Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 504

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zanieczyszczenie środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wraz z przygotowaniem do otwarcia, w roku 2013, miasta Masdar spełnia się marzenie o stworzeniu zrównoważonego miasta neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i napędzanego w całości energią odnawialną. Samowystarczalne miasto nie będzie produkować żadnych zanieczyszczeń, co oznacza nie tylko zero emisji dwutlenku węgla, ale i odpadów czy ścieków. Czy taka ekologiczna utopia jest możliwa w sercu gorącej pustyni obok Abu Dhabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Wszystko zapowiada, że to nie kolejna bajka Szeherezady, ale rzeczywiste zamierzenia rządu ZEA. Wszyscy więc trzymajmy kciuki za naszych arabskich braci. Szklane domy Żeromskiego nam nie wyszły, może więc przynajmniej im uda się zbudować miasto Zajdla.(abstrakt autora)
2
Content available remote Uwarunkowania ekomigracji w Polsce
80%
Migracja, czyli przemieszczanie się mas ludzi z jednego miejsca do drugiego, jest typowym zjawiskiem, które występowało, występuje i będzie występować w każdym kraju. Wyróżnia się migracje zewnętrzne - z jednego kraju do drugiego i migracje wewnętrzne, które oznaczają przemieszczanie się ludności w obrębie jednego kraju. Ostatnio pojawił się nowy rodzaj migracji wewnętrznej, zwany ekomigracją lub ekouchodźctwem, spowodowany względami środowiskowymi. Pogarszające się warunki środowiska naturalnego w dobie wzrastającej świadomości ekologicznej stanowią istotną motywację do zmiany warunków życia na lepsze. Celem artykułu jest przybliżenie zjawiska ekomigracji, jakie w ostatnim czasie pojawiło się również w Polsce. W związku z tym, jako metodę badań wykorzystano studium indywidualnego przypadku na przykładzie miasta Kraków. (abstrakt oryginalny)
Właściwe wykorzystanie osiągnięć techniki w zakresie światła wydaje się stosunkowo proste. Jednakże w zabudowie miejskiej odczuwalny jest niejednokrotnie znaczny dyskomfort powodowany nieumiejętnym doborem oświetlenia. Istotne różnice w natężeniu oświetlenia, powodowane nieumiejętnym doborem oświetlenia do miejscowej specyfiki i lokalnych potrzeb, prowadzą miejscami do zatarcia granicy percepcji między dniem i nocą, a z drugiej strony strefy mniej oświetlone stają się optyczną "czarną dziurą". W artykule zwrócono uwagę na odpowiednio planowane i projektowane oświetlenie budynków, zabytków, ulic i innych elementów przestrzeni w taki sposób, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu światłem. (abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacji prowadzą do zmian w rozwoju społeczno-gospodarczym państw. Jedną z nich jest transfer kapitału. Przedsiębiorstwa podejmują decyzje o rozpoczęciu lub przeniesieniu działalności gospodarczej poza granice kraju, najczęściej w celu minimalizacji kosztów produkcji. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być "eksport zanieczyszczeń", czyli przeniesienie produkcji do państw rozwijających się, gdzie wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska są znacznie niższe niż w krajach rozwiniętych. Jeśli te restrykcje prawne są celowo utrzymywane na niskim poziomie po to, aby przyciągnąć inwestorów z zagranicy, to takie kraje są "rajami" lub "azylami dla zanieczyszczeń" (pollution haven). Celem artykułu jest próba (w oparciu o badania literaturowe) prezentacji i usystematyzowania wiedzy dotyczącej hipotezy rajów dla zanieczyszczeń (PHH).(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia działania na rzecz ochrony środowiska i służące jej inwestycje podejmowane od roku 1989 w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Jednym z pierwszych problemów środowiskowych, które początkowo z lokalnego przybrały z czasem charakter globalny jest zjawisko kwaśnego opadu atmosferycznego, zwanego potocznie kwaśnym deszczem. Generuje on szereg negatywnych skutków ekologicznych i wynikających z nich ogromnych strat materialnych. Stanowiąc problem globalny wymaga ścisłej międzynarodowej współpracy dla jego ograniczenia i przezwyciężenia.(abstrakt autora)
