Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie należnościami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Pojawienie się factoringu na gruncie polskim, stworzyło możliwość przeniesienia wierzytelności handlowych wierzyciela na inną instytucję. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, dla których dostęp do taniego kredytu jest nadal ograniczony, zarówno z punktu widzenia kosztów, jak i procedur bankowych3. Firmy te nie są w stanie w sposób efektywny samodzielnie dobierać kontrahentów (dłużników), na bieżąco badać ich wypłacalności czy też stosować odroczonych terminów płatności faktur. Z punktu widzenia banku i instytucji factoringowych istotnym motywem rozwoju usług factoringowych jest pozyskanie klientów i dodatkowych dochodów. Celem opracowania jest próba przedstawienia factoringu jako elementu zarządzania należnościami przedsiębiorstw. Szczególną uwagę zwrócono na różnorodność i elastyczność usług factoringowych oraz na wzrost ich znaczenia w obecnej sytuacji gospodarczej. Podstawowym źródłem informacji były dane statystyczne GUS, opracowane w formie publikacji, oraz dane udostępniane poprzez Polski Związek Faktorów.(fragment tekstu)
Podjęte i opisane działania są jednym z elementów i na razie pierwszych poczynań w zakresie aktywnego kształtowania polityki kredytowej oraz zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie.Z uwagi na krótki okres jaki minął od momentu wdrożenia przedstawionych kroków trudno jeszcze o ocenę ich skuteczności i podanie wymiernych efektów. (fragment tekstu)
Przedstawiono przesłanki i kierunki zarządzania należnościami. Omówiono sytuację ekonomiczno-finansową polskich przedsiębiorstw transportowych, warunkującą zarządzanie należnościami.
Ocena zarządzania należnościami jest jednym z podstawowych obszarów planowania strategicznego i operacyjnego oraz kontrolowania kapitału obrotowego przedsiębiorstwa. W literaturze przedmiotu znaleźć można liczne narzędzia pomiaru zarządzania należnościami, bazujące na informacjach ze standardowych sprawozdań finansowych. Dokonywana na tej podstawie ocena budzi jednak wiele zastrzeżeń, o ile nie uwzględnia się stosowanej przez przedsiębiorstwo polityki rachunkowości w zakresie wyceny i ujmowania w bilansie należności z różnorodnych tytułów. W artykule zwrócono uwagę na istotne instrumenty materialnej polityki bilansowej, mające wpływ na ocenę zarządzania należnościami. Scharakteryzowano także mierniki zarządzania należnościami mające dużą pojemność informacyjną dla podejmujących decyzje finansowe.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ubezpieczenie jako sposób monitoringu ryzyka spłaty należności
75%
Należności stanowią bardzo istotną kategorię w rachunkowości każdego przedsiębiorstwa. Zarządzanie należnościami przedsiębiorstwa jest dla zarządu jednym z istotniejszych obszarów decyzyjnych. Prawidłowe zarządzanie należnościami pozwala na ograniczenie kosztów całkowitych i poprawę funkcjonowania podmiotu, co jest celem zintegrowanego systemu zarządzania, również zarządzania ryzykiem np. spłaty należności. Zarządzanie należnościami dzieli się na określone etapy (kroki), z których zastosowanie ubezpieczenia jest szczególnie uzasadnione w kontekście monitoringu. Ubezpieczenie jest instrumentem monitoringu ryzyka spłaty należności w obrocie gospodarczym. Celem artykułu jest poznanie roli ochrony ubezpieczeniowej w monitoringu ryzyka spłaty należności. Prezentowany artykuł podejmuje problemy teoretyczne, dlatego opiera się na metodzie konceptualnej analizy literatury w kierunku rozpoznania roli ochrony ubezpieczeniowej w zarządzaniu ryzykiem należności. Podstawową hipotezą badawczą jest założenie, że ubezpieczenia odgrywają znaczącą rolę w zarządzaniu ryzykiem wierzytelności jako metoda monitoringu. Weryfikacja powyższej hipotezy badawczej jest głównym celem artykułu. (abstrakt oryginalny)
Investment in REITs has become significant in recent years due to the stability and sustainable performance of the investment. A study on the management perspective is very important but this perspective is very limited. Asset management will derive from the profit optimization of the investment. Therefore, it is important to assess asset management strategies to ensure the sustainable performance of the assets. This paper aims to assess asset management strategies among matured REIT companies in developed countries in comparison with Malaysian REIT companies from the perspective of the managers. This research employed qualitative analyses by using content analysis techniques. A total of 41 REIT companies from the United States (US), Japan, Singapore, Australia and Malaysia were assessed. The analyses focused on the similarities and differences between the strategy framework identified in the literature review and the strategies adopted by global REITs and Malaysian REITs under review. The study will enable all REIT stakeholders to become well-informed on global REIT asset management that will derive the maximum profit from the investment. The success of developed countries' REITs will provide guidelines for Malaysian REITs to adopt the best practice of strategic asset management from REITs in mature markets. Furthermore, this study is one of few papers that have discussed the issue of strategic property investment, particularly focusing on REITs. (original abstract)
Omówiono zakłócenia rozliczeń pienięźnych w polskiej praktyce gospodarczej, strukturę naleźności i zobowiązań podmiotów gospodarczych oraz przeprowadzono badanie atrakcyjności form rozliczeń pienięźnych na przykładzie Banku Rozwoju Eksporu S.A. Oddziału Katowice.
