Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie usługami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W europejskim systemie władz publicznych wyróżnia się głównie dwa modele samorządu terytorialnego - pólnocnoeuropejski i południowoeuropejski'. Model pólnocnoeuropejski charakteryzuje się dużą swobodą podejmowanych na co dzień decyzji, szerokim zakresem wykonywanych funkcji i dużymi rozmiarami samych jednostek samorządowych. W związku z powyższym mamy do czynienia z mniejszą ilością szczebli samorządowych, mniejszą intensywnością kontaktów z władzami szczebla centralnego i mniejszą ilością jednostek samorządowych (gmin, prowincji, regionów). Model południowoeuropejski z kolei odwrotnie do północnego charakteryzuje się małą swobodą decyzyjną, wąskim zakresem wykonywanych funkcji, małymi rozmiarami jednostek samorządowych i dużą ich ilością oraz relatywnie wyższą liczbą szczebli samorządowych, które relatywnie często kontaktują się z władzami centralnymi. Model ten jest bardziej konserwatywny z autorytarnym sposobem rządzenia, co wyraźnie odróżnia go od modelu stosowanego w krajach Europy Północnej w znacznie większym stopniu skłonnych do stosowania innowacji w zarządzaniu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja metodyki ITIL w kontekście doskonalenia organizacji usługowej. ITIL to rozpoznawany na całym świecie i szeroko akceptowany zestaw najlepszych praktyk zarządzania usługami informatycznymi. Pomimo swojego rodowodu w branży informatycznej, poprzez definicję kompletnego i spójnego modelu organizacji zorganizowanej procesowo może być postrzegany jako uniwersalny standard zarządzania usługami również w branżach innych niż IT. Metodyka została skonstruowana wokół idei cyklu życia usługi, gdzie jednym z elementów jest ustawiczne doskonalenie. Zawiera model doskonalenia, skonstruowany w oparciu o cykl Deminga PDCA oraz 7-stopniowy proces doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
Realizacja procesów usługowych o charakterze specjalistycznych obarczona jest dużym zakresem wymagań i obowiązków, rozpoczynając od wymagań prawnych, szerokiej wiedzy specjalistycznej, poprzez doświadczenie, praktykę i zaangażowanie. W niniejszym artykule zaprezentowano problemy, jakie mogą wystąpić w przypadku realizacji usług, których powodzenie w znacznej mierze uzależnione jest od podprocesu wytwórczego - na przykładzie leczenia stomatologicznego wymagającego zaprojektowanie i wytworzenie protezy dentystycznej. (abstrakt oryginalny)
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z koncepcji zarządzania usługami IT (ang. Information Technology), która pozwala na optymalne dopa-sowanie wartości dostarczanej przez IT do oczekiwań biznesu. Do niedawna wykorzystywanie IT w przedsiębiorstwie wiązało się z zakupami, eksploatacją i rozwojem infrastruktury oraz systemów informatycznych, co od zawsze wywoływało niezrozumienie i niechęć ze strony menedżerów. Dziś coraz częściej mówimy o usługach IT, dzięki którym biznes nie ponosi odpowiedzialności i ryzyka związanego z poszczególnymi komponentami teleinformatycznymi. Zamiast kupować oprogramowanie i elementy infrastruktury, które często są niezrozumiałe dla menedżerów, biznes korzysta z usług swoich wewnętrznych działów IT lub firm zewnętrznych. Celem świadczenia usługi tego typu nie jest dostarczanie sprzętu i oprogramowania, lecz zapewnianie osiągnięcia określonych efektów biznesowych (np. ocena zdolności kredytowej klienta w określonym czasie). Usługa ma również swój określony koszt, co powoduje, że możliwe jest takie kształtowanie jej zakresu i jakości, aby ten koszt był uzasadniony biznesowo.(fragment tekstu)
W opracowaniu podjęto próbę analizy wpływu branży outsourcingu IT na sytuację gospodarczą na przykładzie Indii. Artykuł zawiera krótką charakterystykę tej branży, ocenę jej wpływu na sytuację makroekonomiczną kraju, a także opis głównych wyzwań dla tej branży w przyszłości. Globalizacja umożliwiła bowiem ekspansję kapitału poza granice państw doprowadzając do rozkwitu indyjskiego sektora outsourcingu IT i sprawiając, że kraj ten jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla firm świadczących usługi outsourcingu procesów biznesowych oraz outsourcingu IT. Branża ta rozwija się w niespotykanym dotąd tempie, generując jednocześnie szereg zagrożeń zarówno na poziomie makro - jak i mikroekonomicznym. Dodatkowo w opracowaniu przedstawiono wyniki rocznych obserwacji praktycznej wykonania usługi outsourcingowej IT przez zespół indyjski w porównaniu do tej samej usługi wykonywanej przez zespół lokalny w Polsce. Autor