ekonomiczne procesu dochodzenia roszczeń. Drugi to problem kwantyfikacji zadośćuczynienia, mającego stanowić pieniężną kompensację bólu i cierpienia. Tak zidentyfikowane problemy pozostają ze sobą w ścisłym związku, ponieważ wycena dobra mającego być przedmiotem kompensacji stanowi istotny etap w  procesie dochodzenia roszczeń i  jako taka podlega uwarunkowaniom właściwym dla całego procesu, a jednocześnie decyzje w przedmiocie kwantyfikacji świadczenia wpływają na przebieg tego procesu. Dodatkowo, zakreślając przedmiot analizy jak w temacie pracy, autorka uznała za celowe zbadanie, w jakim stopniu realizacja roszczeń o zadośćuczynienie determinowana jest poprzez konstrukcję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Konstrukcja ta jest w dużej mierze wyrazem decyzji podmiotów obarczonych ryzykiem zobowiązania do finansowania świadczeń na rzecz poszkodowanego. Krokiem istotnym dla realizacji tak określonych celów jest przyjęcie tezy, że kwantyfikacja zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową jest możliwa i konieczna do prawidłowego funkcjonowania ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej jako źródła finansowania szkód na osobie. Lord Kelvin, brytyjski fizyk, matematyk i przyrodnik, powiedział: "Jeśli możesz zmierzyć to, o czym mówisz, i wyrazić liczbami, wtedy wiesz coś nie coś na ten temat"6 . Mogłoby to stanowić wyznacznik, punkt odniesienia dla praktyki w zakresie formułowania roszczeń, przewidywania ich wartości oraz orzekania. Druga tezą, która implikuje tok rozważań, jest stwierdzenie, że nie tylko prawne regulacje i wnioskowanie z orzecznictwa determinują proces dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie, a decyzje poszkodowanych oraz zakres i realność kompensacji są warunkowane czynnikami społeczno-ekonomicznymi. Autorka stawia tezy w tej kolejności, pierwsza z nich jest bowiem nadrzędnym celem pracy. Teza druga i zagadnienia z nią związane są jednakże przedmiotem analizy w toku pracy pojawiającym się wcześniej, gdyż dotyczy ona procesu dochodzenia roszczeń w całości, kwantyfikacja zaś zadośćuczynienia jest w tym procesie osadzona, choć dokonywana niejednokrotnie na kilku etapach i przez różne podmioty (poszkodowanego, jego pełnomocnika, ubezpieczyciela, sąd). Ze względu na założony kierunek badań i temat pracy w aspekcie podmiotowym proces jest ujmowany przede wszystkim z punktu widzenia poszkodowanych dochodzących roszczeń. (fragment tekstu)
14
Content available remote Wynagrodzenie szkody wyrządzonej przez lekarza
63%
Artykuł w sposób kompleksowy omawia odpowiedzialność cywilną oraz zbieg odpowiedzialności deliktowej i kontraktowej lekarza za działanie, czy też zaniechanie udzielenia świadczenia zdrowotnego. Przewodnim tematem artykułu jest kwestia dochodzenia wynagrodzenia za powstałą w trakcie udzielania pomocy medycznej szkodę. Z racji, iż do najczęstszych form wynagrodzenia za szkody wyrządzone w trakcie udzielania opieki zdrowotnej przez lekarza należą: zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej lub przywrócenie stanu sprzed powstania szkody, jednorazowy zwrot kosztów, jednorazowe świadczenie pieniężne, renta oraz zadośćuczynienie pieniężne za naruszenie dobra osobistego skupiono się na przybliżeniu wynagrodzeń oraz na omówieniu kryteriów ich przyznania.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy było przeprowadzenie oceny roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych pacjentów w wyniku zajścia szkody podczas ich leczenia w placówkach leczniczych. Aby tego dokonać, postanowiono zbadać: jak kształtował się wpływ spraw do sądów powszechnych w Polsce z tego tytułu w latach 2005-2016, jakiego rodzaju szkód dotyczyły sprawy wpływające do Sądu Okręgowego w Łodzi w latach 2005-2011 oraz jak rodzaj szkody wpływa na rodzaj zasądzanego świadczenia odszkodowawczego. Szczegółowej analizy dokonano m.in. na podstawie danych pochodzących z wybranych akt sądowych Sądu Okręgowego w Łodzi w latach 2005-2011 zakończonych prawomocnym wyrokiem do końca lipca 2015 r. Przedstawione dane pozwoliły m.in. na wyciągnięcie takich wniosków, jak: liczba spraw z tytułu OC podmiotów leczniczych nie wzrasta istotnie, lecz zmienia się wartość przedmiotu sporu; najczęściej zgłaszaną szkodą jest powstanie rozstroju zdrowia; a zasądzanym świadczeniem odszkodowawczym zadośćuczynienie(abstrakt oryginalny)
