Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie dokonaniami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Istotność kluczowych mierników dokonań jest często uważana za podstawowe kryterium ich wyboru na potrzeby zarządzania dokonaniami. Jest ono ideą szeregu metod selekcji kluczowych mierników dokonań na etapie tworzenia i ewaluacji ich systemu. Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna tego kryterium, a zarazem wybranej metody selekcji KPIs. W trakcie badań ankietowych zidentyfikowano szereg mankamentów wybranej metody selekcji KPIs, takich jak: promowanie wskaźników syntetycznych - opóźnionych, które powinny stanowić jedynie 20% mierników, rekomendowanie pomiaru procesów i zjawisk "na wyjściu", jak obszar finansów czy klienta, oraz znaczna subiektywność wyniku w zależności od dobranej próby badawczej. Konkluzją jest stwierdzenie, że metody selekcji KPIs oparte jedynie na kryterium istotności miernika powinny być, co najwyżej, metodami uzupełniającymi proces selekcji mierników KPIs(abstrakt oryginalny)
Pomiar efektywności od zawsze był naturalną praktyką np. działów sprzedaży czy logistyki. Teraz z powodzeniem zaczyna być wykorzystywany również przez działy personalne. HR-owcy powinni nauczyć się nawyku gromadzenia i analizowania obiektywnych informacji o efektach swojej działalności. Takie postępowanie pozwala znacznie zredukować niepewność co do konsekwencji rozważanych decyzji oraz zminimalizować możliwość popełnienia błędu. (fragment tekstu)
3
Content available remote Systematyka controllingu procesów - wybrane aspekty
75%
Menedżerowie w przedsiębiorstwach zorientowanych procesowo powinni być wspomagani informacyjnie w podejmowaniu decyzji. Szczególną rolę w tym zakresie spełnia system controllingu procesów. Dla celów zarządczych może być klasyfikowany ze względu na różne kryteria. Jeżeli punktem odniesienia jest waga decyzji będących przedmiotem wspomagania, to można w tym zakresie wyodrębnić strategiczny i operacyjny controlling procesów. Natomiast w sytuacji klasyfikacji opartej na obszarach zarządzania w przedsiębiorstwie zorientowanym procesowo warto w tym zakresie wprowadzić kompleksowy i dziedzinowy controlling procesów. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości klasyfikacji controllingu procesów ze względu na wybrane kryteria. Realizacja tak postawionego celu wiązała się z wykorzystaniem krytycznego przeglądu literatury jako podstawowej metody badawczej(abstrakt oryginalny)
Zrównoważona karta wyników (balanced scorecard) stanowi instrument, który pierwotnie umożliwiał wieloaspektowy pomiar wyników przedsiębiorstw w ujęciu zarówno finansowym, jak i niefinansowym. Współcześnie balanced scorecard stanowi znacznie bardziej złożone narzędzie, które pozwala na kompleksowe zarządzanie dokonaniami przedsiębiorstw m.in. poprzez integrację z innymi metodami. Takie zintegrowane podejście ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zarządzania finansami przedsiębiorstwa, ponieważ ułatwia osiąganie nadrzędnych celów finansowych poprzez orientację na cele cząstkowe, w szczególności związane z satysfakcją klientów, realizowanymi procesami oraz zdolnością organizacji do uczenia się i wzrostu. Wymienione cele odnoszą się natomiast do obszarów pomiaru dokonań w zrównoważonej karcie wyników, zwanych perspektywami i determinują strukturę tego instrumentu. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie możliwości rozszerzenia formuły zrównoważonej karty wyników w drodze integracji tej metody z innymi instrumentami wykorzystywanymi w obszarze zarządzania finansami. W związku z tym podano dyskusji implementację ekonomicznej wartości dodanej (EVA) oraz metod zorientowanych na ocenę kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa w warunkach stosowania balanced scorecard. (fragment tekstu)
