Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasiłki chorobowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The paper is an effect of the nationwide seminar "Dilemmas in sickness insurance: sickness allowance," organised on 13 June 2018 in Warsaw by the Warsaw-Łódź Branch of the Polish Social Insurance Association [Polskie Stowarzyszenie Ubezpieczenia Społecznego, PSUS] and the Insurance Law Department of the University of Warsaw's Faculty of Law and Administration. The paper focuses on the coverage of a temporary incapacity for work through sickness allowances granted under the general sickness insurance and sickness, accident and maternity insurance for farmers. The aim of the study is to discuss selected issues of sickness allowance, including the criticism of the legal provisions and a presentation of conclusions. The following research methods have been used in the paper: historical, dogmatic and legal, sociological and statistical. The first part of the paper briefly presents the evolution of incapacity for work insurance coverage due to sickness. Then, the legal dilemmas related to the acquisition of the right to sickness allowance in the general system were selected and shown. In the third part, attention is paid to the economic balance of the Sickness Fund and changes in the structure of its expenditure over the last decade. The fourth part contains a description of sickness allowance under the farmers' social insurance and an analysis of applicable solutions in the context of the right to social security and the matching of existing solutions to farmers' needs. The paper is concluded with a number of specific proposals for changes in the described area. The members of the Polish Social Insurance Association's Warsaw-Łódź Branch hope that the proposed formula will become a permanent element within academic discourse. (fragment of text)
Zgodnie z raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń, w strukturze składki przypisanej brutto według grup w dziale I (ubezpieczenia na życie), ubezpieczenia na wypadek wypadków i chorób w okresie od 2005 do 2015 zajmują trzecią pozycję (na pięć) i od 2014 r. ich udział rośnie. Zadaniem niniejszego artykułu jest porównanie zyskującego na popularności produktu towarzystw ubezpieczeniowych, jakim jest ubezpieczenie od ciężkich chorób. W tym celu przeprowadzono badanie porównawcze (benchmarking) wśród dziesięciu polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Wynika z niego, że ubezpieczenia na wypadek ciężkiego zachorowania, zarówno w swym zakresie, jak i w swoich warunkach, znacznie się od siebie różnią. Duże wątpliwości budzi definiowanie zakresu ubezpieczeń od ciężkich chorób. Mimo, że definicje umowne są zazwyczaj postrzegane przez klientów jako zapisy porządkujące i drugorzędne, to właśnie ich regulacja często okazuje się istotna dla określenia zakresu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego też niezbędne jest, aby ich treść była wnikliwie oceniana i poddawana kontroli, a nawet konsultowana z lekarzem. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu analizuję wpływ orzecznictwa TK na dwa aspekty. Po pierwsze, badam znaczenie przyjętego przez TK sposobu rozumowania dla wypełnienia innej luki w systemie ubezpieczeń chorobowych, jaka istnieje w związku z zatrudnieniem krótkoterminowym. Dotyczy to w szczególnym stopniu przypadku następującego po sobie zatrudnienia krótkoterminowego, czasem u różnych pracodawców, co jest dość typowe w zatrudnieniu tymczasowym. Po drugie, analizuję skutki uboczne orzeczenia TK, generującego w sposób immanentny nieekwiwalentność świadczeń, w przypadku nagród, w tym w szczególności nagród wypłacanych nieperiodycznie i za długie okresy pracy. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest omówienie kwestii świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego w kontekście obowiązku lojalności pracownika wobec pracodawcy. Na podstawie doktryny i orzecznictwa sądowego autorka: charakteryzuje zasadę lojalności pracownika względem pracodawcy w kontekście podstawowych obowiązków pracownika względem pracodawcy; wskazuje na świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika względem pracodawcy; omawia skutki wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, wynikające zarówno z przepisów Kodeksu pracy, jak i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Autorka wymienia także przykłady wykonywania przez pracownika pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego, które nie stanowią naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracodawcy. W konkluzjach wskazano, że zasada lojalności pracownika względem pracodawcy stanowi podstawę relacji między stronami stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
Rozważania zawarte w niniejszym opracowaniu zostaną ograniczone do problemu zasadności obowiązywania przesłanki utraty prawa do zasiłku chorobowego (świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku opiekuńczego) w postaci wykonywania pracy zarobkowej oraz zagadnienia rozumienia zwrotu "praca zarobkowa" zawartego w przepisie art. 17 ust. 1 ustawy chorobowej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono przesłanki do utraty prawa do zasiłku chorobowego. Szczególną uwagę poświęcono pracy zarobkowej i interpretacji tego terminu, ze względu na rozbieżności występujące w orzecznictwie.
