Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zastaw rejestrowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Instytucja zastawu rejestrowego, z którą wiązano olbrzymie nadzieje, w praktyce zamiera. Dzięki niemu klienci banków mieli mieć dużo łatwiejszy dostęp do kredytów, tak konsumpcyjnych, jak i na uruchomienie i rozwój biznesu. Funkcjonowanie ustawy wymaga modernizacji. W artykule omówiono zalety i wady instytucji zastawu, oraz drogi uzdrowienia obecnej sytuacji.
Artykuł stanowi próbę porównawczej analizy regulacji określających zasady utrzymywania zwierząt domowych, które funkcjonują w Polsce i w Estonii. Analiza została oparta na modelu W.J. Kamby i uwzględnia charakterystykę kluczowych elementów obu regulacji, określenie ich cech oraz wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy nimi, a w dalszym etapie identyfikację kluczowych elementów konstrukcyjnych obu regulacji oraz ich ocenę pod kątem optymalizacji obowiązujących rozwiązań. Porównanie obejmuje sposób zdefiniowania zwierzęcia domowego w obu regulacjach, co przekłada się na określenie przedmiotowego zakresu obu regulacji, a także podstawowe wymogi warunkujące możliwość utrzymywania zwierzęcia w charakterze towarzysza człowieka, w tym wymogi związane z identyfikacją i rejestracją zwierzęcia, wymogi dotyczące szczepienia zwierząt przeciwko chorobom zakaźnym oraz warunków ich utrzymywania. (abstrakt oryginalny)
Uwagi w niniejszym opracowaniu poczynione zostały na podstawie projektu ustawy o bankowym zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów bankowych, przygotowanych przez Komisję ds. Reformy Prawa Cywilnego przy Radzie Ministrów.
Przedstawiono raport na temat oceny funkcjonowania instytucji zastawu rejestrowego w Polsce opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z East-West Management Institute. Wprowadzony w 1998 r. system zastawu rejestrowego i rejestru zastawów zastąpił funkcjonujący dotychczas bankowy zastaw rejestrowy.
Na podstawie ustawy z 30.08.2019 r. zmieniającej usta- wę z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych przyjęto przepisy wprowadzające obligatoryjną dematerializację akcji oraz utworzenie rejestru akcjonariuszy. W konsekwencji wprowadzonej nowelizacji zmienił moment wywołania skutku rozporządzającego czynności dotyczącej akcji, który następuje co do zasady z chwilą dokonania wpisu do rejestru akcjonariuszy. Przedmiotem niniejszego opracowania jest omówienie w szczególności wpływu przymusowej dematerializacji akcji na zasady ustanowienia zastawu zwykłego oraz zastawu rejestrowego na akcjach spółek niepublicznych, które są zarejestrowane w rejestrze akcjonariuszy wraz z omówieniem problematyki związanej z określeniem momentu ustanowienia obydwu rodzajów zastawu na tych akcjach.(abstrakt oryginalny)
Spółka kapitałowa wnioskowała o kredyt obrotowy. Jako jedno z zabezpieczeń wierzytelności banku zaproponowała ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach przyszłych. które powstaną w wyniku podwyższenia jej kapitału zakładowego. W artykule udowodniono niezgodność z prawem takiego rozwiązania.
W kwietniu weszło w życie „Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie przeprowadzenia sprzedaży przedmiotu zastawu rejestrowego w drodze przetargu publicznego”. W artykule omówiono rozwiązania, jakie ono przynosi. Przedstawiono również procedurę przeprowadzania przetargu.
