Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zawody przyszłości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Perspektywa finansowa lat 2014-2020 otworzyła kolejne szanse na wsparcie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Efektywny rynek pracy jest jednym z kluczowych czynników, dzięki któremu możliwy jest rozwój. Artykuł poświęcono diagnozie sytuacji na rynku pracy oraz identyfikacji zagadnień i trendów ważnych dla bezpieczeństwa społecznego, dla którego podstawą jest pewność zatrudnienia. Wyłaniająca się sytuacja ma znaczenie strategiczne, bowiem przewidywania trendów na rynku pracy są szczególnie istotne w kontekście zmian demograficznych, a więc przyszłości kraju.(abstrakt autora)
2
Content available remote Kierownik projektu - charakterystyka profesji
100%
W artykule przyjęto, że kierownik projektu jest profesją (zawodem), choć nie występuje na oficjalnej liście zawodów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dokonano charakterystyki tego zawodu przez pryzmat takich elementów, jak: ogólna rola kierownika projektu, szczegółowe zadania wynikające z przyjętej w organizacji metodyki zarządzania projektami, kompetencje projektowe. Rozważania oparto na studiach literaturowych, analizie ofert pracy oraz na wynikach wywiadów przeprowadzonych w 2012 roku z 22 kierownikami projektów.(abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych aspektów związanych z wyłaniającą się gospodarką wiedzy jest dynamiczny wzrost zatrudnienia specjalistów określanych mianem pracowników wiedzy. O ile w przeszłości często oczekiwano od zatrudnionych jedynie "fachowości", o tyle dzisiaj równie ważne są umiejętności interpersonalne. Opisano za pomocą trzech stanów jego sposób działania (i zarobkowania), z których każdy zawiera potencjał do generowania zysków: stan obecności fizycznej, stan obecności wirtualnej, stan obecności mentalnej. Zwrócono uwagę na to, co wyróżnia pracę profesjonalisty, jakie są jej charakterystyczne cechy.
Niedopasowanie struktury popytu i podaży na rynku pracy wynikające z braku korelacji między potrzebami pracodawców a kwalifikacjami i kompetencjami pracowników jest jednym z głównych, newralgicznych obszarów, któremu badacze zjawisk społecznych poświęcają ostatnio wiele uwagi. Aktualne zapotrzebowanie na kwalifikacje i kompetencje wskazuje odmienną sytuację, jaka może mieć miejsce w przyszłości. Obecnie największą absorpcję wolnych zasobów siły roboczej obserwuje się w branżach o strategicznym znaczeniu dla województwa podlaskiego, tj. w przemyśle, handlu i budownictwie, gdzie wysoko wykwalifikowani pracownicy uzyskują pracę poniżej swoich kompetencji. W przyszłości rozwój gospodarki będzie zależny od procesów innowacyjnych, w tym w dużej mierze od jakości kapitału mierzonego stopniem kompetencji człowieka, tj. stopniem jego wykwalifikowania. Niewątpliwie sektorami, które już dzisiaj adoptują najnowocześniejsze osiągnięcia techniki są dziedziny powiązane z informatyką. Należy dodać, że w wyniku podziału pracy będzie miała miejsce dalsza specjalizacja w tym zakresie, a co za tym idzie popyt na pracowników będzie bardziej wysublimowany. Uogólniając, poszukiwani będą pracownicy do konkretnej branży o ściśle ustalonym profilu zawodowym. (oryginalny abstrakt)
Biorąc pod uwagę zmienność i szybką dezaktualizację zawodów deficytowych, konieczna wydaje się nie tylko kompleksowa analiza zawodów aktualnie poszukiwanych na rynku pracy, lecz również prognoza zawodów, na które zapotrzebowanie wystąpi za kilka lat. Taka informacja byłaby niezwykle istotna dla wszystkich uczestników rynku, głównie zaś dla absolwentów gimnazjów stojących przed wyborem kierunku własnego kształcenia i zawodu, który dałby szansę zatrudnienia po ukończeniu szkoły, jak również dla dyrekcji szkół i władz oświatowych decydujących o korekcie poziomu i kierunkach kształcenia zawodowego. Niniejszy artykuł porusza aspekty metodologiczne konstrukcji takiej prognozy i prezentuje listę zawodów na siedleckim rynku pracy, na które w najbliższych latach może wystąpić zarówno zwiększony, jak i zmniejszony popyt. (fragment tekstu)
