Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie przez wartość
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Model zarządzania przez wartości (Managing by Values, MBV) tworzy ramy działania dla współczesnych liderów i menedżerów. Podejście to rozwija się od kilku dekad głównie pod względem teoretycznym za sprawą kilku autorów, w tym S. L. Dolana i  jego współautorów oraz K.  Blancharda i  M.  O'Connora. Teoria MBV stanowi istotne usprawnienie procesu zarządzania w tym powszechnie wykorzystywanego podejścia VBM i uwzględnia realia współczesności. Ciągłe, nieliniowe zmiany, niepewność skłaniają decydentów do odwoływania się do kategorii bardziej fundamentalnych, a taką są wartości. MBV stanowi istotny wkład w teorię zarządzania, gdyż proponuje konkretne rozwiązania inkorporowania wartości w działalność przedsiębiorstwa , a taką są wartości. MBV stanowi istotny wkład w teorię zarządzania, gdyż proponuje konkretne rozwiązania inkorporowania wartości w działalność przedsiębiorstwa. Teoria stanowi ważny krok naprzód w teorii zarządzania, konkretyzujący wcześniejsze ogólne rozważania na temat wartości i roli kultury organizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Książka jest napisana w języku angielskim. Zawiera się na 328 stronach. Składa się z trzech części. Napisana przez pięciu autorów. Książka powstała w ramach badań statutowych Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej. Autorzy wywodzą się ze Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Głównym celem pracy jest ocena znaczenia różnych wartości w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Organizacje, które odnoszą długotrwałe sukcesy w biznesie, zwykle szczycą się powszechnie stosowanym systemem wartości. W obliczu korporacyjnych skandali ostatnich lat to właśnie firmowe wartości są coraz częściej doceniane przez klientów i pożądane przez pracowników. Jak można je wykorzystać w zarządzaniu ludźmi? (fragment tekstu)
Model zarządzania przez wartości (ang. Managing by Values - MBV) tworzy ramę dla współczesnych liderów i menedżerów. Uwzględnienie wartości w zarządzaniu wydaje się właściwym kierunkiem zmian, choć proponowane konkretne teorie wymagają jeszcze dalszego dopracowania na poziomie koncepcyjnym, gdyż teoria MBV nie jest wolna od wad. Głównym kierunkiem rozwoju powinna być zmiana roli wartości w zarządzaniu: z roli narzędzia do realizacji celów przedsiębiorstwa na rolę przestrzeni, w której podejmowane są decyzje. Zarządzanie przez wartości stanie się wówczas "zarządzaniem z respektowaniem wartości". (abstrakt oryginalny)
5
100%
Jak dotychczas autor nie spotkał się z uwzględnieniem aspektu zarządzania przez wartość w finansowej analizie banku komercyjnego. Pożądane wydaje się być rozszerzenie analizy fundamentalnej banku o pomiar kreowania wartości dla akcjonariuszy. Analiza finansowa banku komercyjnego obejmuje następujące grupy wskaźników: • wypłacalności, • zadłużenia i struktury kapitału, • zyskowności. Istotny wydaje się być postulat włączania do analizy finansowej aspektu zarządzania przez wartość. (fragment tekstu)
Wartości, jakie promuje dana kultura organizacyjna wpływają na sposób funkcjonowania zasobów ludzkich w organizacji oraz jej kontaktów z otoczeniem zewnętrznym. Wartości organizacyjne budują kulturę organizacji i przyczyniają się do jej efektywności. Wartości organizacyjne wynikają z relacji społecznych między ludźmi, wpływają na ich kształt i przyczyniają się do satysfakcji z wykonywanej pracy. Wartości są zatem podstawą systemu społecznego każdej organizacji oraz jej tożsamości kulturowej, stanowią jej istotę i specyfikę. Badania empiryczne wskazują, że kultura organizacyjna to ważny zasób wspierający misję i strategię przedsiębiorstw, do których powinna być dostosowana. Zainteresowanie kulturą organizacyjną ma związek z jej rozległym wpływom na różne obszary funkcjonowania organizacji. Szczególną rolę w promowaniu kultur organizacyjnych przypisuje się kadrze menedżerskiej, od której zależy sprawność funkcjonowania organizacji. W zależności od profilu, rodzaju organizacji, kraju pochodzenia kapitału, możemy mieć do czynienia z różnym katalogiem i hierarchią przyjętych wartości organizacyjnych. Pomimo licznych opracowań na temat znaczenia roli zarządzania poprzez wartości, kadra menedżerska nie zawsze je promuje i respektuje. Kwestią równie ważną jak zarządzanie poprzez wartości, jest zagadnienie dopasowania wartości organizacyjnych z wartościami deklarowanymi przez samych pracowników. Chodzi zatem o takie zarządzanie pracownikami, które wypracowuje wspólną platformę współpracy i zaangażowania zarówno kadry menedżerskiej jak i samych pracowników w celu zaspokojenia interesów firmy z aspiracjami pracowników. Nie należy także zapominać, iż właściwie ukształtowana kultura organizacyjna wzmacnia sferę etyczną całej organizacji, kształtuje interakcje i stosunki między różnymi interesariuszami. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat zarządzania przez wartości i systemy oceny w BRE Banku SA. Przedstawiono powody oraz sam proces wdrożenia jednolitego projektu oceny pracowników. Scharakteryzowano dwa wymiary kryteriów oceny przyjętego systemu: skuteczność realizacji zadań na podstawie zarządzania przez cele (MBO) oraz zgodność postaw z korporacyjnym kanonem wartości.
