Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zdarzenie losowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Pierwszemu, po drugiej wojnie światowej naczelnemu dyrektorowi PZUW Edmundowi Gebartowskiemu przypisuje się powiedzenie: "Prewencja jest grobem ubezpieczeń", co miało znaczyć, że rozbudowanie działań zapobiegawczych wszelkim klęskom i nieszczęśliwym wypadkom spowoduje, że ubezpieczenia staną się niepotrzebne. Mam zasadnicze wątpliwości czy rzeczywiście mógł on to powiedzieć, gdyż ani teoria, ani historia, ani rzeczywistość polskich ubezpieczeń nie dawały i nie mogły dawać jakichkolwiek przesłanek do takiej konkluzji. Wręcz przeciwnie, dowodziły one bezspornie o integralności działań prewencyjnych z działalnością ubezpieczeniową.(abstrakt oryginalny)
Wśród zdarzeń destrukcyjnych jednymi z podstawowych zdarzeń są takie katastrofy, jak pożar, wybuch i uderzenie pioruna. Zdarzenia te powodują negatywne zjawiska społeczne i gospodarcze. Dlatego społeczności starają się im zapobiegać i ograniczać ich skutki, a następnie rekompensować straty. Dla firmy ubezpieczeniowej analiza ryzyka pożaru ma fundamentalne znaczenie. Jeżeli jest to zrobione prawidłowo to składki są naliczane prawidłowo i dzięki temu wynik finansowy zakładu ubezpieczeń jest dodatni(abstrakt oryginalny)
Rozważania wypada zacząć od pojęcia wypadku ubezpieczeniowego, który jest zwornikiem całego stosunku ubezpieczenia; kluczem umożliwiającym realizację jego istoty. W konsekwencji pozwala na ustalenie funkcji i celu zdarzenia losowego, które jest przesłanką ostatecznego urzeczywistnienia ochrony ubezpieczeniowej. Semantycznie pojęcie wypadku oznacza to co zdarzyło się, a więc jakieś wydarzenie, zdarzenie względnie fakt. Nadto również nieszczęśliwe wydarzenie powodujące straty materialne lub odniesione cierpienia, okaleczenie, a nawet śmierć. Przyjęto, że może zajść wypadek losowy będący niepowodzeniem, nieszczęściem, które w prawie uważa się za zależne od siły wyższej. Wyodrębnia się też po jęcie wypadku losowego jako nieszczęścia, któremu nie można zapobiec, a które jest zależne od siły wyższej. To ostatnie pojęcie jest drugim, którego określenie staje się istotne dla omawianego tematu.(fragment tekstu)
Poruszono problem zdefiniowania pojęcia zdarzenie użytego w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Przedstawiono próby definiowania, ogólny podział zdarzeń oraz wyjaśniono termin zdarzenie losowe. Omówiono cechy zdarzenia losowego w obowiązkowych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej oraz zaproponowano definicję pojęcia zdarzenia w tych ubezpieczeniach.
Omówiono grę z naturą wspomaganą losową informacją z dopuszczalnym i pseudooptymalnym jej rozwiązaniem. Następnie przedstawiono wypukłą kombinację zdarzeń losowych oraz analogię semantyczną wypukłej kombinacji zdarzeń i zmiennych losowych. Na koniec zbadano dwa przypadki, w których zmienna Y jest wyrażona w postaci kombinacji losowej zmiennych X1, X2.