ma nadzieję, że zaprezentowane wyniki staną się przyczynkiem w dyskusji nad tym, jak strategiczną decyzję o korzystaniu z tej formy współpracy, przełożyć na poziom operacyjny przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Purpose: To draw research attention to service management (SM) as a subdiscipline of management science. Service management offers a different, more customer-value-centric perspective that is scarcely present in management science studies, rooted in manufacturing and production management. The purpose is also to define the scope of SM as an area of research in management science. Approach: This is a conceptual article that foregrounds ideas and arguments found in the subject literature. The article analyzes the ideas to build a coherent structure and context for future empirical research. Findings: Service management as a research area evolved from being a subset of monitoring/production management to the forefront of management science thought. Service management provides management science with the capability for staying relevant in the practicing management community. Service management's importance in management science will continue to grow as there is an increasing number of companies with customer offers called "aaS" (as a Service). Service management presents a clear scope that provides another management science research area and enables it to evolve further. Value: This article is not the first one to touch on the topic and evolution of SM. However, it is the first one to present SM as part of management science's evolution as an academic discipline and to highlight the dependencies and connections between the two. The article defines what SM is, why it matters for management theorists and practitioners, and how it will enable management science to grow further. (original abstract)
7
Content available remote Zastosowanie katalogu usług IT jako oferty dla sektora MSP w Polsce
75%
W dzisiejszych czasach popularne stało się łączenie produktu z usługą IT. Zjawisko to wymusza na przedsiębiorstwach, szczególnie małych i średnich, podjęcie działań mających na celu zabezpieczenie świadczenia jakości usług IT na takim poziomie, jaki został wynegocjowany przez klienta. Realizacja tak zdefiniowanego celu nie jest zadaniem prostym i wymaga od przedsiębiorstw przyjęcia biznesowo zorientowanych strategii zarządzania usłu - gami IT. Podejście to opiera się na uwzględnianiu potrzeb biznesowych klienta przez dostawcę usług IT. Zarządzanie usługami IT w małych i średnich przedsiębiorstwach powinno rozpocząć się od zbudowania i wdrożenia katalogu usług. Celem artykułu jest określenie poprzez badanie pierwotne stopnia wdrożenia wybranych procesów zarządzania usługami IT oraz implementację katalogu usług w badanych przedsiębiorstwach. Badaniem objęto 174 małych i średnich przedsiębiorstw dostarczających oprogramowanie na polskim rynku(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania empiryczne umożliwiły weryfikację hipotezy o wpływie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu i typu gminy na stosowane w urzędach miast i gmin formy zarządzania usługami publicznymi. Celem opracowania jest identyfikacja uwarunkowań wdrażania nowych metod i form zarządzania w obszarze usług publicznych. Analizę przeprowadzono na podstawie danych obejmujących wszystkie urzędy miast i gmin mające siedzibę w miastach powiatowych województw podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Analizą objęto uwarunkowania o charakterze efektywnościowym, uwzględniając zmiany w definiowaniu efektywności w różnych koncepcjach zarządzania publicznego. Uzyskane wyniki badań wskazują, że władze lokalne w regionie o wyższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego uwzględniają głównie kryteria efektywności wielokryterialnej w procesie rozwoju zarządzania usługami publicznymi.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Customer-to-Customer Interaction (CCI)-Driven Services: Exploring a New Construct
75%
Przez ostatnie czterdzieści lat jednym z głównych tematów badań nad zarządzaniem usługami było określanie strategii umożliwiających organizacjom usługowym tworzenie wartości. Ostatnio zaczęło dominować przekonanie, że często to klienci usług są współtwórcami wartości. Autor artykułu posuwa się jeszcze dalej, badając, w jaki sposób klienci usług mogą być także współtwórcami wartości dla innych klientów. Dokonuje przeglądu systemów świadczenia usług, w których strategii usługowej najważniejszym aspektem tworzenia wartości jest interakcja między klientami. Referat jest bogato zilustrowany przykładami usług opartych na CCI, a wywodzących się z różnorodnych przedsiębiorstw usługowych. Autor podaje przykłady zadań związanych z projektowaniem i zarządzaniem usług opartych na CCI. Wysuwa też propozycje kierunków przyszłych badań w tej dziedzinie.(abstrakt autora)