Zarządzanie wartością (VBM, SHV) to najbardziej popularny paradygmat zarządczy w XXI wieku. Koncepcja ta, pomimo wniesienia wielu usprawnień do przedsiębiorstw, otwiera pole do dyskusji na temat jej negatywnych skutków gospodarczych, szczególnie w aspekcie wpływu na wzmacnianie pozycji sektora finansowego. Główna hipoteza głosi, iż koncepcja SHV pogłębia zjawisko współczesnej finansjalizacji. Badanie oparto na wyczerpującej analizie literatury. Z przeprowadzonego badania wynika, iż paradygmat zarządzania przez wartość prowadzi do wzmacniania zjawiska finansjalizacji. Jest to spowodowane między innymi znaczącymi reinterpretacjami początkowych założeń tej koncepcji, które zastąpiono wieloma niezrównoważonymi praktykami zarządczymi w spółkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzone w firmie Systemy IT i w innych firmach, które zaprojektowały i wdrożyły systemy zarządzania przez wartość, zdają się potwierdzać pozytywny wpływ wdrożenia systemu zarządzania przez wartość na uczenie się organizacji. Występuje tutaj rodzaj sprzężenia zwrotnego: wdrożenie systemu zarządzania przez wartość wpływa pozytywnie na uczenie się organizacji, wyższy poziom wiedzy w organizacji wpływa zaś pozytywnie na możliwości tworzenia wartości przedsiębiorstwa. Wydaje się, że obie omawiane koncepcje uzupełniają się oraz dobrze wpływają na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
10
Content available remote Adjusting the Employee Management Process to Key Organisational Values
75%
Aim: The paper is aimed at highlighting the growing importance of values in both management theory and practice with a focus on aligning employee management practices with the key values in organisations which practise Management by Values (MBV). Design / Research methods: Critical literature review and analysis of results of accessible empirical research. Conclusions / findings: Management by Values can only yield effects if it is applied in all sections of the firm with employees taking up actions in line with the shared organizational values. That is why it is crucial to reflect the core values in recruitment and selection of employees, as well as training, motivation or work productivity assessment. The analysis of the literature revealed the need for more in-depth research on the links between staff policy and management by values, especially in management practices. Originality / value of the paper: The paper is aimed at managers who implement MBV in their organisations as well as scholars focusing on the subject of values in management. What is more, it synthesizes different outlooks on MBV and embeds this concept in realities of Polish companies. Limitations of the research: The literature review and analysis of the results of empirical research conducted in Polish companies indicate the growing importance of values in management practice and the necessity of constructing specific tools that would enable leaders to operationalize key values and use some indicators to assess present and potential employees in the terms of their respect for the organization's shared values. (original abstract)
Artykuł składa się z dwóch części. W części pierwszej przedstawiamy kategorię wartości z perspektywy nauki o organizacji i zarządzaniu począwszy od Eltona Mayo i efektu Hawthorne oraz koncepcji kultury według Geerta Hofstede. Prezentujemy rozumienie wartości w literaturze polskiej na podstawie publikacji Cz. Sikorskiego, L. Zbiegień-Maciąg, Ł. Sułkowskiego oraz A. Stachowicz-Stanusch oraz innych badaczy. W części drugiej prezentujemy studium przypadku zarządzania poprzez wartości w przedsiębiorstwie produkcyjnym na podstawie autorskich badań Artura Dunala. W rozważaniach skupiamy się na wpływie wartości na proces zmiany kulturowej. Część jakościowa badań zawiera opis przedsiębiorstwa i systemu zarządzania, omówienie rytuałów organizacyjnych i procesu wdrażania zmian kulturowych. Część statystyczna to przedstawienie badań kultury organizacyjnej z wykorzystaniem modelu wartości konkurujących Cameron - Quinna. Na zakończenie przedstawiamy nasze refleksje na temat drogi, jaką mają do pokonania polscy menedżerowie, żeby docenić wartości w biznesie. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę analizy charakteru i cech procesu oraz instrumentarium zarządzania poprzez wartości, nadających mu walor strategicznego czynnika sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Wskazano funkcje: integrującą, percepcyjną i motywacyjną jakie w organizacji wypełniają kluczowe wartości. Podkreślony został związek zarządzania poprzez wartości z koncepcją HRM, wynikający z podmiotowości, humanizacji pracy oraz partycypacji pracowniczej. Opisano jako najważniejsze cechy procesu zarządzania poprzez wartości: koherentność, wielowymiarowość i elastyczność. Wskazano na konieczność traktowania kluczowych wartości jako podstawę założeń do konstruowania i wdrażania systemów operacyjnych oraz instrumentów wspierających zarządzanie zasobami ludzkimi przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Właściwe zarządzanie przez wartość powinno być stosowane zarówno oddolnie jak i odgórnie. Raporty menedżerów banku powinny zawierać najistotniejsze informacje o planach i efektach działania banku, poszczególnych ogniwach, uczestniczących w tworzeniu lub spadku wartości.
Artykuł przedstawia rolę, jaką wartości odgrywają w firmach prowadzących działalność w Polsce. Analiza literatury polskiej i zagranicznej, a także przeprowadzone badania empiryczne pozwalają przedstawić różnice w podejściu do wartości i zarządzania przez wartości w firmach z dominującym kapitałem polskim i międzynarodowym. Przedstawione zostają także różnice w roli wartości w firmach pod względem ich wielkości mierzonej liczbą zatrudnionych pracowników. Przeprowadzone badanie i analiza danych starają się odpowiedzieć na następujące pytania: "Jak firmy określają swoje główne wartości? Jaką rolę pełnią wartości przyjęte przez firmę w codziennym funkcjonowaniu organizacji?" oraz "Czy przyjęcie przez firmę kluczowych wartości ma wpływ na pracę zatrudnionych w niej osób?". Uzyskane dane wskazują na występowanie istotnych różnic w roli wartości w firmach zależnie od pochodzenia kapitału. Nie zaobserwowano istotnych różnic we wpływie znajomości wartości formalnie przyjętych przez firmę na awans bądź podwyżkę pracowników. Na podstawie zebranych danych opisane zostały różne modele wykorzystania głównych wartości firmy w zarządzaniu firmą od działań czysto wizerunkowych przez częściowe wykorzystanie wartości w zarządzaniu organizacją po wdrożenie modelu zarządzania opartego na wartościach w przedsiębiorstwie. Przeprowadzone badania pozwoliły skonstruować model implementacji zarządzania przez wartości w firmie przedstawiający elementy niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności zarządzania przez wartości dla firmy. Tym samym artykuł uzupełnia wiedzę teoretyczną w obszarze zarządzania przez wartości w krajach Europy środkowo-wschodniej na przykładzie Polski, a także daje praktyczne wskazówki dla menedżerów i właścicieli firm zainteresowanych wdrożeniem głównych wartości w swoich organizacjach czy stworzeniem modelu zarządzania opartego na wartościach przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zarządzania przez wartości jako podstawy przezwyciężania sytuacji kryzysowych. Głównym założeniem prezentowanej analizy jest konieczność zapewnienia zgodności wartości indywidualnych z organizacyjnymi w trakcie reakcji na niepożądane zmiany. W pierwszej kolejności scharakteryzowano naturę kryzysu. Następnie przedstawiono zagadnienia terminologiczne związane z wartościami organizacyjnymi. W punkcie kolejnym omówiono istotę zarządzania przez wartości w ujęciu metodycznym. W dalszej części przedstawiono studium przypadku zakonu Jezuitów, jako przykładu ciągłego zarządzania przez wartości, pozwalającego na przetrwanie organizacji. Artykuł kończą wnioski wynikające z przedstawionej analizy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Przydatność CFROI i CVA w przedsiębiorstwach zarządzanych przez właścicieli
