Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 406

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie bezpieczeństwem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Zarządzanie jest sposobem na zorganizowanie się społeczeństwa, podejmowanie i wdrażanie decyzji poprzez wzajemne zrozumienie, zawieranie porozumień i podejmowanie działań. Działa to na każdym poziomie, i widoczne jest w wymiarze społecznym, politycznym i ekonomicznym. Obejmuje szereg instrumentów, zasad, instytucji i praktycznych działań. Państwa, jednostki rządowe i pozarządowe posiadające pewne kompetencje w zakresie zarządzania mają na celu zwiększenie poziomu rozwoju i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Koncepcja wielopoziomowego zarządzania (MLG) jest charakterystyczna dla Unii Europejskiej (UE) i tych obszarów, w których jest ona zdolna do sprawowania władzy na wielu poziomach przy użyciu sektorowych polityk wewnętrznych i zewnętrznych. Niniejszy artykuł koncentruje się na wielopoziomowym zarządzaniu bezpieczeństwem przez Unię Europejską w ramach reformy sektora bezpieczeństwa, dedykowanej zewnętrznej polityce, tj. Wspólnej Polityce Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. W artykule autorka spróbuje wyjaśnić, co tak naprawdę oznacza reforma sektora bezpieczeństwa dla Unii Europejskiej. Aby lepiej zrozumieć tę analizę, autorka przyjęła teorię wielopoziomowego zarządzania, żeby pokazać, w jaki sposób można połączyć koncepcję reformy sektora bezpieczeństwa z wielopoziomowym zarządzaniem. Autorka wysunęła tezę, że koncepcja SSR jest realizowana w ramach wielopoziomowego zarządzania bezpieczeństwem, z uwagi na wiele podobieństw, np. w podejściu do zarządzania bezpieczeństwem przez UE w jej relacjach zewnętrznych.(abstrakt oryginalny)
Doświadczenia krajów rozwiniętych gospodarczo są dowodem na to, iż jakość działań podejmowanych w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy może stanowić ważny element w procesie podnoszenia standardów bhp. Istotną rolę w tym zakresie spełniają m. in. badania audytowe systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy będące formą i narzędziem kontrolingu. Jednym z pierwszych rozwiązań tego typu zastosowanym w przemyśle wydobywczym w Polsce były badania oparte na ankiecie MERIT (Management Evaluation Regarding Itemized Tendencies). Zastosowany w ramach ankiety model matematyczny pozwala na wyznaczenie wskaźników ocenowych (wskaźnika końcowego WZBP i wskaźników cząstkowych WOPi). Przedstawione w artykułem wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie respondentów - pracowników oddziałów górniczych kopalni - zostały następnie wykorzystane w procesie prognozowania oceny jakości działań podejmowanych w obszarze zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (jako metodę prognozowania wykorzystano liniową funkcję dyskryminacyjną). (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: Celem artykułu jest identyfikacja i analiza kluczowych determinant - etnodemograficznych, kulturowych, prawnych, etnopolitycznych i multilateralnych, kształtujących zarządzanie etnopolityką w państwach Europy Wschodniej (Białorusi, Mołdawii i Ukrainy).Metodyka badań: Interdyscyplinarne podejście badawcze; metody charakterystyczne dla nauk o zarządzaniu, o bezpieczeństwie. Zastosowano m.in. analizę systemową, metodę instytucjonalno-prawną, porównawczą, behawioralną, etnopolityczną, etnodemograficzną. Wykorzystano wnioski z obserwacji własnych z wyjazdów zagranicznych w latach 2014-2018.Wyniki: Pomijanie determinant etnodemograficznych, kulturowych, prawnych, etnopolitycznych, multilateralnych utrudnia skuteczne zarządzanie etnopolityką na Białorusi, w Mołdawii i na Ukrainie. Nie uwzględnianie przez władze państwowe powyższych uwarunkowań w formułowaniu celów etnopolityki rzutuję na brak jej skuteczności, sprzyja konfliktom etnicznym, zagrażając bezpieczeństwu państw subregionu.Wkład i wartość dodana: Poszerzenie badań nad uwarunkowaniami zarządzania etnopolityką; artykuł ma charakter interdyscyplinarny, ma rolę poszerzającą perspektywę postrzegania Białorusi, Mołdawii i Ukrainy w kontekście zarządzania procesami etnopolitycznymi, a także potencjalnych inwestycji, ich skali i rodzaju. Znajomość badanych uwarunkowań może być kluczowa przy podejmowaniu decyzji o angażowaniu środków finansowych w tych państwach. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wprowadzenie kart identyfikacji środków ochrony indywidualnej w zakładzie pracy oraz jej wpływ na podniesienie bezpieczeństwa pracowników podczas wykonywania czynności roboczych. (abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w świecie pracy powodują, że zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy stają się coraz ważniejsze. Decydują o tym przede wszystkim nowe zagrożenia stwarzane przez pracę, proces jej świadczenia oraz środowisko pracy, ze szczególnym wskazaniem na stres, molestowanie i przemoc. Skuteczność działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników wymaga, aby były one prowadzone w ramach uporządkowanego systemu zarządzania wdrożonego w tych organizacjach. System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy powinien być integralną częścią ogólnego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Celem artykułu jest wprowadzenie do problematyki zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwach, zarysowanie najważniejszych zagadnień z tego obszaru. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zarządzanie bezpieczeństwem procesów - zarys problematyki
80%
Bezpieczeństwo to naczelna potrzeba człowieka, ponieważ dotyczy jego rozwoju społecznego i cywilizacyjnego, a także prowadzi do ograniczenia lęku, obaw i niebezpieczeństw. W odniesieniu do działalności przedsiębiorstw należy zwrócić szczególną uwagę na poziom bezpieczeństwa w procesach produkcyjnych. Podejście to określane jako zarządzanie bezpieczeństwem procesów (Process Safety Management). Celem artykułu jest zaprezentowanie istoty bezpieczeństwa oraz systemu bezpieczeństwa procesów w rozumieniu przepisów dyrektywy 2012/18/UE sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi. (abstrakt oryginalny)
Nawigacja lotnicza z wykorzystaniem systemów satelitarnych wydaje się być tematem szczególnie ważnym z punktu widzenia szacowania ryzyka. Dotyczy ona bowiem obiektów lotniczych - statków powietrznych, których odpowiednie pozycjonowanie jest kluczowe w realizacji operacji lotniczych. Dodatkowo, problematyczna jest nawigacja realizowana przez systemy satelitarne. Na potrzeby niniejszej pracy brano pod uwagę zwłaszcza analizę parametru dokładność określania pozycji. Rozwiązaniem zapewniającym analizę otoczenia inteligentnego systemu w transporcie lotniczym jest system bezpieczeństwa oparty na sztucznych sieciach neuronowych. SSN dostarczy wiarygodnej informacji nt. sygnału satelitarnego (predykcja sygnału, wykrywanie błędów, porównanie z sygnałem rzeczywistym).(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarządzanie humanistyczne bezpieczeństwem człowieka i społeczności lokalnych
80%
Artykuł jest próbą zwrócenia większej niż dotychczas uwagi na problemy bezpieczeństwa człowieka, także w jego lokalnym wymiarze. Uznano, że w tych rozważaniach bardzo przydatny może się okazać nurt zarządzania humanistycznego, zorientowany przede wszystkim na dobro człowieka, na dobro ludzi żyjących w różnych przestrzeniach terytorialnych, politycznych, kulturowych, psychologiczno-społecznych; nurt odwołujący się do wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, a do obszaru wiedzy i dziedziny nauk humanistycznych w szczególności. W strukturze artykułu uwzględniono przede wszystkim trzy problemy. Pierwszy koncentruje się wokół pytania: Dlaczego zarządzanie humanistyczne w bezpieczeństwie? Następny dotyczy diagnozy bezpieczeństwa człowieka w organizacjach dokonanej na podstawie analizy publikacji traktujących o zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz o przemianach w kulturze akademickiej [Sułkowski 2016, 2011]. Stanowi to jedynie egzemplifikację postrzegania tych zagadnień w perspektywie humanistycznej. Trzecim problemem jest wskazanie niektórych relacji pomiędzy bezpieczeństwem człowieka a zarządzaniem humanistycznym w kontekście koncepcji human security i koncepcji humanizacji bezpiecznych przestrzeni. W niewielkich fragmentach artykułu nawiązano do monografii traktującej o bezpieczeństwie najbliżej człowieka [Szweda 2016], która z założenia ma związek z zarządzaniem humanistycznym, choć w książce nie zostało to wyartykułowane wprost. (fragment tekstu)