Employers signal difficulties in sourcing technically-educated staff. They often engage, though to a limited degree, in cooperation with vocational schools to mitigate this difficulty. One of the reasons for the limited involvement of enterprises in cooperation with schools is the difficulty in assessing the benefits that it may bring. The aim of the study in the article was to develop and initially verify a model for evaluating the results of supporting secondary technical schools by manufacturing enterprises. The article features a multiple case study using several types of interviews, a distributed questionnaire and an analysis of secondary sources. The study was conducted in cooperation with four large manufacturing enterprises. The result of the research is a more thorough understanding of the possibilities and limitations in evaluating the results of support for schools. This support should translate in enterprises into more effective and efficient management of the competences of the future. (original abstract)
Pomimo zawirowań dziejowych i kolejnych transformacji ekonomicznych, rzemiosło wciąż odgrywa dużą rolę w gospodarce i zatrudnieniu, a więc powinno aktywnie włączać się w tworzenie informacji o zawodach. Zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła jest ponad 130, co w skali 1000 opisów zawodów do opracowania w projekcie Infodoradca+ jest grupą znaczącą. Rzemiosło obejmuje swoim zasięgiem kilkanaście branż - od budownictwa po motoryzację, usługi osobiste i branżę tekstylną. W niektórych przypadkach, takich, jak kominiarz, kapelusznik czy młynarz, rzemieślnicy są jedynymi nośnikami informacji o danych zawodach. Aby dotrzeć do takich osób, potrzebne jest pośrednictwo organizacji rzemiosła, aktywnie uczestniczących w procesie kształcenia (cechy), walidacji (izby) i nadzoru (Związek Rzemiosła Polskiego). Istotą rzemiosła są kwalifikacje i zatrudnianie w celu przygotowania zawodowego, dzięki czemu - z pokolenia na pokolenie - utrwalany jest wymiar etyczny pracy i zestaw określonych kompetencji społecznych wspólny dla wszystkich mistrzów w rzemiośle. Cechy charakterystyczne czeladników i mistrzów uwzględniane są w opisach poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji i - mamy nadzieję - znajdą odzwierciedlenie w tworzonych opisach zawodów. (abstrakt oryginalny)
Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądało wykonywanie wolnego zawodu w odległych czasach, kto będzie zaliczany do grupy osób wykonujących wolny zawód, jakie nowe wolne zawody się pojawią, a jakie znikną. Dlatego tak ważne jest, by zastanowić nad przyszłością osób wykonujących wolne zawody.(abstrakt oryginalny)
W kolejnym Dossier "Profitu" omówiono czynniki, które będą w najbliższych latach wpływały na wysokość zarobków Polaków. Przedstawiono regionalną mapę płac, ile warte jest wykształcenie, branże i zawody przyszłości oraz jak firmy starają się zatrzymać najlepszych pracowników.
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Zmianom podlega nie tylko sposób pracy, lecz także profil działania firm i, co za tym idzie, profil stanowisk. Zmiany inicjowane są zwykle przez duże globalne firmy w najbardziej rozwiniętych krajach i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Fakt niedopasowania profilu pracowników do potrzeb organizacji i wojna o talenty wpływają na większą specjalizację poszczególnych grup zawodowych, a także na zmianę form współpracy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zawody przyszłości w regionie podlaskim
84%
Planowanie przyszłości pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, a dobór odpowiedniej ścieżki kształcenia wpływa na jego karierę zawodową. Wybór właściwego zawodu jest sprawą trudną i niepewną, a powodzenie w podjęciu decyzji zależy w bardzo dużym stopniu od posiadanych informacji, które muszą być wiarygodne i istotne. Tym bardziej, że przemiany w systemie gospodarczym kraju powodują, że zmieniają się też wymagania co do kadry pracowniczej. Dynamiczny postęp naukowo - techniczny sprawia, że przekształca się charakter i struktura zawodów, jak również wymagania w zakresie wiedzy i kwalifikacji pracowników. Celem opracowania jest charakterystyka rynku pracy w regionie podlaskim oraz trendów występujących na świecie, co pozwoli na wyselekcjonowanie najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie w bliskiej perspektywie. Pomoże to wielu ludziom dokonać wyboru właściwej ścieżki kształcenia bądź też wyłonić rodzaj działalności, dzięki której będą mieli szanse utrzymać się na rynku. Wiedza o zawodach, które będą poszukiwane na rynku pracy za kilka lat, umożliwi podmiotom regionalnego rynku pracy podjęcie wcześniejszych działań ukierunkowanych na dostosowanie podaży pracy pod względem wykształcenia i ilości pracowników. (fragment tekstu)
