Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 262

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W artykule przedstawiono rozważania na temat możliwości zastosowania procesowych systemów kalkulacji kosztów w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa. Przeanalizowano możliwości, jakie stwarza koncepcja rozszerzonego ABC w zakresie włączenia w proces kalkulacji kosztu kapitału. Szczególną uwagę zwrócono na problemy związane ze śledzeniem przepływu kosztu kapitału w organizacji i rozliczaniem tego kosztu w systemach wspierających zarządzanie wartością. Dokonano przeglądu przykładów integracji koncepcji ABC i EVA oraz oceny przedstawionych w literaturze rozwiązań. Sformułowano propozycje co do sposobu modelowania kosztu kapitału generowanego przez poszczególne pozycje kapitału zaangażowanego.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa - logika i prawidłowości
80%
Koncepcja zarządzania wartością firmy i jej ważne elementy składowe stanowią przedmiot okresowej krytyki. Dotyczy ona zwłaszcza czterech elementów: • nadmiernego uprzywilejowania jednej grup interesów w przedsiębiorstwie, tj. akcjonariuszy, • uspołecznienia kosztów i prywatyzacji zysków, •oderwania wynagrodzeń menedżerów od wzrostu wartości firmy, •koncentracji uwagi na finansowych źródłach i strategiach budowy wartości. (fragment tekstu)
Zarządzanie początku XXI wieku zdominowane zostało przez koncepcję ukierunkowania działań przedsiębiorczych na wzrost wartości przedsiębiorstw. Tymczasem, tradycyjne podejście do roli biznesu w życiu właścicieli małych przedsiębiorstw powoduje, że koncepcja zarządzania przez wartość (VBM) nie weszła do kanonów zarządzania najmniejszymi podmiotami. W ich przypadku brak jest bowiem (aktualnie) podstawowych przesłanek wdrażania VBM. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o rolę kategorii wartości biznesu w zarządzaniu małymi przedsiębiorstwami. (abstrakt oryginalny)
Najbardziej ogólnym celem funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce jest przetrwanie i rozwój. To od przetrwania zależeć będzie realizacja innych pochodnych celów. Jednakże przedsiębiorstwo, mające za cel tylko przetrwanie, skazane będzie w określonym czasie na upadek. Rosnąca konkurencja, zmiany rynkowe spowodują, że takie przedsiębiorstwo nie dopasuje się do nowych warunków funkcjonowania. Niezaprzeczalny jest więc fakt, że przedsiębiorstwo mające za cel przetrwanie musi realizować go poprzez własny rozwój zarówno ilościowy, jak i jakościowy. W taki właśnie sposób przetrwanie przez rozwój będzie gwarantowało wzrost przedsiębiorstwa. Innym celem działania przedsiębiorstwa, spotykanym w literaturze ekonomicznej, jest generowanie zysków. Cel ten jest jednak pochodną przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa, ponieważ zysk może osiągnąć tylko takie przedsiębiorstwo, które istnieje i rozwija się. (fragment tekstu)
Przybliżono pojęcie wartości przedsiębiorstwa. Omówiono czynniki kreujące wartość przedsiębiorstwa. Poruszono problematykę związaną z zarządzaniem ukierunkowanym na wartość przedsiębiorstwa.
Omówiono istotę i interpretację macierzy strategii finansowych nastawionych na tworzenie wartości dla właścicieli oraz fundamentalne strategie finansowe w zarządzaniu wartością dla właścicieli. Przedstawiono ocenę pozycji strategicznej firmy w kreowaniu wartości dla właścicieli na podstawie analizy sytuacji wybranych spółek.