Cel - Celem artykułu jest teoretyczne wprowadzenie i krytyczna analiza problematyki wykorzystania systemów Business Intelligence (BI) oraz kokpitów menedżerskich w zarządzaniu dokonaniami współczesnego przedsiębiorstwa, a także porównanie kokpitów menedżerskich z kartami dokonań. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury oraz metodę dedukcji. Wynik - Podstawową rolą systemów Business Intelligence jest pozyskiwanie, przechowywanie i transformacja danych w użyteczne, aktualne i wartościowe informacje, a także skuteczna ich komunikacja. Obecnie kokpity menedżerskie realizują istotne funkcje, które są szczególnie związane z komunikacją i prezentacją informacji wspomagających podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach. Oryginalność/wartość - Współczesne systemy zarządzania dokonaniami stanowią integralną część systemu informacyjnego i kontrolnego przedsiębiorstwa. Wraz z rozwojem systemów BI nastąpiła istotna zmiana możliwości zarządzania dokonaniami, zwłaszcza w raportowaniu zarządczym, wykorzystującym w coraz większym zakresie potencjał kokpitów menedżerskich. (abstrakt oryginalny)
Cel - Głównym celem artykułu jest ukazanie specyfiki i złożoności systemu pomiaru i oceny dokonań w grupie kapitałowej, obejmującego całą grupę oraz jednostki zależne wchodzące w skład grupy. Metodologia badania - Zastosowana metodyka badań obejmuje krytyczną analizę literatury z zakresu rachunkowości zarządczej, metody dedukcji i indukcji oraz wnioskowania logicznego. Wynik - W artykule wyspecyfikowano główne problemy przeprowadzania pomiaru i oceny dokonań w grupach kapitałowych wynikające ze złożoności ugrupowań gospodarczych. Oryginalność/wartość - Wywody zaprezentowane w artykule mają teoretyczny charakter, jednakże poczynione ustalenia mogą być odniesione do praktycznego zastosowania omawianych metod w pomiarze i ocenie dokonań w grupach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote The Role of Financial Statement in Performance Management
75%
Celem opracowania jest wskazanie możliwości wykorzystania sprawozdania finansowego jako źródła informacji ekonomicznych wspomagających zarządzanie dokonaniami. Na tle istoty sprawozdania finansowego zaprezentowano poszczególne jego elementy, dokonując równocześnie niezbędnych charakterystyk bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, rachunku przepływów pieniężnych, zestawienia zmian w kapitałach (funduszach) własnych oraz sprawozdania z działalności jako sprawozdania uzupełniającego sprawozdanie finansowe w wybranych jednostkach. W artykule zwrócono szczególną uwagę na możliwości wykorzystania sprawozdań finansowych jako finalnego produktu rachunkowości finansowej do informacyjnego wspomagania procesów zarządzania dokonaniami. Przeprowadzono rozważania na temat klasycznych możliwości aplikacyjnych sprawozdania finansowego z zarządzaniu dokonaniami. Wskazano równocześnie kierunki doskonalenia konstrukcji i zasad sporządzania sprawozdań finansowych na potrzeby zwiększenia przydatności dostarczanych przez nie informacji na potrzeby zarzadzania dokonaniami. Przeprowadzone rozważania doprowadziły do stwierdzeń, że poszczególne elementy sprawozdania finansowego znakomicie nadają się do pomiaru dokonań w wybranych obszarach zarządzania dokonaniami. Dotyczy to szczególnie wieloprzekrojowego pomiaru zasobów majątkowych, rezultatów działalności, przepływów pieniężnych (mierniki finansowe), jak również różnego rodzaju ocen i osądów, w tym ocenę uzyskanych efektów, wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń (mierniki niefinansowe). Sformalizowane prawnie przez ustawę o rachunkowości polskie sprawozdania finansowe mają jednak ograniczone możliwości co do ich dostosowywania do potrzeb zarządzania dokonaniami. Znacznie większe możliwości w tym zakresie mają jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z wymogami MSR/MSSF. W rozważaniach wykorzystano metody przeglądu i analizy literatury oraz aktów prawnych, a wnioskowanie przeprowadzono z uwzględnieniem metod indukcji i dedukcji oraz rozumowania przez analogię. (abstrakt oryginalny)