Celem opracowania jest omówienie obowiązków ubezpieczonych, które wynikają z przepisów związanych z realizacją prawa do zasiłku chorobowego. Problematyka prawa ubezpieczonego do tego zasiłku zwykle przedstawiana jest w ujęciu prawa podmiotowego (opisywane są przesłanki warunkujące nabycie prawa do zasiłku chorobowego), nie zaś w ujęciu obowiązków związanych z kontrolą realizacji tego prawa. W artykule omówione zostały obowiązki ubezpieczonego związane z kontrolą zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, w podziale na rodzaje tej kontroli. Obowiązki te, jak się wydaje, nie są dla ubezpieczonych nadmierne. Jednakże sam sposób wykonywania kontroli może budzić pewne wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
W wielu krajach europejskich w ciągu ostatnich lat przeprowadzano szereg reform odnoszących się do świadczeń związanych z niezdolnością do pracy. W ramach tych reform dużą wagę przykładano do aktywizacji ubezpieczonych i do wykorzystania zachowanej przez nich zdolności do pracy. W problematykę aktywizowania ubezpieczonych wpisują się też częściowe zwolnienia lekarskie/stopniowane zwolnienia lekarskie/zwolnienia lekarskie w niepełnym wymiarze. Celem artykułu było dokonanie przeglądu istniejących rozwiązań prawnych w innych krajach europejskich i porównanie tego z polską regulacją. W Polsce wykonywanie pracy zarobkowej w czasie pobierania zasiłku chorobowego powoduje utratę prawa do tego świadczenia (ale także do świadczenia rehabilitacyjnego czy wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę). Jest to konstrukcja wręcz przeciwna do przedstawianego powyżej kierunku aktywizowania ubezpieczonych i wykorzystywania zachowanej przez nich zdolności do pracy. Ponadto przywołana regulacja od dawna wywołuje szereg wątpliwości. Wprowadzenie konstrukcji częściowych zwolnień lekarskich byłoby istotnym przełomem dla polskiej nauki ubezpieczenia społecznego, miałoby to także znaczenie na gruncie prawa pracy. Za przyjęciem takiego kierunku przemawia szereg istotnych racji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki warunków nabycia prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego w razie czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika. Po krótkim wprowadzeniu przedmiotem analizy staje się problematyka dotycząca okresu kwalifikującego. W kolejnej części opracowania zwrócono uwagę, że ochrona przysługuje nie tylko w sytuacji powstania zdarzenia ubezpieczeniowego w okresie ubezpieczenia chorobowego, lecz także w sytuacji powstania niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przy spełnieniu pozostałych warunków. W artykule w sposób bardziej szczegółowy odniesiono się do problemu relacji pomiędzy powstaniem czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika a urlopem bezpłatnym. Zaprezentowano także stanowisko, że ochrona pracownika w razie powstania niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego - w zakresie wyznaczonym przez ustawodawcę - ma oparcie we wcześniejszym tytule do ubezpieczenia społecznego i pozostaje w związku z wcześniejszym wkładem ubezpieczonego. (abstrakt oryginalny)
Pojęciu "świadczenia rodzinne" można nadać zróżnicowany zakres. W najszerszym rozumieniu będą to wszystkie świadczenia społeczne (finansowe, rzeczowe, w formie usług), które wspierają rodzinę w realizowaniu przez nią różnorodnych funkcji, a więc różnego rodzaju zasiłki, żłobki, przedszkola, opieka medyczna nad matką i dzieckiem itd. W nieco węższym znaczeniu będą to świadczenia wspomagające funkcję ekonomiczną rodziny - w formie różnorodnych zasiłków, płatnych urlopów dla pracowników lub ulg (np. w opłatach za leki, komunikację publiczną). Jeszcze węższe znaczenie terminowi "świadczenia rodzinne" nadaje definicja ustawowa, którą zapisano w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Zgadnie z art. 2 tej ustawy świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, dwa rodzaje jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenia pielęgnacyjne). (fragment tekstu)
Wynagrodzenie chorobowe obciąża pracodawcę obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia pracownikowi, który nie wykonuje pracy. Czas trwania tego obowiązku jest ograniczony. W doktrynie od lat poszukuje się uzasadnienia dla obciążania pracodawcy obowiązkiem zapłaty pomimo braku świadczenia wzajemnego ze strony pracownika. Przeprowadzona przez autora analiza dotyczy jednak innego aspektu regulacji. Prawo pracy zobowiązuje bowiem do zapłaty za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym także za dni, w które pracownik nie wykonuje pracy. Konstrukcja ta prowadzi czasami do sytuacji, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, chociaż jego niezdolność do pracy nie powoduje uszczerbku w jego przychodach. Choroba staje się więc źródłem nieuzasadnionego zysku pracownika oraz nieuzasadnionego obciążenia pracodawcy. Autor dokonuje krytyki tego rozwiązania, wskazując na jego sprzeczność z zasadami konstytucyjnymi. (abstrakt oryginalny)
W dniu 27 października 2022 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. ,,Czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby" zorganizowana, przy współpracy z Oddziałem ZUS w Opolu, przez Katedrę Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Dolnośląski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele środowiska naukowego, pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz przedstawiciele zawodów prawniczych. Celem konferencji była analiza teoretycznych oraz praktycznych aspektów instytucji czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Economic Effects of Mobbing and Violence in the Workplace
