Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zero unitarization method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Badania rozwoju gospodarczego województw są ważne w kontekście polityki wyrównywania różnic regionalnych. Potrzebę prowadzenia takich analiz uzasadniają utrzymujące się od lat dysproporcje w rozwoju województw. Głównym celem badania omawianego w artykule jest określenie kierunku i wielkości zmian poziomu rozwoju gospodarczego województw. Zamierzenie to zrealizowano poprzez zastosowanie metod porządkowania liniowego w ujęciu dynamicznym. Dodatkowym celem, o charakterze metodycznym, jest porównanie dwóch metod normowania zmiennych w ujęciu dynamicznym, tj. metody Strahl oraz unitaryzacji zerowanej. Badanie przeprowadzono na podstawie danych GUS zgromadzonych w Banku Danych Lokalnych za lata 2010-2020. Wyznaczono syntetyczny miernik poziomu rozwoju i sporządzono rankingi województw oraz porównano skalę zmian w poziomie rozwoju województw w badanym okresie. Przeprowadzona analiza wykazała wzrost poziomu rozwoju we wszystkich województwach, nierównomierne tempo zmian oraz utrzymujące się dysproporcje w rozwoju gospodarczym województw. Największy wzrost wartości rozpatrywanego wskaźnika poziomu rozwoju nastąpił w województwach najbardziej rozwiniętych gospodarczo: mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. Zastosowanie obu metod normowania zmiennych prowadzi do podobnych wniosków. Różnice dotyczą wartości wskaźnika poziomu rozwoju, co ma wpływ na ocenę wielkości i kierunku zmian oraz dystansu między obiektami. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedź na artykuł polemiczny Jacka Szanduły (Uwagi do unitaryzacji zmiennych w referencyjnym systemie granicznym, "Przegląd Statystyczny", 2014, vol. 61, z. 2, s. 147-167). Autorzy stwierdzają, że: "propozycja J. Szanduły wzbogaca i uzupełnia zagadnienie przekształcania wartości zmiennych w referencyjnym systemie granicznym nie negując jednocześnie przydatności naszego rozwiązania. Są to dwie odmienne koncepcje".
Celem artykułu jest przedstawienie zróżnicowania przestrzennego przestępczości w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Analiza statystyczna i zastosowanie taksonomicznego miernika rozwoju opartego na metodzie unitaryzacji zerowanej pozwoliły na charakterystykę przestępczości w krajach Unii oraz ich uszeregowanie ze względu na poziom zagrożenia przestępczością. Do badania wykorzystano dane zawarte między innymi w Eurostacie oraz w dostępnych w internecie opracowaniach policji. Analiza dotyczyła roku 2015, przy czym w celach porównawczych wybrane (dostępne) wskaźniki odniesiono do danych z lat wcześniejszych. Na podstawie przeprowadzonych w opracowaniu badań można stwierdzić, że w krajach Unii Europejskiej wyraźnie widoczny jest trend spadkowy liczby stwierdzonych przestępstw ogółem, jak i badanych w artykule ich rodzajów (zabójstw, rozbojów i kradzieży). Analiza taksonomiczna potwierdziła istniejące różnice natężenia zjawisk przestępczych w krajach Unii. (abstrakt oryginalny)
4
100%
W artykule podjęto próbę jednoczesnego wykorzystania cech ilościowych oraz jakościowych w ocenie zjawiska złożonego. W pierwszej kolejności przedstawiono kilka - często spotykanych w opracowaniach empirycznych - metod normowania z uwzględnieniem ich własności. Szczególna uwagę poświęcono metodzie unitaryzacji zerowanej, wskazując na jej przydatność w jednoczesnym procesie normowania z cechami jakościowymi. W dalszej części artykułu zaproponowano metody kwantyfikacji oraz normowania wybranych cech jakościowych. Całość związana z normowaniem, wyznaczaniem zmiennej statystycznej oraz budową rankingu, zilustrowano przykładem. (abstrakt oryginalny)
5
100%
W opracowaniu przedstawiono klasyfikacje województw ze względu na wybrane dane finansowe przedsiębiorstw działu turystyka i gastronomia. W celu przygotowania rankingu wykorzystano, metodę wielowymiarowej analizy statystycznej pozwalającą opisać zjawisko złożone za pomocą jednej liczby, tzw. wartości zmiennej syntetycznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule oceniono poziom zrównoważenia gospodarstw rolnych. Dokonano wyboru: uzasadnionych pod względem merytorycznym i statystycznym miar w ramach sfer zrównoważenia (środowiskowej i ekonomicznej) oraz metody badawczej pozwalającej na syntetyczną i jednoznaczną ocenę zjawiska na podstawie dostępnych danych empirycznych.