7
80%
Współczesny rynek stawia przedsiębiorstwom coraz to nowe wymagania i sprawia, że muszą być coraz bardziej konkurencyjne. W zetknięciu z nowym jakościowo otoczeniem biznesowym, podlegającym intensywnym wpływom impulsów procesów globalizacji oraz postępu technicznego przedsiębiorstwa koncentruj ą się na zarządzaniu przez wartość. W literaturze spotkać można wiele narzędzi zarządzania wartością przedsiębiorstwa w świetle oczekiwań grup interesu związanych z prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalnością. Należą do nich: Analiza Wartości dla Akcjonariuszy (SVA), Pieniężna Wartość Dodana (CVA), Ekonomiczna Wartość Dodana (EVA) i wiele innych1. Koncentruj ą się one przede wszystkim na wynikach finansowych. Tymczasem na wartość przedsiębiorstwa składają się aktywa materialne: finansowe i rzeczowe oraz aktywa niematerialne. Strategiczna Karta Wyników zaproponowana przez R. Kaplana i D. Nortona zapewnia budowanie wartości przedsiębiorstwa w oparciu o wszystkie składowe aktywa organizacji. Celem poniższego artykułu jest przedstawienie Strategicznej Karty Wyników jako instrumentu zarządzania wartością przedsiębiorstwa, zapewniającego skuteczne monitorowanie osiąganych efektów. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano procesowe narzędzia zarządzania wartością. Przeanalizowano krótko istniejący stan wiedzy w zakresie integracji rachunku kosztów działań oraz ekonomicznej wartości dodanej. Zasadnicza część artykułu przedstawia zastosowanie zintegrowanego modelu ABC-EVA w środowisku produkcyjnym. Przedstawiono rozliczenie kosztów pośrednich przedsiębiorstwa za pomocą rachunku ABC, a następnie w procedurę rozliczenia włączono również koszt kapitału. W podsumowaniu porównano otrzymane wyniki oraz dokonano próby oceny użyteczności modeli ABC-EVA. (abstrakt oryginalny)
Miernik operacyjnych wyników działalności powinien wychwytywać jak największą liczbę informacji istotnych dla kształtowania wartości dla akcjonariuszy na rynku kapitałowym. Powinien się zatem koncentrować na tym, co istotne dla formułowania opinii inwestorów na temat zdolności do generowania zysków w przyszłości. Korelacja z rynkową ceną akcji oraz stopą zwrotu dla właścicieli nie przesądza o użyteczności miernika, ale jest ona najczęściej stosowanym kryterium testowania przydatności wskaźnika z punktu widzenia tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Dobranie właściwego miernika kreacji bogactwa akcjonariuszy powinno być także uzależnione od specyfiki branży, spółki czy realizowanej strategii. Pomnażanie majątku właścicieli stanie się faktem, jeżeli zostanie utworzony nierozerwalny łańcuch: strategia skoncentrowana na wartości dla akcjonariuszy - mierniki weryfikacji jej realizacji - wspierający strategię program motywacyjny. Wykorzystanie mierników VBM da podstawy do bardziej racjonalnego zarządzania i osiągania lepszych wyników w przyszłości. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty ekonomicznej wartości dodanej wraz z krótką charakterystyką jej genezy oraz ukazanie na tym gruncie jej zalet i możliwości wykorzystania w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa, jak również prezentacja najczęstszych zarzutów kierowanych pod adresem tego miernika. (fragment tekstu)
Autorzy przedyskutowali determinanty mające wpływ na celowość wdrażania koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa w praktyce oraz omówili przyczyny niepowodzeń jej wdrażania.
Podstawowym strategicznym celem działalności przedsiębiorstwa jest maksymalizacja jego wartości. Nie będzie ona skuteczna, jeśli nie zostaną rozpoznane wszystkie czynniki, które determinują wartość. W artykule zaprezentowano różne podejścia do klasyfikacji nośników wartości z punktu widzenia ich istotnego wpływu na generowanie wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę weryfikacji ekonomicznej wartości dodanej jako miernika koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. W części empirycznej analizie poddano spółkę PKP CARGO SA. Celem tej analizy było ustalenie wypracowanej wartości dla akcjonariuszy. Do dokonania oceny posłużył wskaźnik opracowany przez nowojorską firmę konsultingową Stern Stewart & Co. W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, iż spółka PKP CARGO SA nie wypracowywała regularnie wartości dla akcjonariuszy. W analizowanym okresie tylko w jednym roku wskaźnik ekonomicznej wartości dodanej ukształtował się na poziomie dodatnim.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zarówno w teorii, jak i praktyce dynamicznie rozwija się koncepcja zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Na całkowitą wartość firmy składają się kapitał materialny (rzeczowy i finansowy) oraz kapitał intelektualny. Jednym zaś z niematerialnych zasobów firmy, wpływającym na wartość kapitału intelektualnego, jest sieć relacji z interesariuszami rynkowymi, tj. dostawcami, pośrednikami handlowymi, konsumentami i kooperantami. Sądzi się, iż zaprezentowany model zarządzania wartością relacji przedsiębiorstwa z interesariuszami rynkowymi, wypełniając chociaż częściowo lukę w dotychczasowej literaturze, może ułatwić świadome kształtowanie relacji rynkowych i zarządzania ich wartością, co w warunkach współczesnego rynku wydaje się konieczne do uzyskania i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Budowanie zaś wartości stosunków pomiędzy przedsiębiorstwem a rynkowymi interesariuszami jest determinowane czasem trwania stosunków (krótkookresowe, długookresowe), źródłami tworzenia wartości relacji (materialne, niematerialne) oraz indywidualnymi celami stron stosunków w aspekcie realizowanych transakcji. Wymiary te zaś tworzą przestrzeń potencjalnych kombinacji relacji o różnej wartości na płaszczyźnie przedsiębiorstwo - interesariusze rynkowi.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kapitał społeczny w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa. Wybrane aspekty
61%
W artykule poruszono tematykę zarządzania wartością w świetle znaczącej roli kapitału społecznego w tym procesie. Kapitał społeczny, występując jako czynnik zmiany organizacyjnego kontekstu przedsiębiorczości, przyczynia się do pomnażania wartości przedsiębiorstwa. Przekształca istniejące zasoby tworząc inne, o wyższej wartości. Przedstawiono również wyniki badań (prowadzonych w latach 2011-2012) dotyczące kapitału społecznego, w kontekście osiągania przewagi konkurencyjnej na rynku międzynarodowym przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) z województwa wielkopolskiego. (abstrakt oryginalny)
16
61%
The main aim of the study was to analyse the possibilities of increasing the market value of a property through various activities. Such activities referred to in the literature as "value based management" and are commonly applied in enterprise management. In the case of properties, this system is based on the appropriate identification of factors making up the value of the property. These factors can be divided into two groups, i.e., objective factors, independent of activities undertaken by the owner or the manager of the property, and subjective factors resulting from a consciously implemented policy. Since only the second group of activities depends on the property manager, it is possible to introduce "value based management" with regard to the manager's activities. This article presents a case study implemented on a part of hospital property. The analysis proved that the method used can also be applied to undeveloped parts of the property and that the market value of the property in individual investigated scenarios reaches 100%.(original abstract)
Propagatorzy idei zarządzania wartością przedsiębiorstwa (ang. VBM - value based management) wskazują, iż wiodące firmy, tworzące wartość dla swoich akcjonariuszy, cechuje wyższa wydajność, większy wzrost zatrudnienia, rosnący udział w rynku oraz szybszy przyrost wartości rynkowej. Dla skutecznego wprowadzenie w życie VBM niezbędne jest skonstruowanie odpowiednich mierników tworzenia wartości oraz umiejętne ich wykorzystywanie dla celów planowania, kontroli i motywowania pracowników. W artykule poddano analizie na czym polega budowanie wartości banku.