Przeprowadzone badania obejmowały oznaczenie zawartości wybranych metali ciężkich, tj. ołowiu i kadmu, w wybranych owocach. Badaniu zostały poddane owoce pochodzenia krajowego z terenu województwa podkarpackiego. Zawartość tych metali oceniano metodą spektrofotometrii absorpcyjnej (ASA). Stwierdzono, że średnia zawartość ołowiu w jabłkach wynosiła 0,029 mg/kg, w owocach czereśni - 0,026 mg/kg, czarnych porzeczek - 0,023 mg/kg i malin - 0,018 mg/kg. Wartości te nie przekraczały najwyższego dopuszczalnego poziomu ustalonego przez Ministerstwo Zdrowia. Natomiast średnia zawartość kadmu w jabłkach była nieznacznie niższa i wynosiła 0,021 mg/kg, w owocach czereśni - 0,018 mg/kg, czarnych porzeczek - 0,028 mg/kg i w malinach - 0,004 mg/kg. Wartości te również nie przekraczały dopuszczalnego poziomu ustalonego w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1881/2006. Przeprowadzona ocena jakości owoców pochodzących z województwa podkarpackiego pod względem zawartości kadmu i ołowiu wskazuje, że wymienione owoce nie stanowią zagrożenia toksykologicznego i mogą być bez ograniczeń spożywane przez człowieka.(abstrakt oryginalny)
Chaos oświetleniowy naszych miast jest nie tylko źródłem silnego zanieczyszczenia świetlnego, ale wpływa również na szeroko pojętą estetykę ulic. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie brak stosowania się wykonawców do zasad, pozwalających ograniczyć zanieczyszczenia świetlne. Odpowiednie wytyczne nie są stosowane przez wykonawców, a nawet nie są powszechnie znane. W polskim prawodawstwie nie istnieje nakaz spełniania norm ograniczających zanieczyszczenie świetlne. Artykuł przedstawia przykład prawa uchwalonego w Lombardii, jako wzorcowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie potencjału odbudowy chilijskich "stref poświęcenia", obszarów miejskich dotkniętych rozległymi przekształceniami i zanieczyszczeniami spowodowanymi działalnością przemysłową. Praca koncentruje się na przypadku dwóch elektrowni węglowych Bocamina I i II, zlokalizowanych w mieście Coronel w południowym Chile, którego bazą ekonomiczną od lat jest górnictwo i wydobycie. Elektrownie te działały przez dziesięciolecia, zasilając krajową sieć energetyczną i są postrzegane zarówno jako symbol postępu, jak i zniszczenia środowiska. W ramach rządowego planu transformacji energetycznej zostały one niedawno zamknięte. Chociaż decyzja ta jest postrzegana jako kamień milowy w kierunku proekologicznego rozwoju kraju, dotychczas w niewielkim stopniu rozważano skutki społeczno-ekonomiczne i funkcjonalno-przestrzenne zamknięcia obu elektrowni. Niniejsze badanie kontekstualizuje badany przypadek, wyjaśnia, w jaki sposób możliwe jest przyszłe wykorzystanie istniejącego potencjału infrastrukturalnego w kierunku złagodzenia negatywnego ekonomicznego wpływu decyzji zamknięcia elektrowni na ich otoczenie społeczne, a także w jaki sposób przypadek ten można ekstrapolować na podobne przypadki pojawiające się coraz częściej na arenie międzynarodowej w wyniku transformacji energetycznej. W tym celu praca koncentruje się na infrastrukturze elektrowni i zakładów wydobywczych w sąsiedztwie. W