Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasoby naturalne nieodnawialne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Analiza stanu znajomości złóż uranu i perspektyw ich poszukiwania w Polsce pozwala na sformułowanie poglądu o celowości podjęcia prac badawczych i bardziej zaawansowanych prac poszukiwawczych rekonesansowych oraz poszukiwawczych wstępnych w wytypowanych obszarach. W Sudetach można oczekiwać złóż związanych z metasomatytami alkalicznymi, śródgranitowych oraz piaskowcowych (w osadach najwyższego karbonu i kredowych). Na monoklinie przedsudeckiej, peryklinie Żar i w syneklizie perybałtyckiej można oczekiwać złóż piaskowcowych w utworach triasu. Wskazane jest podjecie prac badawczych w celu potwierdzenia lub wykluczenia możliwości ich występowania.Złoża udokumentowane, ubogie: Rajsk w ordowickch w łupkach dictyonemowych, na Podlasiu, Okrzeszyn w łupkach węglistych i węglach w depresji wewnętrznosudeckiej, Wambierzyce-Radków w łupkach walchiowych, stanowią potencjalna bazę zasobową, możliwą do zagospodarowania jeśli nastąpi istotny postęp w technologii wykorzystywaniu tego typu rud. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono branżę węgla brunatnego w Polsce na bazie czynnych kopalń i zaprezentowano charakterystykę najbardziej perspektywicznych złóż węgla brunatnego w Polsce oraz możliwość ich zagospodarowania na potrzeby energetyki przedstawiając jej rozwój w oparciu o to paliwo na okres 100-120 lat. Analiza dotyczy strategicznych złóż "Legnica", "Gubin-Mosty" oraz "Złoczew". Mottem przewodnim artykułu jest węgiel brunatny jako najtańsze paliwo będące na długie lata gwarantem bezpieczeństwa energetycznego, co w połączeniu z zapleczem naukowo-projektowym oraz produkcyjnym staje się optymalną ofertą dla polskiej energetyki. (abstrakt oryginalny)
Z punktu widzenia ekonomii, zasoby naturalne różnią się tym od innych czynników produkcji, że ich podaż nie może być dowolnie zwiększana. Jest ich tylko tyle, ile przyroda nam udostępniła. Jesteśmy w stanie je zniszczyć albo wyhodować, ale nie stworzyć. Zasoby naturalne dzielą się na wyczerpywalne i odnawialne. Pierwszych może tylko ubywać. Natomiast drugimi możemy się cieszyć bez końca, jeżeli nie będziemy nimi gospodarować rabunkowo. Szczegółowe zasady takiego gospodarowania będą przedstawione w następnych czterech odcinkach. Natomiast w obecnym zaprezentuję tzw. regułę Hotellinga, sformułowaną w odniesieniu do zasobów wyczerpywalnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie autorskiej koncepcji modelu wzrostu, który pokazywałby wpływ ograniczenia wytwórczości PKB w postaci skończonych (ograniczonych i co najmniej stopniowo odnawialnych) zasobów środowiska naturalnego na istnienie długookresowej równowagi i jej stabilność. Następnie zaproponowany model zostanie następnie poddany analizie wrażliwości istnienia stanu(-ów) równowagi w zależności od zmian parametrów. Wykazujemy, że nadmierna eksploatacja nieodnawialnych zasobów środowiska naturalnego może prowadzić do całkowitego zaniku gospodarki lub co najmniej utknięcia gospodarki w stabilnej równowadze, trwale niższej od równowagi możliwej do osiągnięcia w przypadku mniej intensywnej eksploatacji zasobów. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Kapitał fizyczny, produkcja energii a czas wyczerpania się zasobów naturalnych
61%
Celem pracy jest analiza długookresowego wzrostu gospodarczego gospodarki z nieodnawialnymi zasobami naturalnymi. W proponowanym modelu zakładamy, że zasoby naturalne są głównym źródłem energii niezbędnej do zasilenia kapitału fizycznego. Jednocześnie postulujemy występowanie drugiego rodzaju kapitału fizycznego, niewymagającego energii. Rozważamy optymalne postępowanie takiej gospodarki, gdzie celem jest maksymalizacja konsumpcji per capita, a także analizujemy moment wyczerpania się zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nonrenewable Energy Sources in Poland
61%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zasobów surowców nieodnawialnych w Polsce. Źródła energii nieodnawialnej to wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim czasie. Ich wykorzystanie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie zasobów. Do źródeł energii nieodnawialnej można zaliczyć między innymi ropę naftową, węgiel oraz gaz ziemny. Mineralne surowce energetyczne zazwyczaj charakteryzują się tym, że znacznie zanieczyszczają środowisko naturalne. W dzisiejszych czasach przemysł opiera się głównie na tych źródłach energii i z tego powodu od jakiegoś czasu możemy zauważyć spadek ilości ich zasobów.(fragment tekstu)