Celem artykułu jest zbadanie wpływu megawartości na strukturę organizacyjną. Zdefiniowano pojęcie megawartości. Sformułowano hipotezę, że im większe jest nasycenie megawartościami realizowanych działań, tym większa jest elastyczność struktury. Hipotezę tę uwiarygodniono analizując megawartości oraz rozwiązania strukturalne jednego z przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska. Na podstawie analizy studium przypadku wykazano, że wysokiemu nasyceniu określonymi megawartościami realizowanych w przedsiębiorstwie działań towarzyszy wysoce organiczna struktura organizacyjna. Otrzymane wyniki wskazują na konieczność prowadzenia dalszych badań empirycznych dotyczących wpływu megawartości na strukturę organizacyjną oraz sugerują, że odpowiedniość między megawartościami i strukturą organizacyjną wydaje się być jednym z czynników sukcesu przedsiębiorstwa. Zwrócono uwagę na istotne znaczenie wartości autotelicznych (ostatecznych) w zarządzania, które nie tylko sprzyjają przetrwaniu przedsiębiorstwa w warunkach zmieniającego się otoczenia (funkcja zewnętrzna), ale i budują wewnętrzny ład w organizacji (funkcja wewnętrzna). (abstrakt oryginalny)
Otaczająca rzeczywistość wymusza na pracodawcach dokonania transformacji w swoich przedsiębiorstwach, aby wprowadzić nowatorskie pomysły. Ciekawym rozwiązaniem jest integrowanie osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi w pracy zawodowej. Stąd też przedsiębiorcy korzystając z praw ustawodawczych mogą zatrudnić osoby dotknięte ułomnością psycho-fizyczną na rynku otwartym i chronionym. Jednak rynek pracy osób niepełnosprawnych jest nader skomplikowany, gdyż struktura zatrudnienia całej populacji osób z orzeczeniem o niepełnosprawności nie odzwierciedla w pełni struktury zatrudnienia osób na rynku otwartym czy chronionym (szczególnie jest to widoczne w grupie osób z dodatkowymi schorzeniami). Dlatego też od ustawodawcy zależy, żeby tak zmodyfikować system prawny, aby móc elastycznie zatrudniać osoby z niepełnosprawnością korzystając z subsydiów finansowych mających wyrównać wydajność na stanowisku pracy osób obarczonych niedoskonałościami fizycznymi czy ruchowymi niezależnych od nich samych. Zamiarem jest stworzenie doskonałych warunków pracy na rynku otwartym dla osób z niepełnosprawnością przy wsparciu finansowym pracodawców zatrudniających osoby dotknięte problemem a ograniczenie tworzenia powstawania zakładów chronionych w których występuje segregacja ze względów na typ niepełnosprawności co jest powodem pełnej ich izolacji z otoczeniem. Wszelkie takie działania pozwolą na usunięcie istniejących barier (nie tylko architektonicznych a także mentalnych społeczeństwa) i przybliżenie Polski do realizowania programu państw członkowskich Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
The operating strategy of any corporation needs to take into account the adjustment of the viewpoint of capital owners and the expectations of other stakeholders. It is also commonly believed that the increase of the market value of the capital of an enterprise reflects transformations from which all groups linked to an enterprise, benefit. This paper analyzes relations between shareholders and market value of equity based on selected source literature and quantitative studies. The said relations are shown not to be universal regularities, but a result of managerial actions. The objective of this paper is to make an assessment of the cognitive value and the practical usefulness of the set of instruments for making strategic decisions, in the context of building the relational capital of enterprises. The paper also indicates directions of further research that should contribute to the development of utilitarian knowledge related to managing stakeholder relationships.(original abstract)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.