kontekście chilijskiej historii przemysłu, aktualne wyzwania miasta Coronel można rozważyć dwojako: jako obiekty kultury przemysłowej postulowane do objęcia ochroną konserwatorską przez Chilijską Radę Zabytków Narodowych lub też zastosować podejście adaptacyjne poprzez ponowne wykorzystanie opuszczonych budynków, postrzegane na arenie międzynarodowej jako zrównoważona strategia rozwoju. Przedstawiono różne argumenty i przykłady w celu zrozumienia potencjału rekultywacji dziedzictwa przemysłowego Coronel oraz tego, w jaki sposób może ona zmienić postrzeganie "stref poświęcenia" poprzez zaangażowanie społeczności, elastyczne planowanie urbanistyczne, wspólne projektowanie i wzmacnianie lokalnej tożsamości. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problem zanieczyszczenia środowiska rtęcią, ze szczególnym uwzględnieniem form występowania tego pierwiastka w glebie oraz jego dopuszczalnych stężeń w glebach Polski. Praca stanowi zbiór metod oczyszczania gleb zanieczyszczonych rtęcią. Szczegółowo omówione zostały metody fizyczne, tj. usunięcie zanieczyszczonej gleby, izolacja oraz elektroremediacja oraz metody chemiczne, takie jak mycie gleby, przemywanie i immobilizacja zanieczyszczeń in situ. Praca obejmuje również przegląd metod biologicznych stosowanych do oczyszczania gleb zanieczyszczonych rtęcią (fitoremediacja). (strzeszcz. oryg.)
Od lat 80. XIX w. nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu i transportu w Bonarce. Oddziaływanie antropogeniczne doprowadziło do całkowitego przekształcenia środowiska i jego skażenia metalami ciężkimi oraz fluorem. Po częściowej rekultywacji terenów poprzemysłowych największym zagrożeniem dla środowiska stał się rozwój infrastruktury drogowej oraz zanieczyszczenia i hałas komunikacyjny. (abstrakt oryginalny)
Analiza wyników badań wskazuje, że najkorzystniejsze, z punktu widzenia wpływu na środowisko, są, w rachunku skumulowanym, technologie wznoszenia budynków wielorodzinnych monolitycznych i murowanych. Pewnego rodzaju zaskoczeniem jest zbliżona uciążliwość technologii typu wielkopłytowego czy wielkoblokowego do technologii wznoszenia budynków jednorodzinnych. Wynikać to może z wykorzystania w rachunku jednego tysiąca metrów sześciennych powierzchni użytkowej mieszkania jako wspólnej podstawy odniesienia. (fragment tekstu)
Porosty są wyjątkowymi organizmami symbiotycznymi, składającymi się z dwóch komponentów: strzępek grzyba i komórek glona/sinicy. Dzięki symbiozie zyskały one wiele unikatowych właściwości niespotykanych u innych organizmów, które pozwalają im funkcjonować w ekstremalnie niesprzyjających warunkach środowiskowych. Opisane gatunki porostów, m.in. chruścik obnażony i krążniczka brunatnoczarna, występują w tak skrajnych siedliskach, jak skały wulkaniczne Wezuwiusza czy silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi hałdy pohutnicze w Polsce. Żużlowe hałdy związane z przeróbką rud cynku i ołowiu są znakomitym siedliskiem zastępczym i mogą być specyficznym refugium (ostoją) dla rzadkich gatunków porostów. (abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych zagadnień związanych z transportem, jest analiza zdarzeń będących skutkiem katastrof kolejowych lub drogowych. W wyniku takich wypadków do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia, które mogą być transportowane przez wiatr na znaczne odległości, ulegać dalszym przemianom bądź osiadać na podłożu, a przy duŜych stężeniach powodować istotne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin. W pracy przedstawiono model diagnostyczny do symulacji numerycznej umożliwiający określenie pola prędkości powietrza na podstawie danych ze stacji pomiarowych. Zadania rozwiązano metodą różnic skończonych różnoodległych. Następnie określono stężenia w otoczeniu miejsca nagłego uwolnienia zanieczyszczeń stosując Lagrangeowski model cząstek. Wykonano symulacje numeryczne hipotetycznych sytuacji awaryjnych i przedstawiono wyniki obliczeń i analizy w zakresie określenia wpływu konfiguracji terenu na stężenia zanieczyszczeń w obszarze przyległym do miejsca zdarzenia.