W artykule poruszono istotne zagadnienie związane z konsumeryzmem medycznym jako oddolnym ruchem pacjentów wpływającym na konieczność reorientacji zarządzania w usługach medycznych. Wskazuje się na konieczność usługowej idiosynkrazji, a więc zdolności dostrzegania niepowtarzalności usługobiorcy, przy jednoczesnym włączeniu pacjenta w proces współkreacji procesu świadczenia. Pozytywne oddziaływanie konsumeryzmu medycznego jest jednak możliwe przy założeniu: ukształtowania nowych kompetencji menedżerskich personelu, przyjęciu paradygmatu marketingu relacyjnego, a co za tym idzie, zmiany kultury organizacji usługowej.(abstrakt autora)
Logistyka ekonomiczna jako zespół wiedzy może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z masowymi przepływami obiektów fizycznych do różnych miejsc przeznaczenia, z zachowaniem wymogu jedności miejsca i czasu ich użycia lub konsumpcji. Obiektami fizycznymi są zwykle produkty przemieszczane na różne odległości w postaci ładunków towarowych. Już na wstępie można dyskutować czy mogą nimi być także przemieszczani i przemieszczający się w różnych sprawach ludzie (masy ludzkie), zwłaszcza w celach konsumpcji proponowanych dóbr i usług (np. turystycznych, kulturalno-rozrywkowych, medycznych). Logistyka, podobnie jak spedycja broni się przed zaliczaniem przemieszczania ludzi (przewozu osób) do przedmiotu swoich zainteresowań. (fragment tekstu)
Badania nad zarządzaniem usługami zyskują poprzez sięganie do różnych dyscyplin naukowych. Autor podkreśla rolę socjologii dla rozszerzenia naszego rozumienia kontaktu usługowego. Referat omawia badania socjologiczne odnoszące się do relacji międzyludzkich w usługach. Podkreśla, że wkład badań socjologicznych może przydać się w zarządzaniu usługami. Badania te dają bowiem podstawy tworzenia strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Proces pracy można przeprojektować tak, aby uwzględnić wpływy związane z pochodzeniem społecznym, czy płcią pracownika. Dalsza eksploracja literatury socjologicznej przez badających zarządzanie usługami z pewnością zaowocuje lepszym rozumieniem kontaktu usługowego. (abstrakt oryginalny)
Główna teza niniejszego artykułu jest następująca: istnieje wiedza poza znajomością sektora na temat usług, a jej użycie pozwoliłoby znacząco zmniejszyć lukę poznawczą w teorii organizacji. Do dnia dzisiejszego nie powstała jeszcze teoria organizacji usługowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja modeli świadczenia usług komunalnych w gminach województwa podlaskiego w kontekście poziomu wydatków publicznych związanych z finansowaniem tych usług. Realizacja celu wymagała wykorzystania takich metod, jak: studia literatury przedmiotu, analiza aktów prawa, zgromadzenie i analiza danych statystycznych zawartych w rocznikach statystycznych oraz w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, zgromadzenie i analiza szczegółowych informacji o formach organizacyjno-prawnych realizacji usług komunalnych w wylosowanych do badań gminach województwa podlaskiego, opracowanie zgromadzonego materiału faktograficznego za pomocą metod statystyki opisowej. Z przeprowadzonych badań wynika, że w ponad połowie badanych gmin występuje model outsourcingowy, czyli taki, w którym usługi z zakresu gospodarki komunalnej są zlecane na zewnątrz, a w 35% badanych gmin występuje model mieszany, w którym obok usług realizowanych przez samorządowe zakłady budżetowe, część zlecana jest podmiotom zewnętrznym (model autonomiczno-outsourcingowy - 5 gmin); usługi te realizują samorządowe zakłady budżetowe i spółki prawa handlowego należące do gmin (model autonomiczno-komercyjny - 5 gmin) lub też usługi w części realizowane są przez spółki komunalne, a w części przez podmioty zewnętrzne (model komercyjno-outsourcingowy - 4 gminy). Potwierdzono występowanie statystycznej zależności pomiędzy liczbą podmiotów świadczących usługi komunalne a wydatkami budżetów gmin per capita na realizację zadań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję klasyfikacji uwarunkowań postaw klientów wobec usługi (w szczególności spostrzegania jakości) możliwych do analizy przez organizację z punktu widzenia jej klientocentryczności. Wyróżniono trzy grupy uwarunkowań: (1) związane bezpośrednio z działaniem organizacji, (2) związane zarówno z klientem, jak i organizacją, (3) związane bezpośrednio z klientem. Scharakteryzowano cechy indywidualne klientów jako grupę uwarunkowań spostrzegania jakości pod kątem możliwości wykorzystania przez organizacje oraz związku z klientocentrycznością. (abstrakt oryginalny)