7
Content available remote Wielokryterialny wybór wykonawców w zamówieniach publicznych
100%
Celem artykułu jest zaprezentowanie i analiza najczęściej stosowanej metody oceny wielokryterialnej wykonawców, opartej na tzw. systemie oceny ważonej, uwzględniającej wszystkie zastosowane przez zmawiającego kryteria oceny. Ze względu na fakt, że kryteria mogą mieć różny charakter co do wielkości, a także mian, istotnym elementem tej metody jest zastosowany proces normowania ocen. W związku z tym w artykule przedstawione zostaną najczęściej stosowane metody normowania i ich analiza w kontekście ich wykorzystania do ocen wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. W szczególności uwaga zostanie zwrócona na możliwość wykorzystania metody unitaryzacji zerowanej. Część pierwsza niniejszego artykułu poświęcona została prezentacji specyfiki zamówień publicznych, a w szczególności procesowi selekcji wykonawców i omówieniu kryteriów ich wyboru. W dalszej części przedstawiona zostanie metoda oceny ważonej, wraz z przeglądem metod normowania cech diagnostycznych. Następnie wybrane metody normowania poddane zostaną analizie i dokonana zostanie ocena ich przydatności na przykładzie przeprowadzonego eksperymentu symulacyjnego. (fragment tekstu)
8
Content available remote Uwagi do unitaryzacji zmiennych w referencyjnym systemie granicznym
100%
Artykuł stanowi polemikę z propozycją Strahl i Walesiaka (1997) dotyczącą unitaryzacji zmiennych w referencyjnym systemie granicznym. Wykazane zostały niekorzystne implikacje stosowania wzorów na unitaryzację proponowanych przez Strahl i Walesiaka. Aby dokonać modyfikacji wzorów dla unitaryzacji w referencyjnym systemie granicznym, kluczową kwestią jest wyjaśnienie, czym jest próg veta. Zdaniem autora można rozróżnić następujące warianty progów veta: 1. Przekroczenie progu veta oznacza, że obiekt nie spełnia minimalnych wymagań. 2. Przekroczenie progu veta nie pociąga dodatkowych konsekwencji. Tu można rozważyć jeszcze dwie sytuacje: a) przekroczenie progu veta nie przynosi dodatkowych korzyści, b) przekroczenie progu veta nie powoduje dodatkowych strat. 3. Przekroczenie progu veta oznacza znaczne pogorszenie atrakcyjności obiektu. Wskazane wyżej warianty progów veta mogą wystąpić samodzielnie lub łącznie. Możliwość ta w kombinacji z trzema dostępnymi typami zmiennych (stymulanta, destymulanta, nominata), powoduje, że każda sytuacja wymaga odrębnego opisu za pomocą osobnych wzorów. Autor postuluje, aby w każdej sytuacji spełnione były następujące warunki: 1. Ciągłość przekształcenia unitaryzacyjnego. 2. Przekształcenie przedziału [xmin, xmax] na przedział [0, 1]. 3. Wartościom najlepszym/optymalnym przypisuje się wartość 1, a najgorszym wartość 0. Dla wymienionych wyżej warunków autor proponuje nowe wzory w sytuacji występowania progów veta. Propozycja jest zilustrowana przykładem empirycznym. (abstrakt oryginalny)
Celem badania jest ocena sytuacji społeczno-gospodarczej województw Polski oraz wyodrębnienie grup typologicznych województw zbliżonych pod względem badanego zjawiska. W artykule zastosowano dwa podejścia. Pierwsze z nich dotyczyło klasyfikacji województw oddzielnie w aspekcie społecznym i aspekcie gospodarczym. Liniowe porządkowanie przeprowadzono przy pomocy metody unitaryzacji zerowanej. Drugie podejście miało na celu podział województw na grupy typologiczne podobne pod względem cech charakteryzujących oba badane aspekty. W tym przypadku wykorzystano taksonomię wielokryterialną. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że województwa dobrze rozwinięte pod względem gospodarczym charakteryzują się niekorzystnymi wskaźnikami dotyczącymi np. sytuacji demograficznej, ochrony zdrowia, przestępczości, czy aktywności obywatelskiej(abstrakt oryginalny)
