Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zeznanie podatkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule omówiono ogólne zasady rozliczeń indywidualnych w 1994 r., m.in. formularze zeznań i załączników, łączne opodatkowanie dochodów małżonków, opodatkowanie samotnie wychowujących dzieci, zasady dokonywania odliczeń.
Instrumentalnym obowiązkiem podatników podatku od spadków i darowizn jest złożenie w terminie zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Obowiązek ten nie budzi wątpliwości w sytuacji nabycia rzeczy lub praw majątkowych podlegających opodatkowaniu, lecz w przypadku powołania się na nabycie stanowi przedmiot sporów doktrynalnych i jurydycznych. Również samo "powołanie się", które stanowi element hipotezy art. 6 ust. 4 u.p.s.d., nie ma utrwalonego, powszechnie akceptowalnego rozumienia, zapewniającego jednolitość wykładni. Bieżące orzecznictwo potwierdza utrzymywanie się rozbieżności wykładni operatywnej wskazanego pojęcia, co rzutuje na niejednolitość rozstrzygnięć sądowych. Efektem negatywnym jest relatywizm interpretacyjny uzależniony od okoliczności faktycznych. Konsekwencją może być naruszenie konstytucyjnej zasady równości podatników w zakresie ich obowiązków i obciążeń podatkowych. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest dokonanie ustaleń dotyczących statusu zeznania SD-3 w podatku od spadków i darowizn oraz interpretacji skutków jego złożenia po terminie. Przedmiotem jest nadto wymagalność zeznania w sytuacji powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 6 ust. 4 u.p.s.d.(abstrakt oryginalny)
Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych oparta jest na tzw. samoobliczeniu, a więc złożeniu przez podatnika stosownej deklaracji podatkowej. Obowiązkowi złożenia przez podatnika rocznego zeznania podatkowego towarzyszy możliwość korygowania tego rodzaju deklaracji, w szczególności z uwagi na błędy formalne (np. w zakresie danych identyfikujących składającego) lub rachunkowe. Korekta deklaracji może wiązać się zarówno ze zmniejszeniem kwoty do zapłaty (nadpłata), jak i z koniecznością zwiększenia kwoty zobowiązania. W przypadku wykazania zobowiązania podatkowego w kwocie wyższej niż wskazana w poprzedniej deklaracji podatnik ma obowiązek obliczenia i uiszczenia nie tylko kwoty zaległości, ale również odsetek od tej zaległości. Korygowanie zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady stanowi uprawnienie podatnika, choć - w przypadku spełnienia przesłanek z art. 274 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - organ podatkowy może zwrócić się do składającego deklarację o jej skorygowanie bądź dokonać stosownej korekty z urzędu. Skorygowanie deklaracji powoduje, że deklaracja pierwotna traci "byt prawny" i obowiązuje wersja skorygowana.1 Niniejszy artykuł przybliża problematykę dopuszczalności i skutków złożenia korekty rocznego zeznania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na względzie to, że nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, postulować należy zwiększenie przejrzystości analizowanych przepisów.(abstrakt oryginalny)
Duża popularność usługi elektronicznego przesyłania zeznania podatkowego za rok 2008 (PIT-37) bez konieczności stosowania kwalifikowanego e-podpisu w stosunkowo krótkim okresie wskazuje, że spora grupa podatników już jest gotowa rozliczać się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej. Aby jednak kolejne grupy podatników decydowały się na taki sposób rozliczania się z organami podatkowymi, korzystanie z elektronicznej drogi składania deklaracji podatkowych należy szeroko upowszechniać jako bardzo dogodną alternatywę dla tradycyjnych form przekazywania organom podatkowym wymaganych prawem informacji dotyczących zobowiązań podatkowych. Warto też podkreślić, że jest to forma nie tylko przyjazna dla obywateli, ale jednocześnie tańsza dla państwa, gdyż proces wewnątrzadministracyjnej weryfikacji i obsługi deklaracji złożonej w formie elektronicznej jest szybszy i znacznie mniej czasochłonny niż przy deklaracji papierowej, co przekłada się na sprawniejsze, mniej kosztowne i bardziej efektywne funkcjonowanie administracji. W interesie publicznym leży zatem popularyzacja składania deklaracji środkami komunikacji elektronicznej i zachęcenie podatników do korzystania z tej formy kontaktu z urzędem skarbowym. Pomocna w urzeczywistnieniu tego celu byłaby dobra kampania informacyjno-edukacyjna prowadzona w środkach masowego przekazu.(fragment tekstu)
Autorzy dyskutują nad kwestiami związanymi z rządowymi propozycjami dla nowych rozwiązań w polskim systemie opodatkowania. Tematem jest problem wprowadzenia abolicji podatkowej w celu zmniejszenia szarej strefy gospodarczej.
W związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej problem zharmonizowania prawodawstwa w zakresie podatków i rachunkowości z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej okazał się kwestią niezwykle ważną. W księgowości czeskiej obowiązywały dwa systemy przed pierwszym stycznia 2004 r. Pierwszy z nich opierał się na zasadzie pojedynczego zapisu, zaś drugi na zasadzie zapisu podwójnego. Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w większości krajów świata nie jest przyjęte, by prawodawstwo odnoszące się do rachunkowości akceptowało dwa lub więcej systemów prowadzenia ksiąg rachunkowych, dlatego też prowadzenie ich według zasady pojedynczego zapisu zostało zniesione. Ważne jest zatem stworzenie jakiegoś systemu ewidencjonowania dla małych przedsiębiorstw, w celu ustalenia podstawy opodatkowania dochodu, bez konieczności księgowania według zasady podwójnego zapisu. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na różnego rodzaju nieprawidłowości występujące funkcjonowaniu podatku VAT, spowodowane zarówno pomyłkami lub nieznajomością przepisów jak i również celowym działaniem. Autor wymienia listę pospolitych nadużyć i oszustw podatkowych.
The article is devoted to the problem of social and legal consequences for the harm caused by the tax authorities. The purpose of this paper is a comprehensive and systematic analysis of the institution of legal responsibility (liability) for the harm caused by the tax authorities and their officials, as well as the development of proposals to improve the existing legislation. The article reveals the content of the concept of the tax authority and an official of the tax authority , and the legal nature of the concept of civil liability for the damage caused by the tax authorities and their officials, foundations and conditions of the State's responsibility for the damage caused by the tax authorities, especially the occurrence of civil liability for the harm caused by the tax authorities and their officials, particularly compensation for the damage caused by the tax authorities and their officials. This direction is also complemented with consideration of the legal nature of the problems and the state's responsibility for the harm caused by the tax authorities and their officials. (original abstract)
9
Content available remote Jawność informacji podatkowej - w świetle doświadczeń wybranych krajów
84%
W artykule przedstawiono dylematy związane z publicznym ujawnianiem informacji podatkowych na podstawie składnych przez podatników zeznań podatkowych z perspektywy historycznej, jak i aktualnych problemów. Debata nad publicznym ujawnianiem tego typu informacji w kontekście podatku dochodowego nie traci na swej aktualności szczególnie w dobie utraty stabilności finansów publicznych w państwach na całym świecie na skutek konsekwencji globalnego kryzysu 2008-2009. Państwa na całym świecie szukają "innowacyjnych" rozwiązań próbując niwelować w ten sposób "luki w przepisach podatkowych" czy też znaleźć dostęp do informacji o różnicy między wysokością podatku, która powinna być zapłacona a wysokością, która została uiszczona przez podatnika. Celem artykułu jest wskazanie dylematów ekonomicznych, jak i społecznych dotyczących wprowadzenia takiego rozwiązania. Autor artykułu próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy ujawnianie informacji podatkowej ma pozytywny wpływ na kondycję finansów publicznych, poprzez poprawę ściągalności podatków, a tym samym zwiększenie dochodów podatkowych państwa? Problem jawności informacji podatkowej jest kwestią wzbudzającą szerokie zainteresowanie, jednak nieliczne są badania, które ujawniają efekt takiego instrumentu. Jedyne badania akademickie "The effect of public disclosure on reported taxable income: Evidence from individuals and corporations in Japan", przeprowadzone przez Makoto Hasegawa, Jeffrey L. Hoopes, Ryo Ishida i Joel Slemrod, wskazują na negatywną korelację. Potwierdzają one, że ujawnienie informacji podatkowej zainicjowało szereg działań, które umożliwiały uniknięcie jawności osiąganych dochodów. Co więcej, ujawnianie informacji podatkowej nie wpłynęło na zwiększenie raportowano dochodu. Autorzy raportu sugerowali działania w kierunku większej przejrzystości podatku niż wdrażanie jawności osiąganych dochodów. Badania w kwestii jawności informacji podatkowej przeprowadzane były przez The Oxford University Centre for Business Studies. Autorzy raportu Transparency in reporting financial data by multinational corporations sugerują, że podawanie informacji podatkowej do publicznej wiadomości powinno być stosowane tylko w przypadku przedsiębiorstw działających na skalę międzynarodową. Wydaje się, że w dobie globalizacji dalsze badania w obszarze jawności informacji podatkowej powinny koncentrować się faktycznie na przedsiębiorstwach międzynarodowych, które umiejętnie wykorzystując luki w prawie często ograniczają swoje zobowiązania, a tym samym zmniejszają dochody podatkowe państwa, w którym prowadzą działalność. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest teoretyczne przedstawienie sposobów legalnej optymalizacji opodatkowania dochodów przedsiębiorców, poprzez wykorzystanie odpowiedniej konstrukcji przepisów prawnych oraz form prawno-organizacyjnych prowadzonej działalności. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie zawiera skrót metod szacunku szarej strefy gospodarki. Szczególnie skrótowo potraktowano metody monetarne i ekonometryczne, które zdaniem autora są trudniejsze i mniej celowe w zastosowaniu do gospodarki polskiej ze względu na charakter zjawisk pieniężnych w naszej gospodarce. Spośród metod bezpośrednich i pośrednich wyróżniono pięć rodzajów metod. Do metod bezpośrednich zaliczono: badania gospodarstw domowych, rynku pracy, badania podatkowe (analiza zeznań podatkowych), bezpośrednią meetodę delficką, badania fragmentaryczne. Do metod pośrednich zaliczono: metody rezydualne, metody wieloczynnikowe, analizę "wrażliwości" rachunków na szarą gospodarkę, pośrednią metodę delficką, pośrednie analityczne metody cząstkowe. Niezwykle ważna z punktu widzenia doboru metod szacunku szarej gospodarki jest możliwość ich powtarzalności w stałych - rocznych - odstępach czasu, aby umożliwić korektę PKB wg zaleceń SNA. Autor za najbardziej przydatny uważa zestaw metod ekonomiczno-socjologicznych.
Dochody uzyskiwane przez osoby inwestujące na giełdzie od początku 2004 roku objęte są 19-procentowym podatkiem dochodowym. Zgodnie z nowymi przepisami, od dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, trzeba będzie zapłacić podatek.
