Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarząd komisaryczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Instytucja zarządu komisarycznego w stowarzyszeniu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego 20.05.2016 r. wraz z wejściem w życie ustawy z 25.09.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw. Ustawodawca poświęcił unormowaniu tej instytucji przepis art. 10b ustawy z 7.04.1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach, który reguluje warunki i tryb powołania zarządu komisarycznego, określa wymogi, które musi spełniać uchwała go ustanawiająca i jaki jest jej skutek, a także nakłada obowiązki w zakresie zgłaszania do odpowiednich organów informacji o powstaniu i ustaniu zarządu komisarycznego w terenowej jednostce stowarzyszenia posiadającej osobowość prawną. Pomimo że wprowadza ona znaczące zmiany dla funkcjonowania wspominanych jednostek, nie została wyczerpująco omówiona w piśmiennictwie, poza opracowaniami komentarzowymi. W związku z powyższym artykuł ten poświęcony jest istocie tej instytucji, interpretacji przepisów ją regulujących, jej zaletach i wadach. Ponadto wskazane zostały mankamenty omawianej regulacji.(abstrakt oryginalny)
Zarząd komisaryczny w bankach wprowadzany jest, gdy przechodzi on kryzys. Powołuje go Komisja Nadzoru Bankowego. Jeżeli nie można wprowadzić programu naprawczego to należy go przygotować do likwidacji, chroniąc jednocześnie klientów banku. W tym celu zarząd komisaryczny przejmuje wszystkie kompetencje, może nawet zmienić statut. W przypadku Banku Częstochowa SA udało się znaleźć inwestora strategicznego w postaci BRE Banku. Podano zestawienie banków. gdzie wprowadzono zarząd komisaryczny w ciągu ostatnich 10 lat.
W artykule przedstawiono charakterystykę okoliczności w jakich rozpoczynały działalność banki, w których ustanowiono zarządy komisaryczne, oraz krótką prezentację funkcjonowania tych zarządów.
Obecna sytuacja Banku Gospodarki Żywnościowej jest wynikiem wieloletnich zaniedbań ze strony właścicieli. Autor zastanawia się czy jedynym sposobem dokapitalizowania BGŻ będzie wprowadzenie tam komisarycznego zarządu.
W artykule przedstawiono losy firmy Daewoo Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA, które zostało przekształcone w Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe SA.
Zdaniem autora do mechanizmu ratowania przez nadzór zagrożonych banków warto wprowadzić kilka poprawek.
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniom statusu prawnego komisarza wyborczego. Podmiot ten, będąc organem administracji wyborczej jest odpowiedzialny głównie za zapewnienie przestrzegania prawa wyborczego. Za podjęciem tematyki dotyczącej pozycji prawnej komisarza wyborczego przemawia celowość usystematyzowania problematyki związanej z pozycją komisarza wyborczego, zwłaszcza w kontekście w ostatnich nowelizacji Kodeksu wyborczego. Komisarze wyborczy wraz z Państwową Komisją Wyborczą organizują wybory samorządowe i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa. Zadania komisarzy wyborczych zostały więc określone w taki sam sposób, jak zadania Państwowej Komisji Wyborczej. Organy te mają jednak różne kompetencje, komisarz wyborczy jest bowiem organem wyborczym niższego szczebla, podporządkowanym Państwowej Komisji Wyborczej - centralnemu organowi wyborczemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pokrótce rodzaje restrukturyzacji przedsiębiorstw (organizacyjna, produktowo-technologiczna, majątkowa, finansowa i własnościowa). Następnie scharakteryzowano metody restrukturyzacji przedsiębiorstw państwowych na tle procesu ich prywatyzacji: zarząd komisaryczny, zarząd menedżerski oraz oddłużanie przedsiębiorstwa. Na koniec rozważono pytanie, czy najpierw restrukturyzować, czy prywatyzować przedsiębiorstwo?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.