7
Content available remote Sources of Economic Growth 2000-2007: Evidence from Kazakhstan
61%
Niniejszy artykuł przedstawia nowe podejście do rachunków narodowych w transformujących się gospodarkach bogatych w zasoby naturalne. Zasoby nieodnawialne są określone jako "motory wzrostu" poprzez rozszerzoną funkcję produkcji Hall'a i Jones'a. Nie mniej jednak nie wypracowano jak dotąd wspólnej metody empirycznego pomiaru, w jakim stopniu nakłady zasobów naturalnych przyczyniają się do wzrostu produkcji. Przykład Kazachstanu ukazuje, że wzrost łącznej produktywności czynników produkcji (ang.: total factor productivity - TFP) jest najbardziej istotny wówczas, gdy wykorzystuje się pracę prostą. Jeśli jednak siła robocza staje się coraz bardziej wykształcona, co powoduje rozwój kapitału ludzkiego, bardziej zaczyna się liczyć kapitał fizyczny aniżeli TFP. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Psychologia środowiskowa jako determinant zachowań aktorów międzynarodowych
51%
Znajomość poniższych zagadnień pozwoli czytelnikowi odpowiedzieć na takie pytania, jak: 1. Dlaczego do tej pory nie zdołaliśmy jako społeczność międzynarodowa wyartykułować nowego porozumienia, skutecznie ograniczającego sczerpywanie kapitału nieodnawialnego?; 2. Które kraje, w kontekście zagrożeń dla środowiska i zrównoważonego rozwoju, mają największy interes w utrwalaniu reżimu "liberalnego chaosu" w handlu?; 3. Co warunkuje konkretną postawę polityków i dyplomatów w poddanej analizie dziedzinie, szczególnie biorąc pod uwagę różnicę kontekstów granicznych i kulturowych, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie się idiosynkratycznej percepcji narodowej?; Odpowiedź na nie i podjęcie wspólnych działań na poziomie globalnym wymaga od zainteresowanych stron wysiłku intelektualnego dla zrozumienia interesu i intencji każdej z nich. To zaś rodzi konieczność poznania ekonomiczno-psychologicznych sił kierujących ludzkim umysłem. Odpowiedzi na nurtujące pytania o charakterze ontologicznym i aksjologicznym - mające wskazać na determinanty ludzkich zachowań przy okazji kontaktu człowieka ze środowiskiem naturalnym i związanymi z nimi stresami środowiskowymi - dostarcza wieloletnia spuścizna badań naukowych prowadzonych przez psychologów środowiskowych. To oni w wyniku poznawczych eksperymentów empirycznych (najczęściej ankiet i wywiadów bezpośrednich) starają się sformułować obiektywne wnioski, tłumacząc logikę i racjonalność ludzkich postaw na styku warunkowanym przez siły natury, przy asyście których człowiek prowadzi codzienną egzystencję. Odwołanie się tutaj do opisu zachowań indywidualnych i zbiorowych jest bezsprzecznie niezbędne, by móc w konsekwencji zrozumieć istotę działań podmiotów pierwotnych i wtórnych prawa międzynarodowego. Chodzi tu o aktorów politycznych, których prawnie wiążące decyzje, podejmowane na szczeblu międzyrządowym i ponadnarodowym, odnoszą się do ochrony środowiska lub jej braku sensu stricto i sensu largo. Psychologia środowiskowa, jako odrębny dział nauk społecznych, jest tym cenna, że systematycznie wnosi ogromny wkład do percepcji ekologicznej wszystkich kategorii społeczeństwa tzw. globalsów, mobalsów i localsów poprzez kreację środowiskowych teorii eksplanacyjnych. Sedno rozważań stanowi w nich działalność antropogeniczna w obrębie systemu środowiska naturalnego.(fragment tekstu)
Zasoby naturalne są zwykle utożsamiane ze źródłami energii oraz surowców, takich jak ruda żelaza czy ropa naftowa. Zubażanie surowców mineralnych jest jedną z kategorii wpływu w analizach LCA, która zawsze pojawia się we współczesnych analizach środowiskowych. Jest to również jedna z najczęściej dyskutowanych kategorii. Wytwarzanie energii jest zwykle związane z konsumpcją zasobów naturalnych na dużą skalę. Jej skala jest bardzo silenie uzależniona od technologii wytwarzania energii. Z drugiej strony znajduje się system gospodarki odpadami, który może stać się źródłem poważnych oszczędności jeśli chodzi o konsumpcję surowców naturalnych. Połączenie obu