75%
Opracowanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy gotówkowa stopa zwrotu z inwestycji (CFROI) i oparta na niej gotówkowa wartość dodana (CVA) mogą być przydatne w przedsiębiorstwach, w których nie ma rozdziału własności od zarządzania, jako narzędzia wspomagające zarządzanie przez wartość. W opracowaniu zdefiniowano gotówkową stopę zwrotu z inwestycji oraz gotówkową wartość dodaną, a następnie dokonano analizy możliwości i celowości ich zastosowania w przedsiębiorstwach zarządzanych przez właścicieli, biorąc pod uwagę cztery wypracowane przez autora kryteria. Zawarta w pracy argumentacja sugeruje, że CFROI i CVA mają poważne ograniczenia jako narzędzia wspomagające zarządzanie przez wartość w rozpatrywanej klasie podmiotów. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Globalne łańcuchy wartości : kto kreuje i kto przejmuje wartość z innowacji
75%
Globalne łańcuchy wartości podlegają procesom dekompozycji. Pionowo zintegrowane struktury są stopniowo zastępowane strukturami sieciowymi. Procesy kreowania i zawłaszczania wartości w sieciach przedsiębiorstw są w istotnym stopniu determinowane mechanizmami koordynacji i nadzoru (governance). Zawłaszczenie wartości z produktów innowacyjnych jest uwarunkowane stopniem zaawansowania rozwoju standardu technologicznego, reżimem zawłaszczenia, komplementarnością produktów i usług, a także siłą przetargową uczestników sieci wartości. (abstrakt oryginalny)
Wymogi współczesnej gospodarki skłaniają organizacje do podejmowania działań na rzecz promowania wśród pracowników zachowań o charakterze innowacyjnym. Przejawem tego rodzaju działań jest włączanie innowacyjności do systemów wartości i systemów kompetencyjnych przedsiębiorstw. W artykule pokazano miejsce innowacyjności we wskazanych systemach zarówno w firmach polskich jak i międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Literatura przedmiotu i praktyka gospodarcza zwracają uwagę, że możliwości efektywnego funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw ograniczane są przez konieczność ciągłego pokonywania różnego rodzaju barier. W wielu badaniach autorzy dokonują ich klasyfikacji, przy czym istotne wydaje się, że znaczna część zidentyfikowanych utrudnień wynika z samej specyfiki sektora (np. niewielkich zasobów i ograniczonej skali działania). W artykule prezentowany jest pogląd, że zastosowanie w małych i średnich przedsiębiorstwach zarządzania przez wartość (ang. Value Based Management, VBM) może zmniejszyć część z barier. Podmioty sektora MSP nie mają wpływu na wysokość obciążeń podatkowych czy ciągle zmieniające się przepisy prawa, jednak związana z koncepcją VBM konieczność planowania finansowego oraz koncentracja na prognozowanych przepływach pieniężnych powinny między innymi przyczyniać się do lepszego wykorzystania posiadanych zasobów i łatwiejszego pozyskania dodatkowego kapitału. (abstrakt oryginalny)
Podstawową tezą artykułu jest stwierdzenie, iż rachunkowość zarządcza dysponuje instrumentami zarządzania kosztami, które umożliwiają wspomaganie zarządzania przez wartość. Prawdziwość postawionej tezy została wykazania przez analizę określonych instrumentów zarządzania kosztami w kontekście tworzenia wartości dla właścicieli przedsiębiorstwa. Głównym przedmiotem zainteresowania autora są instrumenty, które mogą zostać wykorzystane w dążeniu do osiągnięcia strategicznych celów przedsiębiorstwa. O wyborze tego typu instrumentów przesądził fakt, iż wartość tworzona dla właścicieli przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od realizowanej strategii działania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.