Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasoby informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono wyniki badań dotyczących analizy ryzyka kredytowego przez banki. Do analizy wykorzystano raporty i sprawozdania dotyczące portfeli kredytowych.
Rosnące zasoby informacji o wielu populacjach podlegających badaniom statystycznym, a także nieznane wcześniej możliwości przetwarzania dużych zbiorów danych, skłaniają do rozważenia roli tych informacji, jako wiedzy a priori badacza, w kolejnych badaniach ankietowych. Próba statystyczna przestaje być w wielu przypadkach wyłącznym źródłem informacji w badaniach niewyczerpujących. W opracowaniu tym wskazano okoliczności, w których pozapróbkowe źródła informacji stają się dla statystyka nowym wyzwaniem. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zarządzanie łańcuchem dostaw a informacja
100%
System informacyjny obejmuje zasoby informacji oraz elementy, które umożliwiają zasilanie, utrzymywanie i dostarczanie użytkownikowi zasobów. Można go rozpatrywać z różnych perspektyw połączeń: w przedsiębiorstwie - między głównymi działami funkcjonowania (np. księgowością, marketingiem, produkcją); między różnymi sferami działań logistycznych (np.: obsługą klienta, transportem, magazynowaniem, realizacją zamówień itd.) oraz w łańcuchu dostaw - między przedsiębiorstwami będącymi wobec siebie dostawcami i odbiorcami. Ze względu na objętość opracowania pominięto opis przepływu informacji w firmie, który jest dość skomplikowany, generalnie można go podzielić na trzy strumienie: pierwszy, związany z procesem realizacji zamówień od klientów, drugi strumień, który powstaje w przypadku konieczności dokonywania zmian w wyrobie, i trzeci, związany z procesem wdrażania nowych wyrobów do produkcji. We współczesnym zarządzaniu informacja, jej przepływ i zarządzanie nią nabierają dużego znaczenia szczególnie z perspektywy zarządzania łańcuchem (siecią) dostaw(fragment tekstu)
4
100%
Archiwum naszej uczelni, jak każda tego rodzaju instytucja, wypełniając swe posłannictwo pozostawienia dla potomnych tradycji i wiedzy zawartej w aktach, gromadzi, przechowuje, opracowuje i udostępnia materiały archiwalne wytworzone przez komórki i jednostki organizacyjne, stając się istotnym ogniwem zarządzania dokumentacją uczelnianą. Jest nierozerwalnie związane z historią szkoły od momentu jej powstania (czyli od 1947 r.) i odzwierciedla bogatą, jak na swój krótki żywot, jej wielowymiarową historię. Wskutek realizacji zadań statutowych i prowadzenia badań naukowych oraz prac projektowych we współpracy z gospodarką narodową w przekroju tych 60. lat, została stworzona na uczelni dokumentacja, która może być m.in. przyczynkiem do badania dziejów szkolnictwa wyższego o profilu ekonomicznym na Dolnym Śląsku po roku 1945.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie nowych rozwiązań oferowanych w ramach technologii siatkowej jako istotnego wzbogacenia zaplecza narzędziowego współczesnych ABD. Po krótkiej charakterystyce wybranych funkcji administratora baz danych w kolejnych częściach przedstawiono model przetwarzania siatkowego, na bazie którego wykazano postęp w realizacji funkcji monitorowania, dostrajania i zapewnienia bezpieczeństwa wypełnianych przez ABD. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na tę problematykę oraz przedstawienie wyników badań dotyczących jakości informacji w urzędach skarbowych w Polsce. Jako obszar badawczy wybrano administrację skarbową za względu na znaczenie właściwej jakości informacji dla sprawnego funkcjonowania tego sektora i całego państwa. (abstrakt oryginalny)