Zarówno zarządzanie dokonaniami jak i zarządzanie w zintegrowanym łańcuchu dostaw należą do bardzo szybko rozwijających się dziedzin naukowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ obydwie koncepcje są bardzo praktyczne. W artykule scharakteryzowano obydwie koncepcje, zwracając uwagę na ich podobieństwa, różnice oraz to, w jaki sposób są one od siebie zależne. W ostatnim rozdziale zaprezentowano praktyczny model zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw SCOR, który korzysta w znaczącej mierze z koncepcji zarządzania dokonaniami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony wykorzystaniu metod wielowymiarowej analizy porównawczej do pomiaru dokonań jednostek gospodarczych. Dokonania są złożoną kategorią ekonomiczną i obejmują wielkości o różnym charakterze, co rodzi określone problemy związane z ich pomiarem, zwłaszcza na potrzeby kompleksowej oceny dokonań. Tradycyjne mierniki dokonań odnoszą się bowiem do szczegółowych dokonań i nie mają charakteru syntetycznego. Jednym ze sposobów wyeliminowania tego niedostatku jest wielowymiarowa analiza porównawcza, której metody umożliwiają skonstruowanie mierników syntetycznych na podstawie zestawu mierników cząstkowych. Ważne jest, że mierniki cząstkowe mogą być wyrażone w odmiennych jednostkach miary. Ich agregację umożliwiają metody wielowymiarowej analizy porównawczej, ukierunkowane na pomiar złożonych zjawisk ekonomicznych, a takimi są dokonania.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Problemy pomiaru dokonań marketingowych organizacji w dobie digitalizacji
75%
Problematyka pomiarów dokonań marketingowych (marketing performance) stanowi istotny przedmiot dyskusji obecnych czasów. W literaturze przedmiotu istnieje dość znaczący dorobek teoretyczny, który odnosi się do problemów pomiarów dokonań marketingowych. W artykule dokonuje się przeglądu ogólnego dorobku teoretycznego w interpretacji marketing performance w obecnych czasach. Celem tej publikacji jest próba zidentyfikowania kluczowych problemów i zasadniczych kierunków zmian w interpretacji efektów działań marketingowych w dobie digitalizacji. (abstrakt oryginalny)
Globalny kryzys związany z pandemią COVID-19 zainspirował zarówno naukowców, jak i praktyków do badania nowych hipotez i formułowania nowych teorii dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Niestety, zgodnie z aktualną literaturą wnioski dotyczące dużych firm w ciągłym cyklu produkcyjnym podczas pandemii są ograniczone. Celem artykułu było zidentyfikowanie, w jaki sposób wirus COVID-19 wpłynął na zasoby ludzkie w przykładowej korporacji tego typu oraz jaka była rola systemów kontroli zarządczej w ograniczaniu negatywnego wpływu pandemii. Zmienne charakteryzujące pandemię skorelowano z kluczowymi miernikami dokonań stosowanymi w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Metody zastosowane w tym celu to analiza korelacji i regresji liniowej dla przypadku niestabilnej statystyki bootstrapowej. Wyniki wykazały, że absencje chorobowe wiązały się bezpośrednio z późniejszymi urlopami wypoczynkowymi. Zwykle były więc pokłosiem pandemii. Zwiększa to wpływ pandemii COVID-19 na dostępność zasobów ludzkich. Wzrost absencji chorobowych zaowocował planami reorganizacji pracy. Kryzys pandemiczny podkreślił rolę systemu kontroli zarządczej w controllingu personalnym. Szybka i adekwatna informacja o absencji chorobowej oraz wprowadzone procedury bezpieczeństwa spowodowały brak istotnej korelacji między absencją chorobową a statystykami dotyczącymi zachorowań na COVID-19.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy relacji między kontrolą zarządczą i zarządzaniem dokonaniami przedsiębiorstwa. W pierwszej części opisano historyczne źródła pojęcia "kontrola" w ujęciu przedstawicieli naukowego zarządzania. Następnie omówiono klasyczną definicję sterowania menedżerskiego wg R.N. Anthony'ego, jak również zaprezentowano krytykę jego stanowiska. W drugiej części przeanalizowano ewolucję kontroli zarządczej oraz omówiono koncepcję dźwigni sterowania R. Simonsa. Na podstawie tych rozważań argumentowano, że współczesne podejście do sterowania menedżerskiego jest reprezentowane w formie zarządzania dokonaniami. Na końcu przedstawiono teorię uwarunkowań sytuacyjnych jako podstawę projektowania nowoczesnych systemów rachunkowości zarządczej, funkcjonujących w ramach zarządzania dokonaniami.(abstrakt oryginalny)
