Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie portfelem inwestycyjnym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł prezentuje zastosowanie metody DEA do mierzenia efektywności zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszy akcyjnych frakcjonujących na polskim rynku kapitałowym. W pierwszej części artykułu zawarto teoretyczne podstawy metody DEA, następnie przedstawiono postać zagadnienia programowania liniowego, które zostało wykorzystane do pomiaru efektywności funduszy. W trzeciej części artykułu zamieszczono wyniki przeprowadzonych badań. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości skutecznego inwestowania Środków finansowych na rynku kapitałowym z wyłącznym wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji. W części początkowej pracy przedstawiony jest model CAPM oraz sformułowane są podstawy teoretyczne hipotezy efektywności rynku kapitałowego. Następnie opisane są wybrane anomalie giełdowe. W części końcowej zaprezentowane są rezultaty badań polegających na budowaniu portfeli w oparciu o dany wskaźnik fundamentalny oraz sformułowane są wnioski odnośnie możliwości osiągania stopy zwrotu wyższej niż indeks giełdowy.(fragment tekstu)
Na giełdach papierów wartościowych notowane są cztery fundusze ETF posiadające ekspozycję na polski rynek akcji: Market Vectors Poland ETF, Lyxor ETF WIG20, iShares MSCI Poland Capped ETF oraz iShares MSCI Poland UCITS ETF. Różnią się one wieloma cechami, które rzutują na efektywność zarządzania portfelem inwestycyjnym, w tym m.in.: rodzajem indeksu, metodą replikacji indeksu, sposobem wykorzystania dochodów z tytułu posiadanych akcji, wskaźnikiem kosztów całkowitych oraz stosowaniem transakcji pożyczek papierów wartościowych. Na podstawie przeprowadzonych badań okazało się, że efektywność zarządzania portfelami inwestycyjnymi ww. funduszy ETF kształtowała się na zbliżonym poziomie. Najlepsze wyniki uzyskał iShares MSCI Poland UCITS ETF, który cechował się najniższymi wartościami wskaźników błędu odwzorowania i semi-błędu odwzorowania oraz najwyższymi wartościami współczynnika korelacji i współczynnika determinacji.(abstrakt oryginalny)
Badanie stylów aktywnego zarządzania portfelami inwestycyjnymi przez otwarte fundusze emerytalne w Polsce wykazało, iż są one ukrytymi naśladowcami. Świadczą o tym bardzo niskie wartości wskaźnika active share (20,5-30,8%) oraz błędu odwzorowania (0,48-0,56%). Konsekwencją takiego sposobu zarządzania portfelem mogą być niższe od benchmarku stopy zwrotu (w ujęciu netto) oraz relatywnie wysokie koszty zarządzania, nieadekwatne do realizowanej strategii inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Tradycyjne podejście Markowitza mimo swojej "elegancji matematycznej" nie jest dzisiaj często używane w praktyce [1]. To samo można powiedzieć o słynnej metodologii proponowanej przez Sharpe'a [2], która pozwala uprość zagadnienie optymalizacji portfela i sformułować go w formie problemu programowania liniowego. Głównymi przyczynami nieskuteczności tych podejść są nierealistyczne wymagania dotyczące struktury danych napływających z rynku. Można powiedzieć, że podejście Markowitza może być realizowane w praktyce, jeśli tylko jest możliwe otrzymanie dokładnych danych o przyszłych zyskach i korelacjach między zyskami z papierów wartościowych pod warunkiem normalności odpowiednich rozkładów prawdopodobieństw. Niestety w praktyce normalne rozkłady prawdopodobieństw występują dosyć rzadko, co więcej, papiery wartościowe, których zyski charakteryzują się z normalnym rozkładem prawdopodobieństw, nie mają dużych szans utrzymania się na rynku. Oprócz tego, matematyczny model Markowitza z zasady jest oparty na optymalizacji jednokryterialnej, mimo tego, że na poziomie konceptualnym pierwotnie w latach 1952-1959 model ten był sformułowany z uwzględnieniem dwóch konfliktujących ze sobą kryteriów: minimalizacji ryzyka portfela rozumianego, jako miarę wariacji zysku oraz maksymalizacji oczekiwanego zysku.. (fragment tekstu)