Jednym z zadań realizowanych w trakcie wzmocnienia obrony kraju przez wojska NATO, jest wykonanie przedsięwzięć umożliwiających realizację zadań państwa gospodarza, czyli stworzenie warunków umożliwiających wejście sił sojuszu na terytorium kraju. Należy się liczyć z przybyciem do kraju jednostek lądowych, lotniczych i morskich. Kluczowe znaczenie będzie miało sprawne przyjęcie wojsk i możliwie szybkie włączenie ich do podejmowanych działań przeciwkryzysowych. Istnieje zatem konieczność doskonalenia podejmowanych prac dotyczących HNS1 i ujęcia ich w sposób systemowy. Potrzebne są stabilne rozwiązania uwzględniające obecne struktury administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem fluktuacji działów administracji rządowej. Ministerstwo Środowiska oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra Środowiska realizują zadania przypisane dla działów administracji rządowej środowisko i gospodarka wodna w czasie przemarszu oraz pobytu wojsk NATO na terytorium Polski. Wymaga to stworzenia sprawnego oraz efektywnego systemu planowania oraz realizacji zadań wynikających z pełnienia funkcji państwa gospodarza w obszarze odpowiedzialności Ministra Środowiska. (fragment tekstu)
10
Content available remote Wybrane wyzwania procesu strategicznego zarządzania bezpieczeństwem RP
80%
Celem tego artykułu jest ukazanie wybranych wyzwań dla procesu zarządzania bezpieczeństwem RP. Autor zamierza osiągnąć ten cel przy wykorzystaniu szeregu metod badawczych, w tym m.in. analizy, syntezy, abstrahowania, indukcji i dedukcji, logicznego poznania naukowego czy wnioskowania. (fragment tekstu)
W celu stworzenia warunków do rozwoju relacji opartych na współpracy w systemie zarządzania bezpieczeństwem publicznym zostały wprowadzone ustawowo dwa rozwiązania organizacyjne: zespolenie administracyjne oraz komisja bezpieczeństwa i porządku. Jednakże analizy skuteczności tych rozwiązań są trudno spotykane. Pojawia się zatem pytanie, w jakim stopniu zespolenie organizacyjne oraz komisja bezpieczeństwa i porządku wpływają na poziom współpracy międzyorganizacyjnej w systemie zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Odpowiedź na tak postawione pytanie badawcze stanowi cel niniejszego artykułu, którego osiągnięcie opiera się na badaniach przeprowadzonych w ramach projektu naukowego "Koordynacja, komunikowanie i zaufanie jako czynniki skutecznej współpracy międzyorganizacyjnej w systemie zarządzania bezpieczeństwem publicznym", finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki na podstawie decyzji DEC-2012/07/D/HS4/00537. (fragment tekstu)
Wsród badaczy problematyki bezpieczeństwa nie zabrakło również przedstawicieli nauk o zarządzaniu. Stanowią oni jeszcze skromną liczebnie grupę, ale potencjał badawczy, który mogą oni wnieść, powinien stanowić znaczący wkład w rozwój nauki o bezpieczeństwie. Stąd też celem opracowania jest próba nakreślenia procesowego i systemowego ujęcia zarządzania bezpieczeństwem. Niewątpliwie problematyka bezpieczeństwa ma multidyscyplinarny wymiar. Daje to ogromną szansę dla implementacji badawczej metod i praktyk także z obszaru dorobku nauki teorii i zarządzania. Samo bezpieczeństwo jest kategorią niezwykle trudną do jednoznacznego zdefiniowania. Dla specjalistów z nauk o zarządzaniu stanowi obszar stwarzający okazję do ukierunkowania właściwego podejścia do tej problematyki. Materia, z którą mają kontakt na co dzień w postaci własnych badań i dociekań, zawiera bowiem podobne charakterystyki, właściwe istocie bezpieczeństwa. (fragment tekstu)
Przedstawiono elementy opisujące bezpieczeństwo systemu oraz klasyfikację modeli bezpieczeństwa z uwzględnieniem metod opisu i cech jakie powinny spełniać. W artykule wprowadzono matematyczną definicje bezpieczeństwa systemu, wyróżniono trzy komponenty systemu bezpieczeństwa: specyfikację, model i politykę.
