Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 493

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie przez jakość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
1
100%
W artykule zaprezentowano wyniki badań empirycznych dotyczących współwystępowania TQM z innymi metodami zarządzania (controllingiem, benchmarkingiem, BPR, CRM, ERP, LM, outsourcingiem, six sigmą, strategiczną kartą wyników, zarządzaniem procesowym, zarządzaniem przez kompetencje oraz zarządzaniem wiedzą) w przedsiębiorstwach funkcjonujących w Polsce. Przedyskutowano charakter ważniejszych relacji między kompleksowym zarządzaniem przez jakość a innymi metodami zarządzania.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań empirycznych nad związkiem między rezultatami stosowania TQM wspólnie z innymi metodami zarządzania (takimi jak benchmarking, BPR, CRM, controlling, ERP, LM, outsourcing, six sigma, strategiczna karta wyników, zarządzanie procesowe, zarządzanie przez kompetencje oraz zarządzanie wiedzą). (abstrakt oryginalny)
Uwagi przedstawione w artykule odnoszą się do doskonalenia systemu produkcji/usługi i jego elementów, czyli procesów.
Ocena stopnia zaangażowania naczelnego kierownictwa przedsiębiorstw w problematykę zarządzania przez jakość oraz znajomości tej problematyki przez poszczególne grupy pracowników.
Artykuł dyskusyjny, w którym omówiono czynniki rzutujące na tytułową decyzję wyboru, aktualne wobec wejścia Polski w sferę gospodarki wolnorynkowej.
W przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorstwa muszą dążyć do osiągnięcia tzw. totalnej jakości. Podkreślono, że najodpowiedniejszym wzorcem jest model Europejskiej Fundacji na Rzecz Zarządzania Jakością (European Foundation for Quality Management - EFQM). Przedstawiono 9 kryteriów oceny w modelu EFQM.
Artykuł opisuje główne bariery i pułapki wdrażania TQM zaobserwowane zwłaszcza w przedsiębiorstwach amerykańskich.
8
80%
W świecie charakteryzującym się narastającą konkurencja informacja, możliwość jej pozyskania oraz właściwe wykorzystanie są podstawą funkcjonowania organizacji. Umiejętność zdobycia oraz przetworzenia informacji, szczególnie zapewniających zrealizowanie istotnych potrzeb klientów, decyduje o pozycji organizacji na konkurencyjnym rynku. Coraz bardziej wymagające biznesowe warunki funkcjonowania, a także coraz ostrzejsze stawiane przez klientów kryteria oceny przedsiębiorstw wraz z specyficznymi czynnikami determinującymi ich działalność wymagają wprowadzania zmian w procesach zarządzania, sięgania po koncepcje kompleksowe ujmujące również tzw. miękkie kryteria zarządzania. Do takich koncepcji należy Total Quality Management, będąca nowym spojrzeniem na możliwość zrealizowania coraz bardziej rozbudowanych potrzeb klientów1. Wymagają równocześnie jednoznacznego określenia czynników determinujących skuteczność oraz efektywność podejmowanych działań. Wskazuje to na potrzebę poszukiwania czynników przewagi nad konkurentami, często decydujących o możliwości utrzymania się na rynku.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia system wspomagający zarządzanie procesami, dzięki któremu przedsiębiorstwa stają się bardziej konkurencyjne. Zakłada on, że pracownicy każdej organizacji są odpowiedzialni za wykonanie pracy w określonym systemie, natomiast zwierzchnik odpowiada za usprawnianie i stały jego rozwój. Reguły te stały się fundamentem TQM, tzn. zarządzana przez jakość. System ten może być wykorzystywany w przedsiębiorstwach należących do każdego segmentu gospodarki.