Przez ostatnie lata wypracowano wiele modeli i zasad odnośnie do budowy komputerowych systemów wspomagania decyzji w zarządzaniu. Nie zawsze mieszczą się one jednak w wizji świata opartego na zasobach niematerialnych, zarządzaniu wiedzą, kapitałem intelektualnym, decentralizacji decyzji oraz sieciowych formach kooperacji. Należy zauważyć, że dotychczasowe SWD, przy wszystkich swoich zaletach, były głównie układami statycznymi, budowanymi na wzorcach mechanistycznej lub biologicznej organizacji. Nie nawiązuje się w ich do modelu społeczno-kulturowego organizacji, który wymaga nieco innego spojrzenia na procesy podejmowania decyzji, centra władzy oraz zasoby informacyjne. Wynika to m.in. z faktu, że współczesne organizacje kreują swoją wartość dodaną nie tylko w obrębie swego wnętrza, ale tworzą ją poprzez interakcje z dostawcami, odbiorcami, klientami oraz nieformalnymi grupami społecznościowymi. Ich sukces w dużej mierze zależy od umiejętności nawiązywania i utrzymywania różnych form sieci relacji. Celem opracowania jest zaprezentowanie najważniejszych rodzajów systemów wspomagania decyzji, tj. SWD zorientowanych na: modele, dane, dokumentację, wiedzę, komunikację oraz odniesienie ich do potrzeb współczesnej organizacji. Szczególną uwagę poświęcono sieciowym SWD, jako tym propozycjom, które wpisują się w relacyjny model zachowań organizacji i całej gospodarki. (fragment tekstu)
W pracy zostaną omówione zasoby informacyjne gromadzone przez komórki controllingowe przypisane do odpowiednich obszarów działalności przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Identyfikacja i poprawna organizacja procesów informacyjnych stanowią dla wielu organizacji kluczowy czynnik sukcesu. Temu zagadnieniu poświęca się wiele miejsca w odniesieniu do przedsiębiorstw, jest ono jednak marginalnie traktowane w odniesieniu do działalności organizacji non profit. Wnioski z badań literaturowych zdeterminowały cel artykułu, który stanowią identyfikacja interesariuszy procesów oraz charakterystyka zasobów informacyjnych niezbędnych dla tych interesariuszy. W artykule przeprowadzono analizę oddziaływania informacyjnego procesów i potrzeb informacyjnych interesariuszy procesów w organizacji non profit na przykładzie działalności organizacji studenckiej, jaką jest Samorząd Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jako narzędzia badawcze zastosowano pogłębioną analizę literatury, analizę rozwiązań informacyjnych w obszarze organizacji non profit, obserwację współuczestniczącą i wieloletnie doświadczenie autora artykułu ze współpracy w ramach zarządzania z omawianą organizacją studencką. (abstrakt oryginalny)
W związku z rosnącą przydatnością Big Data (BD) w funkcjonowaniu Nauki Obywatelskiej (Citizen Science, CS), głównym celem artykułu jest próba udokumentowania zarysu metodologii rafinacji informacji w nauce obywatelskiej. Pierwszym etapem rafinacji jest odpowiednie gromadzenie i agregowanie ogromnych zbiorów - Big Data - informacji wytwarzanych przez obywateli. Jest to nowa forma społecznej partycypacji w budowaniu zasobów informacji, które mogą być skutecznie wykorzystywane w wyszukiwaniu głównych problemów miasta. Zaletą informacji zagregowanych, oprócz ich wielkości, jest aktualność wpisów obywateli. Staramy się przedstawić efektywny sposób analizy ilościowej tych informacji, wykorzystując metodę i narzędzia Rafinacji Informacji (RI). Na podstawie wyników studium przypadku oceny stanu i dynamiki zmian aktualnych tematów w Życiu Miasta potwierdzono użyteczność uzyskaną dzięki wykorzystaniu RI. Oprócz ukazania możliwości zbierania informacji tematycznych w sieci i zaprezentowania narzędzi do ich efektywnej analizy (RI), celem artykułu jest przedstawienie wyników naszych badań - aktualnych problemów miasta. Jest to forma potwierdzenia skuteczności RI w wykrywaniu problemów na przykładzie Miasta Stołecznego Warszawy. Wyniki badań - z wykorzystaniem Rafinacji Informacji w działaniach Nauki obywatelskiej - oraz kilkadziesiąt naszych badań empirycznych wymienionych w bibliografii są próbą potwierdzenia zasadności prezentowanej metodologii Rafinacji Citizen Big Data jako elementu nowej formy nauki obywatelskiej. (abstrakt oryginalny)
