Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2228

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 112 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zatrudnienie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 112 next fast forward last
Artykuł jest poświęcony problemowi związanemu z optymalizacją struktury zatrudnienia w zakładach pracy chronionej. Optymalizacja oznacza tu wybór spośród wszystkich decyzji dopuszczalnych tej, która w największym stopniu spełnia przyjęte kryterium wyboru. Celem jest maksymalizacja rekompensaty rozumianej jako różnica między dofinansowaniem do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych a zmniejszoną wydajnością pracy. Warunkami ograniczającymi dla prezentowanego modelu są warunki, jakie przedsiębiorstwa o statusie ZPCh muszą spełnić, by otrzymać pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.(abstrakt oryginalny)
Z badań Kronos Workforce Institute wynika, że coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem boomerang employees - które polega na ponownym zatrudnianiu osób już kiedyś pracujących w firmie. I choć w wielu organizacjach taka praktyka jest formalnie zakazana lub choćby niemile widziana, to jednocześnie HR-owcy przyznają, że zatrudniają byłych pracowników. (fragment tekstu)
Analysis of the literature and practical definitions of 'employability' has been conducted, showing the multitude of approaches and the consequences of their adoption. The 'employability' phenomenon has been described as an idea focused on: set of characteristics of an individual, ability to find and retain employment, ability to present the intrinsic characteristics to potential employers or to use them in practice, particular transactional aspect of employer-employee relationship, both personal responsibility as well as determined by labour market characteristics (complex definitions). Special attention was paid to complex definitions, emphasizing both absolute (connected to intrinsic individual characteristics, ability to present them, spotting and taking advantage of labour market opportunities) and relative (in relation to other labour market participants, functioning of internal labour markets, as well as external labour market) character of the idea of 'employability'. (original abstract)
Z przeprowadzonych analiz wynikają następujące wnioski: Dynamika liczby pracujących w badanym okresie w krajach Europy Środkowo- Wschodniej była zróżnicowana. Najsilniejszy wzrost liczby pracujących w latach 2004-2013 miał miejsce w Polsce i Słowacji. Najsilniejszy spadek liczby pracujących w latach 2004-2013 wystąpił w Łotwie oraz na Litwie. Dynamika liczby pracujących w badanej grupie krajów była skorelowana z wahaniami koniunktury gospodarczej. W latach 2005-2008 silnemu wzrostowi PKB towarzyszył znaczny wzrost liczby pracujących w większości badanych krajów. Najsilniejszy wzrost liczby pracujących w tym podokresie miał miejsce w Polsce, Słowacji i Estonii. Pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego na Węgrzech i Litwie wystąpił spadek liczby pracujących w tym podokresie. Osłabienie koniunktury gospodarczej w okresie globalnego kryzysu finansowego przyczyniło się do spadku liczby pracujących we wszystkich badanych krajach. Najsilniejszy spadek liczby pracujących miał miejsce w krajach bałtyckich, natomiast najmniejszy spadek liczby pracujących wystąpił w Rumunii, Polsce i Czechach. W latach 2011-2013 wystąpił wzrost liczby pracujących w większości badanych krajów, jednak nie był on tak silny, jak w latach 2005-2008. Najsilniejszy wzrost popytu na pracę w tym podokresie wystąpił w Estonii oraz na Litwie i Ukrainie. Relacja dynamiki płac do dynamiki wydajności pracy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej była zróżnicowana w całym badanych okresie. W latach 2005-2008 we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej płace realne rosły szybciej od wydajności pracy. Najwyższe relacje dynamiki płac do wydajności