U podstaw założeń w podejściu do sposobu zarządzania portfelami aktywów finan-sowych, do których odwołują się zwolennicy strategii pasywnych i aktywnych, leżą zasadnicze różnice teoretyczne. Jak zostało wskazane - benchmark wykorzystywany jest jako wzorzec, służący nie tylko do pomiaru i obiektywnej oceny uzyskiwanych wyników inwestycyjnych, ale również jako instrument kontroli ryzyka związanego z realizacją przyjętej strategii inwestycyjnej. (abstrakt autora)
Jednym z aspektów zarządzania portfelem jest dywersyfikacja ryzyka. W obecnych czasach wielu inwestorów poświęca uwagę zagadnieniu dywersyfikacji ryzyka w konstruowanych portfelach. Aby móc się odnieść do tego zagadnienia należy wybrać miarę ryzyka, którą będzie mierzone ryzyko występujące w portfelu. W pracy jako miernik ryzyka zostanie wykorzystana warunkowa wartość narażona na ryzyko - CVaR (Expected Shortfall. Jest to modyfikacja popularnej miary ryzyka, jaką jest VaR. Miara VaR nie jest miarą koherentną, natomiast jej modyfikacja (CVaR) spełnia już warunki koherentności.,(fragment tekstu)
Efektywność działalności inwestycyjnej instytucji ubezpieczeniowych jest wypadkową kombinacji czynników stricte mierzalnych oraz czynników jakościowych, stąd organizacja procesu inwestycyjnego nabiera szczególnego znaczenia. Wybór formy aranżacji organizacji procesu inwestycyjnego wiąże się z konsekwencjami w obszarze: kształtowania profilu portfela w kategoriach ryzyko- dochód, monitoringu procesu inwestycyjnego, pomiaru i odpowiedzialności za osiągane wyniki oraz kosztów zarządzania. Celem opracowania jest rozpoznanie zasadniczych czynników warunkujących organizację procesu inwestycyjnego instytucji ubezpieczeniowych oraz podjęcie próby jego ustrukturyzowania w wymiarze podmiotowym, przedmiotowym i funkcjonalnym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera próbę zdefiniowania wpływu polityki w zakresie kształtowania portfela reasekuracyjnego na rozwój reasekuracji w Polsce. Analizie poddano zbiór składki przypisanej brutto z działalności pośredniej polskich zakładów ubezpieczeń działających w dziale II oraz wskaźniki szkodowości. Ponadto odrębnej analizie w tym zakresie poddano jedynego polskiego reasekuratora - Polskie Towarzystwo Reasekuracji SA oraz zjawisko retrocesji występujące na polskim rynku ubezpieczeniowo-reasekuracyjnym. Całość zakończono podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykazano, że krzywą Markowitza można interpretować jako obwiednię hiperbol (parabol). Wstępem do rozwiązania tego zagadnienia było przedstawienie zbioru możliwości inwestycyjnych jako rodziny krzywych zależnych od ustalonych parametrów. (abstrakt autora)
11
75%
Od kilku lat rośnie liczba funduszy inwestycyjnych stosujących aktywne strategie zarządzania portfelem, w szczególności strategie polegające na dostosowaniu poziomu ryzyka systematycznego do prognozowanej koniunktury giełdowej. W związku z tym pojawia się pytanie o umiejętności zarządzających tymi funduszami w stosowaniu tego typu strategii. Umiejętność stosowania strategii przez zarządzających przekłada się na efektywność funduszy, dlatego celem artykułu jest ocena umiejętności stosowania aktywnych strategii inwestycyjnych na podstawie efektywności funduszy inwestycyjnych. Ocena efektywności jest dokonywana w oparciu o model Treynora-Mazuya oraz Henrikssona-Mertona.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwości zastosowania analityki predykcyjnej w obszarze zarządzania portfelami projektów inwestycyjnych. W pracy zastosowano wnioskowanie dedukcyjne, a jako metodę badawczą wykorzystano krytyczną analizę literatury oraz analizę wybranych przypadków decyzyjnych. Autor przedstawia proces zarządzania portfelami projektów inwestycyjnych z podkreśleniem problemów decyzyjnych oraz wpływu złego zarządzania portfelami na przedsiębiorstwa. Analiza predykcyjna scharakteryzowana została jako narzędzie wspomagające decydentów wraz z wymaganiami co do jej zastosowania w dowolnej organizacji. W efekcie stworzono modelowe podejście zastosowania tej analizy, w którym projekt traktowany jest jako sparametryzowany obiekt, który podąża za wzorcami stworzonymi przez wczesniej realizowane projekty. Określonym problemom decyzyjnym przypisano sugerowane alorytmy predykcyjne. Dodatkowo omówiono najważniejsze ograniczenia proponowanych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Strategia CPPI dla portfela replikującego indeks WIG20