W pracy przedstawiono koncepcję wykorzystania funkcji skrótu do badania zmian atrybutu integralności wiadomości. Zaprezentowano wyniki badań czasu potrzebnego do binarnego porównania plików oraz czasu potrzebnego do wygenerowania funkcji skrótu. Przedstawiono proces postępowania z wiadomością w momencie stwierdzenia naruszenia atrybutu integralności.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostały opisane aspekty zarządzania operacjami transportowymi ładunków i osób, ze szczególnym uwzględnieniem roli technika załadunkowego, jako osoby mającej wpływ na bezpośrednie bezpieczeństwo przewożonych pasażerów i towarów. Autorzy podjęli próbę przedstawienia cyklu decyzyjnego obowiązującego przy przeprowadzeniu transportowego zadania wojskowego. Przedstawili w sposób opisowy planowanie i wykonanie misji transportowej z uwzględnieniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa lotów. Część działań i procedur objętych jest tajemnicą wojskową, dlatego też w niniejszym artykule opisano jedynie ogólne procedury bezpieczeństwa zachowywane przez załogę pilotującą. Obowiązujące procedury lotnicze scharakteryzowano na przykładzie Jednostki Wojskowej skrzydła transportowego. W niniejszym artykule autorzy wskazali, jak każda decyzja, na każdym etapie zarządzania lotem może wpłynąć na powodzenie całej operacji. (abstrakt oryginalny)
W procesie eksploatacji instalacji procesowych w obiektach przemysłowych nadrzędne funkcje bezpieczeństwa pełni człowiek - operator. Szczególnie ważne jest podejmowanie trafnych decyzji w sytuacji awaryjnej, w której popełnione błędy mogą mieć ogromne konsekwencje. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych strat człowieka wspomagają odpowiednie rozwiązania techniczne w postaci wielowarstwowego systemu zabezpieczeń, oraz systemy sterowania i automatycznego nadzorowania procesów. W artykule zawarto przegląd wybranych zagadnień z zakresu zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym instalacji procesowej oraz system zabezpieczeń w obiektach przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie identyfikacji i analizy zagrożeń sektorowych z punktu widzenia zarządzania bezpieczeństwem strategicznym przedsiębiorstwa. Na początku zdefiniowano pojęcie zarządzania bezpieczeństwem, a następnie pojęcie zagrożeń, w tym zagrożeń sektorowych. W artykule szczegółowo opisano zagrożenia sektorowe związane z konkurencją, kooperacją oraz dotyczące klientów. Opisy te zostały przygotowane na podstawie analizy czynników ryzyka 319 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W prezentacji strategii zarządzania bezpieczeństwem przyjęto założenie, że strategie przeciwdziałania zagrożeniom sektorowym powinny być zintegrowane ze strategią całego przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Celem badania było sprawdzenie, czy i w jakim stopniu istnieje związek między czynnikami organizacyjnymi a wynikami zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy mierzonymi zachowaniami pracowników i postawami wobec ryzyka w różnych grupach wiekowych. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzono badania ankietowe wśród 1524 pracowników. Respondenci zostali poproszeni o ocenę czynników organizacyjnych związanych z: bezpieczeństwem i higieną pracy w ich przedsiębiorstwach, ich zasobami psychicznymi, niebezpiecznymi zachowaniami, a także ich postawami wobec ryzyka oraz doświadczeń związanych z niebezpiecznymi incydentami. Wyniki modelowania strukturalnego pokazują, że istnieje silna i statystycznie istotna zależność między czynnikami organizacyjnymi, bezpiecznymi zachowaniami a postawami pracowników wobec ryzyka. Wyniki pokazują, iż istnieją statystycznie istotne różnice w trzech grupach wiekowych pod względem wysokości czynników organizacyjnych na poziomie indywidualnym a zaangażowania najwyższego kierownictwa. Natomiast zależności między postawami pracowników wobec BHP a wypadkami są słabe, najsilniejsze wśród najmłodszych pracowników (poniżej 35. roku życia), a najsłabsze wśród najstarszych pracowników (45 lat i więcej). (abstrakt oryginalny)
Omówiono zarządzanie ryzykiem utraty bezpieczeństwa informacji. Przedstawiono definicje dotyczące aspektów bezpieczeństwa informacji oraz zarządzania ryzykiem. Zaprezentowano także standardy w dziedzinie bezpieczeństwa informacji i zarządzania ryzykiem, a także metodykę DGA oceny ryzyka.
Artykuł przedstawia modele wypadków przy pracy oraz analizę potencjalnych przyczyn. Stanowi on teoretyczne wprowadzenie do modelowania rzeczywistych zdarzeń wypadkowych, które będą przedmiotem pracy i analiz w kolejnych opracowaniach autorów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.