Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zero-base budgeting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Ewolucja koncepcji budżetowania od zera
100%
Budżetowanie od zera stało się ponownie popularne wśród menedżerów różnorodnych organizacji, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Po 2013 roku budżetowanie od zera jest wdrażane do coraz większej liczby przedsiębiorstw. Koncepcja ta jest na pewno ciekawą alternatywą dla tradycyjnego, krytykowanego budżetowania przyrostowego. Metoda budżetowania od zera oznacza traktowanie każdego cyklu budżetowania jako autonomicznego, bez wspierania się danymi historycznymi. Jednym z najważniejszych powodów jej ponownej popularności jest ukierunkowanie na istotną redukcję kosztów i ciągłe doskonalenie działalności przedsiębiorstwa. Budżetowania od zera nie traktuje się jednak jako narzędzia ukierunkowanego wyłącznie na redukcję kosztów, ale jako istotny, koherentny element systemu zarządzania przedsiębiorstwem, który wymusza zmianę ról i kryteriów podejmowania decyzji, wprowadza odpowiedzialność, skuteczny nadzór i efektywne działania. Celem niniejszego artykułu jest porównanie i krytyczna analiza pierwotnej wersji budżetowania od zera oraz nowego podejścia do tej koncepcji, czyli określnie, jak w ciągu czterdziestu lat zmieniło się jej wykorzystanie w organizacjach(abstrakt oryginalny)
Z punktu widzenia sposobu podejścia do danych historycznych można wyróżnić dwie podstawowe metody budżetowania: metodę budżetowania "przyrostowego" oraz metodę budżetowania "od zera" (Zero-Base Budgeting). Tradycyjną i najczęściej stosowaną metodą sporządzania budżetów jest metoda przyrostowa. W metodzie tej budżet tworzy się na podstawie danych historycznych. Za punkt wyjścia przyjmuje się wówczas wartości zaewidencjonowane w ubiegłych okresach, które koryguje się o odchylenia powstałe w trakcie realizacji budżetu oraz aktualizuje się o dodatkowe wskaźniki, które wynikają ze zmian wielkości ekonomicznych, jakie mogą nastąpić w przyszłości. Natomiast zasadniczą cechą metody budżetowania "od zera" jest to, że rezygnuje się w niej z powielania budżetów okresów poprzednich. Polega ona na szacowaniu wielkości sprzedaży, przychodów, zysków, wypłacalności itp. przy założeniu, że realizowane przez jednostkę procesy i programy występują po raz pierwszy.
Cel - Celem artykułu jest krytyczna analiza koncepcji budżetowania od zera, która ponownie po ponad czterdziestu latach od jej powstania przeżywa swój renesans. W artykule zostanie zaprezentowana krytyka tradycyjnego podejścia do budżetowania, historia budżetowania od zera wraz z jego podstawowymi założeniami, a także nowe podejście do tej koncepcji, które może na stałe wkomponować się w systemy zarządzania współczesnymi przedsiębiorstwami. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury oraz metodę dedukcji. Wynik - Budżetowanie od zera jest ciekawą alternatywą wobec tradycyjnego krytykowanego budżetowania przyrostowego. Metoda budżetowania od zera oznacza traktowanie każdego cyklu budżetowania jako autonomicznego, bez wspierania się danymi historycznymi. Jednym z najważniejszych powodów jej ponownej popularności jest ukierunkowanie na istotną redukcję kosztów i ciągłe doskonalenie działalności przedsiębiorstwa. Budżetowania od zera nie traktuje się wyłącznie jako jednorazowego procesu ukierunkowanego na redukcję kosztów, ale jako istotnego, koherentnego elementu systemu zarządzania przedsiębiorstwem, który wymusza zmianę ról i kryteriów podejmowania decyzji, wprowadza odpowiedzialność, skuteczny nadzór i efektywne działania. Oryginalność/wartość - Budżetowanie od zera to kolejna koncepcja zmieniająca podejście do planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie, która wyraźnie wpisuje się w naukową dyskusję na temat zmian i kierunków rozwoju współczesnego budżetowania.(abstrakt oryginalny)
Niedawne teoretyczne i empiryczne badania w zakresie budżetowania były skoncentrowane na sytuacjach, w których podejście określane jako: "Zero-Base-Budgeting" mogło zapewnić organizacji duże korzyści. W pracy przedstawiono tę nową technikę budżetowania w szerszym ujęciu, obejmującym definicję, związki z innymi koncepcjami zarządzania, kroki podejmowane przy zastosowaniu, a także zalety i wady. W pracy dąży się do odpowiedzi na pytanie czy ZBB jest odpowiednią alternatywą dla tradycyjnego planowania. Dochodzi się do wniosku, że ZBB nie zastępuje całkowicie podejścia tradycyjnego, można je więc traktować jako uzupełniające. (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie jest narzędziem controllingu, które wspomaga proces zarządzania przedsiębiorstwem. Wyróżniamy dwa rodzaje budżetowania oddolne (partycypacyjne), które jest opracowywane przez pracowników na niższych szczeblach i odgórne tworzone przez naczelne kierownictwo. W artykule scharakteryzowano trzy metody budżetowania: metoda budżetowania przyrostowego, kroczącego i "od zera" (Zero-Base Budgeting). Omówiono ich istotę, procedurę, etapy opracowania oraz wskazano na pozytywne i negatywne skutki tych metod.
6
Content available remote Koncepcja better budgeting jako alternatywa wobec tradycyjnego budżetowania
67%
We współczesnym budżetowaniu pojawiło się kilka koncepcji alternatywnych względem tradycyjnego podejścia. Jedną z nich jest koncepcja better budgeting, zaproponowana w 2003 roku przez zespół prof. A. Neely'ego. Fundamenty tej koncepcji to wykorzystanie budżetowania opartego na działaniach oraz budżetowania od zera. Ponadto wykorzystuje się zarządzanie wartością, planowanie zysku oraz prognozowanie kroczące. Better budgeting stanowi zmodernizowanie budżetowania opartego na działaniach oraz połączenie go z kilkoma użytecznymi narzędziami, aby uczynić z tego system ukierunkowany na silne powiązanie z realizowana strategią i procesami tworzącymi wartość w przedsiębiorstwie oraz umożliwiający efektywne zarządzanie dokonaniami. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna analiza koncepcji better budgeting jako alternatywnej formy planowania operacyjnego w przedsiębiorstwie. W artykule zostaną zaprezentowane fundamenty tej koncepcji, a także zostanie poddana analizie możliwość jej praktycznej implementacji do przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.