75%
Stosujący strategię CPPI koryguje skład portfela w odpowiedzi na zmiany zachodzące na rynku, w związku z tym zostaje przyjęta hipoteza badawcza, że stosowanie strategii CPPI nie pozwala na skuteczne wdrożenie aktywnego zarządzania portfelem. Ponadto przyjęto hipotezę badawczą mówiącą o tym, że portfel objęty strategią CPPI jest efektywniejszy w sensie wskaźnika Sharpe'a niż portfel o takim samym poziomie ryzyka systematycznego objęty strategią kup i trzymaj. Kolejną hipotezą badawczą jest hipoteza, że portfel objęty strategią CPPI jest efektywniejszy w sensie wskaźnika omega niż portfel o takim samym poziomie ryzyka systematycznego. (fragment tekstu)
Ukryte indeksowanie jest praktyką stosowaną przez firmy asset management polegającą na dość pasywnym zarządzaniu portfelem przez fundusze deklarujące aktywne podejście do zarządzania, przy równoczesnym pobieraniu relatywnie wysokiej opłaty za zarządzanie, nieadekwatnej do wykazywanego zaangażowania. Jak pokazują wyniki badań prowadzonych przez krajowe organy nadzoru, niezależne firmy analityczne, a także Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, ukryte indeksowanie występuje - z różną intensywnością - w wielu europejskich krajach i naraża inwestorów na poważne straty. (abstrakt oryginalny)
Ocena efektywności inwestowania funduszy inwestycyjnych wyłącznie na podstawie stóp zwrotu, szczególnie krótkookresowych, jest niewystarczająca. Należy pamiętać o tym, że podmioty o jednakowych stopach zwrotu mogą mieć dla inwestorów odmienną użyteczność, głównie ze względu na różnice w ryzyku. Powodem inkorporacji ryzyka w miarach efektywności portfela funduszy inwestycyjnych jest przede wszystkim założenie o przejawianiu przez inwestorów awersji do ryzyka. Fundusze inwestycyjne funkcjonujące na rynku finansowym różnią się bowiem między sobą nie tylko zakresem preferencji i ryzyka inwestycyjnego - cechują się one odrębnymi stylami inwestowania oraz różnym poziomem efektywności inwestycyjnej. Podstawowym celem opracowania jest weryfikacja tezy głoszącej, że ryzyko, z założenia różnorodne pomiędzy grupami celów inwestycyjnych, jest istotnie zróżnicowane również wewnątrz tych grup. Ponadto dokonano próby wykazania, że w latach 1998-2008 średnie wyniki osiągane przez fundusze inwestycyjne akcyjne oraz hybrydowe były gorsze od średnich rynkowych reprezentowanych przez odpowiednie benchmarki. (fragment tekstu)
16
Content available remote A Theoretical Approach to Quantitative Downside Risk Measurement Methods
75%
W ocenie wyników portfela inwestycyjnego ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko oczekiwaną rentowność, ale także analizować ryzyko. Pomiar ryzyka na podstawie danych historycznych wymaga zastosowania różnych metod. Metody, które uwzględniają zmienność strat są najskuteczniejszą miarą ryzyka. Znaczenie tych metod jest podkreślane przez różne badania empiryczne. W literaturze wykazano, że coraz bardziej popularne staje się wykorzystanie metod pomiaru zagrożenia. Ta popularność można tłumaczyć faktem, że na podstawie wyników badań metody pomiaru zagrożenia pomagają zwiększyć efektywność portfela inwestycyjnego. Celem artykułu jest zatem przedstawienie oraz porównanie różnych metod miar zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Project portfolio management as an effective mean to strategy implementation
75%