Nasycenie świata technologiami informacyjnymi i telekomunikacyjnymi wprawiło cyrkulujące w świecie zasoby informacyjne w niespotykane dotąd tempo wymiany informacji we współczesnych społeczeństwach. A jak wiadomo, każdy ruch indukuje właściwe dla siebie pole oddziaływania. Ruch informacji wywołuje pole informacyjne, które "wciąga" w swoją orbitę coraz większe masy społeczne. W rezultacie rodzą się odpowiednie relacje społeczne, które są wspierane przez formalne instytucje państwowe - powstaje społeczeństwo informacyjne. Każde społeczeństwo funkcjonuje na bazie pewnych doktryn, systemów i zasad determinujących określony ustrój, który wyłania się stosownie do zaistniałych uwarunkowań. Analogicznie, stosowanie się do uwarunkowań wynikających ze wspomnianego pola informacyjnego kształtuje nowy ustrój - informacjonizm. (fragment tekstu)
12
Content available remote Bezpieczeństwo informacji w przypadku awarii lub katastrofy
84%
Dla współczesnej organizacji gospodarczej posiadane zasoby informacyjne stanowią jeden z najważniejszych czynników zapewnienia realizacji procesów biznesowych. Utrata danych w wyniku awarii systemu lub zaistniałej katastrofy najczęściej uniemożliwia powrót do prawidłowego funkcjonowania na rynku. W artykule przeanalizowano potencjalne przyczyny utraty informacji i omówiono sposoby zapobiegania utracie danych i ich odtwarzania w przypadku katastrofy.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Metoda analizy i szacowania ryzyka zasobu informacyjnego
84%
Artykuł prezentuje autorską metodę analizy i szacowania ryzyka, uwzględniającą szeroki zakres czynników ryzyka odnoszący się do zagrożeń występujących w poszczególnych fazach cyklu życia zasobu informacyjnego i wiążące je w sposób pozwalający na możliwie pełne i jednoznaczne oszacowanie poziomu ryzyka, przy jednoczesnym zachowaniu praktycznej użyteczność proponowanego podejścia. Przedstawiona metoda ma charakter jakościowy. Podzielona jest na etap analizy ryzyka i etap szacowania ryzyka zasobów informacyjnych. Do jej opracowania wykorzystano metody badawcze typu studia literatury fachowej, a także krytyczna analiza aktualnie dostępnych metod ilościowych i jakościowych analizy ryzyka stosowanych w badanych organizacjach, szczególnie jednostek kancelaryjnych przetwarzających dokumenty o różnych poziomach wrażliwości.(fragment tekstu)
Sterowanie procesami gospodarowania, które uwzględnia zasoby informacji w ekosystemach, jest jedną z podstaw gospodarki opartej na wiedzy, uwarunkowanej osiągnięciem zrównoważonego rozwoju. Analizę informacji wewnątrzsystemowej powinno się traktować jako metodologię postępowania naukowego, wspomagającego procesy gospodarowania w warunkach rozwoju trwałego i zrównoważonego. W takim ujęciu polega ona na poznawaniu struktury zjawisk, procesów i strumieni informacyjnych we wnętrzu ekosystemów i w układzie cybernetycznym ekosystemy – gospodarka. Obejmuje także swoim zakresem czynności badawcze mające na celu wyjaśnienie, czy dane procesy gospodarowania zaistniały bądź będą realizowane zgodnie z zasadami rozwoju trwałego i zrównoważonego. (fragm. oryg. streszcz.)