systemów w kategoriach konsumpcji zasobów naturalnych może przynieść ciekawe rezultaty. W pracy zostały przedstawione analizy LCA ukierunkowane na kategorie wpływu "zubożenie zasobów mineralnych" w systemach energetycznych różnych krajów Unii Europejskiej. Przestawione zostały porównania i nakreślony związek pomiędzy systemem energetycznym i systemem gospodarki odpadami. Przestawiony został również potencjalny wpływ na gospodarkę surowcami mineralnymi oraz rola jaką może odegrać promocja poszczególnych metod zagospodarowania odpadów w skali ogólnopolskiej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Harnessing Mineral Resources in Gwanda District of Zimbabwe: A Myth or a Reality?
51%
The article examines strategies of harnessing mineral resources for community empowerment, poverty reduction and infrastructure development in mining areas of Zimbabwe. Despite abundant mineral resources, the majority of Zimbabwean indigenous communities living close to the mines have limited access to directly or indirectly benefit from the mineral resources. Using a descriptive survey to collect data, this research article gives a strong proposition on how the Indigenisation and Economic Empowerment Act can be used as a vehicle of harnessing mineral resources. The article argues that pro poor mining policies that ensure the harnessing of mineral resources for community empowerment, poverty reduction and infrastructure development are paramount. The article further argues that the Indigenous and Economic Empowerment Act needs to be harmonised with other sector legislation in the country. The article concludes that the development of infrastructure and provision of public utilities such as electricity, water, establishing micro-credit to small and medium enterprises and implementing broad-based indigenisation policies are some of the strategies of improving rural livelihoods. Similarly direct and indirect linkages between the mining sector and local economy could be enhanced through the provision of food supply to the mine, manufacture of mining inputs, provision of security services and supply of labour by the local community. The article recommends that the harmonisation of legislation that has an effect on harnessing of mineral resources by local communities will ensure community empowerment, poverty reduction and infrastructure development. (original abstract)
Zwykle ludzie rywalizują więc między sobą o możliwość konsumpcji owych zasobów. Wykorzystanie dobra przez jednego użytkownika zmniejsza jego dostępną ilość i szanse skorzystania zeń w tym samym czasie przez innych użytkowników. Gdy rosnące zapotrzebowanie na dobro przekroczy jego bezwzględną granicę, system przestanie działać. Jedynym sposobem, by temu zapobiec jest działanie kolektywne - wypracowanie zasad korzystania ze wspólnego dobra, którym wszyscy użytkownicy solidarnie się podporządkują. Senge spoglądał na ten problem wykorzystując analizę systemową. Opracował on archetyp, który wyjaśnia, jak dochodzi do nadmiernej eksploatacji zasobu, a w konsekwencji naruszenia jego zdolności odtworzeniowych lub jego zupełnego wyczerpania. Owa zbyt intensywna eksploatacja jest wynikiem indywidualnie racjonalnego dążenia użytkowników wspólnego dobra do uzyskania z niego jak największych korzyści. W niniejszej pracy zaprezentowano i omówiono archetyp systemowy tragedii współużytkowania. Przedstawiono następnie model dynamiki systemu dotkniętego takim problemem i zaproponowano sposób jego rozwiązania. (fragment tekstu)
Stopniowe wyczerpywanie się zasobów naturalnych takich jak ropa naftowa czy węgiel kamienny związane jest z jednej strony z rozwojem gospodarczym świata, z drugiej - z brakiem istnienia dostatecznie dobrych substytutów, które pomogłyby zmniejszyć zużycie zasobów nieodnawialnych w procesach produkcyjnych. Powstaje tym samym naturalne pytanie o wpływ, jaki wyczerpywanie się zasobów naturalnych może mieć na długookresowy wzrost gospodarczy. Istnieją opinie, iż postęp techniczny oraz akumulacja kapitału ludzkiego rozwiąże te problemy poprzez np. utworzenie dóbr kapitałowych, które pozwolą na wyeliminowanie lub ograniczenie zużycia nieodnawialnych zasobów naturalnych w produkcji dóbr i usług. Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytania o teoretyczne zależności pomiędzy postępem technicznym, zużyciem nieodnawialnych zasobów naturalnych a długookresowym wzrostem gospodarczym. Konieczne jest przy tym wzięcie pod uwagę postulatów zarówno nowoczesnej teorii wzrostu, jak i ekonomii ekologicznej. Praca zawiera model wzrostu gospodarczego oparty na endogenicznym modelu Lucasa, w którym dodatkowo uwzględniono zasoby naturalne w procesie produkcyjnym. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Warunki przejścia gospodarki na odnawialne źródła energii