Domniemanie jest konstrukcją prawną, znaną w wielu gałęziach prawa - zarówno tych zaliczanych do prawa prywatnego, jak i w prawie publicznym. Jednym z przejawów jej funkcjonowania w prawie podatkowym jest domniemanie prawdziwości deklaracji podatkowej. Zostało ono ukształtowane nie tylko w przepisach ogólnego prawa podatkowego (Ordynacji podatkowej), ale i szczególnym prawie podatkowym (m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług). W sytuacjach gdy zobowiązanie podatkowe powstaje przez doręczenie konstytutywnej decyzji podatkowej, ta postać domniemania znajduje swój przejaw w prawnie ukształtowanym założeniu, że prawdziwe są informacje zawarte w deklaracji podatkowej. Jeśli natomiast do konkretyzacji powinności podatkowej dochodzi z mocy samego prawa, ustawodawca nakazuje przyjmować, że we wspomnianym dokumencie prawidłowo wykazano kwotę zobowiązania podatkowego czy wielkość nadwyżki naliczonego podatku od towarów i usług nad podatkiem należnym. Autor artykułu rozważa istotę domniemania jako konstrukcji prawnej, przyczyny jej stosowania w prawie podatkowym oraz prezentuje jej konsekwencje. Stawia on przy tym tezę, że skutkiem domniemania prawdziwości deklaracji podatkowej co do zasady jest obciążenie powinnością dowodzenia organu podatkowego, podającego w wątpliwość rzetelność deklaracji podatkowej. Ponadto autor polemizuje z koncepcją swoistego dzielenia ciężaru dowodzenia w prawie podatkowym. Jej przejawem jest oczekiwanie na to, że urzeczywistnienie elementów konstrukcji podatku, skutkujących złagodzeniem obciążenia podatkowego jest domeną podatnika, który powinien wykazać tę okoliczność. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono kilka przykładów zeznań podatkowych.
Polscy obywatele w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej rzadziej korzystali z oferowanej przez państwo e-administracji. Jednak z każdym rokiem liczba osób rozliczających się przez Internet stale rosła. Niechęć składania e-deklaracji wynikała z niskiego zaufania do bezpieczeństwa danych osobowych i z braku dostatecznych kompetencji osoby składającej. Podatnicy oczekują prostej i zrozumiałej platformy, która zagwarantowałaby ochronę informacji wrażliwych [Śledziewska, Zięba, 2016]. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli, wprowadziła nową i bezpłatną usługę Twój e-PIT. Usługa dostępna jest od 15 lutego 2019 roku z zastosowaniem do ubiegłorocznych rozliczeń na specjalnie utworzonym rządowym portalu podatkowym podatki.gov.pl [E-PIT już dostępny na Portalu..., 2019]. Obok e-deklaracji, rejestru zastawów oraz raportów dla szefa KAS w postaci JPK_VAT oraz MDR jest to kolejny element cyfryzacji kontaktu płatnika podatku z administracją skarbową [Żujewska, 2019]. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie procesu składania deklaracji podatkowej PIT-37, wprowadzonej zmiany w zakresie składania tego zeznania podatkowego oraz najważniejszych zalet, korzyści, wad i zagrożeń płynących z wprowadzenia nowej usługi. Do osiągnięcia przedstawionego założenia przeprowadzono szeroką analizę dostępnej literatury w zakresie rozliczania i składania zeznań podatkowych. (fragment tekstu)
Wewnętrzne potrzeby w zakresie sprawozdawczości zaspakajane są poprzez przekazywanie sprawozdań organom zarządzającym lub kontrolującym jednostkę, np.: zarządowi, dyrekcji, członkom rad nadzorczych, wspólnikom, właścicielom, pracownikom. Odbiorcami zewnętrznymi informacji prezentowanych w sprawozdaniach są przykładowo: organy podatkowe, organy rejestrowe, banki, instytucje ubezpieczeniowe, potencjalni inwestorzy, organy statystyczne. Obowiązki w zakresie sprawozdawczości ciążą na wszystkich podmiotach gospodarczych, niezależnie od ich formy prawnej czy rozmiarów działalności. Przedmiotem dalszych rozważań będą obowiązki sprawozdawcze w małych podmiotach podmiotów gospodarczych. Z punktu widzenia pewnych uproszczeń w zakresie sprawozdawczości można przyjąć pojęcie małego podmiotu gospodarczego za przepisami ustawy o rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Według prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza, w ciągu kilku najbliższych lat czeka nas wielki przełom. Tymi słowami prezesa ZBP rozpoczął swoje obrady tegoroczny Kongres Gospodarki Elektronicznej. Jednym z elementów tej niewątpliwej rewolucji będzie przenoszenie na wielką skalę komunikacji obywateli z administracją publiczną do świata wirtualnego. Aby to urzeczywistnić, nieodzowne jest wypracowanie bezpiecznych i przyjaznych systemów uwierzytelniania oraz e-identyfikacji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.