pracy wystąpiły tym podokresie w Bułgarii, Polsce oraz Estonii. Najniższe wartości wskaźników relacji dynamiki płac do wydajności pracy wystąpiły w Słowacji, Słowenii i na Litwie. W latach 2009-2010 jedynie w Polsce i na Łotwie dynamika płac była mniejsza od dynamiki wydajności pracy. W sześciu krajach w tym podokresie wzrostowi płac towarzyszył spadek wydajności pracy, co może wskazywać na występowanie sztywności płac. W latach 2011-2013 w większości krajów uległa poprawie relacja zmian wynagrodzeń do zmian wydajności pracy. Z analiz ekonometrycznych wynika, że elastyczności liczby pracujących względem PKB w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest stosunkowo niska i wynosi około 0,25 w modelu bez opóźnień oraz 0,32 w modelu z uwzględnieniem opóźnionej o cztery kwartały relacji płac do wydajności pracy. Elastyczność liczby pracujących względem PKB jest zróżnicowana w poszczególnych krajach. Najsilniejszy wpływ zmiany PKB na liczbę pracujących miały wpływ w Polsce i na Łotwie, najsłabszy natomiast w Czechach i Słowacji. Elastyczność liczby pracujących względem relacji dynamiki płac do wydajności pracy dla całej grupy krajów wynosi około -0,15. (fragment tekstu)
Zaprezentowane wyniki badań dotyczące zmian w zatrudnieniu, jakie dokonały się wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa opolskiego w ciągu czteroletniego okresu obejmującego lata 2006-2010, wskazały na kilka istotnych tendencji. Z jednej strony wyniki badań dowiodły, że w ciągu czterech lat znacząco wzrosła liczba osób zatrudnionych w kraju, z drugiej strony odnotowano istotne zmniejszenie się liczby osób podejmujących pracę za granicą. O mniejszej w 2010 roku niż w 2006 roku skali emigracji zarobkowej w grupie ludności w wieku produkcyjnym świadczy wartość wskaźnika udziału pracujących za granicą wśród ogółu pracujących. Jego wartość w ciągu czterech lat zmieniła się z poziomu 31,2% do 20,2%. Warto jednak zaznaczyć, że obserwowane tendencje zmian, jakie dokonały się w zakresie zatrudnienia w kraju i za granicą, były inne w obu wyodrębnionych na potrzeby badań grupach obywatelstwa. (fragment tekstu)
Autor proponuje wprowadzenie w naszym ustawodawstwie (Kodeks Pracy) nowej formy zatrudnienie - "na 45 procent" i uzasadnia konieczność jej stosowania.
7
Content available remote Zatrudnienie socjalne - wybrane zagadnienia
80%
Zjawisko marginalizacji i wykluczenia społecznego stało się w ostatnich latach jedną z kluczowych kwestii społecznych w Unii Europejskiej. Istotną rolę w jej rozwiązywaniu przypisuje się m.in. instytucji zatrudnienia socjalnego, którego funkcja inkluzyjna wiąże się z umocnieniem pozycji osoby zagrożonej lub dotkniętej wykluczeniem społecznym na rynku pracy. Postrzega się je jako złożony proces, mający na celu reintegrację społeczną i zawodową wskazanej kategorii osób, na który składają się różne formy pomocy: zajęcia teoretyczne i praktyczne, poradnictwo i terapia, wykonywanie pracy w podmiotach określanych mianem przedsiębiorstw społecznych itp. Podkreśla się przy tym, iż udzielana pomoc powinna mieć charakter przejściowy, a osoby, które z niej skorzystały, powinny docelowo, z nowymi kwalifikacjami i umiejętnościami podjąć zatrudnienie na otwartym rynku pracy lub rozpocząć działalność gospodarczą tak, aby będąc zintegrowanymi zawodowo i społecznie mogły prowadzić samodzielne życie. Nawiązując do trwającej w Unii Europejskiej dyskusji dotyczącej roli i znaczenia zatrudnienia socjalnego w rozwiązywaniu kwestii wykluczenia społecznego, celem niniejszego opracowania jest prezentacja oraz ocena najważniejszych polskich rozwiązań normatywnych w zakresie wskazanej materii. (fragment tekstu)
System europejskich narodowych banków centralnych zwany Eurosystemem jest strukturą szalenie kosztowną i nieefektywną. W sumie w Eurosystemie pracuje dwukrotnie więcej ludzi niż w amerykańskiej Rezerwie Federalnej obsługującej znacznie większą gospodarkę. Wydatki na pensje i premie w 2001 r. przekroczyły 4,2 mld USD.