Szkolnictwo wyższe w Polsce począwszy od 1990 r. przechodzi znaczące zmiany związane z przemianami ustrojowymi, społecznymi i gospodarczymi oraz z akcesją do Unii Europejskiej. W pracy dokonano oceny stanu szkolnictwa wyższego we wszystkich województwach w latach 1999-2006 przez obliczenie wartości syntetycznego współczynnika określającego ten stan. W zależności od wartości tego współczynnika wszystkie województwa podzielono na cztery kategorie. Ponadto przeanalizowano dynamikę przyrostu wartości współczynnika syntetycznego dla wszystkich województw w omawianym okresie.(abstrakt oryginalny)
Występowanie szachownicy gruntów jest zjawiskiem negatywnie wpływającym na poziom produkcji rolniczej. Obszar Polski południowej i południowo-wschodniej jest terenem charakteryzującym się dość dużym rozdrobnieniem oraz występowaniem wielu czynników wpływających niekorzystnie na uprawę gruntów rolnych. W artykule dokonano analizy struktury przestrzennej gruntów w 29 wsiach gminy Cyców, położonej w powiecie łęczyńskim, województwie lubelskim. Przy wykorzystaniu metody unitaryzacji zerowej autorzy ustalili kolejność podejmowania prac scalenia i wymiany gruntów na badanym obszarze. Podstawę obliczeń stanowi 10 czynników (x1 -x10) przyjętych dla trzech grup zagadnień. W badaniach skupiono uwagę na gruntach osób fizycznych z podziałem na grunty różniczan zamiejscowych oraz miejscowych z gminy Cyców. Istotne zmiany w przestrzeni rolniczej są możliwe do osiągnięcia jedynie poprzez wykonywanie prac scalenia i wymiany gruntów. Działania te nie mogą jednak zostać wykonane w jednym czasie na całym wymaganym obszarze z uwagi na ograniczone środki finansowe. Istnieje zatem potrzeba określania terenów, które w pierwszej kolejności potrzebują wykonania prac urządzeniowo-rolnych. W pracy podjęto próbę określenia, które wsie z analizowanej gminy powinny zostać scalone w pierwszej kolejności. Przy zastosowaniu metod statystyki wielowymiarowej wykonano obliczenia dla każdej wsi. Otrzymane wyniki, w postaci miernika syntetycznego dla każdej wsi, pozwoliły na stworzenie hierarchii pilności wykonywania prac scaleniowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto zagadnienie wyboru trafniejszej metody porządkowania liniowego na podstawie badania stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce w 2016 roku. Szczególną uwagę poświęcono tutaj metodzie unitaryzacji zerowanej, wskazując na jej przydatność i dokładność. Całość związaną z normowaniem, wyznaczaniem zmiennej syntetycznej oraz budową rankingu zilustrowano przykładem.(abstrakt oryginalny)
W pracy wykorzystano m.in. metodę analiz sprawozdań finansowych. W ocenie efektywności finansowej przedsiębiorstw szczególne znaczenie odgrywa wskaźnik rentowności kapitału własnego. Dokonano także analizy efektywności finansowej z wykorzystaniem metody unitaryzacji zerowej. Poddano kalkulacji kompleksowy wskaźnik efektywności (KWE). Najwyższe wartości uzyskały przedsiębiorstwa o najmniejszej skali działalności, w dalszej kolejności plasowały się jednostki o średniej skali działalności. Najniższe wartości kompleksowego wskaźnika efektywności odnotowano w przedsiębiorstwach gospodarujących na areale powyżej 500 ha UR. Warto wskazać, że im wartość wskaźnika zagregowanego bliższa jedności, tym działalność przedsiębiorstwa bardziej zbliżona jest do założonego wzorca, modelu charakteryzującego się najwyższym poziomem efektywności we wszystkich badanych obszarach. (abstrakt oryginalny)
14
84%
Wyniki PSR 2010 wskazują na duże zróżnicowanie wyposażenia gospodarstw w ciągniki i maszyny rolnicze w ujęciu terytorialnym. W pracy podjęto próbę utworzenia rankingu województw określającego poziom wyposażenia gospodarstw indywidualnych w maszyny i urządzenia rolnicze. Różnorodne mierniki wyposażenia sprowadzono do stanu porównywalności stosując metodę unitaryzacji zerowanej (MUZ). W oparciu o metody taksonomiczne wyodrębniono 3 grupy województw, których gospodarstwa charakteryzują się wysokim, średnim lub niskim poziomem wyposażenia w maszyny rolnicze. (abstrakt oryginalny)