Według literatury, systemy zarządzania dokonaniami oferują liczne korzyści organizacjom. Jednakże, aby z nich praktycznie skorzystać organizacje muszą najpierw przezwyciężyć liczne trudności, jakimi są obarczone procesy wdrożeń. Celem pracy jest zidentyfikowanie trudności towarzyszących wdrożeniom i użytkowaniu systemów zarządzania dokonaniami wraz ze wskazaniem metod za pomocą których organizacje mogą identyfikować oraz mierzyć stopień tychże trudności. Cel pracy został zrealizowany za pomocą krytycznego przeglądu literatury oraz analizy studium przypadku składającej się z wywiadów oraz testów korelacji Spearmana. W pracy wykazano, iż liczne problemy wdrożeń, jakimi są obarczone systemy zarządzaniami dokonaniami, jeżeli nie zostaną odpowiednio zaadresowane, mogą zniwelować korzyści oferowane przez te systemy. Najważniejszym wnioskiem z niniejszego badania, jest rekomendacja dla organizacji rozważających wdrożenie systemu zarządzania dokonaniami, aby należycie się do niego przygotowały oraz były gotowe na nieoczekiwane istotne problemy mogące pojawić się podczas całego procesu wdrożenia. (abstrakt autora)
Przedsiębiorstwo w celu wykonywania zadań, do jakich zostało powołane, realizuje codziennie wiele różnorodnych działań. Wybór dotyczący realizacji działań i dokonań jest poprzedzony procesem podejmowania decyzji, w tym decyzji operacyjnych, strategicznych oraz zarządczych Do podejmowania decyzji dotyczących kierowania przedsiębiorstwem, do formułowania i realizacji strategii są niezbędne różnorodne informacje. Podstawową bazą informacyjną w jednostkach gospodarczych jest system rachunkowości. Celem opracowania jest wskazanie możliwości zastosowania rozwiązań z zakresu rachunkowości jako źródła informacji w zarządzaniu dokonaniami przedsiębiorstwa. Cel artykułu osiągnięto studiując literaturę, informacje przedstawione na stronach internetowych jednostek gospodarczych, przeprowadzonych wywiadach z pracownikami działów finansowo-księgowych oraz opracowując wyniki badań ankietowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Performance Management in Logistics Companies - a Two-Dimensional Approach
63%
The main aim of the article is to emphasize the problem of selecting performance management (PM) indicators in logistics companies. This issue is particularly significant, because the proper selection of PM measures affect on: the effectiveness of the implemented performance measurement system, the nature of information provided to its individual stakeholders, the system of interconnections within the organization, and often even the efficiency of the entire business entity on the market. However, paper draws attention to the potential of deliberately distorting the reported company results by the management team. Hence the secondary goal of the article is to select various tools and/or techniques, which may be helpful in assessing the quality of reporting PM - in relation to the real earnings management (REM). The applied research methods are based on a critical analysis of the literature on the subject matter. (original abstract)
16
Content available remote Projektowanie mierników w zarządzaniu dokonaniami przedsiębiorstwa
63%
Celem niniejszego opracowania jest rozpoznanie procesu projektowania mierników dokonań. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jakie elementy konstytuują procedurę projektowania systemy wieloaspektowego pomiaru dokonań przedsiębiorstwa. Zaproponowano zatem ramy metodyczne projektowania mierników dokonań, które stanowią integralny komponent systemu zarządzania dokonaniami.(fragment tekstu)
17
Content available remote Strategia gminy jako kluczowy czynnik sukcesu
63%
Artykuł poświęcono problemowi strategii gminy jako kluczowego czynnika sukcesu tych podmiotów. Przedmiotem analizy było wykorzystanie narzędzi rachunkowości zarządczej, a w szczególności Balanced Scorecard, niezbędnych do efektywnego wdrażania strategii. Ponadto dokonano oceny obecnego systemu rachunkowości gmin oraz możliwości implikacyjnych strategicznych narzędzi rachunkowości zarządczej w gminach w Polsce. Celem artykułu jest ocena realizacji strategii przez gminy oraz wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej do jej strategii. (skrócony abstrakt oryginalny)