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wpływ jonów kadmu na alyssum montanum w warunkach kultur in vitro
80%
Celem przeprowadzonych badań było zbadanie wpływu jonów kadmu na galmanowy ekotyp Alyssum montanum w warunkach kultury in vitro. Zastosowano dodatek 1; 2,5 i 5 μM chlorku kadmu do pożywki namnożeniowej. W trakcie trwania kultury sprawdzano współczynnik namnażania, prowadzono pomiary biometryczne, oceniano świeżą i suchą masę regenerowanych organów oraz kondycję fizjologiczną kultur poprzez pomiar zawartości chlorofili. Badany ekotyp można efektywnie rozmnażać wegetatywnie w obecności jonów kadmu w podłożu hodowlanym, jednak poszczególne stężenia CdCl2 w różny sposób oddziaływały na oceniane cechy morfometryczne mnożonych mikroroślin. Wyższe wartości pomiarów uzyskano w kulturach prowadzonych na pożywkach wzbogaconych w chlorek kadmu aniżeli na pożywkach kontrolnych bez dodatku CdCl2. Najwyższą masę pędów, wynoszącą ponad 11 mg, uzyskano w trakcie kultywacji badanego ekotypu na zmodyfikowanej pożywce WPM wzbogaconej w 0,5 μM CdCl2, natomiast największą liczbę pędów na pożywce wzbogaconej w 5 μM tej soli(abstrakt oryginalny)
Zanieczyszczenie światłem jest problemem globalnym. Ponad 80% powierzchni kontynentów narażone jest na nadmierne oświetlenie ze źródeł antropogenicznych. W pracy opisano przyczyny i czynniki odpowiedzialne za zanieczyszczenie światłem. Zwrócono szczególną uwagę na zagrożenie, jakie stwarza sztuczne oświetlenie dla świata istot żywych w ich naturalnym środowisku. Nadmierne oświetlenie zaburza funkcjonowanie naturalnego zegara biologicznego, wyznaczającego organizmom czas aktywności i wypoczynku. Niekorzystnie wpływa m in. na odporność, wzrost, kwitnienie, dojrzewanie roślin oraz na migrację, komunikację, żerowanie i rozmnażanie zwierząt. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie w różnych ośrodkach naukowych na świecie rośnie zainteresowanie globalnym problemem zanieczyszczenia nocnego nieba światłem sztucznym. Kwestia ta dotyczy szeroko pojętego życia biologicznego na Ziemi, w tym także roślin. Nie chodzi tylko o oświetlenie uliczne w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. W dobie rozwijających się technologii coraz popularniejsze stają się malownicze aranżacje oświetlające rośliny w nocy. W artykule podjęto dyskusję, czy oświetlenie nocne może modyfikować metabolizm rośliny, wpływając na jej procesy wzrostu i rozwoju. Wskazano na udział światła w procesach fizjologicznych roślin, wyszczególniając barwniki absorbujące poszczególne zakresy długości fal elektromagnetycznych. Podkreślono dużą czułość fotoreceptorów. Opisano możliwe zaburzenia pod wpływem całonocnego oświetlania/ podświetlania roślin ze szczególnym uwzględnieniem fizjologii roślin drzewiastych, w tym sezonowości wzrostu. Wymieniono gatunki wrażliwe na przedłużanie fotoperiodu światłem sztucznym oraz zaproponowano, jak można zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ocena redukcji zanieczyszczeń w oczyszczalni hydroponicznej
80%