Rolnicy i pracujący z nimi małżonkowie oraz domownicy objęci ubezpieczeniem społecznym rolników stanowią jednorodną wspólnotę ryzyka. Wszystkie te osoby łączy wspólna cecha, jaką jest praca w gospodarstwie rolnym, narażająca na podobne zdarzenia losowe (ryzyka). Jednorodności tej nie narusza objęcie jego zakresem rolników-przedsiębiorców oraz rolników wykonujących równocześnie pracę na podstawie umów cywilnoprawnych bądź powołanych do rad nadzorczych, natomiast podważa ją możliwość objęcia rolniczym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek rolników, którzy zaprzestali prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym w związku z nabyciem prawa do wymienionych w ustawie świadczeń socjalnych z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Ubezpieczenie rolnicze obejmuje ochroną prawie takie same rodzaje ryzyk, jakie są chronione w ubezpieczeniu powszechnym, jednakże ze względu na specyfikę działalności rolniczej i sytuację osób wykonujących tę działalność ich kształt i zakres ochrony są nieraz istotnie odmienne (w opracowaniu zwrócono uwagę na te różnice). Składka w ubezpieczeniu rolniczym ma charakter składki osobowej, ustalonej w jednakowej kwocie (ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe) lub w procencie (ubezpieczenie emerytalno-rentowe), niezależnej bezpośrednio od dochodów osiąganych w gospodarstwie rolnym. W omawianym systemie brak jest związku między wysokością opłacanej składki a rozmiarem uzyskiwanego świadczenia. Uwzględniając udział ubezpieczonych we wspólnocie ryzyka i stopień przyczyniania się do finansowania świadczeń, należy stwierdzić, iż w obecnym kształcie rolnicze ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe ze względu na samofinansujący się charakter tego ubezpieczenia jest oparte na solidarności grupowej, natomiast ubezpieczenie emerytalno- -rentowe ze względu na fakt pokrywania znacznej części wydatków w tym ubezpieczeniu z budżetu państwa realizuje ideę solidarności ogólnonarodowej. Przyjęte unormowanie wynika z różnorodnych przyczyn (wskazanych w opracowaniu). Wynikiem powszechnej krytyki aktualnego poziomu dopłat z budżetu do systemu ubezpieczenia rolniczego są zgłaszane w doktrynie propozycje wprowadzenia rozwiązań mających na celu ich ograniczenie (o czym szerzej w opracowaniu). Dyskusji wymaga więc skala dopłat i ich ukierunkowanie z uwzględnieniem obiektywnych uwarunkowań polskiego rolnictwa i sytuacji socjalnej osób prowadzących działalność rolniczą.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym zadaniem ubezpieczeń jest kompensacja strat wynikających z następstw nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Funkcja ta polega głównie na odtworzeniu zniszczonych lub utraconych składników majątku trwałego i obrotowego. Podmiot gospodarczy dzięki ubezpieczeniu zyskuje pewność działania, możliwość zwiększania rozmiarów produkcji i jej efektywności.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przegląd modeli aktuarialnych opisujących sumę szkód, które mogą powstać w wyniku zdarzeń losowych. W opracowaniu przedstawiono zastosowanie prezentowanych modeli w ubezpieczeniach, jak również metody obliczania rozkładu prawdopodobieństwa realizacji zmiennej losowej opisującej łączną wielkość szkód. (abstrakt oryginalny)
Badania opisane w artykule skoncentrowane są wokół sukcesji przedsiębiorstwa, szczególnie w przypadku ziszczenia się ryzyka zdarzenia incydentalnego, przez które autorzy rozumieją zdarzenia losowe, uniemożliwiające pełnienie funkcji zarządczych (np. śmierć, choroba uniemożliwiająca składanie oświadczeń woli). Celem przeprowadzonych badań na grupie 180 przedsiębiorstw zarejestrowanych jako tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza w Polsce była ocena przygotowania sukcesji w przedsiębiorstwach na wypadek wystąpienia zdarzeń incydentalnych i związanych z nimi następstw prawnych i gospodarczych w prowadzonym przedsiębiorstwie, a także istniejącej luki rynkowej w sektorze usługowym obejmującej usługi ubezpieczeniowe i prawne wspomagające zarządzanie tym ryzykiem. Uzyskane wyniki wskazują, że małe przedsiębiorstwa, o zasięgu lokalnym i regionalnym, działające na rynku krócej niż pięć lat w największym stopniu starają się zapewnić ciągłość prowadzonej działalności na wypadek wystąpienia zdarzenia incydentalnego oraz wyrażają istotne zainteresowanie ubezpieczeniem takiego ryzyka. Proponowanym rozwiązaniem, które łagodziłoby skutki zdarzeń incydentalnych, jest instytucja pełnomocnika mortis causa, który prowadziłby działalność przedsiębiorstwa do czasu wyłonienia następcy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.