Jeżeli zapytać, czy prawo do życia (lub "do przeżycia") jest chronione normami prawa deliktowego, pozytywna odpowiedź nasuwa się sama, nie ma bowiem nic cenniejszego do stracenia niż życie1. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele systemów prawnych do dziś zmaga się ze znalezieniem wystarczająco silnego powiązania między sprawcą śmierci a osobą trzecią podnoszącą z tego tytułu roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne. Powstaje zatem pierwsze fundamentalne pytanie - jaki, majątkowy czy niemajątkowy oraz czyj interes, w sensie prawnym, narusza zdarzenie sprawcze, jakim jest uśmiercenie człowieka. Majątek pozostaje bowiem zawsze pod ochroną prawa, natomiast czy możemy mówić o interesie majątkowym w odniesieniu do życia, tak jak to rozumie się przy posiadaniu mienia, skoro życia (samemu) się nie posiada?(fragment tekstu)
Niemieckie przepisy dotyczące odszkodowań za szkody na osobie zostały zasadniczo zreformowane w 2002 roku. Od tego czasu odpowiedzialność z tytułu takich szkód dotyczy nie tylko czynów zawinionych, za które odpowiedzialność regulowana jest w art. 823 i nast. niemieckiego Kodeksu cywilnego (BGB), ale także czynów objętych przepisami o odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Powyższe odnosi się przede wszystkim do wypadków komunikacyjnych, gdzie - poza odpowiedzialnością kierowcy na zasadzie winy (której istnienie jest objęte wstępnie domniemaniem prawnym z art. 18 ustawy prawo o ruchu drogowym, dalej StVG1) - ustawa StVG przewiduje także odpowiedzialność właściciela pojazdu niebiorącego osobiście udziału w wypadku (art. 7 StVG), i to niezależnie od winy. Odpowiedzialność ta powstaje z samego faktu używania pojazdu, tj. z narażenia na niebezpieczeństwo, które zmaterializowało się w danym wypadku. Poniżej zarysowano orzecznictwo niemieckie dotyczące różnych form odszkodowania z tytułu szkód majątkowych i niemajątkowych poniesionych przez poszkodowanego oraz szkód majątkowych poniesionych przez osoby na jego utrzymaniu2.(abstrakt oryginalny)
Temat konferencji organizowanej przez Polską Izbę Ubezpieczeń wymaga zastrzeżenia, że wieloznaczny w języku potocznym wyraz zadośćuczynienie będzie tu ograniczony do świadczenia pieniężnego wypłacanego w wypadkach przewidzianych przez ustawę, jako postaci naprawienia szkody niemajątkowej wyrządzonej osobie. W art. 24 § 1 kc w zdaniu pierwszym ustawodawca zrezygnował z bliższego określania charakteru czynności, którą spełnić powinna osoba odpowiedzialna za naruszenie dobra osobistego innej osoby.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono stanowisko doktryny i orzecznictwa w zakresie treści i ochrony dobrego imienia jako jednego z kluczowych dóbr osobistych w zakresie niemajątkowej ochrony dóbr osobistych osoby prawnej. Badaniem objęto kwestie pojęciowe oraz niejednolite stanowiska orzecznictwa w odniesieniu do przykładowych sytuacji naruszeń dobrego imienia osoby prawnej, w tym kwestii rozpowszechniania niezgodnych z prawdą informacji oraz informacji prawdziwych, kwestię identyfikacji zarzutów kierowanych przeciwko organom, wspólnikom i pracownikom osoby prawnej oraz zagadnienie kompensacji poprzez zadośćuczynienie.(abstrakt oryginalny)
Pojęcia "szkoda", "odszkodowanie", "świadczenie pieniężne" - to podstawowe pojęcia w terminologii ubezpieczeniowej. Dla ubezpieczeniowca szkodą są nawet takie zdarzenia w życiu ubezpieczającego (ubezpieczonego), jak np. urodzenie się dziecka czy też ślub dziecka, bowiem ich zaistnienie rodzi dla zakładu ubezpieczeń, prowadzącego tego rodzaju ubezpieczenia, obowiązek wypłaty określonego świadczenia wynikającego z zawartej umowy ubezpieczenia. Natomiast dla samego ubezpieczającego (ubezpieczonego) zdarzenia takie są oczekiwanym i najczęściej radosnym momentem.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.