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na następujące pytania: po pierwsze, czy zastaw stanowi dostępną i korzystną dla dłużnika będącego producentem rolnym formę zabezpieczenia wierzytelności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, po drugie zaś, czy stanowi on skuteczny środek uzyskania świadczenia dla wierzyciela. Analizie poddane zostały trzy rodzaje zastawu: uregulowany przepisami art. 306-335 k.c. zastaw zwykły, zastaw rejestrowy oraz zastaw ustawowy związany z dzierżawą gruntów rolnych (art. 701 k.c.). W artykule przedstawiono m.in. problematykę zakresu podmiotowego i przedmiotowego ustanowienia zastawu, a także zagadnienie uzyskania świadczenia zabezpieczonego zastawem. Autorki dochodzą m.in. do wniosku, że bezsprzecznie zastaw rejestrowy jest zabezpieczeniem korzystniejszym niż zastaw zwykły, zarówno dla zastawnika, jak i dla zastawcy. W pełni zasadne wydaje się wysunięcie postulatów zmiany niektórych przepisów ustawy o zastawie rejestrowym. (abstrakt oryginalny))
Artykuł przedstawia włoskie przepisy dotyczące wykorzystania gazu ziemnego złożonego w podziemnych magazynach gazu (PMG) do zabezpieczenia majątkowego wierzytelności pieniężnych. Zagadnienie to wzbudza żywe zainteresowanie włoskiej doktryny prawnej, ponieważ wymaga dostosowania tradycyjnego pojęcia zastawu, które ma swoje korzenie w prawie rzymskim, do specyfiki funkcjonowania nowoczesnych rynków gazu. Analiza teoretyczna ma ponadto istotne znaczenie praktyczne dla operatorów sektora energetycznego działających na włoskim rynku PMG, który stanowi drugi rynek pojemności magazynowych w Unii Europejskiej, gdyż taka forma zabezpieczenia wierzytelności może mieć istotny wpływ na ich sytuację finansową przez zmniejszenie kosztów dostępu do kredytu.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza zjawiska konfliktu wpisów konstytutywnych w odniesieniu do procesu kreacji zastawu rejestrowego na akcjach spółek akcyjnych niepublicznych. Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych dotycząca powszechnej dematerializacji akcji wprowadziła mechanizm konstytutywnego wpisu obciążenia akcji do rejestru akcjonariuszy, nie uwzględniając jednak specyfiki prawnej zastawu rejestrowego, cechującego się odrębnym mechanizmem tworzenia praw zastawniczych.(abstrakt oryginalny)
Zastaw rejestrowy miał się stać efektywnym zabezpieczeniem wierzytelności z dłużnych papierów wartościowych. Tak się jednak nie stało. Celem artykułu jest przedstawienie zalet i wad ustawy z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.
Strony umowy ustanawiającej zastaw rejestrowy mogą zastrzec zakaz zbywania lub obciążania przedmiotu zastawu rejestrowego przez zastawcę. Zgodnie z dominującym poglądem naruszenie zakazu co do zasady skutkuje nieważnością czynności prawnej, a dodatkowo po stronie zastawnika powstaje uprawnienie kształtujące do domagania się natychmiastowego zaspokojenia zabezpieczonej wierzytelności. Istnieje szereg argumentów przemawiających przeciwko tym tezom. Bliższa analiza przepisów Kodeksu cywilnego oraz ustawy z 6.12.1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów prowadzi do wniosku, że podstawową konsekwencją prawną naruszenia ustanowionego zakazu jest następująca z mocy prawa wymagalność zabezpieczonej wierzytelności, zaś sama czynność prawna zbycia lub obciążenia przedmiotu zastawu rejestrowego nie jest dotknięta sankcją nieważności. (abstrakt oryginalny)
Zastaw rejestrowy został unormowany ustawą z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze. Nowelizacja z 29 czerwca 2000 r. wprowadziła regulację odnoszącą się do zabezpieczania wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych. Przedstawiono rodzaje papierów dłużnych z których wierzytelności mogą zostać zabezpieczone zastawem rejestrowym, a także m.in. takie zagadnienia jak: umowa zastawnicza, status administratora zastawu. Stwiedzono konieczność i wskazano kierunki zmian w ustawie, by mogła ona służyć za efektywne narzędzie zabezpieczające wierzytelności z tytułu dłużnych papierów wartościowych.
Problem zabezpieczeń na dobrach niematerialnych, pomimo istniejącego ustawodawstwa wymaga dalszych, szeroko zakrojonych badań, zmierzających do dostosowania przepisów o zastawie do współczesnych potrzeb obrotu. Analizy będzie wymagać też kształt umów powierniczych dotyczących praw na dobrach niematerialnych. Jest to nieodzowne w nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarce.
Przedstawiono różne sposoby i formy zabezpieczeń zapewniających wierzycielowi odzyskanie należności w przypadku, gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań. Uwzględniono takie zagadnienia jak: zabezpieczenia a ryzyko kredytowe, poręczenie spłaty, poręczenie wekslowe, zastaw na rzeczy ruchomej, przelew wierzytelności, ubezpieczenie długu, gwarancja bankowa.
Przedmiotem niniejszego opracowania jest zagadnienie dopuszczalności przejęcia przedmiotu zastawu rejestrowego na własność przez zastawnika w toku postępowania sanacyjnego prowadzonego wobec zastawcy (tzw. klauzula samodzielnego zaspokojenia się zastawnika). Umowa zastawnicza może, w niektórych przypadkach, przewidywać uproszczone zaspokojenie zastawnika przez przejęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu rejestrowego. Przepisy ustawy z 15.05.2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne i ustawy z 6.12.1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów - inaczej niż art. 327-330 ustawy z 28.02.2003 r. - Prawo upadłościowe - nie odnoszą się wprost do tego zagadnienia. Analiza przedstawionego problemu prawnego ogranicza się do przypadku, w którym dłużnik osobisty zastawnika jest jednocześnie zastawcą zastawu rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.