Zmieniający się charakter gospodarki, rozwój technologii i postępująca globalizacja sprawiają, że rynki pracy stawiają nowe wyzwania przed absolwentami uczelni wyższych w odniesieniu do oczekiwanych kompetencji. Celem artykułu była ocena i predykcja przyszłych oczekiwań rynku pracy w odniesieniu do kompetencji pracowników przyszłości. Przedstawiono kompleksową analizę tych oczekiwań na podstawie uzyskanych wyników badania metodą desk research, uzupełnioną badaniem jakościowym. W centrum dyskusji znalazła się identyfikacja kluczowych kompetencji, których pracodawcy poszukują w dzisiejszym środowisku biznesowym oraz które będą niezbędne w perspektywie wieloletniej. Artykuł ten stanowi wkład w debatę nad transformacją programów nauczania w edukacji wyższej, zwłaszcza w odniesieniu do uczelni biznesowych, kładąc nacisk na potrzebę stałego monitorowania oczekiwań rynku i wprowadzania niezbędnych modyfikacji i zmian w programach nauczania. Wnioski z niniejszej analizy powinny stać się inspiracją dla decydentów odpowiedzialnych za programy kształcenia na uczelniach wyższych, zwłaszcza o profilu biznesowym oraz innych interesariuszy, którzy dążą do łączenia świata akademickiego z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. (abstrakt oryginalny)
Prognozuje się, iż w przyszłości dzisiejsi absolwenci uczelni będą zmieniać zawód (a także pracę) wielokrotnie. Nowoczesne technologie i globalne zmiany społeczno - gospodarcze wymuszą powstanie wielu nowych zawodów, przy jednoczesnym zaniku niektórych dotychczasowych. Powstanie lub zostanie upowszechnionych szereg zawodów nietypowych, np. związanych ze służbami kosmicznymi bądź oceanicznymi, np. farmerów podmorskich.
Pytanie o to, jakie zawody będą dawały gwarancję zatrudnienia, a co za tym idzie dobrobytu materialnego staje się coraz powszechniejsze. Jednym z takich zawodów jest bez wątpienia zawód informatyka.
Coraz większym zainteresowaniem wśród osób zdających na studia wyższe cieszy się informatyka oraz przedmioty ścisłe. W artykule przedstawiono zawody początku XXI wieku oraz liczbę zarejestrowanych bezrobotnych w tych zawodach.
Ogólnopolska organizacja samorządu rzemiosła działa na podstawie ustawy o rzemiośle. W jej strukturach funkcjonuje 27 izb rzemieślniczych oraz ponad 480 cechów na terenie całego kraju. W opinii środowiska rzemieślniczego nauka zawodu organizowana w połączeniu z procesem pracy przynosi najlepsze efekty. W artykule omówiono jakie zawody cieszą się największa popularnością wśród młodzieży.
W polskim systemie prawnym zawarto liczne regulacje dotyczące wymagań formalnych wykonywania różnych zawodów prawniczych. Proces edukacji akademickiej także uwzględnia te wymagania formalne. Do ich wykonywania jest wymagane wykształcenie wyższe prawnicze, które jest realizowane na podstawie ustawodawstwa dotyczącego szkolnictwa wyższego. Artykuł prezentuje te zawody i wymagania prawne względem ich wykonywania.(abstrakt oryginalny)
W polskim systemie prawnym zawarto liczne regulacje dotyczące wymagań formalnych wykonywania różnych zawodów prawniczych. Proces edukacji akademickiej także uwzględnia te wymagania formalne. Do ich wykonywania jest wymagane wykształcenie wyższe prawnicze, które jest realizowane na podstawie ustawodawstwa dotyczącego szkolnictwa wyższego. Artykuł prezentuje te zawody i wymagania prawne względem ich wykonywania.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowy sposób identyfikacji zawodów deficytowych oraz tych, na które jest największe zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Algorytm polega na ilościowej syntezie danych o popycie na pracę pochodzących z różnych źródeł. W analizie wykorzystano wyniki badania pracodawców, sprawozdania agencji zatrudnienia, dane o ofertach internetowych oraz statystyki PSZ na przykładzie województwa pomorskiego. Podejście to pozwala uniknąć części niedoskonałości charakterystycznych dla dotychczas stosowanych metod. Proponowana metodologia może być używana jako narzędzie diagnostyczne sytuacji na lokalnym rynku pracy, pozwalając uzyskać informacje niezbędne dla przeciwdziałania strukturalnemu niedopasowaniu popytu i podaży pracy.(abstrakt oryginalny)
"Profit" wspólnie z firmą badawczą Data Group sporządził zestawienie 17 kierunków magisterskich, przed którymi - szczególnie w perspektywie integracji z Unią Europejską - rysuje się ciekawa przyszłość. W ankiecie wzięło udział 131 wydziałów z 51 uczelni państwowych i 17 prywatnych. Fragment wyników tego badania zamieszczono w pierwszej części Dossier poświęconego studiom magisterskim (całość na stronach www.eprofit.pl). W drugiej części szczegółowo przeanalizowano wszystkie krajowe programy MBA i najbardziej prestiżowe zagraniczne kursy dla top-menedżerów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.