51%
Stopniowe wyczerpywanie się nieodnawialnych zasobów naturalnych jest faktem, gdyż służą one w procesie produkcji nie tylko jako materiał, ale także jako główne źródło energii. Celem artykułu jest dokonanie analizy zagadnienia całkowitego przejścia gospodarki na odnawialne źródła energii. Analizy dokonano za pomocą skonstruowanego prostego modelu matematycznego gospodarki, uwzględniającego komplementarność energii i kapitału fizycznego, w którym decyzję o przejściu na odnawialne źródła energii traktujemy jedynie jako decyzję polityki gospodarczej. Wyznaczono warunki konieczne, które gospodarka musi spełnić, by w ustalonym momencie w przyszłości móc zrezygnować z nieodnawialnych źródeł energii. Do warunków tych należą: odpowiedni poziom preferencji proeokologicznych społeczeństwa, niska energochłonność używanego kapitału fizycznego, dostateczne zapasy zasobów naturalnych będących źródłem energii. Określono wpływ poszczególnych aspektów makroekonomicznych na realizację zamierzonej polityki gospodarczej. Artykuł ma charakter teoretyczny. (abstrakt oryginalny)
Niewłaściwe gospodarowanie zasobami naturalnymi może rodzić nie tylko ekonomiczną, ale również ekologiczną barierę wzrostu gospodarczego. Artykuł poświęcony jest głównie barierom surowcowym, a w szczególności paliwom.
Celem badań jest omówienie oraz ocena zróżnicowania produkcji i konsumpcji energii w państwach Unii Europejskiej. Zakres czasowy obejmuje rok 2007 i 2016. Zróżnicowanie państw UE zbadano za pomocą analizy skupień. Do analizy przyjęto następujące cechy diagnostyczne: współczynnik zależności energetycznej (w %), krajowe zużycie energii brutto na 10 tys. mieszkańców (toe/10 tys. mieszkańców), produkcję energii (wszystkie źródła) na 10 tys. mieszkańców (toe/10 tys. mieszkańców), produkcję energii odnawialnej na 10 tys. mieszkańców (toe/10 tys. mieszkańców), produkcję energii nieodnawialnej na 10 tys. mieszkańców (toe/10 tys. mieszkańców). Porównując uwzględnione wskaźniki z 2016 do 2007 dla wszystkich państw UE, tylko w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych na 10 tys. mieszkańców odnotowano wzrost. W wyniku zastosowania analizy skupień podzielono badane państwa na sześć grup.Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań państwa Europy Północnej oraz Wschodniej charakteryzują się niską zależnością energetyczną. Jednak, jak wynika z przeprowadzonej analizy, zależność ta jest zagwarantowana w oparciu o różne źródła energii. Państwa skandynawskie (Szwecja, Finlandia) swoją wysoką niezależność zawdzięczają produkcji dużej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Natomiast takie państwa jak Holandia, Dania, Estonia i cała część Europy wschodniej swoją niezależność opiera na pierwotnych źródłach energii takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz. Państwa Europy Południowej (Grecja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Cypr, Malta) natomiast cechują się dużą zależnością energetyczną, na co dowodem są niskie wskaźniki w zakresie produkcji energii, zarówno ogółem, jak i odnawialnej oraz nieodnawialnej.(abstrakt oryginalny)
Zasoby nieodnawialne to ta część zasobów przyrody, która raz pozyskana dla jakichkolwiek celów nie jest odtwarzana w czasie, który uznaje się za ekonomicznie istotny (rudy metali, ropa naftowa, gaz ziemny, siarka i in.). Punktem wyjścia w rozważaniach, była próba skonstruowania ogólnego schematu wielookresowej optymalizacji gospodarowania tymi zasobami. Odwołując się do zasad ekonomii środowiskowej, autor przyjął tezę głoszącą, że procesy wytwórcze powinny polegać na racjonalnym wykorzystywaniu zasobów przyrody bez względu na ich aktualną dyspozycyjną wielkość i dostępne procesy technologiczne. Na zakończenie autor opisał metody oparte na analizie energetycznej oraz energochłonności skumulowanej.