Motivation: Many methodological problems are associated with measuring and forecasting the company's financial standing. Various methods have been developed to assess the current and future financial standing of enterprises. Their usefulness requires development and verification based on the example of a specific enterprise. The evaluation of one of these methods is the subject of this article. Aim: The research objective of the article is to propose a method for assessing the financial situation of a company and to carry out a forecast of the financial condition of an economic entity based on this method. To analyse the condition, indicator analysis and one of the methods of multivariate comparative analysis (MCA) were used - a synthetic measure was constructed, and then the time series analysis method was used (the model of the internal structure of the examined process was estimated). The study also attempts to determine the company's financial condition forecast. The results of the study were presented based on the example of a company representing the food industry - the Wawel SA company. Results: In this study, the financial condition of the company was presented using a synthetic measure, which is a tool for multivariate comparative analysis (MCA). A model of the internal structure of the examined process was also estimated, based on which a forecast of the financial condition of a selected company representing the food industry was determined. The analysis showed that the presented methods are very useful for assessing and forecasting the company's financial condition. (original abstract)
Research background: Many scientists have researched the economic competitiveness of agriculture. At the same time, considerably less attention is paid to the so-called green competitiveness. Considering a global trend searching for solutions to reduce the environmental impact of the agricultural sector, it seems reasonable to explore the overlap between economic competitiveness and green competitiveness.Purpose of the article: This study aims to answer the following questions: What is the level of economic and green competitiveness of agriculture in respective countries? What is the level of the comprehensive competitiveness of agriculture in EU member states? Do the economic competitiveness outcomes of respective countries coincide with their green competitiveness rankings? Methods: Taxonomic methods were applied to design synthetic indices of economic, green and comprehensive competitiveness of 27 member states of the European Union, based on multicriteria sets of specific indicators from 2018.Findings & value added: The results of analyses imply that, in general, the level of green competitiveness of agriculture is higher than the level of its economic competitiveness in EU member states. Simultaneously, the developed rankings show that respective countries' economic and green competitiveness are not linked. In other words, economic competitiveness outcomes do not match green competitiveness outcomes for EU agriculture. This work is a genuine contribution to studies on the methods for measuring and evaluating the competitiveness of agriculture as it designs separate synthetic measures for economic and green competitiveness and confronts both types of competitiveness in EU member states. The research findings for the first time provide clear answers to questions about the mutual relationship between economic and green competitiveness in agriculture. Furthermore, an added value of this study is that it introduces and attempts to define the notion of green competitiveness. (original abstract)
