Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zakład pracy chronionej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zakłady pracy chronionej w Polsce odgrywają szczególną rolę w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a ich działalność, jako przedsiębiorstw o niższej efektywności funkcjonowania, wspierana jest przez różne formy pomocy publicznej. Efektywne zarządzanie środkami finansowymi w przedsiębiorstwach posiadających status zakładu pracy chronionej jest jednym z głównych warunków ich funkcjonowania, a w obliczu zmniejszającego się pakietu instrumentów wspierających ten typ przedsiębiorstw staje się jeszcze bardziej istotnym elementem w związku z malejącą ich liczbą w latach 2000-2009. Ponieważ sytuacja zakładów pracy chronionej w Polsce pogarsza się z roku na rok, a z drugiej strony są to przedsiębiorstwa, które zatrudniają ok. 80% osób niepełnosprawnych w kraju, wypracowanie optymalnego modelu systemu pomocy finansowej jest działaniem priorytetowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono właścicieli firmy Hoop: Dariusza Wojdygę i Marka Jutkiewicza. Hoop jest zakładem pracy chronionej, zatrudnia na stałe 1200 pracowników, w tym wielu niepełnosprawnych.
3
80%
Artykuł powstał na podstawie analizy materiałów źródłowych (danych PFRON, PUP w Koszalinie, WUP w Szczecinie i GUS) i krytyki piśmiennictwa. Badaniami objęto głównie koszaliński rynek pracy osób niepełnosprawnych w stosunku do województwa zachodniopomorskiego i Polski w latach 2007-2011.(fragment tekstu)
W artykule ukazano wpływ, jaki ma podjęcie decyzji o rezygnacji z dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na działalność operacyjną oraz ryzyko straty operacyjnej zakładów pracy chronionej. Ryzyko zostało tu przedstawione w ujęciu negatywnym, a jego pomiaru dokonano na podstawie analizy rozkładu normalnego.(abstrakt oryginalny)
Współcześnie jednym z najważniejszych obszarów zarządzania przedsiębiorstwami staje się zarządzanie potencjałem ludzkim. Dzieje się tak nie bez przyczyny. W obecnych warunkach konkurowania spada znaczenie zasobów materialnych na rzecz niematerialnych. Pracownicy z ich odpowiednią wiedzą, umiejętnościami, energią i zaangażowaniem, a także skłonnością do uczenia się i rozwoju coraz częściej zaczynają decydować o sukcesach organizacji. Zarządzanie potencjałem ludzkim staje się więc kluczowym czynnikiem, wpływającym na konkurencyjność całej organizacji oraz jej zdolność do realizacji wyznaczonej misji. Ukierunkowanie przebiegu procesów zarządzania pracownikami z naciskiem na odkrywanie, rozwój i wykorzystywanie ich kapitału przyjmuje tu rolę decydującą. Dla kadry zarządzającej, odpowiedzialnej za efektywność wykorzystywania potencjału pracowników w procesie zarządzania nimi, oznacza to nieustanne podnoszenie standardów swojej pracy oraz doskonalenie narzędzi zarządzania personelem. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego opracowania była prezentacja dotacji do zatrudnienia jako instrumentu mającego stymulować wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. W latach 2008-2013 instrument okazał się skuteczny w przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym. Spowodował jednak zmniejszenie zatrudnienia osób z lekkim kalectwem.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problemowi związanemu z wyznaczaniem optymalnej struktury zatrudnienia. Ukazuje on wpływ decyzji odnośnie do zatrudniania osób niepełnosprawnych na wyniki działalności operacyjnej. Przedstawione są w nim sposoby optymalizacji ze względu na kryteria pośrednie, takie jak zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych, zmniejszenie kosztów zatrudnienia i zwiększenie przychodów ze sprzedaży, oraz kryteria główne, czyli wynik z działalności operacyjnej i ryzyko operacyjne. Artykuł prezentuje trzy modele optymalizacyjne oparte na programowaniu liniowym oraz algorytmie bazującym na koncepcji algorytmów genetycznych, dedykowane optymalizacji struktury zatrudnienia w zakładach pracy chronionej. Modele z jednej strony uwzględniają przywileje, jakie mają przedsiębiorstwa o statusie zpch, z drugiej zaś biorą pod uwagę obowiązki nałożone na tego typu jednostki gospodarcze, wynikające z przepisów ustawy o rehabilitacji. W niniejszym artykule został również zaprezentowany sposób kwantyfikacji wydajności pracy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ocena efektywności zakładów pracy chronionej z zastosowaniem modeli DEA
61%
Zakłady pracy chronionej odgrywają ważną rolę w gospodarce przez aktywowanie zawodowe osób niepełnosprawnych. Aby przedsiębiorstwo mogło uzyskać status zakładu pracy chronionej, musi spełnić wiele wymogów. Otrzymanie statusu zakładu pracy chronionej wiąże się ze spełnieniem licznych wymagań, ale uprawnia także do korzystania z wielu instrumentów finansowego wsparcia, którego głównym celem jest obniżenie ryzyka funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw. Celem przeprowadzonych badań była analiza efektywności kosztowej i dochodowej z zastosowaniem modeli DEA. (abstrakt oryginalny)