Zatrudnienie tradycyjne, rozumiane jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w coraz większym stopniu ustępuje miejsca elastycznym formom zatrudnienia, w tym coraz częściej pracy tymczasowej. Do rozwoju tego zjawiska przyczyniły się przede wszystkim korzyści jakie zatrudnienie to daje pracodawcom. Do najważniejszych należy zaliczyć: zmniejszenie kosztów pracy, jak również lepsze dostosowanie struktury i stanu zatrudnienia, a także efektywniejsze wykorzystanie siły roboczej. Natomiast obawy większości pracowników w krajach Unii Europejskiej, związanych z brakiem stabilności i gorszymi warunkami pracy zostały rozproszone za sprawą odpowiedniego prawodawstwa. Ponadto, elastyczne formy zatrudnienia, dla pewnych grup ludzi (np. matek samotnie wychowujących dzieci czy osób niepełnosprawnych), stanowią jedyną szansę na aktywizację zawodową. Należy oczekiwać, że w najbliższym czasie zatrudnienie nietypowe, a przede wszystkim praca tymczasowa, będzie się zwiększać i w pewnym stopniu zastąpi zatrudnienie tradycyjne. Obecnie 17% miejsc pracy, tworzonych przez agencje pracy tymczasowej, nie może zostać zastąpionych pracownikami "stałymi". Warto zauważyć również, że emigracja zarobkowa prawie 2 mln Polaków, spowodowała, że coraz trudniej zaspokoić popyt na pracowników tymczasowych głównie takich specjalności jak: spawaczy, ślusarzy, elektryków czy mechaników ciężkiego sprzętu budowlanego. Nie jest to jeszcze sytuacja kryzysowa, ale już teraz należałoby rozważyć konsekwencje braku pracowników danych zawodów dla naszej gospodarki. Stare kraje Unii Europejskiej również odczuwają odpływ swoich pracowników. Szwecja na przykład zatrudniła polskich stomatologów na miejsce szwedzkich stomatologów wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. Coraz częściej eksperci opowiadają się za zatrudnieniem w Polsce pracowników ze Wschodu, również z Chin, jednak poza granicami Unii Europejskiej nie ma możliwości prawnych, które umożliwiałyby taką współpracę(abstrakt oryginalny)
The article deals with the influence of technical progress on structure of employment in the construction industry. In the conditions of present development, changes of employment are, to a growing extent, mining a qualitative character. The employment structure is determined by many factors, among which the technical progress is and will continue to be of special importance. In th is article there are presented results of researches carried out in the construction industry between the years 1965-1975. The analysis consists of three parts: a) analysis of changes in the employment structure according to basic classification criteria; b) construction and interpretation of the econometric model of influence of the technical progress on selected elements of the employment structure; c) identification of growth factors of building production with a special emphasis laid on employment and technical progress. The results of the analysis made it possible to determine the basic trends and scope of changes which the employment structure is undergoing. Econometric analysis, furthermore, outlined the direction and force of changes of its elements showing a big impact of technique and technology. The forecasting function in the warning sense is performed by an attempt at isolation of production factors pointing at clearly extensive foundations of previous development of activity.(original abstract)
Z pewnością wielu pracodawców w Polsce chciałoby wiedzieć, czy zatrudniany przez nich pracownik miał wcześniej kłopoty z prawem. Mogłoby to stanowić jedno z kryteriów oceny stopnia zaufania do takiego kandydata i wpływać na chęć do jego zatrudnienia. Jedni motywują to koniecznością ochrony interesów firmy, inni - wymogami swoich kontrahentów. Wymogi takie stawiają często zagraniczne firmy, gdzie sprawdzanie niekaralności pracownika jest dla nich oczywiste. Jeszcze inni pracodawcy po prostu podążają za istniejącą, niekoniecznie zgodną z prawem, praktyką czy po prostu niezdrową ciekawością. Jakie mogą być tego skutki? (fragment tekstu)
12
Content available remote Polityka pieniężna i jej wpływ na zatrudnienie - ujęcie teoretyczne
80%
W systemie gospodarczym procesy realizacji potencjalnych (teoretycznie) celów finalnych polityki pieniężnej, takich jak wysoki poziom zatrudnienia, wzrost gospodarczy, stabilizacja inflacji, równowaga bilansu płatniczego, są ściśle powiązane z nastawieniem (restrykcyjnym lub ekspansywnym) polityki pieniężnej w danym okresie.(fragment tekstu)
Zasadniczym celem pracy jest zbadanie sytuacji województwa lubuskiego na tle całego kraju w relacji pomiędzy liczbą zatrudnionych w sektorze B+R a liczbą uzyskanych patentów w badanym okresie. Głównym narzędziem badawczym są metody statystyczne, jak średnia arytmetyczna oraz współczynniki korelacji. (fragment tekstu)