Zarządzanie należnościami jest ważnym elementem ładu korporacyjnego, lecz wiedza o sposobach, w jakich małe i średnie przedsiębiorstwa zarządzają należnościami w praktyce biznesowej jest ograniczona. Dotyczy to przede wszystkim pytań o to, jakiego systemu, metod i form używają w zarządzaniu i pobieraniu należności, a także sposobów zapewniania sobie skutecznej windykacji. Badania czeskich firm, przeprowadzone przez Uniwersytet Finansów i Administracji w Pradze, przyniosły interesujące wyniki. Główne braki stwierdzono w obszarach selekcji i identyfikacji wypłacalności kontrahentów, niedostatecznego bądź nieistniejącego zabezpieczania należności, niewystarczającej współpracy z agencjami windykacyjnymi oraz z powodu odstępowania od postępowań sądowych podczas windykacji. Wyniki badań zaprezentowano w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zagadnienie strategii zarządzania należnościami w przedsiębiorstwach handlowych. Opisano elementy, które mają wpływ na politykę kredytowania odbiorców. Przedstawiono wyniki badań na temat strategii zarządzania należnościami w przedsiębiorstwach handlowych z branży techniki grzewczej i sanitarnej w województwie podkarpackim, a otrzymane wyniki pokazały, które z elementów są najczęściej wykorzystywane w tworzeniu własnej polityki kredytowania odbiorców, a które z nich nie są już w użyciu. (fragment tekstu)
Artykuł na wstępie przedstawia znaczenie zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie w aspekcie utrzymania płynności finansowej. Na efektywność zarządzania należnościami wpływają przeprowadzane analizy, do których można zaliczyć prognozy. W artykule przedstawiono etapy budowy modeli na podstawie dwóch metod: harmonicznej i Kleina. Następnie zamieszczono wyniki badań nad poszukiwaniem modeli prognostycznych wykorzystujących dwie zastosowane metody. W wyniku przeprowadzonych obliczeń otrzymano dwa modele. Okazało się, że model II skonstruowany metodą Kleina może być zaimplementowany do prognozowania badanego szeregu, gdyż wykazał się niskim poziomem błędu prognozy ex post - MAPE. Natomiast model I, który powstał metodą harmoniczną, posiadał wysoki poziom błędu prognozy, co spowodowało, że wyników predykcji otrzymanych na jego podstawie nie można byłoby uznać za trafne.(abstrakt oryginalny)
Wpis danych o długu do biura informacji gospodarczej (BIG) skutecznie skłania konsumentów i firmy do regulowania zaległych płatności. Jest to sprawdzone narzędzie wspierające proces windykacyjny. Z drugiej strony BIG to także skuteczne narzędzie pozwalające na weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta. To bezcenna prewencja zabezpieczająca przed stratami finansowymi. Rozwój rynku wymiany informacji gospodarczej i nieustannie rosnące bazy dłużników czynią z BIG-ów profesjonalnego i niezmiernie przydatnego partnera, który może efektywnie wspierać proces oceny ryzyka kredytowego. Rejestr Dłużników ERIF dysponuje dziś ofertą, która z powodzeniem może zaspokoić potrzeby sektora bankowego, m.in. w zakresie zabezpieczania przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi klientami. (fragment tekstu)
Udzielanie kredytu kupieckiego przez firmy jest swego rodzaju nieraz przymusem, po to by pozyskać sobie jak najwięcej kontrahentów eliminując w ten sposób swoich konkurentów. Z kolei pozyskanie szerszego grona klientów doprowadza do zwiększenia sprzedaży przy jak najniższych kosztach, a to z kolei do wzrostu zysku czyli do osiągnięcia zamierzonego celu jakim jest wzrost zysku. Wybór strategii kredytowania przy udzielaniu tego kredytu nie jest jednoznaczny, ponieważ dostępne przy udzielaniu kredytu są trzy strategie: dynamiczna, umiarkowana i konserwatywna. Stosowanie