Artykuł prezentuje rezultaty badań dotyczące oceny poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego województw Polski w wybranych aspektach tego rozwoju. Badaniami objęto lata 2005-2016. Porządkowania liniowego województw Polski dokonano za pomocą metody unitaryzacji zerowanej. W pracy zwrócono uwagę także na ważny, lecz pomijany problem związany z dokładnością wykorzystywanych w badaniach danych statystycznych oraz oceną ich wpływu na obliczaną wartość miernika syntetycznego. Pozyskanie każdej wielkości statystycznej jest związane z większym lub mniejszym błędem wynikającym ze sposobu pomiaru takiej wielkości. W naukach technicznych problem oceny dokładności wyników pomiarów został rozwiązany już w 1993 roku. Elementami wyniku pochodzącego z pomiarów są: wartość zmierzona oraz przedział niepewności wokół tej wielkości. Dokładność informacji statystycznej może być także utożsamiana z błędem bądź niepewnością pomiaru. Niepewność pomiaru jest zdefiniowana jako parametr związany z wynikiem pomiaru charakteryzujący rozrzut wartości, które można w uzasadniony sposób przypisać wielkości mierzonej. Takie podejście pozwala na wyznaczenie granic przedziału, który przy założonym prawdopodobieństwie zawiera nieznaną wartość prawdziwą mierzonej wielkości. Liczbową miarą niepewności pomiaru jest odchylenie standardowe. W artykule przeprowadzono ocenę wpływu niepewności pomiaru zmiennych diagnostycznych na wartości miary syntetycznej. W tym celu zaproponowano sposób postępowania wykorzystujący metodę Monte Carlo. Uzyskane wyniki potwierdzają, że dokładność danych statystycznych może mieć wpływ na wyniki porządkowania liniowego województw Polski. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania województw ze względu na stan gospodarki odpadami i stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego w Polsce. Ocenę tę przeprowadzono przy pomocy budowy rankingów województw. Rankingi zostały utworzone przy wykorzystaniu zmiennych syntetycznych powstałych w wyniku normalizacji zmiennych przy zastosowaniu metody unitaryzacji zerowanej (MUZ).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena sytuacji województw oraz ich postępów w zakresie kondycji rynku pracy. Badaniem objęto dziesięcioletni okres tuż przed i po akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej (2003-2012). Ocenę zachodzących tendencji umożliwiło wykorzystanie miernika syntetycznego, a analizę taksonomiczną prowadzono dla kwartalnych danych z lat 2003-2012 w dwóch ujęciach: ogółem i zdezagregowanym według płci. W konstrukcji miernika zastosowano podejście uwzględniające autorsko zmodyfikowaną metodę unitaryzacji zerowanej oraz wspólny w czasie wzorzec rozwoju dla jednorodnego typu zmiennych. Generalnie pozytywne, choć o zróżnicowanym tempie, tendencje zmian kondycji regionalnych rynków pracy zaobserwowano na znaczącym obszarze Polski. Jednak nie wszystkie województwa przesunęły się w kierunku wzorca. Mimo dokonanego postępu sytuacja w kraju nadal wymaga poprawy. (abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące warunków życia miast i gmin są istotne zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i władz samorządowych. Aby poprawić zadowolenie mieszkańców z życia w konkretnej jednostce, samorząd musi najpierw zdiagnozować obszary, które są pod tym względem najistotniejsze. W artykule podjęto próbę porównania warunków życia ludności mieszkającej w gminach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Liniowe porządkowanie i ustalenie grup typologicznych podobnych pod względem badanego zjawiska przeprowadzono metodą unitaryzacji zerowanej. Wskaźniki syntetyczne skonstruowano za pomocą dwóch odrębnych zestawów cech diagnostycznych, charakteryzujących aspekty społeczne i gospodarcze badanych gmin. Ponadto gminy wiejskie podzielono na grupy typologiczne, podobne jednocześnie pod względem wyróżnionych aspektów, wykorzystując w tym celu taksonomię wielokryterialną. Okazało się, że w większości gmin (76%) warunki życia mieszkańców są zbliżone. Widoczna była również zależność warunków życia w poszczególnych gminach od ich położenia w przestrzeni. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.