W pracy podjęto próbę oceny efektywności oczyszczania ścieków na obiekcie w Paczkowie, który jest eksploatowany w technologii hydroponicznej. W celu określenia efektywności pracy oczyszczalni w zakresie usuwania azotu, fosforu, zawiesiny ogólnej, BZT5 i ChZT, analizie poddano wyniki badań ścieków pobieranych na wlocie do oczyszczalni oraz ścieków oczyszczonych na wylocie z obiektu. Okres badawczy obejmował lata 2009 - 2011. Analiza uzyskanych danych wykazała, że skuteczność oczyszczania w odniesieniu do wszystkich parametrów nie spadała poniżej 77,0%. Największą skuteczność oczyszczania odnotowano dla zawiesiny ogólnej (99,0%), dla BZT5 i fosforu wynosiła ona minimum 98,0% i 98,1%, a dla ChZT - 94,8%. Najniższą skuteczność oczyszczania (jednak nie mniejszą niż 77,0%) uzyskano dla azotu ogólnego, którego dopuszczalne stężenie na odpływie z oczyszczalni zostało kilkukrotnie przekroczone w ciągu okresu badawczego. Na podstawie analiz wyników badań oraz przeprowadzonych studiów literaturowych stwierdzono, że blok hydrobotaniczny stanowiący trzeci stopień oczyszczania ścieków komunalnych pozwala na znaczną redukcję wartości poszczególnych zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach tak, aby możliwe było uzyskanie na odpływie wartości BZT5 poniżej 4,8 mgO2/dm3, ChZT w granicach 24,2-33,0 mgO2/dm3, zawiesiny ogólnej poniżej 3,4 mg/dm3, fosforu ogólneo nie więcej niż 0,3 mgP/dm3 oraz azotu ogólnego poniżej 20,4 mgN/ dm3. Uzyskane wyniki badań świadczą o tym, że makrofity oraz inna roślinność zasiedlająca lagunę hydroponiczną, posiadają zdolność redukcji stężeń związków biogennych w ściekach, co umożliwia odprowadzanie do odbiornika wód o lepszej jakości niż ta w nim płynąca.(abstrakt oryginalny)
Jedną z podstawowych dyrektyw ochrony środowiska jest zasada "zanieczyszczający płaci". Jej realizacji w praktyce służą między innymi kary pieniężne wymierzane za naruszanie warunków korzystania ze środowiska. Ich podstawę stanowią przede wszystkim decyzje określające uwarunkowania środowiskowe realizacji przedsięwzięć wydawane na podstawie ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dlatego w art. 136a ust. 1 tego aktu prawnego określono delikty administracyjne, za które należy wymierzyć karę pieniężną. Przy ustalaniu, czy zachodzą przesłanki ich wymierzenia, bardzo duże znaczenie ma zasada "zanieczyszczający płaci". Uwzględniając ją, karę należy wymierzyć za naruszenie warunków wynikających z decyzji obowiązujących zarówno w fazie realizacji przedsięwzięcia, jak i jego eksploatacji. Prowadząc postępowanie w tej kategorii spraw, nie można zapominać jednak o regułach wynikających z art. 189f Kodeksu postępowania administracyjnego, pozwalających na odstąpienie od wymierzenia kary pieniężnej.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wichtigste Probleme des Umweltschutzes in Westsudeten
61%
Intensywna eksploatacja środowiska przyrodniczego w Sudetach Zachodnich oraz napływ zanieczyszczeń z zachodniej Europy doprowadziły do jego poważnej destrukcji. Objawiło się to obniżeniem jakości życia oraz wzrostem wskaźników zachorowalności i śmiertelności na tym obszarze na przełomie XX i XXI wieku. W artykule dokonany został przegląd stanu poszczególnych komponentów środowiska ze wskazaniem na najważniejsze źródła emisji zanieczyszczeń. Podano także parametry antropopresji negatywnej. Wykazują one znaczną poprawę w porównaniu do poprzednich, czego odbiciem jest m.in. regeneracja lasów sudeckich. Jest to efekt dużych nakładów na ochronę środowiska, zmiany technologii grzewczych i recesji gospodarczej po 1989 roku. Tym samym wyraźnie poprawiły się też ekologiczne warunki życia mieszkańców regionu i przybywających tu rekreantów, w tym coraz liczniejszych turystów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.