Aim: Building upon stakeholder and institutional theory, this paper investigates the relationship between product diversification and corporate social performance (CSP), thereby attempting to make essential contributions to the current literature. Based on an extensive literature review, it was expected that related, unrelated and total product diversification are positively related to CSP. Moreover, it was hypothesized that the exposure to weak institutional host country environments negatively affects the relationship between diversification and CSP, and that the Sustainable Development Goals (SDGs) have a positive effect on the relationship. Design / Research methods: The sample selected for this research is the non-renewable energy industry, since the industry shows great divergence in terms of corporate social responsibility (CSR) performance. In addition, the industry is highly susceptible to regulatory changes, while the Sustainable Development Goals have an enormous focus on the reliability and sustainability of energy, making it a highly relevant industry to study. This study analyzed 40 a 40 non-renewable energy firms over a time frame of seven years, by using OLS regression. Conclusions / findings: The results reveal that unrelated diversification is positively related to CSP, while the other forms of diversification show insignificant results. Contrary to expectations, the Sustainable Development Goals negatively affect the relationship between product diversification and CSP, while the moderating effect of exposure to weak institutional environments is insignificant. Originality / value of the article: Research on the relationship between product diversification on corporate financial performance is well-established, but the way in which product diversification influences a firm's behavior towards stakeholder demands and social concerns remains largely unexplored. Accordingly, the results of this study challenge existing theories while adding more context to the existing relationship, and in turn provide promising avenues for future research.(original abstract)
Przedmiotem opracowania są ekologiczne bariery rozwoju: biologiczne, zasobowe (surowcowe) i regionalne (przestrzenne). Do barier biologicznych autorka zaliczyła zanieczyszczenie powietrza i wody, do barier surowcowych - zasoby leśne, mineralne i wodne, bariery regionalne wiążą się z walorami przyrodniczymi poszczególnych regionów i odpornością ekosystemów.
W Deklaracji z Rio z 1992 roku społeczność światowa przyjęła, że podstawowym paradygmatem polityki ekologicznej przełomu wieków jest koncepcja rozwoju zrównoważonego (sustainable development), lub - ujmując szerzej - nowy sposób rozumienia miejsca i roli człowieka w przyrodzie. Paradygmat ten został już wpisany do rządowych dokumentów kreujących politykę, między innymi wszystkich państw OECD, w tym także do Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. W ramach tej polityki problem kształtowania odpowiedniego, zrównoważonego poziomu konsumpcji posiada podstawowe znaczenie w dążeniu do osiągnięcia trwałego i zrównoważonego rozwoju. W kontekście, przyjętej w koncepcji rozwoju zrównoważonego, postawy wartościującej poziom życia wykraczający poza podstawowe minimum jest zrównoważony tylko wtedy, gdy uwzględnia stabilność długookresową. Oznacza to, że zrównoważone zaspokajanie obecnych potrzeb następuje wtedy, gdy są one realizowane bez uszczerbku dla możliwości zaspokajania potrzeb przyszłych pokoleń. Tym samym konieczne jest przyjmowanie długookresowego rozwoju i antycypacji, czyli stworzenia i wykorzystywania mechanizmu ujemnego sprzężenia zwrotnego wyprzedzającego.Poziom konsumpcji i jej struktura determinują wielkość oddziaływania na środowisko. Aktualnie w krajach uprzemysłowionych wielkość konsumpcji nadal wzrasta. Coraz szerzej funkcjonujący model konsumpcji niezrównoważonej jest źródłem postępującej degradacji środowiska oraz uszczuplania jego zasobów, co często nie jest w pełni uświadamiane. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.