Strategy is the overarching concept of the organization indicating the key directions and objectives of development - the master plan of changes and transformation of the organization. Its development involves a considerable investment of manpower and resources, while its implementation poses significant difficulties to organizations. The difficulties stem from the high level planning and shortcomings of tools and methods to effectively translate strategic goals into activities on a tactical and operational level. Despite extensive output of strategic management discipline solutions to these problems are hard to find within this area. Existing practices, such as the BSC and programs are partial and fragmentary, solving some problems, and leave many others outside the scope of support. As a result, organizations have sought solutions to the implementation of the strategy in other places. Projects and project management fill the gap. Project management has been traditionally associated (and by some still is) with the operational management and seen through net-work techniques such as critical path method. However, over the years the area has evolved significantly expanding its reach, complementing perfectly so far underdeveloped level of management at the tactical level. Projects, programs and portfolios pair with the strategic management to become an effective tool in translating long-term development plans into the practical and pragmatic projects initiatives. By managing projects, programs and portfolios, organizations can identify projects focusing its efforts on those creating the most value, plan and organize their execution with regard to resource constraints, as well as constantly and carefully monitor their progress through the appropriate management structures. From both the theoretical and practical perspective projects today are undoubtedly effective tool to ensure the success of the implementation of strategic plans. (original abstract)
Wobec odmiennych niż przyjmowane w modelach rynku kapitałowego rzeczywistych warunków podejmowania decyzji, inwestorzy podejmują decyzje krótkookresowe. Poprawa efektywności inwestycji jest uzależniona od możliwości zmiany cech jakościowych ryzyka zarządzanego portfela. Jeżeli zarządzanie portfelem jest przedmiotem świadczenia usług, od zarządzającego oczekuje się umiejętności podejmowania krótkookresowych decyzji oraz wiążącego się z nimi ryzyka. Celem niniejszego opracowania jest próba wskazania na uwarunkowania podejmowania przez zarządzających portfelem ryzyka aktywnego. Na podstawie wyników badań przeprowadzonych dla grupy wybranych otwartych funduszy inwestycyjnych (OFI), operujących w warunkach polskich na rynku akcji, podjęto próbę ich klasyfikacji na podstawie efektywności względem ryzyka aktywnego.(fragment tekstu)
Rosnące znaczenie pasywnego zarządzania portfelem inwestycyjnym jest jedną z najważniejszych tendencji na międzynarodowym rynku finansowym w dwóch ostatnich dekadach. Jego odzwierciedleniem jest, obserwowany głównie w Stanach Zjednoczonych, dynamiczny wzrost wartości aktywów indeksowych funduszy inwestycyjnych, funduszy ETF oraz - w mniejszym stopniu - innych instrumentów finansowych, takich jak ETP. Zjawisko to oddziałuje również na różnorodne aspekty funkcjonowania całego rynku finansowego i jego niektórych segmentów. Prowadzi m.in. do wzrostu stopnia korelacji między różnymi instrumentami finansowymi, zmienia kształt sektora zarządzania aktywami oraz jest bodźcem rozwoju branży indeksowej. (abstrakt oryginalny)
Jak się wydaje jedyną wadą maksymalnej straty są trudności rachunkowe. Tylko w nielicznych przypadkach można wyznaczyć analityczną postać prawdopodobieństwa przekroczenia założonego poziomu maksymalnej straty. Można jednak wtedy wyznaczyć rozkłady maksymalnej straty metodami symulacyjnymi. Dalszych badań wymagają m.in. portfele z ograniczeniami (np. założenie minimalnej stopy zwrotu z portfela), portfele nieliniowe (np. zawierające opcje). Rozważenia warta jest również relacja otrzymanych wyników z klasycznymi teoriami portfela (w szczególności z teoriami portfela opartymi na teorii użyteczności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.