Od jakiegoś czasu jesteśmy obserwatorami dyskusji dotyczącej użyteczności systemów i narzędzi z zakresu Performance Management - często, niestety błędnie, nazywanych w Polsce systemami ocen. Z jednej strony tradycyjne podejście w tym zakresie po prostu się nie sprawdza, lecz z drugiej, okazuje się, że nie bardzo możemy sobie pozwolić na rezygnację z systemowego zarządzania efektywnością na poziomie indywidualnym, zespołowym czy też całej organizacji. (fragment tekstu)
Purpose: The purpose of this paper is to study how the Sars-Cov-19 pandemic has affected the processes and performance management of medium-sized outpatient clinics in Poland. Given the novelty of the studied area and lack of relevant literature, the case study approach has been employed. Design/methodology/approach: The case study was performed at CortenMedic, a medium-sized outpatient clinic located in Poland. We analyzed materials obtained from CortenMedic and interviewed its management board. Following an in-depth restructuring of processes, performance management, and business processes management governance, the CortenMedic adjusted to an environment and has taken advantage of opportunities. Findings: As a result, the CortenMedic recognized outstanding results superior to those before the Sars-Cov-19 period. This study shows that the business processes management and performance management should be dynamic and follow the changes identified inside and outside the companies. The changes through Sars-Cov-19 appear very quickly and are of temporary nature. We postulate the threat of the Sars-Cov-19 pandemic can be converted by the healthcare organizations into an opportunity. Research limitations/implications: Several limitations of our research must be acknowledged. Firstly, we shall note we based our study on only one organization located in Poland. Since we do not compare our results with other Polish and European clinics, obtained in this study results might not be generalizable. Practical implications: The increased role of BPM governance in the pandemic period, as compliance with processes, especially with work safety standards, become of utmost importance, posing a thrill of infection otherwise. In this sense, the postulates of this study might be applicable to other healthcare services providers. Additionally, the results of the paper can provide guidance to a decision-maker or management staff through improving the structure of primary and secondary processes depending on the needs and expectations of a dynamic environment. Social implications: The article's findings may still offer astute insights to researchers and practitioners who wish to consider more information regarding the importance of the BPM and PM in the healthcare sector through the business process restructuring. Originality/value: The added value of the article is the answer to the question study how the Sars-Cov-19 pandemic has affected the BPM and performance management (PM) of medium-sized outpatient clinics in Poland.(original abstract)
Artykuł przedstawia problematykę stosowania metody zarządzania, jaką jest zarządzanie dokonaniami w zakładzie gospodarowania odpadami. Zmiany w regulacjach prawnych dotyczące segregacji śmieci określone w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminie powodują, że większość gmin musi w znacznym stopniu poprawić swoje metody zarządzania. Konieczne staje się zastosowanie takiej metody zarządzania w zakładzie gospodarowania odpadami, która zapewni mu przewagę konkurencyjną. Celem artykułu jest pokazanie, jak może wyglądać koncepcja zarządzania dokonaniami w zakładzie gospodarowania odpadami. W artykule zaprezentowano podstawowe definicje zarządzania dokonaniami, narzędzia stosowane w zarządzaniu dokonaniami oraz mierniki wykorzystywane w pomiarze efektywności dokonań. Zastosowano następujące metody badawcze: analiza piśmiennictwa, synteza, studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.