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują (niemal w całości) zmiany wprowadzone ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw.Zmiany w Polskiej ustawie są następstwem zaleceń Committee on Freedom of Association Labour Law Organizations i wyroku Polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zasadniczym i oczekiwanym skutkiem nowelizacji jest poszerzenie wolności koalicji w związkach zawodowych. Kwestia ta jest istotna nie tylko ze względu na spójność krajowego systemu prawnego z prawem międzynawowym, ale także ze względów społecznych. Zawieranie umów cywilnoprawnych w miejsce pracowniczych form zatrudnienia jest częstą praktyką w polskich warunkach. Zasadniczy problem wiąże się z tym, że umowy cywilnoprawne mają inne przeznaczenie i cel niż umowa o pracę. Umowy zlecenia i świadczenia usług są podstawą realizacji czynności faktycznych i prawnych. Pomimo to, ustawodawca nie podejmuje żadnych realnych działań zmierzających do wyeliminowania wadliwej praktyki. Tekst jest próbą syntetycznego omówienia motywów nowelizacji, a także jej skutków. W prowadzonych badaniach zostanie wykorzystany dorobek literatury i orzecznictwa.Analiza obejmie projekt nowelizowanej ustawy i materiały legislacyjne, a także źródła prawa międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem pracy jest zbadanie i ocena stanu warunków i bezpieczeństwa pracy w Polsce w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Ocena warunków pracy oraz śledzenie zmian w zakresie bezpieczeństwa pracy dają podstawy do podejmowania działań i prowadzenia odpowiedniej polityki w dziedzinie poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy zgodnej z wymogami i standardami Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W artykule omówiono problemy związane z realizacją strategii "Europa 2020" w obszarze rynku pracy, zarówno na szczeblu krajowym, jak i Unii Europejskiej. Na wstępie przedstawiono istotę oraz założenia strategii "Europa 2020". Ponadto zaprezentowano jej priorytety, cele oraz główne wskaźniki. Następnie dokonano deskrypcji polskiego rynku pracy. Ostatnia część artykułu ma natomiast charakter empiryczny i stanowi analizę założeń zawartych w omawianej strategii w aspekcie zmniejszenia poziomu bezrobocia w Polsce i państwach Unii Europejskiej. Celem artykułu jest zaprezentowanie skuteczności implikacji strategii "Europa 2020" w obszarze zmniejszenia poziomu bezrobocia oraz wzrostu zatrudnienia w Polsce, a także ocena stopnia realizacji omawianej strategii na obszarze Unii Europejskiej.(abstrakt autora)
The issue of work in itself is a problem that can be analyzed on many levels and looked at through the prism of many scientific disciplines. Economics in her nature is a social science that studies the state of world economic life using mathematical methods. A fascinating issue for understanding work in economics is the business cycles, which clearly affect unemployment patterns around the world. The nature of economics, which is concerned with studying human activities in times of recession and, just as in times of prosperity, sets the course for politicians, entrepreneurs but also ordinary workers. This is made possible by analysing and observing the behaviour in the economic markets of the world. This article is leaning towards unemployment and employment in France since the beginning of the 21st century, since France is one of the leading economies, alongside Germany, in the European Union.(original abstract)
Artykuł podejmuje problem natężenia przechodzenia z bezrobocia do zatrudnienia, zależnie od stopnia niedopasowań strukturalnych popytu i podaży pracy w Polsce. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: jaki jest wpływ różnic strukturalnych w poszczególnych regionach na odchodzenie z bezrobocia do zatrudnienia. Dane w analizie obejmują lata 1993-1997.
19
Content available remote Szanse i zagrożenia zatrudnienia nosicieli wirusa HIV w opinii studentów
80%
Specyficzną częścią podaży na rynku pracy są osoby będące nosicielami wirusa HIV. Ze względu na charakter zagrożenia związanego z wirusem oraz niezbyt wysoki poziom świadomości i tolerancji społeczeństwa z tym związany, osoby będące nosicielami mają trudności ze znalezieniem lub utrzymaniem pracy. Z tego względu podjęto próbę odpowiedzi na pytania, jakie są szanse nosicieli wirusa HIV na rynku pracy oraz jaka jest świadomość studentów na ten temat. W celu odpowiedzi na te pytania przeprowadzono badania ankietowe wśród studentów kierunków ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Zmieniające się warunki funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw pozostają pod wpływem szeregu czynników. Istotne znaczenie wśród tych czynników warto nadać oczekiwaniom, tj. interesom ludzi (interesariuszy) powiązanych z przedsiębiorstwem, w tym szczególnie pracodawców oraz pracowników. Celem opracowania stało się podjęcie próby rozpoznania rodzaju i zakresu respektowania interesów osób świadczących pracę na zasadach pracowniczych i niepracowniczych. Tłem dla tak ujętych rozważań była prezentacja przejawów i konsekwencji uelastyczniania sfery zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 112 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.