System informacyjny szpitali stanowi źródło informacji dla potrzeb sprawnego zarządzania. Zasoby informacyjne są tworzone w różnych podsystemach, gdzie jednym z ważniejszych jest system ewidencji pacjentów. Dane z tego systemu stanowią podstawę rozliczeń z płatnikiem instytucjonalnym jakim jest NFZ, a także wewnętrznych rozliczeń finansowo-rachunkowych. Jednocześnie ewidencja pacjentów stanowi historię stanu zdrowia pacjenta i uzasadnienie procedur medycznych stosowanych w leczeniu. (abstrakt oryginalny)
Ocenianie przedsiębiorstwa dokonywane jest w ujęciu kompleksowym lub wąsko ukierunkowanym. Wyciąganie wniosków na temat funkcjonowania całego przedsiębiorstwa tylko na powstanie jednej grupy kryteriów może być błędne. Pełna ocena firmy w danym momencie W(t) powinna obejmować wszystkie podstawowe elementy wewnętrzne i zewnętrzne przedsiębiorstwa - otoczenie O(t), cele C(t), zasoby ludzkie L(t), zasoby rzeczowe R(t), zasoby finansowe F(t), zasoby informacyjne I(t), wykorzystanie czasu Y(t) oraz inne X(t).
Celem prezentowanej pracy jest przedstawienie stanu oraz wynikających z niego rekomendacji odnoszących się do zasobu informacyjnego oraz możliwości wskaźnikowania zjawisk społeczno-ekonomicznych w badaniach regionalnych w Polsce. Analiza opiera się na doświadczeniach, jakie Autorzy uzyskali w trakcie realizacji projektu Rozwój społeczno- -gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i obszarów stagnacji gospodarczej, który został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki (N N306 791940). Opracowanie zawiera: 1. Przedstawienie celu i zakresu projektu Rozwój społeczno-gospodarczy a kształtowanie się obszarów wzrostu i obszarów stagnacji gospodarczej. 2. Analizę dostępu do informacji statystycznej oraz możliwości wskaźnikowania zjawisk w ujęciu częściowym rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie NUTS 2 i NUTS 4. 3. Rekomendacje dotyczące zmian w zakresie i sposobie dostępu do zasobu informacyjnego wykorzystywanego w badaniach regionalnych w Polsce. Analiza obejmuje lata 2000-2010 i jest zgodna z zakresem obserwacji przyjętym w projekcie badawczym stanowiącym podstawę przedmiotowej diagnozy. (fragment tekstu)
Media społecznościowe coraz silniej oddziałują na decyzje użytkowników, także w zakresie wyboru świadczeniodawcy usług medycznych. Uczestnicy grup społecznościowych czy dyskusyjnych, wymieniając się poglądami i doświadczeniami, wykorzystują efekt word of mouth, czyli polecenie innym internautom usług czy konkretnych osób na zasadach marketingu wirusowego. Ponadto użytkownicy sieci mają wpływ na kreowanie wizerunku gabinetu oraz lekarza poprzez oceny na profilach, takich jak Znanylekarz.pl czy Rankinglekarzy.pl. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących wpływu informacji dostępnych w sieci na decyzje zakupu usług medycznych. Badania przeprowadzono wśród pacjentów zakładów opieki zdrowotnej z terenu Lublina i wykorzystano w nich samodzielnie opracowany kwestionariusz ankiety. Analiza uzyskanych wyników pozwala na stwierdzenie, że opinie innych użytkowników internetu wpływają na decyzje zakupowe pacjentów, ponieważ ponad 80% badanych chociaż raz dokonała wyboru świadczeniodawcy korzystając z informacji uzyskanych w sieci(abstrakt autora)
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek przygotowania metodologicznych podstaw do prowadzenia badań ekonomicznych systemu informacyjnego. Głównie autor scharakteryzował zasoby informacyjne i procesy informacyjne jako przedmioty nauk ekonomicznych.
20
Content available remote Zasoby informacyjne systemu finansowo-księgowego w procesie audytu
84%
W artykule przedstawiono dodatkowe źródła informacji pozwalające usprawnić procesy audytu realizowanego przez biegłych rewidentów. Wskazano struktury danych dostępne w powielarnych profesjonalnych systemach finansowo-księgowych, które można wykorzystać w ramach audytu (przede wszystkim do szacowania ryzyka badania). Jako uzupełniające wyróżniono dane parametryzujące pracę systemu oraz wyniki monitorowania działania systemu, aktualnie pomijane przez audytorów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.