W przedsiębiorstwach usługowych klient jest zarówno konsumentem, jak i współproducentem specyficznego produktu – usługi, a jego uczestnictwo w procesie świadczenia usługi stanowi jej integralną część. W związku z tym traktowanie klientów jako ważnego zasobu przedsiębiorstwa usługowego, i właściwe nim zarządzanie, może znacząco przyczynić się do odniesienia sukcesu na rynku. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzona dyskusja literatury przedmiotu wskazała na duże znacznie współprodukcji usług dla głębszego zrozumienia usług a tym samym dla zarządzania usługami. Jak wykazały studia literaturowe zagadnienie kształtowania jakości podczas współprodukcji usług nie jest jeszcze szerzej zbadane. Zebrane dane jakościowe poddane analizie treści pokazują różne mechanizmy kształtowania jakości w trakcie współtworzenia usług. Wyróżnia się tu cztery zasadnicze typy współtworzenia: 1. inicjowane przez klienta, 2. inicjowanie przez personel, 3. inicjowane przez personel ale nie prowadzące do jednoznacznego określania wymagań wobec usługi (gra w ciemno) oraz 4. inicjowane przez klienta ale nie dające personelowi usługowemu pewności co do wymagań (asystowanie klientowi). Wyróżnienie przedstawionych typów współprodukcji usług ma znaczenie teoriopoznawcze oraz menedżerskie. W zakresie teorii usług jest próbą głębszego wniknięcia w, traktowane dotychczas jako homogeniczne, pojęcie współprodukowania usług. Badania wykazały, że współprodukcja ma złożoną dynamikę, i role obu stron relacji usługowej mogą różnić się znacznie. Przeprowadzona systematyka otwiera pole do dalszych badań empirycznych nad tym zagadnieniem. Na płaszczyźnie praktyki zarządzania usługami wywnioskowane typy współprodukcji implikują przygotowanie systemu świadczenia usługi na różne sposoby w zależności, z jakimi rodzajami współtworzenia przedsiębiorstwo usługowe ma najczęściej do czynienia. Przy każdym typie potrzebne jest odpowiednie przystosowanie systemu świadczenia usługa a także właściwa wiedza i umiejętności personelu zajmującego się obsługą klientów. (fragment tekstu)
18
Content available remote Standardy zarządzania usługami informatycznymi
75%
Usługi informatyczne stanowią powiązane ze sobą komponenty, które współpracują, aby osiągnąć założony cel biznesowy organizacji. standardy zarządzania usługami informatycznymi to zbiory dobrych praktyk służących podnoszeniu jakości usług informatycznych. stanowią one istotny element przekształcania potrzeb i wymagań biznesowych organizacji na konkretne usługi informatyczne. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano przeobrażenia w postrzeganiu informatyki: od podejścia technicznego do usługowego. Wyjaśniono znaczenie stosowania modelowych podejść do zarządzania usługami informatycznymi. Wyjaśniono znaczenie zmian poziomu jakości w cyklu życia organizacji oraz połączono ten fakt z problematyką oceny jakościowej dojrzałości organizacji. Na bazie modelu Crosby'ego, który definiuje pięć stopni systemu zapewnienia jakości, podano zawartość i strukturę modelu dojrzałości organizacyjnej (Capability Maturity Model - CMM). Rozważono go z perspektywy możliwości wykorzystania praktycznego, jako podejścia oferującego wiele korzyści dla rozwoju projakościowego traktowania usług informatycznych. Przedstawiono pięć poziomów dojrzałości dla procesów zarządzania usługami informatycznymi. Wreszcie podano wnioski -korzyści ze stosowania modelowych, projakościowych podejść do zarządzania usługami informatycznymi. (abstrakt oryginalny)
Proces wytwarzania oprogramowania jest procesem specyficznym, w którym szczególnie trudno jest zarządzać jakością. Jednym z narzędzi w tej dziedzinie jest omówiona w artykule integracja model CMM (Capability Maturity Model Integration), który integruje dobre praktyki z zakresu wytwarzania produktów lub usług i umożliwia organizacji dokonanie ratingu na skali poziomów dojrzałości. Od 4 poziomu dojrzałości, zarządzanego ilościowo (quantitatively managed), organizacja powinna posiadać wyrażone ilościowo (za pomocą modeli matematycznych) cele w dziedzinie jakości i używać ich jako kryteriów zarządzania procesami. W artykule zaprezentowano autorski model szacowania pracochłonności w procesie wytwarzania oprogramowania.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.