Osoby niepełnosprawne w Niemczech często znajdują pracę w spółdzielniach i zakładach pracy chronionej. W prawie niemieckim nie funkcjonuje odrębne pojęcie spółdzielni socjalnej. Takim mianem określa się spółdzielnię, która realizuje cele społeczne (nie mające celu zarobkowego, nie nastawione bezpośrednio na zysk), jak też taką, która jest tworzona przez osoby niepełnosprawne albo zagrożone wykluczeniem społecznym, np. długotrwale bezrobotnych, niewidomych, inwalidów wojennych. Głównym celem spółdzielni jest wspieranie socjalnych i kulturalnych interesów jej członków. Zakład pracy chronionej to instytucja, której celem jest integracja osób niepełnosprawnych poprzez włączanie ich w życie zawodowe. Przepisy niemieckie nie przewidują, w jakiej formie prawnej ma być prowadzony zakład pracy chronionej i często zakłady te są otwierane przez spółdzielnie. (abstrakt oryginalny)
Obecny stan prawny w zakresie korzystania z ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwia znaczące obniżenie kosztów kooperacji z zakładami zatrudniającymi osoby z niepełnosprawnością. Jest również ważnym czynnikiem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw posiadających tytuł prawny do wystawiania tego typu ulg. Z drugiej strony uszczupla jednak znacząco należności wynikające z wpłat obowiązkowych. Celem artykułu było ustalenie wpływu zmian ustawodawczych w zakresie uszczelniania systemu wpłat obowiązkowych na sytuację zawodową osób niepełnosprawnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony zagadnieniu związanemu z obowiązkowymi wpłatami na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ukazuje on zależności między dostawcami uprawnionymi do przyznawania ulg w zakresie wpłat na Fundusz a klientami. Współpraca na linii dostawca-klient może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne obu podmiotom spowodowane występowaniem efektu synergii.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Budowanie wartości zakładów pracy chronionej a koncepcja zintegrowanego rozwoju
61%
Zakłady pracy chronionej w Polsce odgrywają szczególną rolę w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, a ich działalność, jako przedsiębiorstw o niższej efektywności funkcjonowania, jest wspierana przez różne formy pomocy publicznej. Zwiększone ryzyko funkcjonowania tych podmiotów jest rekompensowane przez instrumenty pomocy finansowej ze strony państwa. Optymalna struktura zatrudnienia wpływa na optymalizację wykorzystania pomocy finansowej, wzrost pozostałych przychodów operacyjnych, a w efekcie wzrost wartości przedsiębiorstwa. Efektywne zarządzanie środkami finansowymi w przedsiębiorstwach mających status zakładu pracy chronionej jest jednym z głównych warunków jego funkcjonowania, a w obliczu zmniejszającego się pakietu instrumentów wspierających ten typ przedsiębiorstw staje się jeszcze bardziej istotnym elementem w związku z malejącą ich liczbą w latach 2000-2009. Wiodącą strategią realizowaną przez te przedsiębiorstwa i wspieraną pomocą publiczną powinna być strategia zintegrowanego rozwoju. Ponieważ sytuacja zakładów pracy chronionej w Polsce z roku na rok ulega pogorszeniu, a z drugiej strony są to przedsiębiorstwa, które zatrudniają około 80% osób niepełnosprawnych w kraju, wypracowanie optymalnego modelu systemu pomocy finansowej dla tej grupy przedsiębiorstw jest działaniem priorytetowym. (abstrakt oryginalny)
Wśród polskich przedsiębiorstw funkcjonują tzw. zakłady pracy chronionej. Przedsiębiorstwa te odgrywają ważną rolę w gospodarce poprzez aktywowanie zawodowe osób niepełnosprawnych. Tak jak wszystkie przedsiębiorstwa funkcjonują w warunkach konkurencji w gospodarce rynkowej. Celem przeprowadzonych badań była analiza współpracy międzyorganizacyjnej zakładów pracy chronionej w województwie śląskim w zakresie form współpracy, dziedzin, partnerów oraz identyfikacji jej efektów. Główną metodą badawczą była analiza statystyczna danych zebranych za pomocą badań ankietowych.(abstrakt oryginalny)
Zakłady pracy chronionej to przedsiębiorstwa funkcjonujące w polskiej gospodarce rynkowej. Odgrywają główną rolę w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Z racji niższej efektywności funkcjonowania otrzymują różne formy pomocy publicznej. Jednakże zmniejszający się pakiet instrumentów wsparcia zmusza je do poszukiwania nowych źródeł finansowania działalności i realizacji koncepcji zintegrowanego rozwoju lub rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej. (abstrakt oryginalny)