odpowiedniej strategii powinno być dostosowane do kondycji i warunków finansowych firmy, która powinna tak dostosować strategię, aby na bieżąco utrzymać płynność finansową i być elastyczną w częstej zmianie tych strategii w zależności od aktualnych możliwości finansowych. Zaciąganie kredytu kupieckiego przez firmę stosowane jest w dwóch strategiach: negocjowanie maksymalnych opustów cenowych i negocjowanie maksymalnych terminów odroczenia. Pierwszą strategią powinny być zainteresowane firmy posiadające dobrą kondycję i płynność finansową wówczas jest dla nich bardzo przydatny maksymalnie wynegocjowany cenowy opust. Strategia ta jest korzystna zarówno dla dostawcy jak i odbiorcy, ponieważ dostawca otrzymuje w krótkim terminie zapłatę co poprawia jego sytuację finansową, a odbiorca korzysta z opustu czyli z niższej ceny. W drugiej strategii odbiorca korzysta z maksymalnie wynegocjowanego odroczenia okresu zapłaty, natomiast dostawca otrzymuje skonto czyli zwiększoną zapłatę, w której jest wkalkulowany opust tzn., że za ustaloną cenę udzielany jest kredyt, a to ustalenie jest umową o kredyt kupiecki. Kredyt kupiecki ma ścisły związek z należnościami od odbiorców i zobowiązaniami wobec dostawców. Firma udzielająca kredytu czyli przedłużonego terminu płatności tworzy wówczas należności od odbiorców, natomiast zaciągająca kredyt tworzy zobowiązania wobec dostawców. Zarządzanie należnościami i zobowiązaniami powinno odbywać się w ten sposób, aby zawsze zachowywać płynność finansową, natomiast nadmierne jej zachwianie może spowodować nawet bankructwo firmy. Niepożądanym jest również tworzenie nadmiernych należności, które z czasem przeradzają się w należności przeterminowane i nieściągalne. Natomiast stosowanie przy udzielaniu kredytu odpowiednich zabezpieczeń ogranicza tworzenie tych należności, a jeżeli już one powstaną to należy zastosować odpowiednią formę ich windykacji, która jest najmniej kosztowna. (fragment tekstu)
13
Content available remote Rola faktoringu w zarządzaniu płynnością finansową jednostki
75%
Celem artykułu jest ukazanie roli factoringu w zarządzaniu należnościami przedsiębiorstwa. Ze względu na ograniczone rozmiary artykułu skupiono się głównie na zaletach i wadach factoringu w kontekście płynności finansowej przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Zarządzanie należnościami jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, zwłaszcza w dobie spowolnienia gospodarczego i narastających zatorów płatniczych. Celem opracowania jest ocena zalet i wad związanych z problematyką zarządzania należnościami w ramach działań outsourcingowych. Na podstawie przeprowadzonych przez autorkę niniejszego opracowania w latach 2011-2013 badań ankietowych i wywiadów z menedżerami odpowiadającymi za strategię oraz proces zarządzania należnościami podjęto próbę analizy najistotniejszych korzyści i zagrożeń, jakie wiążą się ze zlecaniem na zewnątrz procesów monitoringu i windykacji należności. Dokonano wstępnej identyfikacji możliwości, jakie oferuje outsourcing zarządzania należnościami. Najważniejszym wnioskiem z badań jest zasadność stosowania outsourcingu zarządzania należnościami, gdyż przynosi on przedsiębiorstwom korzyści zarówno finansowe, jak i pozafinansowe, pod warunkiem właściwego wyboru dostawcy.(abstrakt oryginalny)
Sprzedaż na kredyt handlowy jest istotnym źródłem generowania przychodów, ale nie zawsze powoduje wzrost zysków. Przedstawiono prawidłowy dobór instrumentów wspierających sprzedaż kredytów handlowych, umożliwiających jednocześnie osiągnięcie wysokiej rentowności. Opisano również wybór strategii kredytowej, mający na celu określenie wielkości i okresu kredytów oraz puli klientów.