63%
The aim of this research is to comprehensively determine the monetary losses caused by mobbing and violence in the workplace in Poland, based on macroeconomic data for 2017 and own investigation. After determining the scale of mobbing and the effects of mobbing on the employees, the monetary value of losses generated at the individual, organizational and social level was determined. It was found that the value of these losses ranged from 2.07% to 4.59% of the total GDP of Poland. The biggest costs of mobbing were incurred by enterprises, and their share in total costs amounted over 77%.(original abstract)
Ponad dekadę temu ustawodawca zdecydował się na reformę całego systemu ubezpieczeń społecznych. Chociaż ubezpieczenia chorobowe, a tym samym świadczenia z tytułu macierzyństwa, nie zostały poddane tak gruntownym zmianom jak ubezpieczenie emerytalne, zarówno konstrukcje prawne, jak i oczekiwania społeczne względem tych świadczeń podlegają ewolucji. Autor dokonuje analizy ryzyka macierzyństwa i ojcostwa, a na podstawie jej rezultatów bada dostępność do zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonych ze względu na płeć. W toku analizy sugerowane są kierunki, w jakich powinna być dokonywana interpretacja przepisów zgodna z zasadą równości. Ponadto wskazywane są te normy, które mogą budzić wątpliwości konstytucyjne, np. ze względu na niekonsekwentną konsolidację systemu ubezpieczeń. W podsumowaniu autor wysuwa kilka postulatów co do przyszłych zmian prawnych omawianego świadczenia. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 28 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa znowelizowała przepis, który określa składniki wynagrodzenia podlegające wyłączeniu z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Nowelizacja ta miała realizować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., wydanego w sprawie o sygn. akt SK 16/06. O ile orzeczenie to było przedmiotem licznych opracowań i omówień, o tyle wspomniana nowelizacja, będąca jego realizacją, nie doczekała się jak dotychczas analizy i oceny. W niniejszym artykule podjęto taką próbę. Na podstawie przeprowadzonej analizy autor formułuje także wnioski de lege ferenda dotyczące zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i składek na ubezpieczenia chorobowe. (abstrakt oryginalny)
Ubezpieczenie chorobowe wchodzi w skład powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, k tóry stanowi w yraz realizacji obowiązków nakładanych na ustawodawcę w art. 67 Konstytucji RP. Ubezpieczenie chorobowe chroni na wypadek ziszczenia się określonych ryzyk socjalnych. Przedmiot niniejszego opracowania stanowi ryzyko niezdolności do pracy z powodu choroby. Omówiona została kwestia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, która jest przedmiotem regulacji ustawy systemowej (obowiązek i dobrowolność ubezpieczenia). Problematyka przedstawiona w artykule obejmuje kwestie związane z zasiłkiem chorobowym. Poruszony został aspekt tzw. okresu wyczekiwania jako warunku nabycia prawa do tego świadczenia, a także kwestia utraty prawa do zasiłku w kontekście art. 17 ustawy zasiłkowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zmierza do ustalenia, czy przepisy ustawy zasiłkowej prawidłowo uwzględniają wypracowaną w doktrynie treść ryzyka czasowej niezdolności do pracy. Zasadnicza teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że ustawa zasiłkowa koncentruje się na jednym aspekcie ryzyka - wpływie choroby na psychofizyczną zdolność do wykonywania pracy zarobkowej. Drugi aspekt tego ryzyka, czyli utrata/ograniczenie dochodu jest uwzględniony tylko w odniesieniu do ubezpieczonych pracowników, gdyż tylko do nich adresowany jest art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Brakuje przepisu na wzór regulacji zawartej w art. 12 ustawy zasiłkowej oraz § 49 SGB V, który przewidywałby zawieszenie prawa do zasiłku chorobowego w okresie osiągania dochodu, objętego składką na ubezpieczenia społeczne. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Świadczenia rehabilitacyjne
63%
W systemie ubezpieczeń społecznych, oprócz ubezpieczenia emerytalnego i rentowych wyróżnia się ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. (...)Przedmiotem dalszych rozważań będą problemy dotyczące nabycia i utraty prawa do tego typu świadczeń. Na tym tle zagadnieniem o podstawowym znaczeniu jest kwestia na ile świadczenia rehabilitacyjne z ustawy zasiłkowej zbliżone są do przewidzianych w ustawie wypadkowej świadczeń wypłacanych z tytułu przedłużającego się okresu braku zdolności do pracy. (fragment tekstu)
Bardzo poważnym społecznym problemem są obecnie choroby parazawodowe, zwane również chorobami pracowniczymi. Nie są one ujęte w ustawowym wykazie chorób zawodowych, jednak ich negatywny wpływ na stan zdrowia pracownika jest bezsporny. W artykule omówiono problemy związane z tym, iż choroby parazawodowe nie znajdują się w wykazie chorób zawodowych, a są spowodowane szkodliwymi i uciążliwymi warunkami pracy.
Autorka referuje stanowisko Sądu Najwyższego odnoszące się do doniosłego z punktu widzenia praktyki problemu związanego z ustaleniem skutków normatywnych "utraty ważności zaświadczenia lekarskiego" w związku z uniemożliwieniem przez ubezpieczonego przeprowadzenia przez lekarza orzecznika ZUS badania prawidłowości zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby, a co za tym idzie z kognicją sądu w sprawie z odwołania od wydanej w związku z tym decyzji ZUS o braku prawa do zasiłku chorobowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.