Zakłady pracy chronionej są specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podstawowym celem ich funkcjonowania jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Zwiększone ryzyko funkcjonowania tych podmiotów jest rekompensowane przez instrumenty pomocy finansowej ze strony państwa. Optymalna struktura zatrudnienia wpływa na optymalizację wykorzystania pomocy finansowej, wzrost pozostałych przychodów operacyjnych, a w efekcie wzrost wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa, prowadząc działalność gospodarczą, korzystają z kapitałów pochodzących z różnych źródeł, które są zróżnicowane pod wieloma względami. Optymalny dobór kapitału wymaga określenia bieżących i przyszłych potrzeb finansowych przedsiębiorstwa. W teorii finansów przyjęto, że między kosztem kapitału a wartością przedsiębiorstwa występuje zależność odwrotna, czyli im droższy kapitał pozyska spółka na sfinansowanie inwestycji zwiększających wartość firmy, tym niższy będzie wzrost wartości. Natomiast trudniej jest określić, jaki wpływ na koszt kapitału ma jego struktura oraz jaka jest relacja między strukturą kapitału a wartością przedsiębiorstwa. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy można zwiększyć wartość rynkową obniżając koszt kapitału dzięki zróżnicowaniu jej struktury, rozwiązałoby dylemat, czy finansować inwestycję środkami własnymi, czy długiem. (fragment tekstu)
Raport dotyczący zatrudniania w Polsce osób niepełnosprawnych i funkcjonowania zakładów pracy chronionej.
18
Content available remote Zarządzanie kosztami pracy w zakładach pracy chronionej
61%
Dla zakładów pracy chronionej, funkcjonujących jak pozostałe przedsiębiorstwa w warunkach ryzyka i niepewności rynkowej, optymalizacja zatrudnienia w stosunku do osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych staje się istotnym czynnikiem poprawy konkurencyjności i obniżenia ryzyka ich funkcjonowania. Decydujący wpływ na ekonomiczną sytuację zakładu ma poziom składników płacowych i pozapłacowych kosztów pracy, dlatego też stworzenie modelu, który racjonalizuje koszty, z jednej strony uwzględnia wielkość dofinansowania osób niepełnosprawnych, z drugiej zaś pozwala osiągnąć efektywność zakładu pracy chronionej jest ważnym zadaniem, zwiększającym konkurencyjność zakładu na wolnym rynku. Przeprowadzone badania, dotyczące kosztów pracy w zakładach pracy chronionej, w województwie śląskim odzwierciedlają sytuację na rynku polskim. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, iż częstotliwość stosowania elastycznych form zatrudniania  w przypadku pracowników niepełnosprawnych  jest niska, w przeciwieństwie do wzrastającego w tym zakresie trendu, w przypadku pracowników pełnosprawnych. Ciągła obserwacja uwarunkowań prawnych, podatkowych i ubezpieczeniowych w celu optymalizacji form świadczenia pracy to jedno z głównych wyzwań, stojących przed zakładami pracy chronionej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule opisano sposób pomiaru ryzyka operacyjnego w za-kładach pracy chronionej. Zawiera on propozycje dwóch modeli optymalizujących strukturę zatrudnienia ze względu na dwa kryteria. Jednym z nich jest maksymalizacja rekompensaty z tytułu utraconej wydajności. Drugi maksymalizuje ulgę we wpłatach do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, przyznawaną przez zakłady pracy chronionej swoim klientom. Struktura zatrudnienia wyznaczona za pomocą przedstawionych modeli może przyczynić się do ograniczenia ryzyka związanego z działalnością operacyjną zakładów pra-cy chronionej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule poruszono konsekwencje zmian dofinansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych na chronionym i otwartym rynku pracy w Polsce. Wprowadzenie w 2011 roku niekorzystnych zmian w zakresie możliwości korzystania z ulg w podatkach i opłatach przez zakłady pracy chronionej oraz zrównanie dofinansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych z innymi pracodawcami spowodowało rezygnację wielu pracodawców ze statusu zakładu pracy chronionej i zmniejszenie przez ten sektor zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Przyznanie większych kwot dopłat do wynagrodzeń w przypadku pracowników niepełnosprawnych z orzeczonymi schorzeniami specjalnymi spowodowało natomiast zwiększone zainteresowanie pracodawców takimi osobami niepełnosprawnymi i to zarówno przez zakłady pracy chronionej, jaki i przez pozostałych pracodawców. W latach 2010-2014 zatrudnienie osób ze schorzeniami specjalnymi wzrosło o prawie 70%, a w przypadku osób niepełnosprawnych ogółem spadło o 8,5%. Wskazuje to na uzależnienie zatrudnienia osób niepełnosprawnych od kwot dotacji do ich zatrudnienia i to w większym stopniu przez pracodawców z otwartego rynku pracy niż przez zakłady pracy chronionej.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.