Jedną z przyczyn powstania sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie jest nieprawidłowo prowadzona polityka kredytowa wobec kontrahentów. Dlatego też zarządzający przedsiębiorstwem powinni swoje działania opierać na parametrach określonych we współczesnym modelu decyzji polityki kredytowej. Stosowanie przez zarządzających procedur i parametrów wskazanych w tym modelu wspomaga proces podejmowania decyzji. Prawidłowo podjęte decyzje wpłyną na ograniczenie ryzyka kredytowego związanego z odraczaniem terminów płatności przedsiębiorstwa oraz na niezakłócony spływ należności, co z kolei zmniejszy ryzyko powstania sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Windykacja należności wynikająca ze stosunków gospodarczych jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Większość pozwów wnoszonych do sądów gospodarczych stanowią pozwy o zapłatę należności wynikających z umowy sprzedaży lub z tytułu wykonanych usług. To one są kluczowym problemem, który spowodować może utrudnienia w rozwoju gospodarczym, zwłaszcza powiązanym z programem rozwoju przedsiębiorczości. Zarządzanie należnościami ma za cel niedopuszczenie do zahamowania rozwoju firmy poprzez stworzenie problemów na gruncie płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omawiano możliwości wykorzystania teorii portfela przy podejmowaniu decyzji o tym, którym klientom udzielić kredytu kupieckiego. Pokazane zostanie w artykule, iż możliwe jest, że klienci odrzuceni z powodu znacznego ryzyka operacyjnego, dzięki temu, że ich wyniki są skorelowane ujemnie z wynikami pozostałych odbiorców przedsiębiorstwa, mogą, po włączeniu ich należności do portfela należności przedsiębiorstwa, przyczyniać się do kreowania wartości. (fragment wstępu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istotnych zalet wprowadzenia usługi faktoringowej na przykładzie konkretnego przedsiębiorstwa. Problem zatorów płatniczych jest dziś częstym powodem upadłości przedsiębiorstw. Antidotum na tego rodzaju kłopoty finansowe może być między innymi faktoring, który definiowany jest jako narzędzie wspierające zarządzanie należnościami. Aktualnie popularność tej usługi wzrasta zarówno w kraju, jak i na świecie, o czym świadczy rosnąca wartość faktoringu oraz liczba faktorów w kraju i na świecie. Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wdrożenie faktoringu pomimo występujących kosztów. W niniejszym opracowaniu autorzy opisują faktoring jako skuteczne narzędzie zarządzania należnościami, co oznacza absolutną terminowość wpłat za sprzedane towary bądź usługi. Dzięki faktoringowi podmiot gospodarczy jest stale wypłacalny i nie ma problemów z regulowaniem swych zobowiązań, tym samym może skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. Przykładem przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na skorzystanie z usługi faktoringowej, jest zaprezentowana spółka XYZ z polskiego rynku mediów. Na podstawie opisu sytuacji przed wprowadzeniem oraz po wprowadzeniu faktoringu autorzy dokonali oceny przydatności tej usługi w aspekcie zarządzania należnościami. Jako metodę badawczą przyjęto studia literaturowe oraz studium przypadku.(abstrakt oryginalny)
The article presents a problem and differences of financial liquidity and profitability. The survey of financial liquidity and profitability, underwritten by the College of Economics and Social Sciences of Warsaw University of Technology, was conducted on Płock Subregion enterprises. The survey concerned cash flow management, receivables controlling, trade credits, different payments and receivables. The results of the conducted survey indicate that the majority of companies from the subregion of Płock suffer several problems and despite a wide range of possibilities of using different tools for the management of receivables, the respondents do not use them efficiently. The survey has shown that most of them applies only the most popular, simplest and cheapest solutions, but, consequently the least efficient. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.