TQM - Total Quality Management jest koncepcją stosowaną w wielu dobrych firmach, odnoszących sukces na rynku. We współczesnej wersji musi uwzględniać zarówno "czynnik ludzki" jak "czynnik technologiczny" w formie o wiele bardziej pogłębionej. Czy to jednak wystarczy? Czy musi nastąpić dynamiczna zmiana, która pozwoli na wzrost własnej konkurencyjności? W artykule podejmuje się tego typu dyskusję proponując jednocześnie przejście do wyższej formy TQM, czyli do TQL -Total Quality Leadership. Jednocześnie przedstawia się Model Postępowania, który uwzględnia również międzynarodowe normy systemów zarządzania typu ISO 9000 (i pochodne). Niemniej decydujące będzie tu postawienie na właściwe przywództwo indywidualne i stymulację pracowniczą, by móc osiągać sukcesy w gospodarce globalnej i lokalnej (regionalnej). (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne organizacje charakteryzują się przede wszystkim współzależnością, polegającą na tym, że nikt nie ma w nich kompletnej autonomii, a większość pracowników jest powiązana wzajemnymi relacjami wynikającymi z działań, procesów, technologii, systemów zarządzania i hierarchii. Integracja w kompleksowym zarządzaniu jakością daje przede wszystkim możliwość koncentracji na procesach, tworzenia efektywnych zespołów usprawniania jakości, budowania projakościowej kultury organizacyjnej oraz poprawy skuteczności działania. Wielopłaszczyznowość filozofii TOM wymaga: integracji zarządzania, integracji procesowej oraz integracji załogi. Jak mówił Arystoteles: "Całość to więcej niż suma części". Integracja zarządzania oznacza wzajemne przenikanie się wizji, misji i celów, integracja procesowa oznacza koncetrację wokół procesów, a integracja załogi wymaga tworzenia multidyscyplinarnych zespołów usprawniania działających z wykorzystaniem efektu synergii. (abstrakt oryginalny)
Zdecydowana większość firm przekonała się, że współczesną przepustką na rynki międzynarodowe jest zarządzanie jakością, zaś podstawą tego działania są zasady określone w filozofii TQM. Warto zatem zadać pytanie jakiego rodzaju wiedza i umiejętności jest potrzebna do realizacji tego przedsięwzięcia, wszak jedną z kluczowych zasad TQM jest ciągłe doskonalenie. Ponieważ procesy w TQM są interdyscyplinarne a problemy w nich występujące złożone, to osoby reprezentujące TQM w organizacji muszą posiadać następujące zdolności: samooceny, świadomości sytuacji, elastyczności, czasem podjęcia ryzyka, współpracy. Jeśli zdolności te nie są nabyte i zidentyfikowane w procesie rekrutacji można a nawet trzeba wpoić je pracownikom poprzez system szkoleń lub indywidualną pracę przywódcy - kierownika, wykorzystującego swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie i autorytet. Ważnym jest jednak to, by sam proces szkolenia dawał bodziec do własnej pracy nad sobą, a nie do tego zmuszał. Wszelkie bowiem działania narzucane są niechciane i wewnętrznie nieakceptowane.(fragment tekstu)
Autor prezentuje definicje i pojęcia związane z TQM oraz przedstawia doświadczenia z wdrażania tej filozofii zarządzania w Korei, Włoszech, Australii.
W niniejszym artykule zaprezentowano problematykę identyfikacji i klasyfikacji ważniejszych uwarunkowań działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwach. Omówiono ważniejsze uwarunkowania innowacyjności w organizacji. Przedstawiono rolę TQM w rozwoju innowacyjności w organizacji.
W artykule przedstawiono metodę hoshin kanri w ujęciu B. Witcher i R. Butterworth. Prezentowany model pochodzi ze studiów literaturowych i badań autorów przeprowadzonych w latach 1997-1998 w japońskich oddziałach przedsiębiorstw działających na terenie Wielkiej Brytanii. Opis metodyki hoshin kanri uzupełniają dwa studia przypadków: Xerox i Hewlett-Packard.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Leadership Paving Paths for Quality Management
61%
Artykuł ma charakter rozważań teoretycznych, a badanie prowadzone jest w celu określenia związku przywództwa z systemem zarządzania jakością Total Quality Management (TQM). Aby poznać wielorakie efekty przywództwa transformacyjnego w odniesieniu do TQM, dokonano przeglądu wcześniej opublikowanych artykułów z różnych czasopism. Z literatury przedmiotu wynika, że istnieje silny związek pomiędzy przywództwem a skutecznym wdrażaniem TQM. Bez odpowiedniego przywództwa organizacje mogą ponieść porażkę, gdyż są dalekie od osiągnięcia celów jakościowych. Zauważa się również, że różne style przywództwa odgrywają istotną rolę w promowaniu różnych praktyk TQM. Literatura wskazuje, że przywództwo transformacyjne jest bardziej skuteczne w skutecznym wdrażaniu TQM, ale na poziom skuteczności mogą wpływać różnice w kontekstach kulturowych, regionalnych i organizacyjnych(abstrakt oryginalny)
The study emphasizes on the understanding of the impact of 'hard' and 'soft' elements of TQM in South-Eastern European (SEE) firms in Albania, Bulgaria, Bosnia-Herzegovina, Greece, Macedonia, Montenegr, Serbia and Romania. Thus, 350 questionnaires were collected out of 1000. From different industry sectors in order to have reliable statistical measurements of the 'hard' and 'soft' side of TQM. Hence, this study adopts an exploratory rather than a confirmatory research approach. This approach seeks not only to investigate firms' awareness and perception to TQM but also explores to what extent are firms' familiar with TQM tools techniques, and systems as well as TQM philosophies and principles. Therefore, it can be noted TQM is this SEE firms is neither resisted nor directly accepted, rather they tend to see it from a technical aspect, being familiar and understanding only the essential of its 'hard' elements and less the 'soft' elements. (original abstract)
Zaufanie stało się pojęciem modnym. Ostatnio wiele mówi się o roli i znaczeniu zaufania w zarządzaniu, rozwoju gospodarczym, utrzymywaniu spójności organizacyjnej. W niniejszym artykule omówiono rolę zaufania w systemach zarządzania jakością oraz w filozofii TQM. Zwrócono także uwagę na istotę zaufania w zespołach pracowniczych.
Opracowanie omawia istotę strategicznej karty wyników, którą można wykorzystać do realizacji TQM. Doskonalenie jakości może być jedną z perspektyw w strategicznej karcie wyników, może też powiązać system zarządzania jakością i strategiczną kartę wyników w jeden spójny system.
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.